Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

Witam

 

Kłade panele na ogrzewanie podłogowe pod nimi tektura 2mm. Wiem ze producenci paneli rzadaja jeszcze pod tektura folie paraizolacyjna . jesli jej nie bedzie nie uwzglednia gwarancji. Czy folia jest zbedna tzn zatrzymuje ciepło? Dawać ja czy nie? Co uwazacie.

 

ja nie dawałem. Ale nie dawałem również tektury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z tymi kosztami nie przesadzałbym, ze sprzedaje podłogówkę to wiemy, ale obiektywizmu trochę by nie zaszkodziło, bo zakładam, że z takich narzędzi jak audytor OZC korzysta i zdaje sobie sprawę, że żeby ogrzać dany budynek o danych parametrach potrzebujemy danej ilości energii? ni tak bardzo zależnie od tego czym ją w tym domu umieścimy? ;)

i nie napisał ze grzejniki tak szybko jak stygną tak sie nagrzewają a podłogówka tak długo jak oddaje ciepło bez zasilania jej tym "piecem" (czyż nie kotłem?) tak długo trzeba potem ten akumulator ładować? i ze optymalnie to jest utrzymywać w miarę stałe, kontrolowanie regulowane parametry pracy podłogówki a nie cyklicznie ją rozgrzewać i wychładzać?

 

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji sprawdziliśmy doświadczalnie, oszczędności wynikają między innymi z innej charakterystyki cieplnej tych systemów - można dostarczyć mniej energii do pomieszczenia przy użyciu podłogówki, zachowując komfort cieplny (inaczej odczuwa się 22oC w wypadku kaloryferów niż w wypadku OP) = oszczędności w porównaniu do kaloryferów, po drugie czynnik grzewczy dla podłogówki ma znacznie niższą temperaturę = mniejsze straty w transporcie energii do pomieszczeń i w większości wypadków również przy źródle ciepła, no i finalnie z użyciem dobrego sterowania poszczególnymi pomieszczeniami można sobie fajnie zoptymalizować transport energii, biorąc pod uwagę bezwładność podłogówki wykorzystując np. taryfy dzienną i nocną jeśli chodzi o elektrykę (jeśli użytkownik dysponuje), odpowiednio nagrzewając poszczególne pomieszczenia przed korzystaniem z nich - zachęcam do przetestowania, jeżeli ktoś ma ochotę się pobawić, bo działa. Mam tu na myśli na przykład niezależne sterowanie np. salonem i sypialniami, no chyba, że ktoś lubi posiedzieć w dzień w sypialni. Dobowe wahania temperatury w pomieszczeniach są maksymalnie na poziomie 4oC, ale nie grzejemy wszystkiego na raz - na przykład domy inteligentne wykorzystują tego typu metodę, aby generować oszczędności. W wypadku standardowych kaloryferów można oczywiście codziennie zakręcać i odkręcać kurek :), ale jeżeli urządzenie robi to za człowieka automatycznie i każdy dzień można sobie indywidualnie zaprogramować, to jest na prawdę przyjemne urozmaicenie, które dodatkowo generuje oszczędności i nie trzeba o tym pamiętać.

 

Reasumując, mamy swoją filozofię, ale to nie oznacza, że inne są gorsze. Jedni wolą góry, inni morze ;).

 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ekoheat

Czy mozesz mi powiedziec czy jest jakas instrukcja regulacji podlogowki

Jestem totalnym laikiem w temacie a chcialbym ja wyregulowac

tzn. chcialbym osiagnac temp np 22*C w salonie a w sypialni 20*C

Rozumiem ze na rotametrach ale czy mozna zalozyc jakis przeplyw

czy moze poprostu metoda prob i bledow tzn. dzisiaj jeden obrot i czakamy co sie stanie

 

jesli mozna to prosze o wytlumaczenie tego jak krowie przy rowie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ekoheat

Czy mozesz mi powiedziec czy jest jakas instrukcja regulacji podlogowki

Jestem totalnym laikiem w temacie a chcialbym ja wyregulowac

tzn. chcialbym osiagnac temp np 22*C w salonie a w sypialni 20*C

Rozumiem ze na rotametrach ale czy mozna zalozyc jakis przeplyw

czy moze poprostu metoda prob i bledow tzn. dzisiaj jeden obrot i czakamy co sie stanie

 

jesli mozna to prosze o wytlumaczenie tego jak krowie przy rowie:-)

 

Witam.

