Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Piszę ku przestrodze. Ze strachu przed powtórką wzrostu cen materiałów jaka miała miejsce przed rokiem, kupiliśmy wcześniej porotherm 25cm, bez konsultacji z ekipą na podstawie zestawienia materiałów ze strony Archon. Okazało się że ten ruch nie miał sensu bo cena się raczej nie zmieniła a dodatkowo na placu pozostanie prawdopodobnie 6 lub 7 nie rozpakowanych palet. Napisałem do Archonu pytanie skąd ta rozbieżność i czy są pewni że ich zestawienie jest poprawne. Na razie cisza. Przypuszczam iż może to być błąd w zestawieniu. Niestety na ich stronie jest kilka innych rozbieżności np. podana kubatura O1 jest większa od O2, na rysunku sytuacyjnym (O2 dach) nie ma jednego okna w łazience.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

DG, a nie możesz zwrócić tych palet z powrotem? My zwracaliśmy (z resztą nie tylko to) i nie było z tym żadnego problemu...

Peacemaker, u nas w końcu jest jeden wyłaz na dachu. Ja myślałam o dwóch, ale mąż jakoś storpedował mój pomysł... Okno od północy wcale nie jest złym oknem - i tak Ci doświetli sporo. Ja patrząc na wielkości okien trochę sugerowałam się jakimś tam współczynnikiem ze starego Muratora, który podawał, ile powinno być m2 szyby połaciowej w pomieszczeniu ze skosami na m2 podłogi. Niestety, nie pamiętam teraz, jak to leciało :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę ku przestrodze. Ze strachu przed powtórką wzrostu cen materiałów jaka miała miejsce przed rokiem, kupiliśmy wcześniej porotherm 25cm, bez konsultacji z ekipą na podstawie zestawienia materiałów ze strony Archon.

 

:) no to do kogo masz pretensje ? ;)

zestawienie, zestawieniem a życie i tak swoje :D

 

murarz powinien określić ile materiału będzie potrzebował, bo każda budowa naszego, tego samego projektu, jest inna.

 

Oddaj nadwyżkę i spoko :)

 

pozdrawiam,

 

P.

 

p.s.

najwyżej jakiś grill zbudujesz czy coś ;)

 

p.s.2

no i pamiętaj, że papier wysztko przyjmie, bez wyjątku. nawet okno połaciowe na HEBie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie robyl jeszce izilacje wykuszu?

DG,

ja budowalam O2.. i muse przyznac ze mi zostalo tylko 1,5 palety..porothermu 24.. to chyba dla tego ze nie bylo zadnych odpadow.Moj kierownik mowil ze normalnie jak sie liczy sie bierze 10% wecej..na otpad.Zadna cegla nie byla polamana.. a i ten porotherm sie czial rowniutku. My bylismy umowiny ze skladem, ze to co zostanie(tylko cale palety), oni zabieraja..w moim przypadku zabral sasiad..;-)) Tak samo bylo s dachowkami..

Dziwnie ze okno ci wypadlo w HEB-a..ja wszedzie mam te 160..ale moze dlatego ze w laziece sa okna(dwa) sa obok siebie tego problemu nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to ku przestrodze dla innych, a nie żeby się żalić. Zawsze to kłopot zamawiać a potem zwracać więc lepiej tego uniknąć. Ale swoją drogą nie uważam żeby domaganie się od Archonu większej dbałości o jakość dokumentacji oferowanych projektów było czymś złym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

u nas po tynkach i parapetach wewnetrznych, barierkach balkonowych

malaza ja nie mam nic z kamienia- parapety z konglomeratu,

muci ten tydzien jestem na wyjezdzie ale wlasnie teraz mamy ocieplany wykusz jak wroce to zrobie zdjecie i dowiem sie jak to wyszlo

poszukuje cikawych olytek betonowych na taras, ale nie tak grubych jak kostka betonowa, jak cos wiecie piszcie, bo ja znalazlam piekne, w ostatnim muratorze ale 150 zl za szt.- masakra jak na nic nie trafie kupuje plytki betonowe polbruk granito albo country, akurat w miescie maja swoja fabryke. znalazlam tez cudne drzwi wewnetrzne pol-skone NOBLE II i w ich skladzie od reki dostalismy 20%znizki, bo bez posrednikow cudne są -jasny orzech retro wersja bezprzylgowa

czekamy na ocieplenie- w czerwcu i glazurnika

 

my pozostalosci z budowy zwracalismy na sklad budowlany

co do archonu to ja mam dobre wspomnienia, zawsze pomogli, wspolpraca przebiegala ok, ale budowa ma swoje prawa- zawsze to budowlancy powinni oszacowac ilosc materialu- tak bylo w naszym przypadku, ponad to pomocny byl kierownik budowy- powiedzial ze paleta zostanie i zostala!!!

