Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant czy wiessmann?


Recommended Posts

Kurcze a mnie chcą skasować za Junkersa w zależności od wersji około 10-8 K pln razem z zasobnikiem i pogodynką :-(. Cerasmart modul ZBS 7-22 lub cerapur 11-42 A .

Kurza który wybrać ponoć Wiessman i Vailant są droższe a z tego co widze płaciliście mniej.

Maciek i Mackre a wasze piece to Kondensaty czy nie??

A może nie wartoinwestować w Kondensat ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto inwestować w "kondensat" ?

Artykuł ze strony KOLMET :

 

Kotły Kondensacyjne

Kotły kondensacyjne to rewolucja a nie kolejna techniczna ciekawostka. Każdego roku są wprowadzane duże podwyżki cen gazu. Właścicielom kotłów gazowych kolejne podwyżki dają się pewnie najbardziej we znaki. Oznaczają spory wzrost kosztów utrzymania. Na ceny gazu nie mamy wpływu. Natomiast możemy obniżać zużycie gazu. Jednym z najlepszych sposobów to wymiana dotychczasowego nawet nowego zwykłego kotła na kocioł "kondensacyjny". Kocioł kondensacyjny to najnowocześniejszy współcześnie kocioł gazowy, pozwalający zaoszczędzić od 20 do 40 % gazu.

 

Zjawisko kondensacji.

Każdy z nas spotyka się ze zjawiskiem kondensacji na co dzień. Przykładem tego może być gotująca się woda w garnku na kuchni. Jeśli garnek jest nie przykryty, ucieka z niego para wodna a z nią cenna energia. Następnie para wodna skrapla się na zimnych powierzchniach jakimi są na przykład szyby, co jest zjawiskiem powszechnym. Z doświadczenia wiemy, że w garnku bez pokrywki woda zagotowuje się dużo dłużej.

 

Jeśli garnek jest przykryty, energia nie ucieka, a w efekcie woda podgrzewa się dużo szybciej.

 

Analogicznie jest z kotłami. Spaliny kotłów gazowych, w co trudno uwierzyć, w większości składają się z rozgrzanej wody. Nie widzimy jej, ale tam jest. W przypadku zwykłych kotłów jest ona tak rozgrzana, że jest przeźroczystym gazem.

 

Zwykłe kotły, nawet bardzo dobrej firmy, nie mają w sobie "pokrywki" a nasze pieniądze bezpowrotnie uciekają kominem. Dowodem na to jest temperatura komina, który w tym przypadku "aż parzy", osiągając często 200C.

 

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku kotłów kondensacyjnych. Nie pozwalają one uciec parze wodnej poprzez komin w "niebo". Skrajnie oziębiając spaliny, wykraplają je czyli kondensują w swoim wnętrzu. I właśnie dlatego nazywają się "kotłami kondensacyjnymi". Temperatura pozostałych spalin wynosi zaledwie średnio 50C, a na samym kominie można swobodnie trzymać rękę, bez obawy o oparzenie.

 

Jak to możliwe aby kocioł miał 108% sprawności.

Zachwalane jako super ekonomiczne, kotły kondensacyjne wzbudzają niepokój potencjalnych nabywców sprawnością określaną powyżej 100%. W przypadku kotła Kondensich firmy Ulrich wynosi ona nawet 108%. Niewiarygodne, ale możliwe!!!

 

 

