Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne, podłogowe


Charnel

Recommended Posts

Witam, Zwracam się o opinie, jak wykonać ogrzewanie podłogowe (elektryczne)

Mam już wylaną posadzkę (6cm) i zastanawiam się nad ułożeniem kabli grzewczych (100W/m2), następnie zalać to posadzką samopoziomującą – około 2cm.

Posadzka jest dość droga - 50m2 do zalania :) może macie jakiś inny pomysł?

Co można użyć do przykrycia kabli? I jak gruba powinna to być warstwa?

 

Dziękuję za uwagi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Modulor ma rację - już raczej tylko mata. Wg firmy Devi kabel powinien być przykryty co najmniej 3 cm betonu, a sam kabel ma z pół centymetra grubości. Co prawda sądzę że chodzi tu bardziej o względy konstrukcyjne podłogi (żeby zbyt cienka nie pękała?), ale na Twoim miejscu wybrałbym matę grzewczą i miał święty spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

Przewody ENSTO.

Sądziłem, że różnica pomiędzy matą a przewodami polega na łatwiejszym układaniu maty...

Czy siatka w macie jest tak wytrzymała, że pozwala na cieńszą warstwę? Przecież można położyć przewody i bezposrednio przykleić płytki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewnien, a nie mam czasu sprawdzać, ale powiem tak: czymś to się różnić musi, bo żaden z producentów nie proponuje kładzenia maty pod kilka centymetrów betonu. :lol:

Uwaga, będę kombinował i to wcale nie musi być prawda (choć wydaje mi się że jestem blisko):

 

Mata ma cieńsze przewody - możesz położyć na to cienką warstwę. Niewykluczone że to też kwestia innego rozkładu temperatur.

- Przy grubych kablach polożonych z dużym odstępem mamy (w uproszczeniu) bardzo wysoką temperaturę przy kablu, a pomiędzy dość niską. Warstwa betonu ma za zadanie to wszystko "uśrednić".

- Przy macie (cienkie kable z małym odstępem) mamy dość wysoką temperaturę przy kablu, a pomiędzy wysoką. Nie trzeba więc warstwy "uśredniającej" - betonu.

 

No i chyba jednak ta wytrzymałość betonu - gruba warstwa chroni to co na wierzchu przed niejednorodnie rozgrzewanym "podkładem". Producenci kabli piszą, żeby w żadnym wypadku nie włączać podłogi przed upływem miesiąca od zalania betonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charnel

Napisz do Piotra Rydzkowskiego na: [email protected] udzieli Tobie wyczerpujących informacji. Jeśli chcesz mam również nr tel. Też będe miał ogrzewanie elektryczne. Polecił mi podłogówkę z kablami grzejnymi. Ocieplenie podłogi – styropian o grubości minimalnej 10cm. Grubość wylewki betonowej – minimum 5cm.

Rodzaj wykończenia podłogi – terakota.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charnel

Napisz do Piotra Rydzkowskiego na: [email protected] udzieli Tobie wyczerpujących informacji. Jeśli chcesz mam również nr tel. Też będe miał ogrzewanie elektryczne. Polecił mi podłogówkę z kablami grzejnymi. Ocieplenie podłogi – styropian o grubości minimalnej 10cm. Grubość wylewki betonowej – minimum 5cm.

Rodzaj wykończenia podłogi – terakota.

Pozdrawiam

Dziękuję za info.

Wysłałem zapytanie i czekam na odpowiedź.

 

Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja wtrącę swoje trzy grosze:

z tego co do tej pory przeczytałem na forum oraz po przeanalizowaniu tego co dowiedziałem się od przedstawicieli firm oferujacych taki rodzaj ogrzewania to mam zamiar zrobić tak:

- styropian 10 cm, kable grzejne, na to wylewka 12 cm. /ponoć jaki styropian to minimum tyle wylewki /ma być to ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, tz w tańszej taryfie gromadzimy ciepło a w droższej zakumulowane ciepło jest oddawane.

 

jeśli wylewka ma mieć kilka cm to wszyscy zalecają maty a nie kabel, ale ponoć to mało opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się doświadczeniem,

kable grzejne kupiłem w firmie INTO ze Strzelina mają swoją stronę http://www.into.pl. Sprzedają też maty lub robią na zamówienie. Mata to nic innego tylko kabel przymocowany do siatki, takiej - jaką przykrywa się stryropian przy tynkowaniu. Kabel do tej maty przymocowywuje się drucikami tylko po to by się nie plątał i leżał tam gdzie powinien. Ta siatka może później leżeć na kablach lub odwrotnie, jak wygodniej. Niestety nie było mnie gdy murarz robił wylewkę i nie wiem dokładnie jak sobie z tym poradził. Miał zamiar wylać beton, na mokry położyć matę i uzupełnić rzadszym. Czy tak zrobił - nie wiem?. W każdym razie działa. Chociaż ciepło nie rozkłada się równomiernie. Beton nie popękał, i po 3 miesiącach poołożyłem kafle. Ponieważ nie dawałem pod wylewkę siatki metalowej tylko włókna polipropylenowe, położyłem na spód kilka drutów i połączyłem z przewodem ochronnym.

