Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie drzewo jest w miarę niskie i szerokie?


Recommended Posts

Moi drodzy, właśnie finalizujemy zakup działki (wreszcie :evil: ), i tak sobie powoli planuje różne rzeczy. Zapisuję je sobie w specjalnym zeszycie :lol: - jest tam też parę stron na notatki o ogrodzie. I od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad drzewem do ogrodu. Takie drzewo w miarę blisko domu, zacieniające trochę taras. Chciałabym, żeby było raczej niskie (do 10 m?) i z rozłożystą koroną. Koniecznie liściaste. Wolałabym, żeby w miarę szybko rosło. Co mi polecicie?

 

P.S. Chodzi mi o drzewo nieowocowe, uprawy bedą w głebi ogrodu :wink:

 

Tak sie jeszcze zastanawiam, przydałyby się jakieś drzewa od frontu działki.... Jarzębina? Bez? Jakie są jeszcze fajne drzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką masz ziemię (piasek, glina, kwaśna, alkalicza, sucho, wilgotno ?) bo stanowisko jak rozumiem raczej słoneczne. Piękna rozłorzysta koronę ma wiąz Ale rośnie "ciut" za duży (do 40 m) inna sprawa że zanim osiągnie taką wielkość to mija duuużo czasu (na pewno nie doczekamy). Korkowiec czy złotokap ładne ale w naszym klimacie trochę za małe. Nadała by się trzmielina pospolita (do 10 m), Klon odmiana "Acer Platanoides Globosum" (średnica korony do 10-11 m wysokość do 9-10 m), klon tatarski (do 10 m), oliwnik wąskolistny (na suchej piaszczystej glebie, da sobie radę ale na wilgotnej glinie zapomnij), Surmia żółtokwiatowa, albo zwyczajna, Zostaje jeszcze wierzba mandżurska no i rokitnik (też raczej na piasek) oraz nieśmiertelny sumak octowiec :roll: z tym że w ostatnich 2 przypadkach za parę lat możesz mieć całkiem pokaźny zagajnik :wink: Na razie nic mi więcej do głowy nie przychodzi. polecam pogrzebać w "Dendrologii" Senety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę i myślę i na myśl przychodzi mi sumak, a dokładniej to chyba sumak octowiec (jak dobrze pamiętam). Jest to drzewko liściaste, w zimie nie przemarza, jest mało wymagające, niskie, ładnie wygląda. Wadą jest to że może wypuszczać liczne odrosty od korzeni. Trzeba je usuwać.

 

Pozdrawiam

 

(PS Coś sklonowało ten wątek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalpa bigoniowata?
inaczej surmia zwyczajna :wink: Napisałem surmia bo w sklepach ogrodniczych używają raczej tej nazwy

Faktycznie, jakoś przeoczyłem, a jesli jeszcze dodać domiane aurea ( złota) to moze robić wrazenie dodatkowo jeszcze w polaczeniu z zapachem kwiatów :).

Sumak tez wyglada cudnie, zwlaszcza jesienia. Nalezy tylko brać pod uwage ze drzewo zwykle swykle dozywa tak do 20 lat w naszym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...