Przekroczenie granicy 100% sprawności w tym konkretnym przypadku nie jest oszustwem. Jest konsekwencją pewnego, jak się później okazało niefortunnego, założenia poczynionego dawno temu w normach określających sprawność. W przeszłości uważano, że kocioł spalając gaz wydala zawsze całe spaliny do komina (czyli działa jak garnek bez pokrywki). Ponieważ nie znano kotłów kondensacyjnych założono, że wszystkie kotły zawsze będą bez "pokrywki" i przyjęto teoretyczną granicę sprawności 100% dla takiego kotła. Następnie pojawiły się kotły kondensacyjne, które miały "pokrywkę". A tego poprzednie założenie nie brało w ogóle pod uwagę. Z tytułu zastosowania "pokrywki", uniemożliwiającej ucieczkę energii w komin, zyskano teoretycznie dodatkowo +11% sprawności. Okazało się, że stosując dawno przyjętą normę w stosunku do najnowszych kotłów kondensacyjnych, urządzenia te mogą uzyskać teoretycznie nie 100% a 111% sprawności. Aby pozostać w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem należałoby na nowo określić możliwą granicę sprawności, biorąc pod uwagę owe +11% i tak przyjętą wartość uznać za nowe 100%. Nie zrobiono jednak tego, ze względu na duże przyzwyczajenie do poprzedniej normy. Zresztą przyjęcie tego nowego założenia byłoby katastrofalne w skutkach dla producentów zwykłych kotłów (tych bez "pokrywki"). Producenci ci musieliby w swoich katalogach z dnia na dzień obniżyć podawaną sprawność swoich urządzeń i to aż o około 10%. To oznaczałoby z punktu widzenia marketingu samobójstwo. Koniec końców stare założenia sprawności są używane do dziś, a producentom najnowocześniejszych kotłów kondensacyjnych pozostało je stosować i podawać prawdziwe, ale brzmiące nieprawdopodobnie, sprawności wynoszące ponad 100%. Od tamtego czasu, piszący te słowa, ma co robić, pisząc kolejne ulotki, jak to jest możliwe, że sprawność może wynosić na przykład 108%.

 

Skąd możliwa jest różnica średnio 30% w zużyciu gazu pomiędzy kondensacyjnym a zwykłym kotłem.

Do porównania użyjmy: kocioł kondensacyjny Kondensich marki Ulrich oraz zwykły kocioł gazowy dobrej firmy.

Przypomnijmy, że aktualnie zwykły kocioł dobrej firmy to kocioł naścienny, atmosferyczny czyli typowy płomieniowy (otwarta komora spalania), posiadający modulację mocy poprzez zmienną ilość spalanego gazu (zmienną moc w zależności od potrzeb) oraz zapłon elektroniczny (bez tzw. "pilota"), charakteryzujący się nominalną sprawnością wynoszącą rzadko więcej niż 90%. Kocioł kondensacyjny Kondensich to kocioł naścienny, wentylatorowy (zamknięta komora spalania), z palnikiem powierzchniowym tzw. "bezpłomieniowym" o komorze wstępnego zmieszania gazu z powietrzem (do palnika nie jest podawany gaz, ale już wcześniej przygotowana mieszanka palna gazu z powietrzem), posiadający proporcjonalną modulację mocy (moc automatycznie zmienna poprzez zmianę ilości gazu ale również ilości powietrza do spalania, tak aby cały czas była zachowana stała, najlepsza proporcja mieszanki gaz/powietrze) oraz zapłon elektroniczny, charakteryzujący się nominalną sprawnością wynoszącą 108%.

 

Należy również dodać, iż sprawność nominalna kotła to sprawność kotła w laboratorium, na stanowisku badawczym, podczas pracy pełna mocą w ustabilizowanych warunkach (czasami daleko różnymi od rzeczywistych).

 

Kotły kondensacyjne Kondensich aż z czterech powodów są kotłami sprawniejszymi (czyli ekonomiczniejszymi) od zwykłych kotłów:

 

Przede wszystkim kotły Kondensich wykorzystują wcześniej opisywane zjawisko kondensacji, co daje im tylko z tego powodu 11% przewagi sprawności nad kotłami zwykłymi.

