Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto się zna odrobinę na giełdzie?


Mamcia

Recommended Posts

Objąłem pewną ilość akcji swego zakładu z puli przeznaczonej dla załogi. Czy da się uniknąć jakoś zapłacenia podatku od nabycia tych akcji (mało prawdopodobne), lub może ograniczyć jego poziom np. poprzez darowizny na rzecz najbliższych członków rodziny.

Proszę o jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm

ja się znam.

nie da się uniknąc podatku. Jest jeszcze pytanie kiedy objąłeś te akcje ale przy udostępnianiu przez Skarb Państwa nie w ramach publicznej oferty to i tak w zasadzie nie ma znaczenia. Poza tym podatku nie płaci się od nabycia tylko od sprzedaży, to taka drobna różnica. Przy darowiźnie płaci się podatek od spadków i darowizn a obdarowany i tak zapłaci przy sprzedaży tych akcji. Bo cena nabycia wynosi zero zł a sprzedaż będzie po ileś zł więc zawsze będzie dochód. No chyba że na innych akcjach poniesiesz stratę.....

Poza tym co się martwisz podatkiem, zawsze będzeisz miał na tych akcjach zysk bo dostałeś je DARMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm
Czy ktoś możę mi przypomnieć jaką kwotę można podarować najbliższym bez obowiązku uiszczenia podatku od darowizn. Ktoś o tym już pisał, ale nie mogętego znależć. Czy formą darowizy mogą być akcje zamiast gotówki?

 

 

coś w granicach powyżej 9 tys. zł dla pierwszej grupy podatkowej tj. najbliższa rodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś możę mi przypomnieć jaką kwotę można podarować najbliższym bez obowiązku uiszczenia podatku od darowizn. Ktoś o tym już pisał, ale nie mogętego znależć. Czy formą darowizy mogą być akcje zamiast gotówki?

Zajrzyj tutaj: http://www.pit.pl/pages/i/275.php

i zaraz potem tutaj: http://www.pit.pl/pages/i/268.php?submenu=51

Akcje mogą być przedmiotem darowizny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, kwota nieopodatkowana (raz na 5 lat, bez koniecznosci zgłaszania w skarbówce i spisywania umowy darowizny) - ciut ponad 9 tys. zł.

 

Akcje mozesz podarować, ale nic to nie da, gdyż przy sprzedaży normalnie i tak zapłaci się podatek.

lepiej zastanowić się, czy i kiedy te papiery dobrze sprzedać.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś możę mi przypomnieć jaką kwotę można podarować najbliższym bez obowiązku uiszczenia podatku od darowizn. Ktoś o tym już pisał, ale nie mogętego znależć. Czy formą darowizy mogą być akcje zamiast gotówki?

ok 9000 raz do roku( a nie raz na 5 lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne w jaki sposób stajemy się posiadaczami akcji. Ktokolwiek je ma (ja, siostra, dziadek....) i będzie chciał je sprzedać (a są dopuszczone do obrotu publicznego), musi zrobić to za pośrednictwem biura maklerskiego.

Jeżeli nie ma strat z innych transakcji, które mogą skompensować zysk z darmowych akcji, należy zapłacić 19% podatek (niezależnie jaka stawka podatkowa nas "dopadła").

Obowiązek wysłania do US i inwestora-podatnika rozliczenia tranzakcji z całego roku spoczywa na Biurze Maklerskim (pit zdaje się 8C).

I jeszcze jedno - jak masz jeszcze jakieś odliczenia (np. ulga remontowa), podatku od zysków kapitałowych nie można nią kompensować. Czyli musisz zapłacić ten podatek i czekać na zwrot ulgi.

Ale, jeżeli możesz się wstrzymać, to zrób to bo zdaje się POPiS planuje zniesienie tego podatku (podobnie jak i Belki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrmi

ok 9000 raz do roku

 

 

 

mylisz się rrmi, nie raz do roku, ale raz na 6 lat (mnie poinformowano, że raz na 5 lat, nie wiem, skąd ta różnica?).

 

9'637 zł można przekazać w formie darowizny nieopodatkowanej. Kwota ta została określona w art.9 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2004r., Nr 142, poz.1514, z późn. zm.). Nie ma znaczenia cel, na jaki darowizna jest przekazywana, toteż można go w umowie nie wykazywać. Ważne jest, że darowiznę taką można przekazać bez podatku raz na sześć lat, zgodnie z postanowieniami art.9 ust.2 tej ustawy. Obdarowany może otrzymać takich darowizn więcej, ale od różnych osób, za każdym razem jeden raz na sześć lat w stosunku do każdego darczyń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak pięć lat... plus trochę...

art. 9 ust. 2 "Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...