Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podwyższenie ścianki kolankowej a zezwolenie


zofia

Recommended Posts

Ma to do rzeczy ze najczescie dopiero na etapie wykonastwa widac ze te 2 lub 3 pustaki to jest troche za nisko anizeli projektant sobie wymyslil i dla konfortu uzytkowania poddasza warto dolozyc 1 lub 2 pustaki.

A wowczas zeby wszystko robic zgodnie z prawem nalezaloby przerwac budowe na conajmniej 1 lub 2 tygodnie bo pewnie tyle czasu trawoloby zalatwienie formalnosci. (projektant, powiat itp)

A ktora ekipa bedzie tyle czasu czekala??

 

Ja mysle ze nie ma znow co przesadzac i ten 1lub 2 pustaki nie zmienia znow tak konstrukcji domu aby mialo to wplyw na nosnosc domu.

Inna sprawa to wyglad zewnetrzny ale 1 pustak na pewno nie bedzie mial wiekszego znaczenia a 2 to juz trzeba by sobie przemyslec.

 

Mam kuzyna ktory budowal dom zgodnie z projektem i w projekcie byla scianka kolankowa z 2 pustakow i pomimo rad udzielanych przez innych aby dolozyl sobie jednak 2 pustaki (bo nie zmieniloby to znaczaci wygladu domu) zrobil tak jak w projekcie. Efekt jest taki ze jak doszly podlogi i sufit to teraz pod sciana kompletnie nic nie postawi i pokoj skraca mu sie o jakis metr. Wsciekly jest strasznie (nie na siebie tylko na architekta - i slusznie) ale co ma zrobic?? dachu juz nie podniesie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to do rzeczy...

(...)

Ja mysle ze nie ma znow co przesadzac i ten 1lub 2 pustaki nie zmienia znow tak konstrukcji domu aby mialo to wplyw na nosnosc domu.

(...)

 

Co to za stwierdzenie... bierzesz odpowiedzialnosc za cudza budowe i zmiany w projekcie, hę? A jeśli przy odbiorze ktos sie przyczepi - zaplacisz kare za kogos, bo posluchal Twojej 'rady'?

 

Zmiane nalezy zglosic, a to, jak sie zorganizowac, zeby ekipa nie miala przestoju - to juz inna sprawa... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez chciałem podwyższyć ścianę kolankową o dwa maxy bo namawiał mnie na to murarz. Sugerował brak późniejszego walenia głową w sufit. Wysłałem zapytanie o tą zmianę do biura architektonicznego które było autorem projektu. Co prawda e-mailem ale dostałem odpowiedż pozytywną i zgodę na podwyższenie ściany. Wz nie miałem zastrzeżen co do wysokości budynku to nie zgłaszałem zmiany projektu. Nie żałuję decyzji jednak rzeczywiście ta zmiana spowodowała zmianę wyglądu domu w stosunku do pierwowzoru (całe szczęście u mnie pozytywnie) i na to trzeba uważać i rozpatrywać wszystkie aspekty: okna, dach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, Grześ... zdziwiłbys się, gdybys widział skutki takiego samowolnego postepowania - wiezba potrafi się rozjechać i wypchnąć ścianki kolankowe na zewnątrz, więc proszę - nie pisz głupot

 

jak sie cos robi bez glowy to mozna wszystko spaprac.

 

Ale nie przekonasz mnie ze jezeli masz w scianie kolankowej zbrojone slupki betonowe zakotwione w stropie a nad wszystkim jest wieniec spinajacy calosc to 1 pustak wiecej moze doprowadzic do katastrofy budowlanej. No chyba ze ktos mial projekt pod blachodachowke a polozyl dachowke ceramiczna lub betonowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie cos robi bez glowy to mozna wszystko spaprac.

 

Właśnie. Dlatego lepiej nie poprawiać pojektanta, który zapewne z głową przeliczył wszystko.

A cała dyskusja jest bez sensu: jaka jest konstrukcja omawianego dachu?

Jaki kąt?

Jakie rozpietości?

Jaka konstrukcja budynku? itd

Wie ktos z "opiniujacych" jednoznacznie?

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, nie ma co mówić co by było bez oglądania projektu , a pozatym pytanie było o formalność , a nie o konstrukcję, ale tą też trzeba brać pod uwagę, ja za zgodą kierownika budowy zrezygnowałem z wieńca na ściance kolankowej , ale zamiast niego zrobiłem słupki zakotwione w stropie , których nie było pierwotnie w projekcie , ale jestem spokojny , bo kierownik jest konstruktorem budowlanym , zastanowił się nad tym i powiedział że będzie ok , więc zrobiliśmy taką zmianę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Dom wolnostojący 240m, parterowy z poddaszem użytkowym typu bungalow. Dach wielospadowy skomplikowany o nachyleniu połaci ok. 32-35 st. Na poddaszu mieszkać nie będziemy. Kiedyś będzie tam pracownia. Czy przy takim kącie nachylenia dachu, bez ścianek kolankowych uda się zrobić w miarę funkcjonalny pokoik lub dwa? Bardzo wątpię. Ale może ktoś tak ma i chwali?

Na dzień dzisiejszy postanowiono: podwyższamy na jedną cegłę na pewno. Bez zezwolenia. Kusi nas położyć 2 cegły, lecz bardzo się boimy o bryłę domu.

Pozdrawiam

Zofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...