Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie z wnetrza ziemi


dhr

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. W przyszlym roku planuje rozpoczecie budowy domu. Chcialbym zastosowac ogrzewanie pompa ciepla z glebi ziemi a jako ogrzewanie wspomagajace kominek z systemem nawiewu. Czy ktos z was zastosowal takie rozwiazanie?

U nas będzie dokładnie tak, ale jesteśmy dopiero na etapie robienia instalacji. Pompa ma już rozprowadzone i zakopane kolektory, projekt DGP jest zrobiony, panowie od pompy ciepła czekają aż wyrobimy się z tynkami wewnętrznymi i wchodzą z podłogówką. Przeprowadzka planowana przed Bożym Narodzeniem. Tak więc dopiero na wiosnę będę mogła powiedzieć jak to wszystko działa w praktyce. Ale pomysł też nam się spodobał i mamy nadzieję, że koszty ogrzewania będą sporo niższe niż przy zastosowaniu np. gazu z butli (ziemnego u nas nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dom ma około 140 metrów i ogrzewanie podłogowe. Pompa grzeje również wodę, ale przez zimę nikt nie mieszkał, więc rachunek za prąd jest de facto kosztem samego ogrzewania domu (do temperatury w jakiej mieszka się zimą). Może mnie tu wyśmieją, ale miesięczny koszt energii elektrycznej nieznacznie przekraczał sto złotych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dom ma około 140 metrów i ogrzewanie podłogowe. Pompa grzeje również wodę, ale przez zimę nikt nie mieszkał, więc rachunek za prąd jest de facto kosztem samego ogrzewania domu (do temperatury w jakiej mieszka się zimą).

 

Inna jest potrzebna temperatura do utrzymania dla mieszkańców a inna dla uniemożliwienia wychłodzenia domu... dwie różne sprawy... jak ustawię piec na 15stC to też zjadę grubo z rachunkami w dół... dom się nie wychłodzi ale mieszkać to w takim czymś raczej trudno...

 

 

Może mnie tu wyśmieją, ale miesięczny koszt energii elektrycznej nieznacznie przekraczał sto złotych.

 

Lepiej napisz jaka była ustawiona temperatura... warto wiedzieć za co te 100zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekawa, skąf te 100 zł/miesiąc ...i czy to koszt rozłożony na 12 miesc. czy tylko w sezonie grzewczym... jeśli tylko w sezonie grzewczym....to bardzo to ciekawe..... a pewnie i jeszcze to był pierwszy sezon grzania, zazwyczaj bardziej energochłonny.....

bardzo prosze o bliższe informacje,

pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że temperatura w domu nie była obniżana, coś na poziomie 21 stopni. ...

Nie zamierzam się przepychać, po prostu mówię jak jest. Kwestię wiarygodności pozostawiam do oceny indywidualnej.

 

No offence... jestem zainteresowany tym rodzajem ogrzewania ale mimo to (a może dlatego) staram się szukać niaunsów i wytłumaczenia co i jak... obecnie mam ogrzewanie nadmuchowe (większy komfort niż przy pompie ciepła!) ale w perspektywie kilkuletniej mam budowę następnego i raczej dużego domu (400-500m2) więc szukam jak najtańszych rozwiązań (patrząc z perspektywy kilkuletniej). I nie to żyby nadmuch był zbyt drogi ale wygląda na to że chyba nie pasuje... w każdym razie został mi do wyboru nadmuch i pompa ciepła... btw: jest ktoś w zachodniopomorskiem korzystający z PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zdecydowałem się na pompę, ale dopiero zaczynam ogrzewać dom w nadchodzącym sezonie. Zanim wybrałem wizytowałm kilka domów z takim rozwiązaniem godne polecenia. Nie ściemniam widziałem rachunki, ale dobre efekty uzyskuje się po dwóch latach użytkowania, dom już ogrzewany no i co najważniejsze doświadczenie w ustawianiu parametrów pompy.

Jak na razie polecam. Moi fachowcy tylko mnie wyśmiali, że niepotrzebnie kominek z nawiewami robię, bo zapewniają, że nie będzie potrzebny. Zobaczymy, ale kominek może w taki razie będzie tylko dodatkowym bajerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można jeszcze wiedzieć, czy pompa pracowała na II taryfie czy nie?

mam nadzieję, że moich pytań nie traktujesz jako potencjalnej napaści... sama mam pc, ale jakoś rachunki nie są takie niskie. Nie mam jeszcze pełnych danych o swoim zużyciu, nie potrafię jeszcze oddzielić kosztów funkcjonowania całej instalacji elektrycznej od PC, w dotychczasowych rozliczeniach dodane były też koszty z czasów budowy..... Dlatego jeszcze nie podaję swoich "osiągnięć" na forum....

wszelkie informacje porównawcze o rzeczywistych kosztach ogrzewania PC są więc dla mnie bardzo istotne,

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, a mógłbyś napisać jakiej wielkości jest ten "znajomy" dom i jakiego mniej więcej rzędu są rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym?

 

Posiadam pompę ciepła (Neuratherm, instalowana przez http://www.climakomfort.pl) od roku. Ostatnio otrzymałem pierwszą fakturę za prąd obejmującą okres październik 04 - lipiec 2005 na kwotę 2035 zł. Jest to całkowite zużycie prądu w domu obejmujące wszelkie sprawy bytowe. Koszt ogrzewania oceniam na 65-70% kwoty ogólnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam pompę ciepła (Neuratherm, instalowana przez http://www.climakomfort.pl) od roku. Ostatnio otrzymałem pierwszą fakturę za prąd obejmującą okres październik 04 - lipiec 2005 na kwotę 2035 zł. Jest to całkowite zużycie prądu w domu obejmujące wszelkie sprawy bytowe. Koszt ogrzewania oceniam na 65-70% kwoty ogólnej.

 

Mhm... ja mam 200m2, ogrzewanie nadmuchowe... wychodzi mi z grubsza 300zł średniomiesięcznie za ogrzewanie ... u Ciebie z PC wychodzi jakieś 140zł średniomiesięcznie... jakiej wielkości dom ? Oszklenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam pompę ciepła (Neuratherm, instalowana przez http://www.climakomfort.pl) od roku. Ostatnio otrzymałem pierwszą fakturę za prąd obejmującą okres październik 04 - lipiec 2005 na kwotę 2035 zł. Jest to całkowite zużycie prądu w domu obejmujące wszelkie sprawy bytowe. Koszt ogrzewania oceniam na 65-70% kwoty ogólnej.

 

Mhm... ja mam 200m2, ogrzewanie nadmuchowe... wychodzi mi z grubsza 300zł średniomiesięcznie za ogrzewanie ... u Ciebie z PC wychodzi jakieś 140zł średniomiesięcznie... jakiej wielkości dom ? Oszklenie ?

 

Dom 160 m2. Okna standard. Zdjęcia do wglądu w moim albumie.

W promieniu 500 metrów od mojego domu są jeszcze dwa ogrzewane tą samą pompą, trzecia będzie instalowana lada moment oraz dwie pompy polskie, w przypadku których koszty są o około 70% wyższe. Wiemy to z wzajemnych rozmów i "podglądania" 8) odczytów liczników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...