Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

Wczoraj rozmawiałem z Panem w Komforcie o podkładach na podłogówkę. Wnioski takie, że:

 

- podkład Quickstepu najbardziej będzie izolował ciepło patrząc na współczynnik przewodzenia ciepła: 0,10(W/mK). Jednakże należy go zastosować bezwzględnie do paneli firmy Quickstep, gdyż jest to warunkiem 25-letniej gwarancji na ich panele...

- tektura falista ma najmniejszy współczynnik (r=0,03), a więc najmniej będzie izolowała ciepło, jednakże słabo będzie wygłuszała i ma kiepską trwałość. Tu Pan wspominał o ważnym czynniku nacisku w kg/m2 i o tym że pióra łączeniowe mogą się z czasem wyrabiać jeśli ta cecha będzie słaba

- Pianomat 3mm, szary, specjalny na ogrzewanie podłogowe - ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła: 0,04(W/mK) i dobre właściwości wyciszające oraz trwałość. Generalnie to właśnie ten podkład mi polecano - jest dość gruby i tak mocno nie izoluje.

- niebieski Izo-Floor thermo - Pan stwierdził że podkład ten jest średniakiem - za cienki by być trwałym i wygłuszającym, oraz trochę zbyt izolujący mimo tych dziurek...

 

Bez względu który podkład - polecano kłaść folię paraizolacyjną, po to by nie stracić gwarancji (a niektóre firmy dają po 20 i 25 lat, wystarczy pamiętać o paru warunkach jak odpowiednia dylatacja itd), chyba że podkład już posiada folię (jak ten combi z Quickstepu lub pianomat z folią).

 

A ja jestem coraz głupszy w tym temacie... Z jednej strony już się zdecydowałem na białą piankę Quickstepu - bo mam ich firmy panele i nie chcę stracić gwarancji. Ale do drugiego pokoju - panele Egger - i chyba wezmę ten Pianomat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

muszę sprostować moją ostatnią wypowiedź - aby posiadać gwarancję producenta dla paneli Quick Step wcale nie jest wymagane użycie ich podkładu - to według prawa unijnego. Taka praktyka jest w unii zakazana - producent nie ma prawa wskazywać dokładnie firmy, która wykonuje podkład, a jedynie fakt zastosowania jakiegoś rodzaju podkładu (np. folii). JEDNAK widac firma QuickStep próbuje obejść prawo unijne i nie stosować sie do niego wprowadzajac takie obostrzenia. Są więc dwa wyjścia - odpuścić i zastosowac podkład - cieszyć się świadomością posiadania gwarancji lub zastosować inny podkład i w przyszłosci w razie czego powołac sie na konsumenckie prawo unijne i dochodzic praw gwarancyjnych w sądzie... Jeśli podłoga jest dość droga to pierwsze rozwiazanie wydaje się byc lepsze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z naszego doświadczenia jeśli chodzi o podkład pod panele na ogrzewaniu zdecydowanie polecam matę izolacyjną Pianomat w kolorze szarym, żaden inny podkład nie ma tak rewelacyjnych warunków jeśli chodzi o wygłuszenie - poprawa izolacyjności akustycznej stropu od dźwięków uderzeniowych przy użyciu Pianomat wynosi: ∆Lw=19dB oraz współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi: 0,04W/mK.

 

Oczywiście można zastosować podkłady innej firmy, w przypadku gwarancji dotyczącej paneli nie ma znaczenia czy podkład jest tego samego producenta, ważniejszym czynnikiem jest już czy dany podkład spełnia warunki normy, czy też jest poza nią, jak np. podkłady Arbiton'a.

 

Jeśli zaś chodzi o zastosowanie folii paroizolacyjnej jest ona niezbędna w przypadku podłóg pływających i nie chodzi już tutaj tylko o spełnienie warunków gwarancji, ale o zabezpieczenie paneli przed przenikaniem wilgoci, która w momencie włączenia ogrzewania wodnego, jest gwałtownie wyrzucana z betonowego podkładu, gdzie między sezonami grzewczymi się gromadzi.

Przy kładzeniu folii dodatkowo radziłbym położenie jej na zakładkę, co najmniej 10cm i dodatkowo, jak to u Nas w firmie się robi sklejenie łączeń taśmą.

 

Dodatkowe informacje o Pianomacie można znależć na stronie producenta, bądź w serwisie http://www.pianomat.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zgubić 7mm różnicy polecam na podłogówke płyta podpodłogową eco, produkowaną przez barlinka, jest to praktycznie jedyny materiał, który ma dość dobry współczynnik przewodzenia ciepła i taką grubość.

