Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

 

Planuję zrobić w przyszłości piwnicę ziemiankę u siebie na działce i nie wiem czy lepiej wrysować ją na mapę teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero później po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

 

Nie wiem również czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.

Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Architekt proponuje to zrobić później. :(

Agusiu nie mnóż wątków. Już pytałaś o to samo tu http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=30060&highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ppp.j - Dziękuję za pouczenie, ale tak dla Twojej wiadomości potrzebuję odpowiedzi na to pytanie. :wink:

Niestety SONDAŻE nie są tak często odwiedzane jak WYMIANA DOŚWIADZEŃ, więc założyłam tu nowy wątek! :p

 

Byłeś jedyną osobą, która pofatygowała się wklepać coś na klawiaturze , ale także nie wiele mi to pomogło - żadnych szczegółów się nie dowiedziałam. :roll:

Jezeli piwniczka nie będzie przekraczała 10sqm to nie potrzebuje zezwoleń

Więc bardzo Cię proszę nie spławiaj mnie stąd!!! :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu mówię, że mam pojęcia co stanowią przepisy ale poniewaz sam przemysliwam o takiej piwniczce to sadze że im więcej masz na planie zagospodarowania tym lepiej i mniej potem kłopotów.

Ja swoją piwniczkę chcę umieścić w rogu działki, zagłębioną w ziemi na mniej niz 1 metr, z podłoga częsciowo typu klepisko (abuy zachowac odpowiednio wilgotną atmosfere wewnetrzna jak w starych piwniczkach). Wewnatrz przewiduję zainstalowac swoją pompę wodna do zasilania podlewania i wody średniej czystości do spłukiwania toalet i do prania. Jeszce nie wiem jak duza będzie ale pewnie około 5m2 wystarczy. Jeszcze tylko nie wiem jak rozwiązac estetyczne doście/zejście do takiej piwniczki...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc bardzo Cię proszę nie spławiaj mnie stąd!!! :evil: :evil: :evil:

Gdzież bym śmiał spławiać takiego aniołka. :D :oops:

Ale poważnie. Jeżeli jesteś na etapie projektowania to faktycznie nie robi różnicy czy teraz umieścisz w planie zagospodarowania piwniczkę czy potem. Jedyna trudnością może być sytuacja gdy po postawieniu domu i spojrzeniu na całość uznasz że piwniczka winna być gdzie indziej. Ale jak masz dobrą wyobraźnię przestrzenną to powinno być O.K. Ponieważ jestem już po inwestycji pt. piwniczka służę wszystkimi posiadanymi informacjami na ten temat. Oczywiście byś już nie robiła takich :evil: min na mnie. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ppp.j - jestem równiez zainteresowany szczegółami takiej piwniczki ... :wink:

Aga444 nie mam piwniczki wrysowanej w planie zagospodarowania moge wiec improwizowac prawie dowolnie lokalizacje jak i wymiary ...

ale nic nie stoi na przeszkodzie aby autor planu zagospodarowania wrysowął Ci - o ile masz juz konkretny pomysł na nią ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zajrzeć tu: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14291&highlight= i tu http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=30060&highlight=

gdzie wypowiadałem się już na ten temat. Między innymi dlatego protestowałem przed mnożeniem wątków (trudniej znaleźć interesujący nas temat). Posiadam również bogatą dokumentację fotograficzną ale to już na priva jak przyślecie adres zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O :wink: i pewnie stanie na tym, że będzie to do zrobienia w późniejszym czasie. A powodem jest to, że mam kilka pomysłów gdzie i jak.

Więc po postawieniu budynku i sprawdzeniu rzeczywistym zacienienia będę mogła sobie to dokładnie ustalić. :D :p :D

 

:) Powiedzcie mi jeszcze jak to później wygląda przy założeniu, że wielkość piwniczki będzie mniejsza niż 10m2, czy należy tylko wypełnić papierek zgłoszenia budowy czegoś takiego czy trzeba znowu fatygować architekta żeby gdzieś to wrysowywał. Jakie mogą to być koszty? :-?

 

ppp.j - przeczytałam wszystko o ziemiankach, ale mimo tego prośba do Ciebie :p ,

a także do Wszystkich co mają jakieś ciekawe fotki lub adresy wykończenia zewnętrznego i wewnętrznego takich piwniczek prześlijcie na priv lub podajcie na forum.

 

Z góry bardzo dziękuję :D :D :D

 

Pozdrawiam 8) :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Powiedzcie mi jeszcze jak to później wygląda przy założeniu, że wielkość piwniczki będzie mniejsza niż 10m2, czy należy tylko wypełnić papierek zgłoszenia budowy czegoś takiego czy trzeba znowu fatygować architekta żeby gdzieś to wrysowywał. Jakie mogą to być koszty? :-?

Tu musisz zasięgnąć języka w gminie lub u geodetu który Ci robił mapkę ds. projektowych. Co gmina to inny obyczaj.

ppp.j - przeczytałam wszystko o ziemiankach, ale mimo tego prośba do Ciebie :p ,

a także do Wszystkich co mają jakieś ciekawe fotki lub adresy wykończenia zewnętrznego i wewnętrznego takich piwniczek prześlijcie na priv lub podajcie na forum.

Fotki poszły na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki poszły na priv

 

ppp.j - dziękuje

(to ponad 40 zdjęć ...:D)

z postów zorientowałem sie, ze piwniczka ma rozm. ok. 3,0 x 3,0

czy drzwi ocieplałeś w jakis specjalny sposób ? czy sa to tylko deski ?

piwniczka piekna - gratuluję ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiarów piwniczki nie jestem wstanie teraz podać, ponieważ jej budowa odbywała się baz planów a wymiary są wynikiem wielokrotności bloczka betonowego. W przybliżeniu jest to 3,5x2,5m. Drzwi na razie są z samych dech. Jak się ociepli mam zamiar dać od środka 4-5cm styropianu i zakryć sklejką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Odświeżam wątek... co by się nie marnował. :lol: :lol: :lol:

 

ppp.j - jego zdjęcia są super, jeszcze raz dzięki!

 

ale mam prośbę - kto ma jeszcze jakieś inne fotki takich piwniczek-ziemianek umieszczajcie je tutaj. :D Opisujcie z czego i jak je wykonaliście. Może będąc u kogoś zabawicie się w fotoreportera i pstrykniecie coś ciekawego :wink:

 

Domyślam się, że jest wiele osób, które chciałyby wybrać z wielu, te które najbardziej trafiają w ich gust.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

Witam Naszą ziemiankę zbudowałem w zeszłym roku. Ściany, podłogę oraz schody wykonałem z bloczków betonowych sufit z gotowych płyt podparte stalowym tragarzem. Drzwi sa dębowe. Boki schodów obmurowałem kamieniami. Zagłębiona jest na 170cm reszta wystaje ponad ziemię. Wymiary 200cmx200cm. Dach jest ocieplony steropianem. Całość przykryłem podwójną warstwą folii budowlanej następnie przysypałem ok 30cm ziemi. Temperatura w wewnątrz podczas zimy wynosiła ok +4C. Ziemianka sprawdza sie rewelacyjnie. :) http://img274.imageshack.us/img274/9936/10004567iz.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/2998/10001167mn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemianka czyli inaczej kopiec na ziemniaki może być oczywiście przydatna. Przed jej wykonaniem proponuję jednak sprawdzić jaki jest poziom wód gruntowych na wiosnę jeśli aby ją wykonać musimy wykopać dół np. na 1m głębokości.

No wlasnie. A jesli jest wysoki to co ? Trzeba sie pozegnac z marzeniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...