Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hej kominkowcy jak tam z ciepełkiem w obecne mrozy?


sig

Recommended Posts

To jest wspólne (niestety na spółę :wink:)

Bo tworzymy wspólnotę małżeńską. :lol:

Już sami nie wiemy ile to ma.Z naszych ustaleń ma coraz więcej.

"Średnio" jakieś 140 ( po podłodze) bez garażu.

A gdzie Twoje można zobaczyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zibi

Ten projekt zakłada ogrzewanie gazowe czyli brak w nim jakiegokolwiek miejsca na np. składowanie oleju czy węgla - wiem bo sam buduję D09A :smile: W pom. gosp. gdzie jest kocioł i ew. osprzęt (zasobnik, sterowniki, naczynie wzbiorcze, pompy) na pewno nie zmieścisz zbiornika z olejem (o węglu już nie wspomnę :smile:. Poza tym kocioł będzie bardzo blisko kuchni i

mogą się tam przedostawać zapaszki z oleju lub pył z węgla/drewna.

Tak więc albo gaz albo prąd jeśli nie chcesz zmieniać projektu.

Przy zmianach (piwnica) można zastanawiać się nad kotłem

olejowym lub węglowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jpawl !!

Nareszcie znalazłem kogoś kto buduje D-09 : gdzie , jaki jest

etap . Ja będę budował pod Łodzią . Rozpatruję dwa warianty

ogrzewania :

1. gazowe kocioł Vaillant 12 kW otwarty + zasobnik 150 l +

grzejniki Galant lub Kermi - klasyka

2. ogrzewanie powietrzem - kocioł gazowy kondensacyjny Carrier

+ podgrzewacz pojemnościowy gazowy Richmond

3. wspomaganie cwu - system solarny Paradigma - w obu przypadkach

4. wentylacja w pierwszym przypadku chyba grawitacyjna -

rozpatruję też mech z rekuperacją

5 przy powietrzu już jest wentylacja

6. kominek + DGP - najprawdopodobniej Hajduk

Sciany będę miał z PRTHM + styropian 18 cm.

Dach przerobiłem na krokwiowy aby mieć stryszek - dachówka

ceramiczna Von-Muller , okna mahoniowo-aluminiowe , cokół z

cegły kinkierowej - Sciana fundamentowa trójwarstwowa .

Zibi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduje D43. A wlasciwie wybudowalem(POROTHERM 3:cool:.Tez mam zaprojektowany wiszacy kociol gazowy w lazience.

I teraz mam 2 pomysly:

1. wyprowadzic sie z kotlownia i tym majdanem do garazu wolnostojacego obok domu

2. Kominek + DGP + promienniki ciepla.

W obu przypadkach zyskam porzadna lazienke bez "osprzetu".

Chyba wylysieje od tego myslenia....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej tcic

Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym.

Zgodnie z powyrzszym jeżeli chcesz umieścić kocioł gazowy w garażu to musisz go przyspawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tcic

Wyżej to gdzie się dopuszcza a teraz gdzie nie można

§ 281. Instalowanie w garażu studzienek rewizyjnych, urządzeń i przewodów gazowych, z zastrzeżeniem § 164 ust. 6, oraz umieszczanie otworów od palenisk lub otworów rewizyjnych przeznaczonych do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, jest zabronione.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze zastosowac promienniki ?

Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem

promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelacznik moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W - 298zl, 600/1200 - 378 zl i 900/1800 W - 458zl. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

CZAREK C. - napisales, ze rozporwadzasz cieplo z kominka rowniez do lazienki.

Sprawdza Ci sie taki system? Nie przedostaja sie do innych pomieszczen zadne "zapaszki"?

Firma, ktora chce mi robic DGP odradza takie rozwiazanie. Czy w praktyce faktycznie nalezy unikac dobrzewania lazienek?

A moze zalezy to od rodzaju rozprowadzenia (grawitacyjne/wymuszone)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnes, piszesz, że jak ktoś źle otworzy kasetę.Co to znaczy? Mam okropne problemy z okopconymi ścianami i całym kominkim, czy to może być wina złego otwierania? A może drewno jest zbyt "świeże"?W moim domu 60 mkw nie udało mi się uzyskać temperatuy większej niż 17 stopni! Ludzie jak Wy to robicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomash, napisz coś więcej o swoim kominku, to może ktoś ci pomoże!. Przedewszystkim, jaka moc wkładu jak podłączona do komina, jaki komin (przekrój i wys.), doprowadzenie powierza, szczelność okien i drzwi, sposób wentylacji, jakie paliwo stosujesz. Wszystko ma znaczenie. Musisz mieć jakieś duże błędy w konstrukcji, jeżeli nie możesz ogrzać 60 m2.

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozprowadzanie mam grawitacyjne ale wkład z wentylatorem .Rury w suficie ,wyloty powietrza również.Mój wkład przy drzwiczkach ma regulację ciągu powietrza i jak zapomni się je przekrecić /przy otwieraniu/to smród palonego drzewa wylatuje z kominka. Rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz mam pod kominkiem.Kominek nagrzewa mi cały dom /105 m na dole/Nie użytkuję narazie do rozprowadzania na górę ,ponieważ nie mam takiej potrzeby.W przyszłości zaplanowałam ogrzewanie gazem ziemnym /instalację już mam /także jak skończę poddasze myślę,że kominkiem będę tylko dogrzewać .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnes - troche nie "zlapalem"...

Masz rozprowadzenie grawitacyjne a pod kominkiem wentylator?

No to chyba masz obieg wymyszony...?

Albo cos przegapilem? Mozesz dodac 2 zdania wyjasnienia?

Chodzi mi o to, czy ruch cieplego powietrza jest calkowicie swobodny, czy jest ono wpychane przez rury przez zewnetrzny "wiatraczek" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...