Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

Mój dom i kolegi budowany w tym samym czasie

-Ja pomieszczenie gospodarcze z PC, pralnią, suszarnią, stacją uzdatniania wody 5,5m2-PC 10tyś+zbiorniki i instalacja 7tyś

-On kotłownia 12m2 z kotłem na ekogroszek z podajnikiem-kocioł 10tyś, kotłownia 7tyś

-Ja dolne źródło PC-10tyś (przepłaciłem, mogłem samemu zrobić poziome za 5tyś.)

-On komin za 7tyś

-Ja wydałem 27tyś

-On 24tyś

-Ja mam w gospodarczym to co mam

-On w większej kotłowni ma tylko kotłownie

Nie muszę nikomu chyba tłumaczyć kto się teraz wkur...ia?

Mało tego, on zrobił system mieszany, ja wszędzie podłogówkę. I to on teraz żałuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale chyba nikt nie mówił o sterowaniu podłogówka akumulacyjna tylko o tym czy podloga zdaniem domownika powinna być ciepła czy zimna. Ja wybieram ciepłą

 

Podczas dużych mrozów temperatura podłogi ma u mnie 26* (nie mówię o łazienkach). Według ciebie to ta podłoga jest ciepła czy zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile Cię kosztowala pompa,? mowię o samej kotlowni bez rozdzielaczy w ścianachj

 

Koszt pompy (z obiegowkami naczyniami wzbiorczymi itd), 300l zasobnikiem CWU oraz wykonania dolengo zrodla poziomego kosztowalo mnie za calosc 27 tys zl.

 

U mnie podczas najwieksztch mrozow mialem ustawiona temp podlogi nan 26,5*C. Do takiej temperatury dogrzewala PCi.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wczesniej każdy lubi taką temp jaka mu pasuje. To wolny kraj. Nie zgadzam się tylko z twierdzeniem że cos powinno być takie a nie inne Wszędzie pisza że powinno się spać w 18 stC. Nie znam osoby ktora spi w takiej temp mimo tego że się powinno

Napiszcie jeszcze ile Was kosztowaly te pompki "pompki" i czy jest szansa na zwrot kosztów

QUOTE=zieli;5863369]Zrozumiałem;)

Może i w kościołach ma to zastosowanie , ale raczej tutaj nie zaglądają

księża szukający porady budowlanej tylko zwykły nie zawsze świadomy

inwestor, który przeczyta o 50*C na zasilaniu (w wątku o panelach podłogowych)

i pomyśli że tak musi być.

Drewno na podłodze z takim zasilaniem nawet przez krótki czas wydaje mi się

nie przejdzie.

 

Tylko ja nic nie mówiłem że coś "musi" ja pytam

Po Twoim poście odnośnie temperatur myślałem że masz do czynienia z podłogami drewnianymi.

 

I właśnie o to chodzi aby każdy dostosował pewne rozwiązania pod swoje potrzeby.

 

"Napisz jeszcze ile Cię kosztował samochód i czy jest szansa na zwrot kosztów"

Co za bzdury piszesz ja nigdy nie zakładałem że pompa mi się zwróci a po drugie co to ma wspólnego z OP i panelami/drewnem.

Nie wyobrażam sobie mojej żony jak czyści piec i dokładnie węgla czy czego tam, a nie mam gazu i nawet nie ma perspektywy na niego.

Więc stąd chęci posiadania pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę że ta rozmowa nie ma sensu. Założyłem setki metrów podłogówki pod róznym materiałami, temperature ustalam zgodnie z zaleceniami producenta podłóg. W pomieszczeniach przeszklonych z dużą stratą ciepła mam u kientapanele i temp zasilania max 52 st C i do dzisiaj panelom nic sie nie stało. Mam nadzieje że ta informacja Cię uszcześliwi. Jak chcesz to sprawdze co to za panele.

 

Tylko ja nic nie mówiłem że coś "musi" ja pytam

Po Twoim poście odnośnie temperatur myślałem że masz do czynienia z podłogami drewnianymi.

 

I właśnie o to chodzi aby każdy dostosował pewne rozwiązania pod swoje potrzeby.

 

"Napisz jeszcze ile Cię kosztował samochód i czy jest szansa na zwrot kosztów"

Co za bzdury piszesz ja nigdy nie zakładałem że pompa mi się zwróci a po drugie co to ma wspólnego z OP i panelami/drewnem.

Nie wyobrażam sobie mojej żony jak czyści piec i dokładnie węgla czy czego tam, a nie mam gazu i nawet nie ma perspektywy na niego.