Kotły kondensacyjne Kondensich aby były kondensacyjne muszą obniżać temperaturę spalin do wartości co najmniej 57C. Aby były do tego zdolne, mają bardzo rozbudowany wymiennik ciepła spaliny/woda (jest to ta część kotła, która odbiera ciepło spalinom i przekazuje je wodzie). Jest on średnio około 2,5-krotnie większy niż w zwykłym kotle. Tak duży wymiennik ciepła oznacza, że spaliny są znacznie lepiej schładzane niż w zwykłym kotle, przez co kotły kondensacyjne są z tylko tego powodu sprawniejsze o dodatkowe 6%. Objawia się to przede wszystkim skrajnie niską temperaturą spalin wynoszącą średnio tylko 50C!!! Dodatkowego wytłumaczenia wymaga pytanie, dlaczego zwykłe kotły nie mają większych wymienników ciepła spaliny/woda, tak aby i one dawały w efekcie niskie temperatury spalin. Jest to po prostu niemożliwe. Gdyby miały duże wymienniki ciepła spaliny/woda i dawały niskie temperatury spalin, pojawiłby się w nich kondensat. Kondensat to generalnie woda wraz z rozpuszczonymi w niej zanieczyszczeniami, łącznie posiadający kwaśny odczyn porównywalny do octu - taki odczyn oznacza agresywność czyli korozję. Zwykłe kotły nie są przygotowane na to i w efekcie skończyłoby się to dla nich zalaniem palnika przez kondensat i bardzo szybką korozję. W odróżnieniu od zwykłych kotłów, kotły kondensacyjne posiadają wymiennik spaliny/woda odporny na kwas (ze stali nierdzewnej) oraz palnik umieszczony u góry co zapobiega zalewaniu wodą i korozji.

Ponieważ kotły kondensacyjne Kondensich dużo mocniej schładzają spaliny, to są same całe zdecydowanie "chłodniejsze" od zwykłych kotłów. Ponieważ są chłodniejsze to zdecydowanie mniej ciepła tracą do otoczenia przez promieniowanie w stosunku do "rozgrzanych" zwykłych kotłów. Różnica średnio wynosi dodatkowe 2,5 % na korzyść kotła kondensacyjnego

Ostatni powód jest bardzo istotny, ale nieco skomplikowany do wytłumaczenia. Powszechnie kotły gazowe służą ogrzewaniu i podgrzewaniu ciepłej wody (czy to w samych kotłach, czy też w zewnętrznych zasobnikach ciepłej wody). Jednak zapotrzebowanie mocy na potrzeby grzewcze jest z reguły dużo mniejsze niż na potrzeby ciepłej wody. Typowo współczesne domy (nawet 200 m2) potrzebują jedynie około 10 kW mocy i to w największe mrozy wynoszące -20C oraz aż co najmniej 21 kW mocy na potrzeby podgrzewania ciepłej wody (tak duża moc wymagana jest, aby był zachowany komfort ciepłej wody). Oczywiście kocioł mimo, że potrzebuje dużo mocy na potrzeby ciepłej wody, tak naprawdę rzadko jest używany na potrzeby jej podgrzewania (jest ogólnie znany fakt iż w domu zużywa się rzadko ale na raz dużo wody w tzw. szczytach). Koniec końców, aby użytkownik był zadowolony, instalowany kocioł (wszystko jedno czy kondensacyjny czy też zwykły) ma moc co najmniej 21 kW lub wyższą. Oznacza to, że na potrzeby ogrzewania jest dużo za duży. Należy zwrócić uwagę, iż owe max 10 kW jest potrzebne w największe mrozy a tak naprawdę średnio wykorzystywane jest zaledwie 5 kW. Ponieważ oba omawiane kotły mają modulację palnika, oznacza to że na potrzeby ogrzewania oba urządzenia automatycznie zmniejszają swoją moc do minimum (mają nominalnie 21 kW lub więcej a jest potrzebne zaledwie 5 kW). I od tego momentu kocioł kondensacyjny diametralnie się różni w pracy od zwykłego kotła.

Zwykły kocioł, aby uzyskać jak najmniejszą moc, zmniejsza do minimum ilość gazu podawaną na palnik do spalania. Ale ponieważ jest kotłem atmosferycznym (z otwartą komorą spalania) to ilość powietrza przelatująca przez kocioł do komina (także przez komorę spalania) jest stała i do tego taka sama, jakby kocioł palił największym płomieniem. A przecież spala najmniejszym płomieniem. Prowadzi to do intensywnego chłodzenia kotła od wewnątrz przez duża ilość zbędnego powietrza. Straty z tego powodu są ogromne, oraz oznaczają prawidłowość pracy zwykłego kotła: czym niższa jego chwilowa moc tym niższa jego sprawność.