serdeczne pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwona,

mnie interesuje 4 rzecy:

1) zrobylas wylewka wieksza niz jest plyta stropowa? jesli tak, dawas jeszce jakie zbrojenie, ze tylko masz pod nej styropian?

2) poszcegolnych warst: pap termozgrzewalna, folia PE styrodur i t.d

3) nie mialas problemy z wywyjanie papy na sciany i przklejenie ja.Nie pekala?

4) Pomiedzy ktory warst dalas obrobka blacharska. Obrobka standartowo sei daje pod wylewce pod papy termozgrzewalnej, tak ze nawet jesli ktora warstwa pprzepusci wody, ze by ta woda byla otprowadzila, a nie sciekala po scianie.

Bede bardzo wdziecna za zdiecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Muci.

Ściany na zewnątrz garażu czy wewnątrz ociepliłaś 5cm warstwą styropianu?

Tak właśnie myślałem, że ten sufit to jednak warto by ocieplić...

 

a tak przy okazji - jakie tynki dajecie? Gipsowe czy cementowo-wapienne?

 

dzisiaj wjechał elektryk... łaaaa.... i te pytania z zaskoczenia... skąd ja mam wiedzieć gdzie co i jak? dzisiaj chcę tak a jutro tak :lol:

 

 

:)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peacmaker,

ocieplilam odwewnac sciany garazu, ktory granicza z domem (kotlownia, wiatrolap). Tak jak jest zgodnie s projektem..;-))

Na zewnac bede miala 15cm-termoorganika gold

Jesli chodzi o elektryki, mialam plany ktory mam na papierze, zdiecia.. ale i tak szukam teraz kontakt..do oswietlenia pod podbytki..;-)) Zapomnialam go narysowac na papierze.. a jak sie ma kontakty podwojny i schodkowy.. to jest nie zla zabawa..;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dzis złozylismywniosek o pozwolenie na budowe. Zdajemy sobie sprawe ze jest juz poźno, ekipa ma wejsc 1 lipca.

Przetrzymali nam mape i co zrobic....

Chyba ze macie jakis sposob na urzednikow z Ozarowa???? Jak ich zmobilizowac, zeby wydali pozwolenie wczesniej niz 2 miesiace????

 

Zastanawialismy sie nad zamontowaniem okna zespolonego FAKRO w pokoju nad garazem, ale po dluuuuuuuugich debatach odpuscicismy.

Poniewaz w salonie nie ma miejsca na TV pomyslelismy ze pokoj nad garazem, bez drzwi bedzie takim hallem-pokojem RTV. Ciekawe co o tym myslicie?

 

No i od tygodnia mamy studnie na dzialce.

To tyle naszych małych sukcesow.

Z podziwem czytam o waszych zaawansowanych budowach.... my dopiero raczkujemy :-)

pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malaza,

ja w Ozarowie dostalam pozwolenie na budowie w 3 tygodnie. Bylo szybko i sprawnie. Nie bylo zadnego problemu i nikogo nie poganialismy.

Malutka,

a co zrobys jak ne daj bog ci sie popsuje rekuperator? Bedes sie duszyc w srodku? My mamy i wentylacja mechniczna-rekuperator i normalny kanaly wentylacjiny w lazienkach. Teraz sa takie ladne kratki szczelny, krory mozna zamknac jak dziala rekuperator i otworzyc jak on nie bedzie dlzilal. Sa pry w roku, gzdie dzialanie rekuperatora jest bez sensu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miejsce na TV jest w zasadzie na ścianie "kuchennej". ewentualnie na scianie "kominkowej", ale akurat to rozwiązanie do mnie nie przemawia.