Więc stąd chęci posiadania pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam że 26 st C to juz jest podloga ciepłą chociaż na desce pewnie mniej odczuwalna niz na kaflu

 

 

Niezależnie na czym, czy na desce czy na terakocie, marmurze, betonie etc. 26* to26*.

 

Prosty eksperyment: nalej do miski wody o temp 26*C i zamocz stopy.

 

Powiedz co czułeś? (Pod warunkiem że wcześniej nie stałeś 10min. na mrozie boso).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne dysputy wzniecają niektórzy na tym forum.

Czy przy ogrzewaniu podłogowym chodzi o temp.podłogi, bez względu jaka jest temp. pomieszczenia?

Czy w domach ogrzewanych grzejnikami podłogi są ciepłe?

Jeśli utrzymanie wewnątrz temp. ok. 22oC wymagałoby wyraźnie ciepłej podłogi, to taki dom nie nadaje się do eksploatacji przy dzisiejszych cenach energii (przy ogrzewaniu podłogowym).

Prawda jest taka, że latem często podłogi mają temperatury wyższe niż zimą przy podłogówce. Zatem dyskusje o problemach z panelami na podłogówce to typowe bicie piany.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort życia w domu, przy kosztach porównywalnych lub niższych niż z grzejnikami. W zdecydowanej większości ludzie którzy mają system ogrzewania mieszany, żałują że nie mają podłogówki w całym domu, Nieliczni narzekający na podłogówkę, to pechowe ofiary ,,fahofcuff" nie potrafiących poprawnie wykonać swojej roboty.

Grzejniki to przeżytek w domach i mieszkaniach. Nadają się jedynie do pomieszczeń używanych okazjonalnie, gdzie nie ma potrzeby utrzymywania stabilnej, komfortowej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że latem często podłogi mają temperatury wyższe niż zimą przy podłogówce. Zatem dyskusje o problemach z panelami na podłogówce to typowe bicie piany.

 

Nawet nie wiesz jak gleboko zakorzenione sa "zabobony" w temacie podlogowki. To "bicie piany" to glownie tepienie roznych mitow. Sam stajac przed wyborem ogrzewania naczytalem sie jakie to choroby nog mnie nie czekaja przy podlogowym i tylko w gre wchodzi caly dom w stylu kosciola - wszedzie ceramika, bo inaczej zamarzne. A z pompa ciepla to juz mowy nie ma o panelach. Trzeba sie bylo przez te brednie jakos przebic i znalezc wlasnie ta "piane", jak to okreslasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę że ta rozmowa nie ma sensu. Założyłem setki metrów podłogówki pod róznym materiałami, temperature ustalam zgodnie z zaleceniami producenta podłóg. W pomieszczeniach przeszklonych z dużą stratą ciepła mam u kientapanele i temp zasilania max 52 st C i do dzisiaj panelom nic sie nie stało. Mam nadzieje że ta informacja Cię uszcześliwi. Jak chcesz to sprawdze co to za panele.

 

 

Tylko ja nic nie mówiłem że coś "musi" ja pytam

Po Twoim poście odnośnie temperatur myślałem że masz do czynienia z podłogami drewnianymi.

 

I właśnie o to chodzi aby każdy dostosował pewne rozwiązania pod swoje potrzeby.

 

"Napisz jeszcze ile Cię kosztował samochód i czy jest szansa na zwrot kosztów"

Co za bzdury piszesz ja nigdy nie zakładałem że pompa mi się zwróci a po drugie co to ma wspólnego z OP i panelami/drewnem.

Nie wyobrażam sobie mojej żony jak czyści piec i dokładnie węgla czy czego tam, a nie mam gazu i nawet nie ma perspektywy na niego.

Więc stąd chęci posiadania pompy.

 

To tylko mogę się cieszyć że nie trafiłem na Ciebie jak szukałem wykonawcy OP,

bo max 52*C na zasilaniu to ani nie jest przyjemne dla paneli ani dla mojego samopoczucia (w szczególności stóp)

 

A tutaj masz link z zaleceniami producenta paneli http://klf.kronopol.pl/Montaz-i-uzytkowanie/Ogrzewanie-podlogowe

przeczytaj pkt.8 bo coś mi się nie wydaje aby powierzchnia podłogi miała taką temperaturę przy zasilaniu w okolicach 50*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Radomurator

 

 

