Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie z wnetrza ziemi


dhr

Recommended Posts

W promieniu 500 metrów od mojego domu są jeszcze dwa ogrzewane tą samą pompą, trzecia będzie instalowana lada moment oraz dwie pompy polskie, w przypadku których koszty są o około 70% wyższe. Wiemy to z wzajemnych rozmów i "podglądania" 8) odczytów liczników

 

Kurcze, juz prawie podjąłem decyzję, że kupie ekontecha a tu taka zagwozdka. Napisz proszę czym różnia się polskie pompy od neuratherma. Czy róznice to tylko czynnik chłodniczy i dwystopniowa praca neuratherma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W promieniu 500 metrów od mojego domu są jeszcze dwa ogrzewane tą samą pompą, trzecia będzie instalowana lada moment oraz dwie pompy polskie, w przypadku których koszty są o około 70% wyższe. Wiemy to z wzajemnych rozmów i "podglądania" 8) odczytów liczników

 

Kurcze, juz prawie podjąłem decyzję, że kupie ekontecha a tu taka zagwozdka. Napisz proszę czym różnia się polskie pompy od neuratherma. Czy róznice to tylko czynnik chłodniczy i dwystopniowa praca neuratherma?

 

Przylaczam sie do pytania, myslalem tak samo o ekonotechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam zbiorczo:

 

W całym domu (parter i poddasze) mam rozprowadzone w sumie 125 m2 ogrzewania podłogowego. Na parterze domu jest położona terakota, za wyjątkiem pokoju gościnnego gdzie są panele podłogowe. Na poddaszu są położone panele podłogowe, w łazience terakota. Mój sąsiad który ma dom w szkielecie drewnianym i podłogę na legarach ma zainstalowane grzejniki, które z oczywistych względów (ogrzewanie niskotemperaturowe) są przewymiarowane czyli szersze niż typowe.

 

Regulacja temperatury może odbywać się przy zastosowaniu automatyki i wtedy każdy obwód może byc regulowany na rozdzielaczu za pomocą czujnika temperatury w każdym pomieszczeniu. Ja do tej pory mam tylko jeden ogólny czujnik temperatury w zdalnym sterowniku i ustawione na nim program pracy. Pełną automatykę może zainstaluje w przyszłości, ale jak dotąd wystacza mi to co mam. W ostateczności samemu mozna wyregulować przepływ wody w każdym obwodzie do swoich potrzeb.

 

Różnica pomiędzy tym co proponuje Climakomfort a inni dostawcy pomp ciepła polega na dwóch rzeczach:

 

1) pompy Neuratherm pracują na kolektorze wypełnionym propanem co powoduje że ich sprawność jest znacznie większa, natomiast zastosowanie dwóch biegów pracy zwiększa elastyczność pracy pompy. W efekcie pompa przez około 90% swojego czasu pracuje na niższym biegu, a dopiero w bardzo zimne dni przechodzi na wyższy bieg

 

2) Climakomfort ma inną filozofię systemu grzewczego, gdyż ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej odbywa sie z dwóch niezależnych źródeł. Dom ogrzewa pompa ciepła z kolektorem gruntowym, natomiast podgrzanie wody odbywa sie w oddzielnym podgrzewaczu CWU wyposażonym we własną pompę ciepła wykorzystującą ciepło z pomieszczenia w którym się znajduje. Dzięki temu pompa ciepła ogrzewająca dom "śpi spokojnie" w sezonie letnim, a podgrzewanie wody odbywa się niezależnie od niej.

 

Tego lata pompa ciepła uruchomiła mi się dwa razy w godzinach porannych gdy były wyjątkowo chłodne noce i temperatura w domu spadła poniżej zadanej - w moim przypadku 20 w nocy i 22 w dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markus_gdynia Ile Cię to kosztowało?

 

Z tym pytaniem proponuję zwrócić się bezpośrednio do Climakomfort. Pompa wraz z kolektorem i sterownikiem jest sprowadzana z Austrii i rozliczana po kosztach euro. Ja trafiłem wyjątkowo niekorzystnie, gdy euro było w ubiegłym roku na samym szczycie. Firma jest "negocjowalna" w zakresie rabatu, form i terminów płatności. Sam miałem drobny poslizg finansowy i prosiłem o prolongate płatności. Cierpliwie czekali aż im zapłacę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markus_gdynia Ile Cię to kosztowało?

 

Z tym pytaniem proponuję zwrócić się bezpośrednio do Climakomfort. Pompa wraz z kolektorem i sterownikiem jest sprowadzana z Austrii i rozliczana po kosztach euro. Ja trafiłem wyjątkowo niekorzystnie, gdy euro było w ubiegłym roku na samym szczycie. Firma jest "negocjowalna" w zakresie rabatu, form i terminów płatności. Sam miałem drobny poslizg finansowy i prosiłem o prolongate płatności. Cierpliwie czekali aż im zapłacę.

Chodzi mi o rząd wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markus_gdynia Ile Cię to kosztowało?