 

elektryk szaleje na całego, żona mnie przekonała do wywalenia kawałka ściany i tym sposobem z salonu/jadalni/a raczej wypoczynku ;) widać schody.

 

okna połaciowe są, wyłazy i stopnie są...

 

żyć, nie umierać :D

 

p.s.

poza tym instalację TV zakładamy w pokoju wypoczynkowym na górze i w pokojach dzieciaków.

w sypialni nie planujemy... tylko by rozpraszał 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobys jak ne daj bog ci sie popsuje rekuperator? Bedes sie duszyc w srodku? My mamy i wentylacja mechniczna-rekuperator i normalny kanaly wentylacjiny w lazienkach. Teraz sa takie ladne kratki szczelny, krory mozna zamknac jak dziala rekuperator i otworzyc jak on nie bedzie dlzilal. Sa pry w roku, gzdie dzialanie rekuperatora jest bez sensu..

 

Dla scislosci - rekuperator nie przepycha powietrza, jest tylko nieobowiazkowym, pasywnym rozszerzeniem wentylacji mechanicznej :) Malo tego, wiele instalacji posiada by-pass (lub w uproszczonej wersji wklad letni), ktory powoduje calkowite omijanie rekuperatora, jesli jego praca nie jest potrzebna.

Popsuc sie moze za to wentylator. Przypominam, ze sa 2 wentylatory - nawiewny i wywiewny, jesli zepsuje sie jeden z nich, to wystarczy rozszczelnienie niektorych okien dla tymczasowego zachowania w miare sensowengo przeplywu powietrza na linii wentylacja mechaniczna-okna. Taki uklad z jednym popsutym wentylatorem (drugi sprawny) nadal nazywa sie dzialajaca wentylacja mechaniczna, ale juz nie nawiewno-wywiena, tylko nawiewna lub wywiewna, w zaleznosci od tego, ktory wentylator padl.

 

Owszem, dzialanie rekuperatora ma sens tylko przez czesc roku, ale sama wentylacja mechaniczna dziala 365 dni w roku - no chyba ze ktos ma okresy, w ktorych nie musi oddychac :)

 

Malo tego, wentylacja grawitacyjna dziala z zalozenia tylko zima i przy sporych wiatrach. Dla takiej wyjatkowej sytuacji _jak_dla_mnie_ nie warto zostawiac pionow wentylacyjnych, czyli doplacac do ich budowy. Nie zyjemy na koncu swiata, wymiana uszkodzonego wentylatora nie trwa miesiacami, zawsze mozna sobie uchylic okno - uzytkownicy wentylacji grawitacyjnej korzystaja z tego na codzien.

 

Przy likwidacji pionow wentylacyjnych trzeba jednak pamietac, ze nie mozna usunac wszystkich - potrzebne sa do pomieszczen wylaczonych z zasiegu wentylacji mechanicznej, np wentylacja kanalizacji czy garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, podobno nie ma sensu robic kominow i trzeba pamietac o oknach bez wywietrznikow.

 

W O2 są dwa kominy i oba z kanałami spalinowymi : od opieca i od kominka. Spalin nie można przepuścić przez rekuperator, więc oba wydają się być potrzebne. Dołożenie do nich kanałów wentylacyjnych to już nie jest duży wydatek.

 

Gdzieś też wyczytałem że kominiarze różnie podchodzą do obioru domu bez wentylacji grafitacyjnej, więc jest ryzyko że będzie problem.

 

Moim zdaniem wentylacji mechanicznej (nawiewnej) nie powinno się na dłuższy czas wyłączać, nawet wtedy gdy z punktu widzenia odzysku ciepła jej działanie nie ma sensu. Przepływ powietrza przez kanał, moim zdaniem, jest potrebny ze względu na mniejsze szanse rozwoju w nim grzybów iinnych takich.

 

Dostałem ofertę od rekuperatory.pl na instalację na około 10tys zł nie licząc samej centrali. Trochę drogo, muszę się zastanowić czy warto. Z drugiej strony niestosowanie żadnych systemów ograniczających pobór energii w domu wielkości O2 też może okazać się kosztowne.

 

Dziś do nas przyjechała więźba dachowa i chłopaki ochoczo :wink: zabrali sie do wciągania jej na górę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...