Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk deszczówki


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No widzisz..źle Cię zrozumiałem :) Myślałem że zabezpieczyć chcesz tylko "wlot" do rury spustowej a nie całą rynnę :) Rozwiązanie ciekawe, tyle że oczka musiałyby być sporo mniejsze żeby nie wpadały tam owady np. muchy czy inne żyjątka. No i ciekawe jak z trwałością tej siatki.. Czy po roku działania słońca, mrozu, śniegu i wiatru nie będzie do wymiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jestem na etapie rozmyślań co zrobić z deszczówką. Przeczytałem już sporo informacji w tym temacie i już coś wiem. Napewno nie mam na swojej działeczce już miejsca na zbiornik podziemny, dlatego chciałbym umieścić zbiornik naziemny (2 lub 3 szt. połączone ze sobą) pod swoim tarasem (taras będzie na wysokości 1m na słupach). Czytając wątki i oferty różnych firm zauważyłem, że do wykorzystania deszczówki do spłukiwania WC i celów gospodarczych w domu stosuje się systemy oparte na zbiornikach podziemnych.

Czy ktoś z was ma może zrobioną taką instalację odzysku deszczówki do celów gospodarczych i ogrodowych opartą na zbiorniku naziemnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
Rozwala go cena wody ,dostarczana już pod ciśnieniem . Jest na tyle tania,że odzysk deszczówki do spłukiwania toalet jest ......... .

 

Oczywiście jeśli ktoś ma wodę ze studni, to byłoby głupie robić zbiornik na deszczówkę.

Jeśli ktoś ma wodę z wodociągów... - to już chyba nie jest głupie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeśli ktoś ma wodę ze studni, to byłoby głupie robić zbiornik na deszczówkę.

Jeśli ktoś ma wodę z wodociągów... - to już chyba nie jest głupie,

Jest nadal glupie. Srednia ceny wody to 2-3PLN

Sciekow, juz 5-6. Sciekow z szamba pewnie ze 20+PLN

Tutaj mowimy tylko o cenie wody. SKad bys jej nie wzial, stanie sie drogim sciekiem i tak.

 

Musisz do instalacji deszczowej kupic zbiornik, ja wiem ze 2000PLN, pompe jakas, filtry jakeis. NIech to wszystko 4000PLN kosztuje (moim zdaniem optymistycznie).

Deszcowka mozesz tylko splukiwac toalety w zasadzie. Ile tego pojdzie na toalety w standardwoym domu. 2m3 miesiecznie? Czyli ~5PLN oszczednosci miesiecznie, 60 rocznie. 1200PLN w 20 lat. A gdzie ekspoatacja tego nawet prostego filtra mechanicznego, gdzie remonty i utrzymanie? Myslisz ze jakas dzisiajesza pompa wytrzyma wiecej niz 20lat?

 

Do tego jak przez 2 miesiace nie popada to i tak toalete bedziesz musial splukac wodociagowa. Albo kupujesz dla tych 5 PLN miesiecznie jeszcze wiekszy i drozszy zbiornik.

 

Wode ze studni prawie zawsze trzeba odrobine uzdatnic. Najczesciej zawiera zelazo. BEdziesz tym splukiwal toalete, to od razu lepiej kupic sedes w kolorze ciemnego brazu. Taka woda studzienna jest wielokrotnie drozsza (zakup i ekslopatacja filtrow) niz wodociagowa. A 2x drozszy sciek i tak wyprpdukujesz.

 

Przy obecnej sredniej cenie wody/sciekow, to ma mizerne sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie obliczenia wyglądają troszkę inaczej...

Średnio zużywamy ok. 2,5 - 3 m3/os miesięcznie.

Przy 4 osobach mamy 10-12m3.

 

W tej chwili koszty wyglądają następująco (ceny mogą być różne dla różnych regionów)

- woda 3,96

- ścieki 4,86

RAZEM ok. 9zł/m3

9 zł x (średnio 11 m3) = ok. 100 zł miesięcznie (rocznie 1200 zł.)