 

Z tym pytaniem proponuję zwrócić się bezpośrednio do Climakomfort. Pompa wraz z kolektorem i sterownikiem jest sprowadzana z Austrii i rozliczana po kosztach euro. Ja trafiłem wyjątkowo niekorzystnie, gdy euro było w ubiegłym roku na samym szczycie. Firma jest "negocjowalna" w zakresie rabatu, form i terminów płatności. Sam miałem drobny poslizg finansowy i prosiłem o prolongate płatności. Cierpliwie czekali aż im zapłacę.

Chodzi mi o rząd wielkości.

 

Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 60 tysięcy +/- 10 tysięcy w zależności od wielkości domu ilości metrów ogrzewania podłogowego (wliczone w cenę) bądź grzejników (też tak robią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że idziemy dokładnie w ślady markusa. Rozwiązanie będziemy mieć identyczne. Oddzielna pompa do ogrzewania i oddzielna do podgrzewania wody. Mogę powiedzieć o kosztach orientacyjnych: na nasz dom 190m, parterówka koszty rozkładają się jakoś tak: pompa ok. 38tys; podgrzewacz ok. 8tys.; ogrzewanie podłogowe (materaiał i robocizna) ok. 17tys. złotych. To są koszty orientacyjne, bo zależne od kursu euro. My musieliśmy tylko zapewnić wykop pod kolektory, pierwszą wylewkę i styropian do ocieplenia podłogi. Czuję się zobowiązana również dodać, że jak dotąd współpraca z firmą Climakomfort układa się znakomicie. Są terminowi, sprawni i bardzo mili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że idziemy dokładnie w ślady markusa. Rozwiązanie będziemy mieć identyczne. Oddzielna pompa do ogrzewania i oddzielna do podgrzewania wody. Mogę powiedzieć o kosztach orientacyjnych: na nasz dom 190m, parterówka koszty rozkładają się jakoś tak: pompa ok. 38tys; podgrzewacz ok. 8tys.; ogrzewanie podłogowe (materaiał i robocizna) ok. 17tys. złotych. To są koszty orientacyjne, bo zależne od kursu euro. My musieliśmy tylko zapewnić wykop pod kolektory, pierwszą wylewkę i styropian do ocieplenia podłogi. Czuję się zobowiązana również dodać, że jak dotąd współpraca z firmą Climakomfort układa się znakomicie. Są terminowi, sprawni i bardzo mili.

 

Powodzenia :D

 

Ekipa montażowa jest bardzo sympatyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie te koszty przeraziły... ale myśle że mimo wszystko warte rozpatrzenia. Mam jedno pytanie- należy zrobić jakieś badania gruntu żeby wiedzieć jaki system wybrać (kolektor pionowy czy poziomy)? Oraz czy ewentualnie studnia (przy kolektorze pionowym) bedzie miała odpowiednią przepustowość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus mnie zainspirował, więc dzisiaj zebrałam się na odwagę i dokonałam podliczeń:

roczne zużycie prądu ok. 15 tys. kWh

z miesięcznych odczytów wynika, że miesięczne zużycie prądu to ok. 500-600 kWh dla miesięcy letnich, co daje rocznie ok. 6000 - 7200 kWh, na resztę czyli ogrzewanie domu, pomieszczenia przy garażu i cwu w tym roku zostaje ok. 8000 kWh.

dane o domu: 189 m2 pow. grzewczej, kubatura ogrzew.: 518 m3; wg. obliczeń OZC roczne zapotrzebowanie na ciepło to 23.853 kWh/rok. Można więc szacunkowo przyjąć, że pompa średnio pracowała ze sprawnością 300%.

Są to dane z pierwszego sezonu grzewczego.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 [m3] gazu ma wartość grzewczą 10,5 [kWh] i kosztuje 1,10 zł. Twoje zapotrzebowanie na ciepło to około 24000 [kWh/rok] czyli za gaz trzeba zapłacić 24000 : 10,5 x 1.10 = 2514 zł.

1 [kWh] energii elektrycznej kosztuje około 0,34 zł. Jeżeli Twoja pompa pracuje ze średnioroczną sprawnością 300% to musisz zużyć 8000 [kWh/rok], czyli za prąd trzeba zapłacić 8000 x 0,34 = 2720 zł. Jeżeli masz drugą taryfę to tylko trochę mniej bo w dzień też trzeba grzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sie dowiedziałem o koszcie PC na domek ok.100m2 - było to ok. 34 tys brutto.

Ale koszt (Markus) ponad 1.600 zł u mnie by ja zdyskwalifikował od razu.

Koszt kotła elektrycznego jest kilkadzisiąt razy niższy, a róznice mozna wrzucic na konto na procent...Ale to tylko moje takie przemyślenia.

Co do ogrzewania z wnętrza ziemii to może wwierć sie aż do jądra ziemii tam jest bezpłatne ciepło...

A PC to po prostu odwócona lodówka i tyle.Osobiście uważam że mówienie o energii z ziemii to gruba przesada.W końcu chodzi tam tylko o utrzymanie stałej (bez względu na warunki zew)temperatury.

Aha cena katalog z Biawar Nibe na PC 4 kW to 18.000,-zł netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...