 

Kocioł kondensacyjny Kondensich, jak już wcześniej wspomniano, również tak jak zwykły kocioł będzie pracował na potrzeby ogrzewania najmniejszą mocą. Jednak, aby uzyskać jak najmniejszą moc, zmniejsza do minimum nie tylko ilość gazu podawaną na palnik do spalania, ale również zmniejsza do minimum ilość powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że jest kotłem o szczelnej komorze spalania oraz jest wyposażony w wentylator powietrza o zmiennych obrotach. Niezależnie od tego jaką mocą pracuje palnik, stosunek powietrza do gazu jest stale kontrolowany i utrzymywany w najlepszych proporcjach dla spalania. W tym przypadku nie ma żadnego zbędnego powietrza, które by chłodziło kocioł od środka. Ponadto ponieważ wymiennik ciepła spaliny/woda kotła jest przewidziany na maksymalną moc kotła, to podczas pracy palnika z najniższą mocą, jest niejako wielokrotnie "za duży". Oznacza to, że temperatury spalin są jeszcze niższe niż normalnie. Oznacza to również, iż kocioł kondensacyjny w odróżnieniu od kotła zwykłego, podczas pracy z minimalną mocą nie dość, że nie traci na sprawności ale jeszcze ją poprawia!!! Różnica średnio wynosi dodatkowe kilkanaście % na korzyść kotła kondensacyjnego.

 

Kocioł kondensacyjny opłaca się również w starej, nie zmodernizowanej instalacji grzewczej.

Jeśli Państwo będziecie pytać się szczegółowo swojego instalatora, na pewno dowiecie się, że kotły kondensacyjne najwięcej oszczędności przynoszą w instalacjach ogrzewania w których temperatura wody jest niska. Pokutuje przy tym mit, że kocioł kondensacyjny nadaje się tylko do specjalnie przygotowanej instalacji grzewczej, najlepiej ogrzewania podłogowego.

 

 

Jest prawdą, że pełna kondensacja w kotle kondensacyjnym zachodzi, gdy temperatura spalin zostanie obniżona do około 57C. Aby to osiągnąć, chociaż jedna część kotła powinna mieć temperaturę niższą niż owe 57C. Czy oznacza to, że typowa stara instalacja grzewcza przewidziana do pracy z temperaturą zasilania 90C i powrotu 70C (popularnie nazywana 90 na 70) nie nadaje się dla kotła kondensacyjnego? Nic bardziej błędnego! A to co najmniej z dwóch powodów.

 

Po pierwsze dlatego, że kotły kondensacyjne, poprzez swoją przemyślną budowę, chłodzą spaliny nie wodą wychodzącą na instalację grzewczą (czyli skrajnie owe 90C) tylko wodą powracającą z instalacji (czyli owe 70C). Częstokroć oznacza to, że temperatura spalin kotła kondensacyjnego jest niższa niż temperatura wody płynącej z niego do instalacji grzewczej. Po drugie dlatego, że typowy sezon grzewczy wymaga zupełnie innych i to niższych temperatur od 90C wody zasilającej instalację grzewczą. Przebieg temperatur na dworze i ilości dni typowego sezonu grzewczego w Polsce oraz odpowiednio potrzebne temperatury instalacji grzewczej dla tych warunków są od dawna znane. Dane te można znaleźć w prawie każdym podręczniku branżowym oraz normach. Dalej następujące opisy opierają się właśnie na tych ogólno dostępnych wiadomościach.

 

Stara instalacja potrzebuje temperatury zasilania 90C tylko w ekstremalnych warunkach, to znaczy wtedy, gdy na zewnątrz domu jest siarczysty mróz wynoszący -20C. Jednak takie warunki występują średnio jedynie tylko w ciągu 5 dni w roku. W pozostałe dni potrzebna temperatura zasilania instalacji grzewczej jest zdecydowanie niższa niż owe 90C.

