Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne, podłogowe


Charnel

Recommended Posts

Ja mam podłogówkę elektryczną akumulacyjną na 90 m. kw. Kable kosztowały mnie 3500 zł. Pozostałe koszty - beton, styropian, położenie - są chyba porównywalne.

 

no i to jest jakiś konkret. dzięki.

 

wiem, że najlepiej zapytać instalatorów, ale treba by d. ruszyć, a to dopiero problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wprowadziłem się 30 września, więc ogrzewam od niedawna. W domu mam wszystko na prąd - za październik i listopad zapłaciłem 750 zł, utrzymując w domu temperaturę 20 stopni. Na termostatach ustawiam temp. ok. 21 stopni - w wejściu do domu (nazywam to sienią :) ) i w salonie 22, w kuchni i gabinecie - 19. Te pomieszczenia są ze sobą połączone.

Do kosztów ogrzewania należałoby jeszcze dodać koszt drewna, którym okazyjnie palę w kozie (piec Vermont Castings o mocy 12 kW), raczej dla przyjemności patrzenia na ogień niż z potrzeby ciepła. Tego drewna spaliłem za jakieś 100 zł. Tak więc miesięczny koszt ogrzewania to jakieś 425 zł.

To się naprawdę opłaca, a dlaczego - popatrzcie w wątku "ogrzewający elektrycznością - wystąp!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zezo napisał:

Może i ja wtrącę swoje trzy grosze:

z tego co do tej pory przeczytałem na forum oraz po przeanalizowaniu tego co dowiedziałem się od przedstawicieli firm oferujacych taki rodzaj ogrzewania to mam zamiar zrobić tak:

- styropian 10 cm, kable grzejne, na to wylewka 12 cm. /ponoć jaki styropian to minimum tyle wylewki /ma być to ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, tz w tańszej taryfie gromadzimy ciepło a w droższej zakumulowane ciepło jest oddawane.

 

jeśli wylewka ma mieć kilka cm to wszyscy zalecają maty a nie kabel, ale ponoć to mało opłacalne

 

Ja u siebie zamierzam zrobić tak:

- styropian 15 cm

- kable grzejne zatopione w 8 cm wylewki

i na to wszystko płytki

 

Jak sądzisz to będzie dobrze?

Ale caly czas zastanawiam się nad matami grzejnymi pod płytkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIP Jacek napisał

Ja u siebie zamierzam zrobić tak:

- styropian 15 cm

- kable grzejne zatopione w 8 cm wylewki

i na to wszystko płytki

No więc jeżeli policzymy że chcesz dać 15 cm styropianu + 8 cm wylewki + płytki /2cm/ to razem mamy około 25cm,

ja bym zrobił w takiej sutuacji tak:

styropian /dobry jakościowo/ w dwu warstwach po 6 cm, razem 12 cm styropianu na to kable grzejne zalane 11 cm wylewki betonowej + 2 cm płytki na kleju, razem 25 cm, ja mat gzrewczych nie biorę pod uwagę tylko kable grzewcze, a wiec ogrzewanie akumulacujne, ale muszę Ci powiedziec ze to nie jest tak prosto zaplanować, wyliczyć pewne tematy, mam kumpla, :D splidny gość :D co wykonuje takie prace, wykonał mi już projekt zrobił kalkulację ile mnie to będzie kosztować i tylko praktycznie czeka na moja decyzję.

Ale muszę powiedzieć że to nie jest takie proste zaplanować takie ogrzewanie, proponuję skontaktować się z jakąś firmą co robi takie wyliczenia i projekt ogrzewania, /robia takie projekty za darmo/ to nie może być zrobione po łebkach, a wydaje mi się że na forum też nie znadziesz konkretnych wyliczeń dla twojego domku.

Powodonka życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albert z drzazgowej

zastanawiam się, czy zrobić tak jak Ty ogrzewanie elektryczne podlogowe- akumulacyjne, czy zwykłe- czyli maty.

Nie wiem co będzie tańsze w esploatacji?

 

Maty też możesz zatopić w warstwie akumulacyjnej - to przecież nic innego jak kable przygotowane od razu do położenia, coś takiego jak zupa w proszku :) . Ale przez to maty są po prostu droższe, więc "na wejściu" masz wyższe koszty. Na forach poświęconych elektryce są dlugie dyskusje na temat kosztów, a ich kwintesencja jest taka: nie patrzmy tylko na koszty bezpośrednie ogrzewania, ale także na koszty pośrednie, czyli koszty urządzeń. Ogrzewanie elektryczne jest opłacalne także przez to, że nie wydajesz na starcie 20 tys. na piec, rury itp.

 

Wracając do mat: są droższe od kabli, a kładą je bezpośrednio pod posadzką nie zastosujesz drugiej taryfy. Nie wiem też, czy takie ogrzewanie da się łatwo sterować, a tylko łatwa sterowalność ogrzewania niweluje koszty pierwszej taryfy.

Jezier, którego postów jest mnóstwo na forum, ogrzewa dom grzejnikami elektrycznymi w pierwszej taryfie i bardzo sobie to chwali.

W wątku "ogrzewający elektrycznością wystąp!" jest mnóstwo bardzo fachowych, precyzyjnych wyliczeń na ten temat.

 

Ja wiem tyle - zajmowałem się tym przez pół roku, czytając przeróżne wypowiedzi, i wybrałem podłogówkę akumulacyjną. Mam licznik dwutaryfowy, urządzenia typu pralka, żelazko, kuchnia, włączam w drugiej taryfie, no i koszty są niskie. Polecam akumulację ciepła. To jest dobre także wtedy, gdy tak jak dziś w mojej wsi nie ma prądu - podłoga nagrzana w nocy trzyma ciepło, i będzie trzymała przez cały dzień. Jeśli nie masz akumulacji, musisz mieć generator.