 

Nie mam dziś po długim tygodniu weny do opisów, wyślę Ci nr tel na priv. Zadzwoń jutro to omówimy temat ;-).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dalem pod panele w jednym pomieszczeniu pianke "przezroczysta" z dziurkami - dedykowana do ogrzewania podlogowego

w drugim pomieszczeniu zielona z dziurkami taka lamiliwa - dydykowana do ogrzewania podlogowego.

wnioski:

przy -4 wpuszczam 32 stopnie jednak tak gdzie mam plytki, te obiegi mam prawie zamkniete - minimalny przeplyw 0,5 l

rozkrecone na maksa przeplywy gdzie sa panele okolo 2 l

pomiedzy mata przezroczysta a zielona 1 C roznicy

 

tyle w temacie paneli i podkladow, moze komus sie przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobowe wahania temperatury w pomieszczeniach są maksymalnie na poziomie 4oC
Maksymalne dobowe? Chyba na syberii, w nowoczesnym domu, a nawet domu spełniającym WT2008 nie ma mowy o takim spadku temperatury. Ja odradzam zaawansowane sterowania poszczególnych pomieszczeń (sterownik, czujniki w każdym pomieszczeniu, siłowniki, kable lub antenki), gdyż wiąże się to ze znacznymi kosztami, które nie zwrócą się w 20 lat. Ponadto podłogówka jest samosterowna - sama dopasuje moc grzewczą do zmian temperatury powietrza bez stosowania żadnego czujnika i siłownika. Czary? Nie fizyka.

 

W wypadku standardowych kaloryferów można oczywiście codziennie zakręcać i odkręcać kurek :)
albo kupić programowalną głowicę za 100 zł http://allegro.pl/listing.php/search?string=g%C5%82owica+termostatyczna+elektroniczna&category=0&sg=0 dziś w dobie techniki zautomatyzować można i kaloryfer :)

 

Odnośnie połączenia podłogówki z kotłem na paliwo stałe - ten "problem" rozwiązałem w bardzo prosty sposób - należy zastosować akumulator cieplny w postaci zasobnika wody (koszt bańki około 600 zł i naprawdę nie potrzeba wydawać więcej) i działa to u mnie w domu znakomicie. Absolutnie nie polecam rozwiązania jakie przedstawia firma Ekoheat -tj nagrzewania posadzek i korzystania z ich akumulacyjności. Takie rozwiązanie prowadzi do dyskomfortu gdyż po przegrzanej posadzce raz nieprzyjemnie się chodzi, dwa nogi puchną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem dopisac , gdyz bez tego wypowiedz traci sens we wszystkich pokojach temp taka sama z wyjatkiem tego gdzie jest podklad zielony, tam jest nizsza o 1 C

pompa CO na 1 biegu

pierwsze pytanie - czy zapotrzebowanie na ciepło tych pomieszczeń jest takie samo?

drugie pytanie - czy długości rurek w tych pomieszczeniach są takie same?

 

Niestety nie masz wyregulowanej instalacji, NIE MOŻNA ODKRĘCIĆ na maksa wszystkich przepływów. To jest błąd. Tylko jedna pętla na rozdzielaczu może (i powinna) być rozkręcona. Która - wynika z obliczeń hydraulicznych - ta z największym oporem przepływu. To do niej dopasowujesz resztę instalacji.

To że akurat z zieloną pianką wyszło minus jeden stopień może wynikać z wielu czynników. OZC, złej regulacji, różnej długości pętli a nawet wychłodzenia czynnika po drodze do pomieszczenia z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Aby takie porównanie było właściwe, pomieszczenia musiałyby być identyczne o takim samym kształcie, zapotrzebowaniu na ciepło i w tej samej odległości od rozdzielacza.

Edytowane przez Foczki
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytanie - czy zapotrzebowanie na ciepło tych pomieszczeń jest takie samo?

drugie pytanie - czy długości rurek w tych pomieszczeniach są takie same?

 

Niestety nie masz wyregulowanej instalacji, NIE MOŻNA ODKRĘCIĆ na maksa wszystkich przepływów. To jest błąd. Tylko jedna pętla na rozdzielaczu może (i powinna) być rozkręcona. Która - wynika z obliczeń hydraulicznych - ta z największym oporem przepływu. To do niej dopasowujesz resztę instalacji.

To że akurat z zieloną pianką wyszło minus jeden stopień może wynikać z wielu czynników. OZC, złej regulacji, różnej długości pętli a nawet wychłodzenia czynnika po drodze do pomieszczenia z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Aby takie porównanie było właściwe, pomieszczenia musiałyby być identyczne o takim samym kształcie, zapotrzebowaniu na ciepło i w tej samej odległości od rozdzielacza.

 

do tego jeszcze podam argument ze przegrzewanie wylewek i okladzin posadzkowych nie sluzy ani stawom ani drewnu jest wrecz wykluczone..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ghost34

Oczywiście, drewno też ale drewno ma jeszcze zapas bezpieczeństwa parę stopni wyżej niż dyskomfort dla stóp i aż tak ekoheat chyba nie chciał przegrzać. Zrobienie z posadzki akumulatora jest możliwe tylko przez jej odpowiednią grubość i łącznie z drewnem, drewno mimo że jest izolatorem charakteryzuje się wysoką pojemnością cieplną (nawet do 2,3 J/g•K). Grube drewno jednak tylko dla wysoko energooszczędnych budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytanie - czy zapotrzebowanie na ciepło tych pomieszczeń jest takie samo?

drugie pytanie - czy długości rurek w tych pomieszczeniach są takie same?

