Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja powiem tak: niestety przy zakupie paneli prosiłam wykonawcę o położenie odpowiedniej podkładu na podłogówkę i co? i dupa blada... Nie powiedzieli że trzeba dopłacić ale że będzie dobrze... Dałam się przekonać i mam piankę ale nie tą niebieską i jest dużo chłodniej niż w pomieszczeniach z płytkami. Chwilowo nie mam kasy i czasu by to zmienić ale pewnie mnie to czeka lub wymiana na inną okładzinę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej praktyce :wink: sprawdza się dobrze. Testujemy to rozwiązanie już drugi sezon grzewczy i nie zauważam różnicy pomiędzy podłogówką pod kafelkami a tą pod panelami. Tzn. wszędzie jest tak samo ciepło. Panele też póki co się nie wypaczyły. Mamy pod panelami tylko specjalną matę (niebieska z dziurkami). Oczywiście mówimy o ogrzewaniu podłogowym wodnym. Na elektrycznym broń boże...

 

wodne ? dzisiaj! przecież bez używania gazu płaci się tyle co za ogrzewanie domu prądem (120zł stała opłata) to bardzo drogie ogrzewanie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Gdy rok temu wykańczaliśmy dom wykonawcy odradzali nam kładzenie jakiegokolwiek drewna na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym ze względu na małą (niewydajną ) pracę podłogówki. Doradzali nam położenie płytek (terakoty). My jednak uparcie staliśmy za panelami. I tak też się stało. Po roku użytkowania w/w schematu utwierdzam się w przekonaniu, że była to dobra decyzja. Podłogówka spełnia swoje zadanie znakomicie. Dodam jeszcze, że mamy panele za jakieś 70 zł/metr kw. Więc powiedzmy klasa średnia. Uparliśmy się dlatego iż rzecz miała się odnośnie salonu, a my jakoś nie wyobrażaliśmy sobie salonu w terakocie (tak jakoś "zimno i nieprzytulnie").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele muszą być oznaczone przez producenta że nadają się do ogrzewania podłogowego, wówczas nie ma problemów.

... Dodam jeszcze, że mamy panele za jakieś 70 zł/metr kw. Więc powiedzmy klasa średnia...
Cena paneli świadczy w zasadzie o ich klasie ścieralności, im droższe tym klasa AC wyższa. Nie mówi ona nic o możliwości położenia ich na ogrzewaniu podłogowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

baltic flor pisze,ze mozna kleic.

chcę przykleić, bo ciszej i cieplej:)

 

znalazłem taki klej:

 

MAXIMUS PU 501

 

Dwuskładnikowy klej poliuretanowo-epoksydowy

 

Do klejenia każdego rodzaju parkietu (mozaiki, klepki, lameli, parkietu przemysłowego, kostki brukowej, desek parkietowych, parkietów warstwowych i litych lakierowanych) na podłożach cementowych, anhydrycie, drewnie, płytkach ceramicznych, kamieniu naturalnym i płytach metalowych. Zaletami są: bardzo duża siła wiązania, długi czas otwarcia, najszerszy zakres stosowania. Maximus PU 501 spełnia wymagania normy DIN 281. Nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Do gruntowania stosować Maximus GP.

Opakowanie: 9 kg + 1 kg utwardzacz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Żeby nie było już wątpliwości

Moja kilkutygodniowa walka z producentami paneli podłogowych zakończyła się uzyskaniem następujących informacji.

- Uśredniona wartość przewodnictwa cieplnego paneli laminowanych w/g kryterium ISO 8302-1991wynosi R=0,057m2 K/W. Zgodne z normą EN 14041

- Uśredniona wartość przewodnictwa cieplnego paneli 3 warstwowych grubości 14mm 0,116m2 K/W

Dla podkładu należy założyć 0,05m2 K/W

 

Wartość przewodnictwa cieplnego wykładziny podłogowej grubości 5mm ok 0,09m2 K/W

 

Zamieszczam te informacje na pochybel tym co to twierdzą że panele są be na podłogówkę. Przypominam że wykładzina jest uważana za jeden z lepszych materiałów na ten typ ogrzewania ze względu na zapewnienie równomiernego rozkład temperatury powierzchni podłogi (brak stref ciepłe zimne jak przy płytkach) etc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
zwykłe panele są OK. MOżna je kłaść też na taką zieloną pianke z rolki - są oznaczenia na opakowaniu, że się nadaje. Zastanów sie tylko, czy nie lubiłbyś mieć gresu lub terakoty zamiast paneli - myślę, że to znacznie lepsze i trwalsze rozwiązanie. Poszukaj na forum - są wątki o panelaach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...