 

Trudno w to uwierzyć, ale średnia temperatura sezonu grzewczego (czyli okresu w którym jest używane ogrzewanie) w Polsce wynosi zaledwie 2*C. Intuicyjnie więc wyczuwacie Państwo, że temperatura grzejników średnio jest dużo, dużo niższa od 90C. I nie mylicie się. Otóż średnio statystycznie temperatura zasilania grzejników w takiej starej instalacji wynosząca 60C lub mniej wystarcza w ciągu 90% sezonu grzewczego. Czyli temperatura powrotu z grzejników wynosi około 50C lub mniej. Ponieważ 50C to mniej niż graniczne 57C oznacza to, że pełna kondensacja, przy użytkowaniu takiej starej instalacji, zachodzi w ciągu 9 na 10 dni ogrzewania!!! Tylko w pozostałym 1 dniu na 10, zjawisko kondensacji występuje częściowo lub wcale.

 

Z powyższych rozważań wynika niezbicie, że nawet stara instalacja grzewcza w połączeniu z kotłem kondensacyjnym daje ogromne, niezaprzeczalne oszczędności. Oczywiście, gdy kocioł kondensacyjny pracuje w instalacji ogrzewania podłogowego (wymagającego niskich temperatur zasilania cały rok) możecie Państwo czerpać oszczędności nie tylko w ciągu 9 dni na 10, ale również w pozostały 1 dzień na 10 dni.

 

Czym więcej podwyżek gazu tym bardziej opłacalny kocioł kondensacyjny.

Atrakcyjność kotłów kondensacyjnych będzie z czasem bardzo rosła. I to co najmniej z dwóch powodów.

 

Po pierwsze kotły kondensacyjne oszczędzają stały procent gazu. A to oznacza: im wyższe ceny gazu tym większe kwoty oszczędności. Wprowadzane ciągle kolejne podwyżki cen gazu należą już niestety do normalnego elementu naszej rzeczywistości. Nie nastrajają też optymizmem, co do stałości cen gazu, kolejne wypowiedzi Rządu Polskiego i Kierownictwa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (w skrócie PGNiG). Rząd twierdzi, że należy urealniać ceny energii w kraju, szczególnie wobec faktu starań o członkostwo w Unii Europejskiej - a to oznacza podwyżki gazu bo w krajach Unii ceny są wyższe. Natomiast PGNiG wciąż twierdzi, że dokłada do sprzedawanego gazu - a to w połączeniu z faktem, iż żadna firma nie może dokładać w nieskończoność do swojej działalności, również oznacza podwyżki gazu. Po drugie w odróżnieniu od wciąż rosnących cen gazu, ceny kotłów kondensacyjnych spadają. Jest to wynikiem ich coraz większej popularności, co pozwala na coraz bardziej masową produkcję, oraz ciągłego postępu technologicznego obniżającego koszty produkcji. Wystarczy podać, że kompletny kocioł kondensacyjny Kondensich o mocy 21 kW, ogrzewający i dający ciepłą wodę, kosztuje przy kursie 1 DEM= 1,8 PLN tylko 4470 złotych brutto.

 

Kocioł kondensacyjny to nie tylko oszczędność gazu - to znacznie więcej zalet!!!.

Dzięki zamkniętej i szczelnej komorze spalania oraz hermetycznej obudowie kotły kondensacyjne Kondensich są wyjątkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do zwykłych kotłów, które zawsze mają otwartą komorę spalania (tzw. kotły atmosferyczne). Na przykład w Japonii ogromna gęstość zaludnienia powoduje, że najwyższe bezpieczeństwo użytkowe jest normą częstokroć usankcjonowaną bardzo ostrym pod tym względem prawodawstwem. Wszystkie kotły gazowe na tamtejszych rynkach muszą posiadać hermetyczną komorę spalania, a spaliny muszą opuszczać kocioł w sposób wymuszony i kontrolowany. Zabronione jest stosowanie, tak popularnych w Polsce ze względu na cenę, kotłów gazowych, atmosferycznych. Nakazy te mają na celu uniemożliwienie, podczas ewentualnej awarii sieci gazowej lub komina, wydostawania się do pomieszczeń mieszkalnych nawet najmniejszej ilości gazu czy produktów jego spalania. W przypadku kotła kondensacyjnego nie ma możliwości wypływu gazu lub spalin.

 

Kotły kondensacyjne Kondensich są wyposażane w podstawowej cenie w modem telefoniczny, dzięki czemu można nimi zdalnie sterować przez zwykły telefon. I to bez żadnej dodatkowej dopłaty! Kotły kondensacyjne Kondensich są niezwykle małe. Mają tylko 21 cm grubości!