 

Niestety nie masz wyregulowanej instalacji, NIE MOŻNA ODKRĘCIĆ na maksa wszystkich przepływów. To jest błąd. Tylko jedna pętla na rozdzielaczu może (i powinna) być rozkręcona. Która - wynika z obliczeń hydraulicznych - ta z największym oporem przepływu. To do niej dopasowujesz resztę instalacji.

To że akurat z zieloną pianką wyszło minus jeden stopień może wynikać z wielu czynników. OZC, złej regulacji, różnej długości pętli a nawet wychłodzenia czynnika po drodze do pomieszczenia z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Aby takie porównanie było właściwe, pomieszczenia musiałyby być identyczne o takim samym kształcie, zapotrzebowaniu na ciepło i w tej samej odległości od rozdzielacza.

 

pomieszczenia sa porownywalne wielkosciowo, z zielona pianka wieksze o 2 m2 , w takiej samej odleglosci od rozdzielacza. Czyli warunki porownywalne. To w takim razie jak wyregulowac podlogowke.??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko wielkość pomieszczenia jest brana do zapotrzebowania, ale także ilość i wielkość okien, sąsiadujące pomieszczenia (np. 24° Łazienka lub -20° brak pomieszczenia) i wiele innych drobniejszych czynników.

 

Regulacji dokonuje się na podstawie obliczeń, oczywiście nie jest to proste dlatego są programy komputerowe wspomagające obliczenia. W wyniku obliczeń powinieneś uzyskać nastawy na rozdzielaczu. Jak nie chcesz się bawić w obliczenia to metodą prób i błędów, przykręć wszystkie pętle o pół obrotu prócz tej gdzie masz za zimno, poczekaj dwa dni, przykręć następne pół obrotu. Jak wychłodzi się jakieś pomieszczenie to wiadomo że musisz tam pętlę odkręcić. Jeden stopień to nie tragedia, widziałem gorsze tragedie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do znających temat czy kładzie się folie pod panele

przy ogrzewaniu podłogowym?

 

Tak.

Praktycznie wszystkie teraz sprzedawane panele moga byc stosowane na ogrzewanie podłogowe i praktycznie wszystkie instrukcje układania paneli wymagaja zastosowania foli, często warunkiem uwzględnienia ewentualnej reklamacji jest zastosowanie sie do wszystkich punktów instrukcji montażu.

Sprawdź warunki gwarancji wybranych przez siebie paneli.

Warto sprawdzić czy posadzka ma odpowiednią wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Praktycznie wszystkie teraz sprzedawane panele moga byc stosowane na ogrzewanie podłogowe i praktycznie wszystkie instrukcje układania paneli wymagaja zastosowania foli, często warunkiem uwzględnienia ewentualnej reklamacji jest zastosowanie sie do wszystkich punktów instrukcji montażu.

Sprawdź warunki gwarancji wybranych przez siebie paneli.

Warto sprawdzić czy posadzka ma odpowiednią wilgotność.

 

właśnie w instrukcji jest zapisane aby położyć folię

 

Przy monta'u paneli na posadzke z ogrzewaniem podłogowym

obowiazkowa jest folia PE o grubosci 0,2 mm układana na zakładke

(10 cm). Folia PE jest obowiazkowa niezale'nie od izolacji zastosowanej

w posadzce.

 

tylko mocno kombinuj aby tego nie zaizolowac jakas folia budowlana czy czyms w tym stylu...potem ludzie mocno narzekaja na panele ze nie grzeją..

no właśnie tego boję się najbardziej :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie w instrukcji jest zapisane aby położyć folię

 

Przy monta'u paneli na posadzke z ogrzewaniem podłogowym

obowiazkowa jest folia PE o grubosci 0,2 mm układana na zakładke

(10 cm). Folia PE jest obowiazkowa niezale'nie od izolacji zastosowanej

w posadzce.

 

Cytat Napisał ghost34 Zobacz post

tylko mocno kombinuj aby tego nie zaizolowac jakas folia budowlana czy czyms w tym stylu...potem ludzie mocno narzekaja na panele ze nie grzeją..

 

no właśnie tego boję się najbardziej :o

 

Że niby folia budowlana nie będzie dobra?

Ja mam żółtą folie paroizolacyjną / to taka odmiana foli budowlanej/ i całkiem dobrze mi podłoga grzeje tzn. w domu jest cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...