Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie z wnetrza ziemi


dhr

Recommended Posts

poczytajcie artykuł

 

porównanie kosztów energii/ogrzewania

 

w bazie artykułów prasowych/opracowań

 

w links

 

tutaj :

 

http://www.kolmet.com.pl/

 

 

 

U mnie cały zeszły sezon w budynku ogrzewanym, niezamieszkanym

temp. ustawiona 16-18C w pn-pt oraz 21C w so-nd + pomijalnie kominek.

 

w bilansie ( teoretycznie ) - 12 zł/m2/rok

w zeszłym sezonie ( opis jak wyżej ) - 0,74 zł/m2/rok

 

Temp. 16C praktycznie nie występowała ( była wyższa - min. ok. 17C jeden, dwa dni- środa, czwartek, bo w piątek już zaczynał dogrzewać ), ze względu na podłogówkę, pogodówkę i dużą bezwładność budynku.

 

Dom : BK400, podłogówka ( 16 cm styropianu pod rurami ), piec kondensacyjny, 25cm wełny w stropie, szyby k=1,1 ( okna k=1,35 )

 

Kotłownię ( komin, kocioł, projekty, podłączenie itp. ) oceniam na 16 kzł

ale trudno wyliczyć komin, gdyż jest tam także wentylacja, wyciag z kuchni itp. Komin też "bogaty" dużo cegieł klinkierowych + miedź.

 

Pozostałe koszty występują przy PC.

 

Wniosek :

gdybym budował drugi raz mając gaz na działce, na dzisiaj ogrzewałbym gazem.

jeśli musiałbym ponieść spore koszty doprowadzenia gazu, zastanowiłbym się nad pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak wylczyłeś te 15,5. Licząc tylko powierzchnię mieszkalną (180m) i wliczając w to cwu, mi wychodzi 2400/180 =13,3. Nie uwzględniając cwu wyjdzi gdzieś koło 10. PIsałem o 3400 z uwzględnieniem kosztów inwestycji. A teraz policz po ilu latach zwróci Ci się inwestycja w PC - po 2 zł/rok/m2.

Bo mnie wychodzi że tak między 20 a 50 lat (bez uwzględnienia NPV).

 

2300 m3 gazu * 1,2 zl/m3 = 2760 zl / 180 m2 = 15,33333 zl

 

Jakiech 3400?

razem: 11900

i jeszcze

Wszystkie koszty o których piszesz to nie więcej niż 4-6 tys

 

jak widac to juz mamy cos kolo 18000 zl - mnie moj system kosztowal 34000 - roznica 16000 zl rocznie twoja powierzchnia ma koszty nizsze o okolo 1000 zl (dla PC), wiec iloraz 16000/1000 daje mi w zaokragleniu 16 lat (liczac tylko po dzisiejszych stawkach)

 

Przy czym w dalszym ciagu niepodales ile osob mieszkalo, czy na calej powierzchni byla caly czas ta sama temperatura i w jakiej wysokosci i ile cwu zuzyles.

 

A kto tu mowi o jakimkolwiek zwracaniu sie czegokolwiek? Co mi sie ma zwrocic? bo ja nie mam w domu maszynki ktora produkuje pieniadze - jezeli ty masz to uwazaj, bo monopol na produkcje pieniedzy ma panstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zastanawiam sie nad pompa ciepla.

 

Markus Napisales ze masz tarakote i panele na podlodze czy jest roznica w oddawanym cieple

Jaka jest gwarancja na pompe ? o ile dobrze zrozumialam to pompy z propanem nie trzeba uzupelniac czynika roboczego ?

 

 

I jeszcze chcialam cie zapytac bo sa teraz pompy z temp do + 65 st czy ty masz taka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...