Podłoga o tem 26* a zasilanie max to 35* u mnie bywa przy tem zewn poniżej - 15* i tylko dlatego że grzeję ją w tanich taryfach . Gdybym grzał nonstop to by miała 24 max 25*i zasilanie niewiele wyższe niż 30*. Puszczanie 50 * w podłogówkę to nieporozumienie ale przecież to nie twoja podłoga i ty tam mieszkał nie będziesz. Wiesz co to szok termiczny. Największym wrogiem podłogi są zmienne skrajne warunki eksploatacji - temperatura i wilgotność które są ze sobą ściśle powiązane. Z resztą płytki ceramiczne czy kamień tez nie lubią pracy podłogi. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić stałe parametry to drewno możemy położyć nawet na podłodze o temp. 50*. Tylko komu i po co taka podłoga. Podłogówkę się rozgrzewa na początku sezonu a potem utrzymuje stałą temperaturę. Wahania nie są większe niż 2-3*.Temp podłogi latem nie spada poniżej 20 * to o jakim szybki podgrzewaniu mówisz do 21*. U mnie przy zasilaniu 30- 35 * następuje wzrost temp podłogi o ok 0,5 * na godzinę. Jak sobie wyobrażasz obniżanie temperatury gdy nas nie ma, jak na dobę spada ok 1-2 *. A przy grzejnikach jaką masz temp podłogi?

Przy 23* podłogi to drewno jest ciepłe a płytki zimne a przy 21 to już w ogóle. Jak nie wierzysz to siądź sobie gołą d.. na tym i na tym to się przekonasz. Lepiej nie przyznawaj się że to wykonujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Maksymalne dobowe? Chyba na syberii, w nowoczesnym domu, a nawet domu spełniającym WT2008 nie ma mowy o takim spadku temperatury. Ja odradzam zaawansowane sterowania poszczególnych pomieszczeń (sterownik, czujniki w każdym pomieszczeniu, siłowniki, kable lub antenki), gdyż wiąże się to ze znacznymi kosztami, które nie zwrócą się w 20 lat.

 

Drogi kolego z firmy Centrino

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134559-Wykonam-projekt-instalacji-POD%C5%81OG%C3%93WKI&p=5765434#post5765434

krytykować potrafi każdy, szczególnie jeśli czegoś nie rozumie. Chyba słabo Ci idzie skoro zniżasz się do poziomu tego typu kroków.

Maksymalne dobowe wahania dotyczą sterowania, którego używamy. System przełącza sterowanie pomieszczeniem w tryb dzienny (pożądana temperatura docelowa jak ustawiona na termostacie, lub tryb nocny - pożądana temperatura to temperatura ustawiona na termostacie minus 4oC – zaprogramować można indywidualnie każdy dzień i pomieszczenie w zależności od tego o jakiej porze doby korzysta się z pomieszczeń).

 

To rozwiązanie stosuje się, aby zredukować czas pracy źródła ciepła i wykorzystać bezwładność podłogówki do redukcji kosztów eksploatacji cieplnej budynku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania i wykorzystaniu sterowania dystrybucją ciepła, można zastosować źródło ciepła o mniejszej mocy i mieć cały czas dogrzany budynek, zamiast grzać "większym" zazwyczaj sporo przewymiarowanym w wypadku systemów instalowanych na oko kotłem. Bez sterowania często grzeje się cały dom 24h/dobę włączając pomieszczenia, które tego nie potrzebują.

Obrazowo: wygląda to mniej więcej tak, jak przejechanie 100 km dwoma autami o różnych pojemnościach silnika. Auto o pojemności 1500cc spali znacznie mniej paliwa niż auto o pojemności 3000cc pokonując ten sam dystans z tą samą prędkością. Podobnie sprawa ma się w wypadku przewymiarownego kotła.

 

Jeśli chodzi o spadek temperatury o 4 stopnie w nowym budynku. W wypadku, kiedy zapotrzebowanie jest duże jak np. w wypadku przeszklonego ogrodu zimowego, czy pomieszczenia z wentylacją mechaniczną jak np. łazienka i małą powierzchnią oddawana ciepła i niskich temperatur na zewnątrz, dobowe wahanie temperatury w tych pomieszczeniach może mieć znacznie większe wartości niż 4oC w wypadku wyłączenia źródła ciepła. Sterowanie ma za zadanie utrzymać wahania na poziomie do 4oC (włączenie źródła ciepła oraz cyrkulacji w wypadku takiej potrzeby).