 

Kocioł kondensacyjny nie jest wynalazkiem ostatnich kilku lat.

 

Technologia kotłów kondensacyjnych nie jest nowa. Już na początku lat 50-tych pojawiły się pierwsze, prototypowe konstrukcje takich kotłów. Ponieważ ówczesny etap rozwoju nauki i technologii nie pozwalał na skuteczne rozwiązanie problemów konstrukcyjnych, pojawiających się wraz z wytwarzanym kondensatem w kotle (przede wszystkim kocioł musi być bardzo odporny na korozję oraz trzeba chronić palnik przed wilgocią, która próbuje go zgasić), urządzenia te były awaryjne i niezwykle kosztowne. O wyjściu kotłów kondensacyjnych z laboratorium możemy mówić dopiero w latach 70-tych, kiedy to wraz z intensywnym rozwojem sieci gazowej rządy Japonii i Holandii poparły oraz dotowały zastosowanie kotłów kondensacyjnych.

 

W ostatnich latach ciągły postęp technologii oraz materiałoznawstwa pozwolił najlepszym firmom zaoferować proste w budowie kotły kondensacyjne o często niższej awaryjności niż zwykłe, za atrakcyjna cenę. Od tego momentu w wielu rozwiniętych krajach takich jak Japonia, Holandia, Francja czy Niemcy, liczba użytkowników kotłów kondensacyjnych lawinowo rośnie osiągając poziom kilkuset tysięcy. Tendencja ta będzie się w najbliższych latach umacniać.

 

Oczywiście jak każda nowość kotły kondensacyjne mają swoich oponentów. Ich niechęć bierze się z przeważającej mierze z niewiedzy. Do ulubionych tematów krytyki należą rozpowszechniane przez nich dwa poglądy. Pierwszy to rzekoma nie rozwiązana kwestia neutralizacji pojawiającego się kondensatu a drugi to konieczność stosowania kłopotliwych specjalistycznych odprowadzeń spalin. Oba te poglądy nie znajdują umocowania w faktach.

 

Co zrobić z powstającym kondensatem podczas pracy kotła.

Kocioł typu Kondensich KO jest kotłem kondensacyjnym, to znaczy zamieniającym znaczną część spalin w kondensat, składający się w przeważającej mierze z wody. Kondensat ten jest płynem o odczynie kwasowym (dlatego bardzo często nazywa się go kwaśnym kondensatem) o kwasowości zbliżonej do octu (pH 3,5). Średnio można dla łatwości przyjąć, że dla kotła o mocy 21 kW będzie go średnio około 20 l na dobę. W Polsce nie obowiązują żadne przepisy dotyczące kondensatu. Natomiast zgodnie z obowiązującymi w większości krajów w Europie przepisami dla kotłów kondensacyjnych poniżej 50 kW mocy nie stosuje się żadnych dodatkowych urządzeń neutralizujących. Kondensat taki odprowadza się bezpośrednio do ogólnej kanalizacji obiektu. Jest to możliwe m.in. dlatego, że ilość kondensatu w porównaniu z ogólną ilością ścieków jest niewielka a same ścieki domowe mają odczyn zasadowy, czyli samoistnie neutralizują kwaśny odczyn kondensatu.

 

Kotły kondensacyjne mogą pracować z kominem lub bez komina.