Wydaje mi się, że wylewka pod kafle nie musi mieć 3cm. Wystarczy, że zostaną przykryte. Pękać nie powinno dzięki tej siatce i można jeszcze wrzucić te włókna polipropylenowe od Janzara. Na to przyjdzie jeszcze klej elastyczny. Gdyby to była wodna podłogówka, to możliwe byłoby krótkotrwałe niekontrolowane przegrzanie. Przy kablach elektrycznych max to 35stopni tyle co dotyk człowieka.

Uczucie ciepłej posadzki jest już gdy na termostacie mam 25stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam

chciałam zapytać jak długo nagrzewa Wam się podłoga nim czujnik pokaże np 26 stopni? My niedawno zamontowaliśmy podłogówkę z Into w łazience, kilka dni już grzejemy a temperatura nadal nie przekracza 22 stopni na czujniku i 18 stopni w pomieszczeniu... nie tak to sobie wyobrażałam... czy jest jeszcze szansa że temperatura podskoczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

chciałam zapytać jak długo nagrzewa Wam się podłoga nim czujnik pokaże np 26 stopni? My niedawno zamontowaliśmy podłogówkę z Into w łazience, kilka dni już grzejemy a temperatura nadal nie przekracza 22 stopni na czujniku i 18 stopni w pomieszczeniu... nie tak to sobie wyobrażałam... czy jest jeszcze szansa że temperatura podskoczy?

 

Może to sprawa termostatu i za szybko Ci się wyłącza. Ja mam do tych termostatów z INTO zastrzeżenia. Na termostacie z wyświetlaczem powinna być informacja kiedy obwód grzeje. Jeśli się wyłącza przed osiągnięciem zakładanej temperatury to trzeba programować z poprawką, a jeśli się nie wyłącza i nie może podgrzać do wymaganej temperatury, to gorzej. Trzeba przeliczyć, czy układ jest niedoszacowany, czy może ciepełko gdzieś ucieka przez mostki cieplne, które trzeba zidentyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Dolacze sie do watku - ceny mat w marketach budowlanych lekko powalaja. Moze osoby siedzace w temacie doradza jakies maty w cenach nizszych niz Devi czy Thermoval, na ten przyklad? Potrzebuje maty na powierzchnie ok. 40 m2 pod plytki lub panele w pokoju dziennym (jeszcze nie wiem, co poloze na podloge). Wg cen z Castoramy wychodzi koszt ok. 5tys. zl (lekki szok dla mnie) za gotowe maty Devi. Czy mozna zrobic to sporo taniej? Nie chodzi mi o ogrzewanie pomieszczenia tymi matami, jedynie o likwidacje uczucia zimna podczas chodzenia po plytkach.

 

Przy okazji zapytam o alternatywne rozwiazanie, tj. poprowadzenie ogzrewania podlogowego w 2 ponieszzceniach. Problem w tym jednak, ze do dyspozycji mam tylko 3 cm do poziomu zero posadzki, wylewki juz zrobione (wczesniej niestety nie przewidywalismy podlogowki). Czy na posadzce betonowej mozna polozyc sama folie z ekranem aluminiowym (posadzka 7 cm, pod nia styro 15 cm), na to rury 16 mm zalane zaprawa do klejenia plytek z jakims plastyfikatorem i na to kleic plytki?

Jeszcze jedno pytanie (moze herezja, ale zapytam) - czy obwod podlogowki na pow. ok. 18-20 m2 mozna wlaczyc do obwodu zasilania istniejacego grzejnika czy raczej do powrotu? I czy pompa w kotle CO wystarczy do przepchniecia wody w obwodzie podlogowki czy tez musze instalowac osobna pompe do podlogowki? Na odcinku miedzy kotlem CO a grzejnikiem rurki (pex) schodza pionowo w dol od kotla, nastepnie biegna pod posadzka, wchodza w sciane w ksztalcie litery C i wychodza ze sciany zakonczone zaworem katowym pod grzejnikiem. Czy mozliwe jest wpiecie polozonej (oczywiscie) w poziomie ale ok. 20 cm wyzej podlogowki w obwod zasilania badz powrotu grzejnika i czy pompa od kotla przepchnie wode w tym ukladzie?

 

pozdrawiam

tomek_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie przy ogrzewaniu podłogowym rola takiej folii jest pomijalna w bilansie energetycznym. Decydujące jest zjawisko przewodnictwa, a nie promieniowania. Ewentualne promieniowanie jest przechwytywane przez nieprzezroczystą wylewkę, a przewodnictwo w dół ograniczone styropianem. Nie umiem tego poprzeć liczbowo, ale gdyby to miało sens, to byłoby stosowane w kazdej przegrodzie termoizolacyjnej.

 

Ja nie dawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qwert napisał

napiszcie , proszę, jaka jest różnica w kosztach wykonania i materiałów podłogówki elektrycznej-kable grzejne a wodnej dla 100m2 powierzchni???

qwert już zadawałe takie pytanie i nikt Ci nie odpowiedział, dlaczego ?

Wszystko zalezy od wielu rzeczy np:

od ilości pomieszczeń, od ilości sterowników, jakie programatory chcemy zastosować, jak z oknami o drzwiami aby wiadomo było jakie mają być strefy brzegowe i masa podobnych zagdanień.

Dziewię się że tak stawiasz pytanie ??

Najlepiej to wybrać się do firmy wykonujacej takie prace i spytać o konkretne zagadnienia. Takie obliczenia i projektowanie robia za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...