Co do informacji, że koszty sterowania nie zwrócą się w ciągu 20 lat - kompletna bzdura, nie masz pojęcia o czym piszesz. Koszt sterowania zwraca się znacznie szybciej a samo sterowanie zwiększa komfort cieplny oraz znacznie ułatwia samą obsługę użytkowanego budynku – system nie jest „ślepy” – monitoruje każde pomieszczenie a nie tylko jedno lub żadne. Zanim coś napiszesz najpierw to sprawdź, bo tego typu informacjami wprowadzasz ludzi w błąd. Fakt, że w taki sposób projektujesz system swoim Klientom świadczy tylko o tym, że ta kwestia nigdy nie była przez Ciebie rzetelnie zweryfikowana. Cała Europa Zachodnia ze względu właśnie na oszczędności używa sterowania, radzę poszerzyć wiedzę, skorzystają na tym Twoi Klienci.

Ponadto podłogówka jest samosterowna - sama dopasuje moc grzewczą do zmian temperatury powietrza bez stosowania żadnego czujnika i siłownika. Czary? Nie fizyka.

 

Gdzieś tam dzwonią, tylko nie wiadomo w którym kościele. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki Carnota, przekazywanie energii cieplnej zawsze następuje z układu o wyższej temperaturze do układu o temperaturze niższej. Układy zawsze będą dążyły do równowagi cieplnej. Im większa różnica temperatur pomiędzy układami, tym przekazywanie ciepła następuje szybciej. To się tyczy zarówno oddawania ciepła z podłogi do pomieszczenia jak i z pomieszczenia na zewnątrz budynku. Dlatego ważne jest, aby optymalizować i mieć wpływ na czas trwania dostarczania energii cieplnej do poszczególnych pomieszczeń - wtedy mamy też wpływ na jej uciekanie na zewnątrz a co za tym idzie, na koszt eksploatacji cieplnej każdego z pomieszczeń, stąd sterowanie ma duże znaczenie w optymalizacji kosztów eksploatacji cieplnej.

 

Odnośnie połączenia podłogówki z kotłem na paliwo stałe - ten "problem" rozwiązałem w bardzo prosty sposób - należy zastosować akumulator cieplny w postaci zasobnika wody (koszt bańki około 600 zł i naprawdę nie potrzeba wydawać więcej) i działa to u mnie w domu znakomicie.

 

Zgodnie z PN do takich instalacji należy stosować naczynie otwarte, jeżeli ktoś zamierza posłuchać powyższej rady i kupić sobie „bańkę” :D, proponuję uzbroić się też w naczynie wzbiorcze – zasobniki zamknięte stosowane są w niektórych krajach wraz z naczyniem wzbiorczym, u nas stoi to w sprzeczności z normą – radzę wziąć poprawkę na porady tego Pana.

 

Absolutnie nie polecam rozwiązania jakie przedstawia firma Ekoheat -tj nagrzewania posadzek i korzystania z ich akumulacyjności. Takie rozwiązanie prowadzi do dyskomfortu gdyż po przegrzanej posadzce raz nieprzyjemnie się chodzi, dwa nogi puchną.

Ciężko polecać coś, czego się nawet nie rozumie toteż nie winimy Kolegi . Nie wiem skąd wziąłeś rewelacje na temat przegrzewania posadzek, ale tak się uśmialiśmy, że aż nam nogi spuchły :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rado troszke wymyslasz. Ja u siebie "efektu ciplej podlogi" nie obserwuje. Jest po prostu "mniej chlodna", a w domu 22*C a jak nie "upilnuje" to i 23, co jest granica wytrzymalosci mojego organizmu na temperature w domu.

 

Sterowanie podlogowka typu "ide do pracy to wylaczam", to jakas tragiczna pomylka. Tak sie tego nie da uzywac. To nie kaloryfery.

 

Opis domu masz w stopce. Temperatura 22*C. W tym sezonie do dzisiaj wydalem na ogrzewanie 1015 zl

 

Nie zgadzam się z tezą. Da się, robi się i się oszczędza. Delikatnie modyfikuje się temperaturę zasilania w zależności od gęstości ułożenia rur, rodzaju wykończenia podłogi itd. jeżeli podczas projektowania tego typu działanie nie jest z góry przewidziane. Cały sekret polega na zredukowaniu czasu użytkowania źródła ciepła i pomp cyrkulacyjnych. Jeżeli masz sterowanie które umożliwia Ci tego typu ustawienie systemu, proponuję zrobić eksperyment w trakcie jednego sezonu grzewczego i porównać z poprzednimi. Jeżeli chce się mocniej skrócić czas cyrkulacji, daje się sterowanie z czujnikami w posadzkach, które uniemożliwiają przegrzanie posadzki powyżej temp. zadanej. Wtedy można dać nawet czynnik o temp. 50oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...