Kotły kondensacyjne Kondensich posiadają niezwykłą cechę związaną z odprowadzeniem spalin (popularnie nazywanym kominem). Są w tej dziedzinie bardzo elastyczne. Jest to możliwe ze względu na małą ilość spalin (większość kondensuje się w kotle i jest odprowadzana do kanalizacji), niską ich temperaturę (średnio tylko 50C) oraz ze względu na wbudowany wentylator, który obrazowo mówiąc "przepycha" spaliny przez komin. W przypadku każdego kotła Kondensich odprowadzenie spalin można wykonać na co najmniej 8 sposobów. Ponieważ nie jest celem niniejszej publikacji omawianie wszystkie możliwości (z tymi można zapoznać się w Dokumentacji Technicznej kotła), przedstawione zostaną tylko dwa skrajne, bardzo ciekawe przypadki. Pierwszy to możliwość podłączenia kotła KondensichR do zwykłego komina. Komin może być bardzo małej średnicy, nie przekraczającej 100 mm. Jest to szczególnie cenna zaleta w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego podczas remontu. Mało tego, ze względu na niską temperaturę spalin, komin można wręcz wykonać z rur kanalizacyjnych polipropylenowych (które są tanie i łatwe w montażu) - oczywiście jest to możliwe, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji zakładu kominiarskiego. Drugi przypadek to możliwość zastosowania tzw. odprowadzenia "turbo". Nie potrzeba wtedy tradycyjnego komina i instalacji nawiewu. Zastępuje je niedrogi, specjalistyczny, zespół spalinowo-powietrzny typu "rura w rurze", który zasysa powietrze potrzebne do spalania rurą zewnętrzną i jednocześnie wyrzuca spaliny rurą wewnętrzną bezpośrednio za ścianę kotłowni. Zalety są oczywiste: tańszy montaż (bo nie potrzeba komina i jego zabezpieczenia przed spalinami), wyższa sprawność spalania (powietrze zasysane do spalania ogrzewa się niejako "przy okazji" od spalin) oraz niższa awaryjność (uniezależnienie się od czystości powietrza do spalania w pomieszczeniu).

 

Kotły kondensacyjne opłacają się wszystkim.

Co ciekawe, z interesami indywidualnego użytkownika w pełni zgodne są globalne interesy całej gospodarki kraju. Zwraca na to m. in. uwagę inny specjalista dr inż. Adam Ogrodnik "Ze względów ekologicznych i ekonomicznych kotły tradycyjne powinny być [w Polsce] jak najszybciej wymienione na wysokosprawne, ekologiczne i ekonomiczne kotły kondensacyjne. Wymiana taka pozwoliłaby na zmniejszenie rocznego zużycia i importu gazu o koło 1,2 mld m3 o wartości ok. 120 mln USD" ("Polski Instalator" 9/2000). Wbrew niektórym opiniom kotły kondensacyjne nie są więc za drogim dla nas luksusem, czy tym bardziej nikomu nie potrzebnym kolejnym technicznym gadżetem. A wiele firm, jak np. jeden z liderów na rynku Ulrich, oferuje najnowocześniejsze kotły kondensacyjne w cenach kotłów tradycyjnych. Warto więc inwestować w nowoczesność i oszczędność zarazem. Podwyżka gazu skłania do przemyślenia decyzji.

 

Mgr inż. Ernest Kuliczkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy podać, że kompletny kocioł kondensacyjny Kondensich o mocy 21 kW, ogrzewający i dający ciepłą wodę, kosztuje przy kursie 1 DEM= 1,8 PLN tylko 4470 złotych brutto.

 

Widac ze ten artykul jest bardzo aktualny :D

 

 

Kocioł kondensacyjny to nie tylko oszczędność gazu - to znacznie więcej zalet!!!.

Dzięki zamkniętej i szczelnej komorze spalania oraz hermetycznej obudowie kotły kondensacyjne Kondensich są wyjątkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do zwykłych kotłów, które zawsze mają otwartą komorę spalania (tzw. kotły atmosferyczne).

 

No coz, osoba ktora to pisala nie ma zielonego pojecia o kotlach gazowych. Informuje Pana magistra, ze od 5 lat posiadalem kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania, jak rowniez teraz posiadam kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania.

 

To tyle najwiekszych bledow powodujacych ze artykul jest do d....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy podać, że kompletny kocioł kondensacyjny Kondensich o mocy 21 kW, ogrzewający i dający ciepłą wodę, kosztuje przy kursie 1 DEM= 1,8 PLN tylko 4470 złotych brutto.

 

Widac ze ten artykul jest bardzo aktualny :D

 

 

 

 

No tak, zapomniałem, że od czasu kiedy artykuł był aktualny zjawisko kondensacji w kotle kondensacyjnym zanikło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wystarczy podać, że kompletny kocioł kondensacyjny Kondensich o mocy 21 kW, ogrzewający i dający ciepłą wodę, kosztuje przy kursie 1 DEM= 1,8 PLN tylko 4470 złotych brutto.

