Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam takie pytania do uzytkownikow podłogówki.

 

Czy faktycznie podłogówka wznosi cały kurz do góry tak że niedosprzątam sie domu?

Czy dla ludzi krozy maja alergie na kurz podłogówka kategorycznie odpada?

Czy w duze mrozy w połączeniu z wiatrem bedzie zimno w domu?

 

Wykonaj pewien eksperyment.

Połóż trochę kurzu na powierzchni o temperaturze +26 stopni (tyle ma u mnie podłoga podczas dużych mrozów) i na powierzchni o temperaturze +60 (tyle mogą mieć grzejniki). Poobserwuj zachowanie kurzu.

Dla ludzi, którzy mają alergię na kurz, ogrzewanie niskotemperaturowe (np. podłogowe) to najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli instalacja czy to grzejnikowa, czy podłogowa będzie dobrze wykonana, moc źródła ciepła dobrze dobrana, a dom dobrze ocieplony, to nie ma opcji by było zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak to nie - przecież jak położy kurz (np tak z 5-6 kurzy, bo 1 kurz to w sumie mało - nikt nie ma tak czysto) na dłoni i jak tą dłoń ustawi sobie prosto w pape i jak mu te kurze strzelą w oko to się dopiero człowiek zdziwi! przecież wiadomo, że siła końwecka działa tak, że ciepło lecie do gory

uwaga - nie wolno robić tak jak napisałem, to niebezpieczne, można stracić wzrok!!!111jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że przy ogrzewaniu grzejnikowym tradycyjnym nagrzane powietrze zaczyna unosić się do góry, krąży wokół pomieszczenia i po ochłodzeniu wpada znów pod grzejnik. Wysoka temperatura grzejnika powoduje dużą prędkość tego latającego powietrza, które zabiera ze sobą wszelkie pyłki i drobinki a te zaczynają latać po pomieszczeniu.

 

Przy podłogówce nie ma tego efektu bo po pierwsze jest dużo mniejszy gradient temperatury a po drugie cała posadzka jest nagrzana i powietrze nie krąży, nawet nie unosi się do góry bo skąd ma się tam brać? Delikatne ruchy występują ale to jest nieporównywalne z grzejnikiem.

 

Przepraszam że nie wklejam bezpośrednio zdjęć, które to fajnie wyjaśniają tylko daje odnośnik ale jest to zbyt skomplikowane :)

http://instalacje.centino.pl/?porownanie-ogrzewania-podlogowego-oraz-tradycyjnego-grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze pytanie ode mnie, czy jest sens zakładać w ogóle ogrzewanie podłogowe? Gdyby ktoś mi powiedział jakie są miesięczne koszty takiego ogrzewania w przypadku dwóch pokoi o powierzchni 30m2 jeśli chciałbym, żeby stała temperatura podłogi była na poziomie 24 stopni? Odnośnie szybkości nagrzewania to zdążyłem się przekonać u znajomego, że jest to błyskawiczna czynność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś mi powiedział jakie są miesięczne koszty takiego ogrzewania w przypadku dwóch pokoi o powierzchni 30m2 jeśli chciałbym, żeby stała temperatura podłogi była na poziomie 24 stopni?

 

Od ogrzewania grzejnikami będzie około 10% rocznie taniej.

A jakie będą koszty? Myślisz że one najbardziej zależą od metody grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Powiedzcie mi co mam zrobić w takiej sytuacji w salonie i jadalni (pomieszczenia połączone) Beda panele z tym ze w części jadalni jest podłogówka ok 10mkw. . Daje panele 8mm i do tego podkład Płyty Xpro 5mm.

http://www.e-bato.pl/data/gfx/pictures/large/7/4/847_1.jpg

Taki układ musi być żeby wyszło równo z płytkami pod kominkiem i przy wyjściu na taras. I teraz mam pytanie co zrobić w części jadalni czy jak dam ten sam podkład co w salonie i powycinam w nim otwory czy to będzie dobrze. Cos na ten wzór:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRb27sltPh-6YLgAOdb3Dnxy1wHfdhyWAhsIFNGNZjUog3K9lOi

Chodzi mi o to, czy to polepszy przepływ ciepła z podłogówki.

 

 

...żadnych podpowiedzi ?

Edytowane przez kgiee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

.....

Korzyści z bufora i II taryfy:

Pompa ma lżej - dłuższe cykle pracy i dłuższe przestoje.

Zużywa tyle samo energii elektrycznej lecz znacznie tańszej.

.....)

 

Czy oszczędności z bufora i zaopatrzenia go z energię z II taryfy będą , czy jest tu jakiś błąd przy kalkulowaniu oszczędności, podłogówki i PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oszczędności z bufora i zaopatrzenia go z energię z II taryfy będą , czy jest tu jakiś błąd przy kalkulowaniu oszczędności, podłogówki i PC.

 

witam

 

musisz uwzględnić dodatkowy koszt (bufor, jego uzbrojenie i instalacja)

oraz straty ciepła w buforze (ale te "straty" u wielu ogrzewają pomieszczenie, w którym znajduje się ten bufor i u nich to już nie straty)

 

uwzględniając to możesz kalkulować oszczędności

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi da bufor przy PC i podłogówce oprócz wyczyszczenia portfela i spadku COP? Odpowiedz!

 

...!

 

Czyli wracając do tej serii postów , jest jakaś korzyść z bufora, można go załadować tańszą energią z II taryfy, pewnie jego wielkość przy temperaturze 35 (coby COP było korzystne) będzie duża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

 

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

 

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?

Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

 

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.

https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

 

https://lh3.googleusercontent.com/-G3zwF1qgVGw/UoADcxwPTSI/AAAAAAAAHdg/srFwiPE6xxM/s720/IMGP9478.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mieliśmy dylatacje, ale na górze w jednym miejscu przy przejściu przez ścianę nośną do jednej z sypialni nie zrobili dylacja i tam posadzka pękła, mamy tak kłaść panele więc to nie przeszkadza..

na parterze w miejscach gdzie posadzka miała dylatacje mamy po prostu fugę i nic nie pęka

w przypadku braku dylatacji np w progach ścian nośnych posadzka może popękać

 

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • 3 weeks później...

Witam,

 

Ja mam pytanie bo chcemy położyć 100% podłogówkę - to link do naszego dziennika - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229007-Dom-przy-Migda%C5%82owej

 

w większości mają być panele. płytki - kuchnia, łazienka, wc, kotłownia, wiatrołap.

 

Lubimy temperaturę ok 23-24 stopni.

 

Czy aby uzyskać taką temperaturę w salonie gdzie bedą panele nie będę musiał przegrzewać podłogi temp powyżej 27stopni?

 

jak rozwiązać kwestię łazienki? to znaczy - jak zrobić żeby drabinka była ciepła - jak wy to rozwiązaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja mam pytanie bo chcemy położyć 100% podłogówkę - to link do naszego dziennika - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229007-Dom-przy-Migda%C5%82owej

 

w większości mają być panele. płytki - kuchnia, łazienka, wc, kotłownia, wiatrołap.

 

Lubimy temperaturę ok 23-24 stopni.

 

Czy aby uzyskać taką temperaturę w salonie gdzie bedą panele nie będę musiał przegrzewać podłogi temp powyżej 27stopni?

 

jak rozwiązać kwestię łazienki? to znaczy - jak zrobić żeby drabinka była ciepła - jak wy to rozwiązaliście?

 

Temperatura podłogi będzie zależeć od tego czym będziesz ogrzewał (czy ciągle czy np. w taniej taryfie) i od samego ocieplenia domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...