Woda pobrana zawsze jest liczona wraz z kanalizacją ! (odstępstwo jest w przypadku podlicznika na ogród)

 

I teraz ile % zużywamy z tej wody do WC..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, ja akurat zielonego podlewam dużo.

Nie wiem jak pada u Was, ale u mnie są pory. Deszczowe i suche. Deszczowa trwa tydzień do znudzenia. Wody tyle, ze co z nią zrobić. A później sucha... 2 miesiące. No... nie wiem jaki by trzeba ten zbiornik. Znaczy, wiem, z odczytu wodomierza;).

Albo maj ubiegłego roku. 2 godziny, 240 mm deszczu! 24 cm, to nie pomyłka. 24 10-litrowe wiaderka na mkw. na działeczkę 1000 mkw 24 000 takich wiaderek. Później 2 miesiące ani kropli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie obliczenia wyglądają troszkę inaczej...

Średnio zużywamy ok. 2,5 - 3 m3/os miesięcznie.

Przy 4 osobach mamy 10-12m3.

 

W tej chwili koszty wyglądają następująco (ceny mogą być różne dla różnych regionów)

- woda 3,96

- ścieki 4,86

RAZEM ok. 9zł/m3

9 zł x (średnio 11 m3) = ok. 100 zł miesięcznie (rocznie 1200 zł.)

Woda pobrana zawsze jest liczona wraz z kanalizacją ! (odstępstwo jest w przypadku podlicznika na ogród)

 

I teraz ile % zużywamy z tej wody do WC..?

 

Mizernie mało .Policz 3-4 spłukiwania na osobę ,w tym 3/4 na siusiu . Mam pisuar więc u mnie znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, ja akurat zielonego podlewam dużo.

Nie wiem jak pada u Was, ale u mnie są pory. Deszczowe i suche. Deszczowa trwa tydzień do znudzenia. Wody tyle, ze co z nią zrobić. A później sucha... 2 miesiące. No... nie wiem jaki by trzeba ten zbiornik. Znaczy, wiem, z odczytu wodomierza;).

Albo maj ubiegłego roku. 2 godziny, 240 mm deszczu! 24 cm, to nie pomyłka. 24 10-litrowe wiaderka na mkw. na działeczkę 1000 mkw 24 000 takich wiaderek. Później 2 miesiące ani kropli...

 

Dla zielonego ,moim zdaniem, własne ujęcie z podskórnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nie wyobrażali sobie s...ć w domu .:no:

Spytaj kobiety co sądzi o pisuarze a co o obsikanych okolicach kibelka. Odwieczny problem . Nie wspomnę o nie opuszczonej desce.

Jest jeden minus. To jest twoje urządzenie i ty musisz o nie dbać . Niestety.

Zaletą jest mniejsze zużycie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie obliczenia wyglądają troszkę inaczej...

Średnio zużywamy ok. 2,5 - 3 m3/os miesięcznie.

Przy 4 osobach mamy 10-12m3.

 

W tej chwili koszty wyglądają następująco (ceny mogą być różne dla różnych regionów)

- woda 3,96

- ścieki 4,86

RAZEM ok. 9zł/m3

9 zł x (średnio 11 m3) = ok. 100 zł miesięcznie (rocznie 1200 zł.)

Woda pobrana zawsze jest liczona wraz z kanalizacją ! (odstępstwo jest w przypadku podlicznika na ogród)

 

I teraz ile % zużywamy z tej wody do WC..?

 

Słuszne wyliczenie! Przecież opomiarowana jest woda, a nie ścieki, a więc im mniej pokazuje wodomierz, tym mniej płacimy za ścieki.

Tym samym nawet w wyliczeniu Jastrzębia z 5 zł oszczędności robi się 16. Dodajmy - w taniej gminie i na dzień dzisiejszy.

Woda na pewno nie będzie tanieć. Już teraz w wielu miejscach 1 m3 w+k kosztuje kilkanaście zł, a tam gdzie gminy spłacają inwestycje, może być nawet powyżej 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszne wyliczenie! Przecież opomiarowana jest woda, a nie ścieki, a więc im mniej pokazuje wodomierz, tym mniej płacimy za ścieki.

