Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki za odzew, a więc postanowione będzie dom bez piwnicy, za to zrobimy ziemiankę, prosze tylko o informację czy potrzebne na to jest pozwolenie na budowę czy po prostu można wynająć kogoś kto się zna rzeczy żeby wykopał i umocnił? Podejrzewam, że ściany mogą być z cegieł nie tylko z kamienia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ot proste

 

dziad mojego meza ,z robil to tak

wykopał dól, wylożyl go kamieniem na dole , scianach, wymajstrowal podtrzymywanie drewniane poobkladam tez kaminiem ale drobniejszym(chyba zalal -lub wylozyl glina-mial tego pod dostatkiem na sojej ziemi-nawet cegly robil)a następnie to wszystko przysypal ziemie ze utworzyl sie taki kopiec, schodki zrobil aby mozna bylo wejsc, tylko zrobil na swoj rozmiar on sie delikatnie chylal, reszta rodziny musi mocniej zgiac kark aby przejsc :lol: :lol: :lol: psiocza teraz na niego :x :x

 

ale ziemianka jest super , ziemniaki nawet w wiellkie mrozy sie swietnie przechowuja i nieprzemarzaja, tylko dzrzi ocieplaja jak wiatry i mrozy porzadne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ziemianka jest pierwszą ukończoną budowlą. Ponieważ moja działka to żółciutki piach więc takowy stosowałem do prac murarskich. Powstała jama którą obmurowałem bloczkami betonowymi na sztorc a wewnątrz cegła pełną (planowe pozostałości po budowie). Wymiary 2,5x3,5 strop łukowy lany wysokość przy ścianie 1,8 po srodku ok 2,4 schody betonowe lane. Strop od zewnątrz ocieplony systemowo styropianem na to dwie warstwy papy i pozostałości folii po BK. Na górze łęty kartoflane i kora. Szczyty ozdobione palisadą z balików sosnowych zabezpieczonuch drewnochronem kolor dąb. Drzwi z dech sosnowych. http://www.pawjar.webpark.pl/ziemian.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Haczyk się odezwała i przesłała mi skany artykułu - chętnych zapraszam na priv.

 

Pozdrawiam, Maciek

 

p.s.

Proszę o wybaczenie, ale podczas zmiany komputera - jakieś trzy lata temu - przepadły mi skany otrzymane od Haczyka. Nie mam więc już materiałów nt. ziemianki.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

 

(12 stycznia 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich ziemiankowiczów!

 

Od wielu lat śledzę tematy "co i jak" we własnym gospodarstwie.

Naśladowanie wielowiekowych doświadczeń ludowych jest chyba dobrą drogą. Czytając posty wyraźnie widzę mieszanie podstawowej funkcji takiej piwnicy z oczekiwaniami piszących.

Analizując przy pomocy dostępnej wiedzy doświadczenia przodków jest ( i było) tak: Zawsze była to budowla nietrwała, odbudowywana w każdym pokoleniu właścicieli dóbr od podstaw. ( Konieczność, obrzęd i życiowa powinność włościanina). ZAWSZE przeznaczona była do przechowywania produktów i materiałów " w masie" (worki , skrzynki) w temperaturze ok 5 do 10 stopni i optymalnej wilgotności względnej - taka duża chłodziarka włościanina. Swoisty mikroklimat pomieszczenia tworzony był przez umieszczenie jej poniżej poziomu zamarzania ziemi ale koniecznie powyżej majwyższego możliwego poziomu wody gruntowej. Trzeba wezwać różdżkarza i zapytać GDZIE NIE NALEŻY BUDOWAĆ STUDNI. Z typowanych miejsc wybrać to ocienione, które pozwala umieścić wejście od północnej lub zachodniej strony. Zwykle schodki w dół, często zadaszone lub przykrywane klapą drewnianą. Często zbijaną z balasek ( już spore, okrągłe, ale jeszcze nie belki - ot tak grubość ręki.) Stąd powiedzenie "odwalić loszek" bo namoknięte sporo ważyły. W szlacheckich czasach uboczną funkcją było przetrzymywanie w niej wrażego śąsiada po udanym "zajeździe" lub udanym jego odparciu - schwytanych grasantów. Siedzieli w loszku o chlebie i wodzie do wykupu lub ugody. Zgnić się nie dało, ale przypleśnieć lekko tak. (wilgoć i wysoka własna temperatura 36.6 stopni. Proces postępował szybko i ułatwiał ustalenie sumy wykupu).

Dysponując tym co daje pole, woda i las trzeba było mieć: komorę (suchą o średniej temperaturze ok 15-18 stopni), piwniczkę - opisywane pomieszczenie - o średniej temperaturze 5 -8 -10 stopni, WILGOTNĄ! na jabłka, ziemniaki spożywcze i cebulę itp. oraz oczywiście w zakratowanej i zamkniętej wnęce - wina! a także lodownię - pomieszczenie o temperaturze średniorocznej poniżej zera Celsiusa. (Zupełnie inna konstrukcja!)

Po dokonaniu lokalizacji należy wykonać wykop i z najprostrzych materiałów dostępnych lokalnie (Belki, kamień polny, cegła, szalunek tracony zalewany betonem, bloczki czy co kto ma) zbudawać ściany dobierając powierzchnię i wysokość do przewidywanych potrzeb. Żeby tylko komu nie przyszła ochota na ich izolowanie przeciwwilgociowe czy zabawę z termoizolowanych elementów! Podłogę sugeruję wykonać z gliny. Są takie technologie, dziś trochę zapomniane, ale kto to dziś buduje? (Ja bezwzględnie będę!!!) Wpiszcie w googla "polepa" to dostaniecie i skład i recepturę przygotowania i sposób ułożenia. Bardzo to proste i nic kosztowne, robota trochę siłowa. Na ściany należy ułożyć strop z balasek takich trochę solidniejszych, obsypać to grochowiną lub łęciną bobu (taką po łuskaniu). PRZEPRASZAM! MATERIAŁY DOSTĘPNE MIAŁY BYĆ! Folię rzućcie, żeby gleba nie leciała do oczu s sufitu i całość przykryć trzeba tak 30 40cm ziemią np. z wykopu. Obsiać trawą lub obłożyć darnią, jak kto ma. Najczęściej kształtowano nad stropem górkę, z której malutki kolega panicz pod okiem piastunki na saneczkach zjeżdżał, a jak podrósł to latem za tą górką popalał ojcową zapasową fajkę świśniętą ze stojaka w ojcowym gabinecie.

Fajna rzecz, sprawdzona technologia i z możliwością zastosowań niekonwencjonalnych (Może macie śąsiada, coby do niej pasował?)

Stanowczo polecam i pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągam temat. :D

 

Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

 

Planuję taką ziemiankę zrobić u siebie na działce i nie wiem czy lepiej to zrobić teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę? :-?

 

Nie wiem czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.

Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Pomóżcie mi podjąć decyzję, architekt proponuje to zrobić później. :( :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

 

Planuję zrobić w przyszłości piwnicę ziemiankę u siebie na działce i nie wiem czy lepiej wrysować ją na mapę teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero później po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

 

Nie wiem również czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.

Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Architekt proponuje to zrobić później. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...