Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mamy podłogówkę w całym mieszkaniu i w całym mieszkaniu, prócz łazienki, panele. Wszystko działa, podłoga ciepła, zero grzejników. Na takiej podłodze mieszkamy już ponad 3,5 roku, a samo rozwiązanie ma o wiele więcej lat. Nic się nie dzieje z panelami. Jak najbardziej polecam.

Nie ma żadnych przeciwskazań przeciw panelom na podłogówce i nie wiem jakie i dlaczego masz obway.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jeśli podłogówka ma działać bez zarzutu polecam wykonanie instalacji z zaworami termoelektrycznymi i termostatami pokojowymi.W razie pytań proszę o kontakt na PW

Pozdrawiam Pablo

Czy duża bezwładność podłogówki nie wyklucza szybkiego sterowania, jakim są głowice termostatyczne?

Pozdrawiam.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Żeby nie było już wątpliwości

Moja kilkutygodniowa walka z producentami paneli podłogowych zakończyła się uzyskaniem następujących informacji.

- Uśredniona wartość przewodnictwa cieplnego paneli laminowanych w/g kryterium ISO 8302-1991wynosi R=0,057m2 K/W. Zgodne z normą EN 14041

- Uśredniona wartość przewodnictwa cieplnego paneli 3 warstwowych grubości 14mm 0,116m2 K/W

Dla podkładu należy założyć 0,05m2 K/W

 

Wartość przewodnictwa cieplnego wykładziny podłogowej grubości 5mm ok 0,09m2 K/W

z tego wynika ,ze panel trójwarstwowy grubosci 14 mm jest 2 x lepszym przewodnikiem ciepła niż panel laminowany ( przypuszczam ,ze 8 mm) :o :-? -czy ja to dobrze czytam?- pomóżcie biednej niewieście - boć fizyka już dawno temu była :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Wikipedii:

"Przewodność cieplna, inaczej współczynnik przewodnictwa ciepła, (k lub λ), określa zdolność substancji do przewodzenia ciepła. W tych samych warunkach więcej ciepła przepłynie przez substancję o większym współczynniku przewodności cieplnej."

czyli skoro panele 3 warstwowe maja k=0,116 to zdecydowanie lepiej przewodzą ciepło niż panele laminowane o k=0,057.

Tylko,ze wtedy zaskakującym jest fakt -że podkład ma k=0,05 ????- to chyba nie jest wartość wyliczona przez producenta tylko "założona" przez pblochu - niekoniecznie poprawnie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki- sprawdziłam po jednostkach - macie racyją :oops: - tu chodzi o opór cieplny.CZyli - tak jak chciałam - kładę panele :).Teraz tylko ten podkład - mam ten sam problem. Mnie w sklepie zaproponowano taki papierowy z dziurkami- nie znam nazwy.Boje się jednak co się stanie jak ten papier zostanie kiedyś zalany wodą - a o to przecież nietrudno jak ma się małe dzieci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki- sprawdziłam po jednostkach - macie racyją :oops: - tu chodzi o opór cieplny.CZyli - tak jak chciałam - kładę panele :).Teraz tylko ten podkład - mam ten sam problem. Mnie w sklepie zaproponowano taki papierowy z dziurkami- nie znam nazwy.Boje się jednak co się stanie jak ten papier zostanie kiedyś zalany wodą - a o to przecież nietrudno jak ma się małe dzieci

Jak zalejesz wodą panele tak, że poleci przez nie do podkładu to panele też będą do wymiany :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki- sprawdziłam po jednostkach - macie racyją :oops: - tu chodzi o opór cieplny.CZyli - tak jak chciałam - kładę panele :).Teraz tylko ten podkład - mam ten sam problem. Mnie w sklepie zaproponowano taki papierowy z dziurkami- nie znam nazwy.Boje się jednak co się stanie jak ten papier zostanie kiedyś zalany wodą - a o to przecież nietrudno jak ma się małe dzieci

Jak zalejesz wodą panele tak, że poleci przez nie do podkładu to panele też będą do wymiany :roll:

 