 

no własnie o niej pisze , tak chyba ekoplyta-barlinek 5,5mm...

fajnie tłumi i jest sztywna, przy 7mm gąbki na podkładzie to już się trampolina zaczyna robić , a tu nie...

tylko nie wiem czy pod podłogówkę bedzie git...

jak dam ekopłyte i tekture to bede mial porzadaną wysokość oraz najlepszy współczynnik przewodzenia... dobrze kombinuje?

myslalem , ze moze trzeba wylac jaką mase klejowo-betonową samopoziomująca...???

 

pozdr i z góry dzięki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba dawać tzw. eco-płyty oraz tektury, eco-płyta jest też sprzedawana w grubości 7mm, nie tylko 5,5mm. Inna kwestią jest stan twojej wylewki na podłogówce, podkłady w stylu pianomat szary, nie tylko że nadają się na ogrzewanie podłogowe, to nie powodują wytwarzania mostków akustycznych jak np. wspomniana eco-płyta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam!

Mam pytanie. Jakiej firmy panele najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu wodnym podłogowym?

Podobają mi się pewne panele firmy Classen, ale pan z Leroy Merlin odradził mi tą firmę twierdząc, że Classen jest laminowany i przy ogrzewaniu podłogowym robią się na panelach plamy.

 

Czy jest możlwość i sens kłaść deski przy ogrzewaniu podłogowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma panele i ogrzewanie podłogowe to proszę o podzielenie się doświadczeniami, obserwacjami.

Chodzi mi o to czy macie podłogówkę pod zwykłymi panelami, czy pod takimi, które są specjalnie do tego przygotowane?

Jaką symboliką są oznaczane i czy są droższe od standardowych paneli ?

Czy podłoga jest ciepła, na tyle aby ogrzać pomieszczenie 30m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ohm30 panele w żadnym wypadku nie zdecydują o tym czy podłogówka nagrzeje pomieszczenie 30 m2 .

Projektując rozstaw rurek na podstawie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło bierzesz pod uwagę opór cieplny paneli.

Generalnie panele świetnie przewodzą ciepło i nie wiem czemu wszyscy się ich boją !

Problemem może być jedynie podkład ale i z tym sobie można poradzić ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na podkładzie z tektury falistej, najtaniej i najlepiej

 

Dokładnie ! Są jeszcze jakieś podkłady specjalne na podłogowe ale drogie jak szlag i chyba nie warto .

 

Co do podkładu w sklepie obok tektury falistej widziałem zwykłą, płaską tekturę - nie byłaby ona lepsza pod panele na podłogówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak by się dało panele przykleić do betonu, znacznie by to zwiększyło przewodność, ale z panelami chyba tak się nie da, chyba że się mylę,

Może więc zamiast paneli jakiś tani parkiet, wczoraj byłem w LM i był parkiet przemysłowy merbau za, jeśli mnie pamięć nie myli, 54zł/m2 całkiem przyzwoicie wyglądał, do tego ułożenie z cyklinowaniem 25-30zł.

Wychodzi 2x drożej niż za panele, nie aż tak strasznie chyba, a zawsze to jakaś alternatywa jak ktoś nie chce/lubi paneli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na podkładzie z tektury falistej, najtaniej i najlepiej

 

Dokładnie ! Są jeszcze jakieś podkłady specjalne na podłogowe ale drogie jak szlag i chyba nie warto .

 

Położyłem tanie panele, na razie w jednym pomieszczeniu, na tekturze falistej.

W supermarkecie długo się zastanawiałem czy kupić tekturę czy specjalny podkład na podłogówkę Arbitrona (różnica w cenie wcale zabójcza nie była wbrew pozorom). Ale przecież te podkłady są ze styropianu, niby te rowki i wgłębienia mają ułatwiać przewodność, ale jakoś tektura wydała mi się lepsza. Obawiałem się, że panele będą stukać itp. ale nie. Jest OK. Na pozostałe pomieszczenia też dam tekturę. Ale gdybym chciał, żeby w którymś z pomieszczeń temperatura była niższa to bym dał tam właśnie ten podkład z xps - na pewno stłumiłby trochę grzanie.

Acha, no i polecam listwy podłogowe do paneli z elastycznym (silikonowym??) obrzeżem - gdy panele po jakimś czasie usiądą to nie powstaną szpary między listwami, bo się ładnie dostosują do "obniżonej" podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...