Ja oczywiście mam "kozę" dla bezpieczeństwa, ale przecież nie zawsze jest się w domu, by w niej palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zezo, dzięki za rady. :)

Myślę, że tak właśnie zrobię jak mówisz.

A czy do wylewki dodawać włókien, żeby nie pękała?

 

albert z drzazgowej napisał:

Polecam akumulację ciepła. To jest dobre także wtedy, gdy tak jak dziś w mojej wsi nie ma prądu - podłoga nagrzana w nocy trzyma ciepło, i będzie trzymała przez cały dzień. Jeśli nie masz akumulacji, musisz mieć generator.

A nie masz za gorąco w nocy jak grzejesz podlogą? Przecież, żeby podloga była ciepła przez cały dzień, jak piszesz, to trzeba intensywnie grzać, przynajmniej nad ranem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIP Jacek napisał

A czy do wylewki dodawać włókien, żeby nie pękała?

Ja bedę dodawał, przeczytałem wiele postów na tym forum, wiele cennych wiadomości mozna zdobyć z postów eksperta od tych tematów którym jest janzar oto link do wszystkich jego postów:

http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=janzar

ale dalej doradzam rozmowę z fachowcami ktorzy robia takie prace, wszystko musi być brane pod uwagę,np.:

czy to jest ogrzewanie zasadnicze czy pomocnicze? jakie mamy ocieplenie, gdzie musi być zwiekszona moc kabla /tzw strefy brzegowe/ a gdzie nie musi, ile stref gzrewczych zrobimy i jak bedziemy nimi sterować, :wink:

tak wiec nie jest to takie proste jak sie wydaje, w/g mnie podstawą jest dobrze wykonany projekt.

Powodzonka zyczę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIP Jacek napisał

Ciekawe czy taki elektryk, co wykonuje tradycyjną instalację elektryczną w domach poradziłby sobie z takim ogrzewaniem?

Swieci garnków nie lepią ale ja bym nie rezykował, same prace typu rozlkładanie kabla wykonanie podłaczeń pewnie nie sprawią mu kłopotu ale powtarzam PROJEKT takiego ogrzewania to jest sedno sprawy.

Pewnego razu będąc na Targach budowlanych dostałem masę lieratury od firmy ZETA i tam była taka adnotacja że projekt i wycenę robia za darmo :D

masz linka

http://www.zeta.pl/oferta.html

zadzwoń pogadaj wyslij kopie projektu /pewenie tylko same rzuty poziome/ zobaczysz co powiedzą a może nie będzie sie opłacało kombinować i zlecisz im te prace, ale nie chce mi się wierzyć aby w Radomiu nie było takich firm. :o

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz za gorąco w nocy jak grzejesz podlogą? Przecież, żeby podloga była ciepła przez cały dzień, jak piszesz, to trzeba intensywnie grzać, przynajmniej nad ranem.

 

W sypialniach nie mam podłogówki, tylko grzejniki elektryczne, których właściwie nie włączamy - tam jest temperatura ok. 18 stopni.

 

Co do projektu podłogówki - ja nie robiłem. Trochę żałuję, bo nie wszędzie podłoga jest dogrzana, ale cóż - jedyny projektant jakiego znalazłem chciał 7000 tys. - wydawało mi się to absurdem. Natomiast kable kładli mi budowlańcy, jest to prosta czynność. Zrobi to każdy elektryk. Cała filozofia to dobrać odpowiednie kable, ale to potrafi zrobić sprzedawca, jeśli przedstawisz mu projekt domu.

Jeśli jednak stać cię na projekt - zrób go. Wtedy twoja podłoga będzie ciepła wszędzie, i nie będziesz miał strat energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem mieć ogrzewanie wykonane przez firmę Devi. Jedyny wykonawca, jakiego polecili, ma firmę na drugim końcu województwa łódzkiego i zajmuje się głównie robotami dla firm. Przypuszczam, że cena, jaką mi zaproponował, była ceną zaporową - całość miała kosztować ok. 20 tys. zł.

Natomiast pan z Elektry powiedział, że zrobi mi projekt, gdy przywiozę plan domu. Zleciłem to firmie, która kompleksowo budowała mi dom. Kiedy zostały przywiezione kable panowie od razu zabrali się do roboty - niestety, w tym samym czasie przyjechała grucha z betonem do zalewania podłogi. Tak. Dobrze, że grzeją i wszystko (no, prawie wszystko :-? ) jest w porządku.

Tak. Tego nie udało mi się upilnować... :-? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie robiła mi firma, która budowała mi dom - firma Rembiewski (http://www.rembiewski.pl). Natomiast z Elektry mam kable, dobrane do pomieszczeń. Projektu ogrzewania nie widziałem, byłem przy układaniu kabli, mam zdjęcia (które warto robić i zachować, żeby później nie przeciąć kabli przy jakiejś okazji). Zaufałem wykonawcy, którego znałem. Co jest źle?

1. Nie mam kabli na czerpni do kominka, która została wykonana "na zaś", to znaczy na wypadek, gdybyśmy kiedyś zdecydowali się na kominek akumulacyjny (bo konwekcyjnego nie chcemy). Ta przestrzeń podłogi (ok. 1 m. kw.) jest nieogrzewana i czasem zimna.

2. Nie mam też kabli w części łazienki (małej części), bo poszerzyłem łazienkę o pomieszczenie, gdzie miał być piec c.o.

3. Nie mam kabli pod ścianami - tam wg firmy Devi powinny być listwy grzejne. Uważam, wbrew mojej żonie :) , że mimo mebli pod ścianą listwy mogłyby być.

To tyle.

Ale plusów jest więcej, więc nie płaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...