Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie z wnetrza ziemi


dhr

Recommended Posts

Ostatnio sie dowiedziałem o koszcie PC na domek ok.100m2 - było to ok. 34 tys brutto.

Ja mam 160 m2 czyli 34.000 x 1,6 = 54.400, czyli wynik zblizony

Ale koszt (Markus) ponad 1.600 zł u mnie by ja zdyskwalifikował od razu.

Wiesz, koszt Mercedesa też go u mnie od razu dyskwalifikuje.

Koszt kotła elektrycznego jest kilkadzisiąt razy niższy, a róznice mozna wrzucic na konto na procent...Ale to tylko moje takie przemyślenia.

Gdybyś uważniej czytał wątek to byc wiedział, że podawane koszty dotyczą nie tylko "kotła"

Aha cena katalog z Biawar Nibe na PC 4 kW to 18.000,-zł netto.

Co daje 21.960 brutto za pompę 4kW, a ja mam pompę dwubiegową 5/10 kW.

 

I tak dalej, i tak dalej. Na litość, czy za każdym razem, gdy pojawia się dyskusja o pompach ciepła to muszą się pojawiać takie "złote myśli"? :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ostatnio sie dowiedziałem o koszcie PC na domek ok.100m2 - było to ok. 34 tys brutto.

Ja mam 160 m2 czyli 34.000 x 1,6 = 54.400, czyli wynik zblizony

Ale koszt (Markus) ponad 1.600 zł u mnie by ja zdyskwalifikował od razu.

Wiesz, koszt Mercedesa też go u mnie od razu dyskwalifikuje.

Koszt kotła elektrycznego jest kilkadzisiąt razy niższy, a róznice mozna wrzucic na konto na procent...Ale to tylko moje takie przemyślenia.

Gdybyś uważniej czytał wątek to byc wiedział, że podawane koszty dotyczą nie tylko "kotła"

Aha cena katalog z Biawar Nibe na PC 4 kW to 18.000,-zł netto.

Co daje 21.960 brutto za pompę 4kW, a ja mam pompę dwubiegową 5/10 kW.

 

I tak dalej, i tak dalej. Na litość, czy za każdym razem, gdy pojawia się dyskusja o pompach ciepła to muszą się pojawiać takie "złote myśli"? :evil: :evil: :evil:

 

 

Ależ po co te irytacje? Płacisz za ogrzewanie bardzo duże pieniądze, więc chyba cię na to stać. Niektórzy nie płacą "dowolnych" sum za ogrzewanie, bo taka maja sytuację finansową... Twoje posty o 100 złotowych rachunkach prowokują zwyczajnie uwagi natury finansowej.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ po co te irytacje? Płacisz za ogrzewanie bardzo duże pieniądze, więc chyba cię na to stać. Niektórzy nie płacą "dowolnych" sum za ogrzewanie, bo taka maja sytuację finansową... Twoje posty o 100 złotowych rachunkach prowokują zwyczajnie uwagi natury finansowej.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

 

Rozumiem, gdy do dyskusji włączają się osoby zainteresowane tego typu inwestycją lub juz posiadające takowe ogrzewanie i dzielące sie swoim doświadczeniem. Ale irytują mnie posty, które nic nie wnoszą, a mające na celu jedynie przysranie innym.

Wbrew pozorom to nie nadmiar pieniędzy lecz myśl o przyszłości skłoniła mnie do wyboru takiego ogrzewania. Pracuję zawodowo i póki co, jestem w stanie spłacać kredyt. Za to jak go spłacę i będę na emeryturze to nie będę sie musiał trząść nad wysokością rachunków za ogrzewanie i zastanawiać czy przeżyję z emerytury czy też trzeba sprzedać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, gdy do dyskusji włączają się osoby zainteresowane tego typu inwestycją lub juz posiadające takowe ogrzewanie i dzielące sie swoim doświadczeniem. Ale irytują mnie posty, które nic nie wnoszą, a mające na celu jedynie przysranie innym.

Wbrew pozorom to nie nadmiar pieniędzy lecz myśl o przyszłości skłoniła mnie do wyboru takiego ogrzewania. Pracuję zawodowo i póki co, jestem w stanie spłacać kredyt. Za to jak go spłacę i będę na emeryturze to nie będę sie musiał trząść nad wysokością rachunków za ogrzewanie i zastanawiać czy przeżyję z emerytury czy też trzeba sprzedać dom.

 

Ja wiem, wiem. Tylko obawiam się, że kiedy udasz się na zasłużoną emeryturę, po twojej pompie zostanie już tylko wspomnienie...

Przepraszam za wcinkę w temat.

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao, jeśli wiesz z czego składa się pc to pewnie wiesz, że jeśli po np. 15 latach padnie sprężarka to dzwonisz do chłodniarza (zakładam, że firma, która montowała pc, nie istnieje), który wymienia na nową, napełnia czynnikiem chłodniczym i "jedziemy dalej". Sprężarki stosowane w pc to nie egzotyki, to się kupuje bez problemu.