 

Widac ze ten artykul jest bardzo aktualny :D

 

 

Kocioł kondensacyjny to nie tylko oszczędność gazu - to znacznie więcej zalet!!!.

Dzięki zamkniętej i szczelnej komorze spalania oraz hermetycznej obudowie kotły kondensacyjne Kondensich są wyjątkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do zwykłych kotłów, które zawsze mają otwartą komorę spalania (tzw. kotły atmosferyczne).

 

No coz, osoba ktora to pisala nie ma zielonego pojecia o kotlach gazowych. Informuje Pana magistra, ze od 5 lat posiadalem kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania, jak rowniez teraz posiadam kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania.

 

To tyle najwiekszych bledow powodujacych ze artykul jest do d....

 

Z tego co napisałeś wnioskuję, że to Ty nie masz pojęcia o kotłach gazowych. "Pan Magister" pisząc o zwykłych kotłach miał na myśli tzw. kotły atmosferyczne, które mają otwartą komorę spalania, a nie kotły z zamkniętą komorą spalania.

Kotły kondensacyjne natomiast, ze swego "charakteru" mają zawsze zamkniętą komorę spalania. Co do reszty artykułu, to nie wiadomo kiedy został napisany, a strona Kolmet pewnie od dawna nie była aktualizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
viessmann wypada taniej!!

 

viessmann vitopend 100 24 KW + zasobnik 120 L - 4850 brutto

vaillant atromax + 24kw+zasobnik 120 L - 5750 brutto :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

 

Ja za viessmanna vitopend 100 + zasobnik 120l + vitotronic 100 (wszystko to zestaw, bo w zestawach wypada taniej) zapłaciłem 4500zl brutto 3 tygodnie temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wystarczy podać, że kompletny kocioł kondensacyjny Kondensich o mocy 21 kW, ogrzewający i dający ciepłą wodę, kosztuje przy kursie 1 DEM= 1,8 PLN tylko 4470 złotych brutto.

 

Widac ze ten artykul jest bardzo aktualny :D

 

 

Kocioł kondensacyjny to nie tylko oszczędność gazu - to znacznie więcej zalet!!!.

Dzięki zamkniętej i szczelnej komorze spalania oraz hermetycznej obudowie kotły kondensacyjne Kondensich są wyjątkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do zwykłych kotłów, które zawsze mają otwartą komorę spalania (tzw. kotły atmosferyczne).

 

No coz, osoba ktora to pisala nie ma zielonego pojecia o kotlach gazowych. Informuje Pana magistra, ze od 5 lat posiadalem kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania, jak rowniez teraz posiadam kociol gazowy NIEKONDENSACYJNY z zamknieta komora spalania.

 

To tyle najwiekszych bledow powodujacych ze artykul jest do d....

 

 

Szanowny Panie,

 

aktualna cena kotła kondensacyjnego KO 21 Kompressor wynosi 6265 PLN brutto. W cenie uwzględniono 16 % promocję obowiązującą do odwołania.

 

Z poważaniem,

inż. Piotr Kalinowski

A1THERMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mozna prosic o namaiar na ten zestaw Viessmana?

 

Pozno pisze, bo nie przegladam regularnie grupy, ale chyba juz nie sprzedaja tam juz vitopend 100, ale na stronie jeszcze jest

http://www.sklepandbud.pl/prod.php?kat=6&prod=VIESSMANN

dokupilem jeszcze oddzielnie regulator auraton 2005TX za 300zł i pompę do cyrkulacji grundfos za 300zł. Ceny na stronie nie sa akutualne, dostalem duzy rabat na wszytsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Tez mam zamiar kupic Turbo Max tyle, ze z zasobnikiem HIV R 120 - czy mozesz podzielic sie opinia na temat tego kotla ?

 

Pozdrawiam

 

Wybralem Vaillant Turbo Max z zasobnikiem VIH CQ plus sterowanie pogodowe. Chodzi na razie rewelacyjnie.

Viessman to ladny piecyk, ale na mercedesa i nazwe mnie nie stac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...