Zapytam:

ile litrów płynu wylewasz miesiecznie/rocznie na podłogi z paneli ???? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki- sprawdziłam po jednostkach - macie racyją :oops: - tu chodzi o opór cieplny.CZyli - tak jak chciałam - kładę panele :).Teraz tylko ten podkład - mam ten sam problem. Mnie w sklepie zaproponowano taki papierowy z dziurkami- nie znam nazwy.Boje się jednak co się stanie jak ten papier zostanie kiedyś zalany wodą - a o to przecież nietrudno jak ma się małe dzieci

Jak zalejesz wodą panele tak, że poleci przez nie do podkładu to panele też będą do wymiany :roll:

 

Zapytam:

ile litrów płynu wylewasz miesiecznie/rocznie na podłogi z paneli ???? 8)

Ja :o

jak mi się piwo nie wyleje w drodze na taras to ani mililitra 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście złośliwi :evil: a ja mam na prawdę problem. Mój synio -zresztą już 15-latek - notorycznie zalewa podłogę podlewając swoje ulubione kwiatki - a ma ich uwierzcie mnóstwo. Do tego ma 2 akwaria - gdzie wodę czasami zmienia - i wtedy tez rożnie bywa. Oprócz tego wielokrotnie zdarzyło mi się osobiście wylać wodę , herbatę - tudzież inne napoje ; nie mówiąc o np. wodzie po farbkach - młodszej córci. Do tego pies- z tym tez różnie bywa. Wiem -mam całą menażerię - i dobrze mi z tym - gorzej panelom :lol: .

I nie mówcie - ze u was tak sterylnie- bo jeśli to prawda - to pewnie tam wcale nie mieszkacie :p.

Ale temat nie o tym - piszcie co pod panele - zwłaszcza,ze planuję panele również w kuchni - a tam to dopiero mokro potrafi być :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zalejesz wodą panele tak, że poleci przez nie do podkładu to panele też będą do wymiany :roll:

Widzisz - jakoś przy tych wszystkich "wylewaniach"- moje panele za 20 złotych od 13 lat maja się dobrze.Tylko ,że pod spodem jest taka gąbka czy też pianka - w każdym razie coś sztucznego - i nie pleśniejącego. W tym domu byłoby tak samo -tylko ,ze wszędzie mam ogrzewanie podłogowe więc szukam czegoś o najmniejszym oporze cieplnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zalejesz wodą panele tak, że poleci przez nie do podkładu to panele też będą do wymiany :roll:

Widzisz - jakoś przy tych wszystkich "wylewaniach"- moje panele za 20 złotych od 13 lat maja się dobrze.Tylko ,że pod spodem jest taka gąbka czy też pianka - w każdym razie coś sztucznego - i nie pleśniejącego. W tym domu byłoby tak samo -tylko ,ze wszędzie mam ogrzewanie podłogowe więc szukam czegoś o najmniejszym oporze cieplnym

Ale ja piszę serio, co więcej mam za sobą doświadczenie pęknięcia rury nad panelami. Uwierz porządne panele są na tyle szczelnie, że nie przepuszczą litra wody ot tak. Jednak jeśli woda będzie stała to spęcznieją bez względu na to co jest pod nimi. Dlatego nie obawiałbym się o karton pod panelami, jak tam się dostanie woda to i tak panele ucierpią.

Tak jak pisałem wyżej, na podłogówce mam karton + panele. Tam gdzie nie ma podłogówki jest pianka + panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie troszkę z innej beczki -ale może pomożecie.Otóż nie potrafię poradzić z sobie z forumowa wyszukiwarką.Od dłuższego czasu próbuje znaleźć na forum tematy dotyczące ogrzewania podłogowego i paneli. Niestety wyszukiwarka nic nie znajduje. A wpisuję tak:

panele ogrzewanie podłogowe

lub ogrzewanie podłogowe panele

lub "ogrzewanie podłogowe" and panele

 

co robię źle ,ze ona tego tematu też nie znalazła?

Zaznaczam przy tym opcje -znajdź wszystkie słowa ( jeśli tego nie zrobię - to tematów jest kilkadziesiąt stron - tylko,ze zupełnie nie pasują do tego co szukam )

Będę wdzięczna za pomoc.

Może podeślecie jakieś linki w tym temacie?- bo ja nie znalazłam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...