Jeśli zamuli się wymiennik (przy braku studni raczej niemożliwe), można go przepłukać lub wymienić na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, wiem. Tylko obawiam się, że kiedy udasz się na zasłużoną emeryturę, po twojej pompie zostanie już tylko wspomnienie...

Przepraszam za wcinkę w temat.

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Sunao

 

Ale to dotyczy każdego systemu grzewczego, czy to gaz czy to elektryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus nie chciałem Ci przysrywać.

Po prostu uważam ,że koszt zakupu tego typu urządzenia jest zdecydowanie za wysoki. Ja pale drewnem i w zeszłym roku na domek ok. 180m2 wyszło mi ok. 1.200,-zł z ciepłą wodą przez cały rok.A koszt zakupu kotła to było wtedy jakies 3.000zł.

Mam świadomość ,że jak pójdę na emeruturę to bedę mógł sie męczyć.Choc z drugiej strony po kotle "zostanie tylko wspomnienie" i może juz będzie u mnie kocioł atomowy:-). Ty też jestes jeszcze dość młody żeby myśleć o emeryturze. a policz sobie bardzo prosto średnie zuzycie energii przez okres np 10 lat.Włącznie z zakupem kotłowni. I tu własnie jest cały bukszwanc pogrzebany. A jesli coś się "popsiuje"? Albo kupisz i zamontujesz bardzo tanio ale użytkowanie będzie drogie ,albo zamontujesz coś bardzo drogiego i użytkowanie będzie bardzo tanie lub wcale nie... Dla mnie PC byłaby tania wtedy gdy koszt za prąd na m-c nie przekroczyłby 50-80 zł.

PS może olej wróci do łask? Właśnie dostałem ofertę na olej roslinny zamienny z opałowym po 1,1 zł/l... Na zachodzi mówi sie na to "placki" bo w samochodach śmierdzi to jakby ktoś robił placki ziemnaczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus nie chciałem Ci przysrywać.

Po prostu uważam ,że koszt zakupu tego typu urządzenia jest zdecydowanie za wysoki. Ja pale drewnem i w zeszłym roku na domek ok. 180m2 wyszło mi ok. 1.200,-zł z ciepłą wodą przez cały rok.A koszt zakupu kotła to było wtedy jakies 3.000zł.

 

Oboje z żoną pracujemy zawodowo, często w tzw. nienormowanym czasie pracy. Ja nie mam kiedy biegać przy kominku, a dyżurnej babci-kotłowej też nie posiadam. Są rzeczy, które trudno przeliczyć na pieniądze, czyli czas i wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Są rzeczy, które trudno przeliczyć na pieniądze, czyli czas i wygoda.

 

Mhm... jest jeszcze komfort jaki zapewnia system... z mojego punktu widzenia, tj. użytkownika ogrzewania nadmuchowego, niestety ale systemowi opartemu o PC brakuje jeszcze kilku drobiazgów typu utrzymanie pożądanej wilgotności czy wentylacja. Jak na razie - wygląda na to - koszty użytkowania przemawiają za a zasadniczym minusem są horrendalne koszty systemu (ponad 2x większe od innych systemów grzewczych opartych na automatyce)... co więcej pojawia się np. kwestia parkietu... osobiście nie przepadam za kaflami w salonie a jeżeli już to i tak przykryte dywanem... jak się sprawdza PC w sytuacji gdy nie chcę mieć ogrzewania podłogowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mieszkamy od roku. Mamy PC. Koszt średniomiesięczny urządzeń grzewczych (bo tak mamy założony podlicznik - reku, PC, solary, obiegówka) wyniósł 222zł. Mamy kominek, ale dopiero od miesiąca, bez rozprowadzenia ciepła, będzie użytkowany raczej rekreacyjnie, bądź "miejscowo" do ogrzania salonu. Temperatury zimą - 20 - 22st.C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mieszkamy od roku. Mamy PC. Koszt średniomiesięczny urządzeń grzewczych (bo tak mamy założony podlicznik - reku, PC, solary, obiegówka) wyniósł 222zł. Mamy kominek, ale dopiero od miesiąca, bez rozprowadzenia ciepła, będzie użytkowany raczej rekreacyjnie, bądź "miejscowo" do ogrzania salonu. Temperatury zimą - 20 - 22st.C.

 

 

Mam parę pytań: Jaki jest kolektor PC- pionowy czy poziomy? Do czego są solary używane (rozumiem, iż chodzi o baterie słoneczne)?No i wreszcie jaka jest powierzchnia domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam parę pytań: Jaki jest kolektor PC- pionowy czy poziomy? Do czego są solary używane (rozumiem, iż chodzi o baterie słoneczne)?No i wreszcie jaka jest powierzchnia domu?