 

Mam lepszy pomysl! Zrob sobie wodociag i kanalizacje ale wywierc tez studnie!!

Nie uzywaj wody wodociagowej wogole, tylko sama studzienna, to Ci wodomierz niczego nie pokaze. Wtedy bedziesz mogl lac i 50m3 do kanalizacji i nic nie zaplacisz. Za darmo ta kanaliza bedzie! Wow, ale wymyslilem. A ze to niemoralne (i nielegalne), w pewnym sensie okradanie sasiada. Phi. Takie czasy i nasza polska natura.

 

Zrobienie instalacji deszczowej bez podlicznika na niej zeby rozliczyc scieki "deszczowe" to w zasadzie to samo co zrzut wody deszczowej do kanalizacji sanitarnej czy pobor pradu sprzed licznika. Owszem, oszczednosc ale kosztem zwyklej kradziezy.

Nie skomentuje.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie obliczenia wyglądają troszkę inaczej...

Nie wedlug Ciebie, tylko wedlug Twoich cen i Twojego zuzycia wody.

Jedna rzecz koryguje, srednia ceny wody to 4.12 PLN brutto na ta chwile.

Ale jest w PL miejsce gdzie sama woda kosztuje .... 27PLN. Wtedy pewnie jest sie o co bic.

https://cena-wody.pl/srednie_ceny_wody_i_sciekow

Liczylem po 2.5. Wiec nie jest to 5 PLN oszczednosci tylko 8,5 miesiecznie. przy 2m3.

5 spuszczen wody po 5 litrow na osobe, to 3000L.

Wiec wychodzi 10PLN miesiecznie. Wiec "oszczednosc" uzyskasz 1200PLN w 10 lat. Dla mnie, nadal cienko.

 

Tak strzelam z tymi 5 splukaniami toalety, Nigdy nie liczylem ile razy sikam ;-)

Chcesz miec dokladne obliczenia, to musisz policzyc ;-)

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lepszy pomysl! Zrob sobie wodociag i kanalizacje ale wywierc tez studnie!!

Nie uzywaj wody wodociagowej wogole, tylko sama studzienna, to Ci wodomierz niczego nie pokaze. Wtedy bedziesz mogl lac i 50m3 do kanalizacji i nic nie zaplacisz. Za darmo ta kanaliza bedzie! Wow, ale wymyslilem. A ze to niemoralne (i nielegalne), w pewnym sensie okradanie sasiada. Phi. Takie czasy i nasza polska natura.

 

Zrobienie instalacji deszczowej bez podlicznika na niej zeby rozliczyc scieki "deszczowe" to w zasadzie to samo co zrzut wody deszczowej do kanalizacji sanitarnej czy pobor pradu sprzed licznika. Owszem, oszczednosc ale kosztem zwyklej kradziezy.

Nie skomentuje.

 

marcin

 

Problem nie do rozwiązania. Z jednej strony,masz rację , zwykła kradzież wobec WODKAN. Bo tak nazwać można deszczówkę w kanalizacji poza oficjalnym poborem . Z drugiej strony jak nazwać używanie wody oligoceńskiej do spłukiwania toalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie do rozwiązania. Z jednej strony,masz rację , zwykła kradzież wobec WODKAN. Bo tak nazwać można deszczówkę w kanalizacji poza oficjalnym poborem .

W przypadku deszczowki do rozwiazania. Trzeba zglosic do wod-kan chec zalozenia podlicznika na instalacje deszczowa, zeby placic za deszczowke wpadajaca do kanalizacji. To dla nich kasa wiec nie widze powodou dla ktorego mieliby odmowic czemus takiemu (zalozenie drugiego licznika). Ale kto to zrobi skoro "oplacalnosc" rozwiazania zaklada nie placenia za ten sciek.

 

Z drugiej strony jak nazwać używanie wody oligoceńskiej do spłukiwania toalety.

Nie wiem. Ale mam nadzieje, ze nie dozyje czasow / wieku, gdy bede musial / chcial dzwigac oligocenska w zbiornikach przez pol miasta na splukiwanie toalet.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...