3 kolektory poziome, każdy 60m, kolektory słoneczne (nie baterie słoneczne) służą do grzania c.w.u poza sezonem grzewczym (lub podgrzewania w sezonie). A powierzchnia domu to 140m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 [m3] gazu ma wartość grzewczą 10,5 [kWh] i kosztuje 1,10 zł. Twoje zapotrzebowanie na ciepło to około 24000 [kWh/rok] czyli za gaz trzeba zapłacić 24000 : 10,5 x 1.10 = 2514 zł.

1 [kWh] energii elektrycznej kosztuje około 0,34 zł. Jeżeli Twoja pompa pracuje ze średnioroczną sprawnością 300% to musisz zużyć 8000 [kWh/rok], czyli za prąd trzeba zapłacić 8000 x 0,34 = 2720 zł. Jeżeli masz drugą taryfę to tylko trochę mniej bo w dzień też trzeba grzać...

Niestety (dla zafascynowanych pompami ciepła) masz rację. Ta inwestycja nigdy* się nie zwróci.

 

*) - tzn w czasie życia urządzeń

 

PS. Nie traktujcie uwag Grzegorz63 czy moich jako "przysrywanie". Są to po prostu życzliwe uwagi ludzi którzy kiedyś to już analizowali i liczyli. I wniosek jest jeden: najbardziej opłacalne są:

-gaz ziemny (minimalnie drożej ale większy komfort)

- kocioł na paliwo stałe (groszek, pelety...) - taniej ale bardziej uciążliwe

 

I nie zmieni się to w perspektywie którą trzeba rozpatrywać czyli ok. 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to po prostu życzliwe uwagi ludzi którzy kiedyś to już analizowali i liczyli. I wniosek jest jeden: najbardziej opłacalne są:

-gaz ziemny (minimalnie drożej ale większy komfort)

 

a gdzie koszt: zaprojektowania instalacji gazowej, wykonanie instalacji gazowej, doprowadzenie gazu do budynku, odbior tego wszystkiego, coroczne przeglady instalacji gazowej, przeglad komina, czujki gazu/czadu, i w ogole przeanalizowanie sensu posiadanie gazu w domu.

 

- kocioł na paliwo stałe (groszek, pelety...) - taniej ale bardziej uciążliwe

 

a gdzie koszt: specjalny komin do tego pieca, przeglady komina, czujka dymu/czadu, specjalne miejsce na magazynowanie materialu, specjalne miejsce tzw kotlownia, w ktorej bedzie wiecznie brudno, specjalny czas na zamowienie, przyjecie i schowanie tego materialu na sezon grzewczy, specjalna osoba tzw. palacz?

 

nie wspomne juz o zanieczyszczeniu powietrza i okolicy, ale to nikogo nie obchodzi, tylko mnie tak bo jak sasiad zapala swoj piec opalany oponami to nie ma gdzie uciekac bo smrod jest niesamowty itp itd.

 

Wiec analizujac trzeba analizowac wszystkie za i przeciw, a nie to co sie komus wydaje - suche liczby nieczego nieudowadniaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy jako autor określenia "przysrywanie" :D

 

Ja bym tylko pragnął, żeby nie stawiać od razu właścicieli pomp ciepła przed "plutonem egzekucyjnym". I mniej teorii, a więcej doświadczeń praktycznych.

Moja pompa ma sprawność do 600% (przyjmijmy 500%), więc powyższe wyliczenia troche nie pasują, po drugie w swoich postach podaję rzeczywiste odczyty licznika energii elektrycznej, a nie teoretyczne wyliczenia.

 

Poza tym istnieją inne okoliczności niż tylko "fascynacja" pompami ciepła. Brak gazu ziemnego w okolicy, brak pomieszczenia na wannę olejową, fakt że energia elektryczna jest nabardziej "urynkowionym" nośnikiem z tendencją do zatrzymania, a nawet spadku cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy jako autor określenia "przysrywanie" :D

 

Ja bym tylko pragnął, żeby nie stawiać od razu właścicieli pomp ciepła przed "plutonem egzekucyjnym". I mniej teorii, a więcej doświadczeń praktycznych.

Poza tym istnieją inne okoliczności niż tylko "fascynacja" pompami ciepła. Brak gazu ziemnego w okolicy, brak pomieszczenia na wannę olejową, fakt że energia elektryczna jest nabardziej "urynkowionym" nośnikiem z tendencją do zatrzymania, a nawet spadku cen.

 

No własnie!!!

Wszelkia krytyka PC jest wskazana pod warunkiem, że jest na czyms oparta. Nie zawracałbym sobie głowy PC gdybym miał GZ pod płotem, a z drugiej strony nadzieja na to że GZ bedzie przez 15 lat najtańszym nośnikiem energii jest moim zdaniem bardzo naiwna. Wystarczy popatrzeć na tendencje cen GZ dla odbiorców domowych z ostatnich dwóch lat i porównac je z cenami elektryczności.

 

A teraz pytanie do urzytkowników PC: ile udało wam się stargowac przy zakupie PC, na czum mozna oszczedzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...