Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

Może i jest to Twoim celem, ale przy takich założeniach to może od razu najlepiej zastosować chińszczyznę a potem biegać ze stetoskopem i szukać przecieków w wylewce. Proponuje poszerzyć wiedzę i nie opierać jej tylko o fora internetowe. Jest szereg różnych badań i rzetelnych danych dostępnych w Internecie jeżeli znasz angielski, jest też masa różnych "mądrości" dostępnych w internecie. Korzystaj z czego chcesz, ale warto jest rzetelnie sprawdzić co rozgłaszasz, bo można ludzi wprowadzać w błąd.

 

 

 

Z fusów Ci nie wywróżę oszczędności w koszcie eksploatacji, ani nie zamierzam przekonywać do tego z czego korzysta się z powodzeniem od wielu lat, bo po prostu szkoda mi na to czasu. Masz swoje minimalistyczne założenia pt. "żeby działało" i tego się trzymaj. Nie zamierzam Cię przekonywać do czegoś, do czego od początku jesteś negatywnie nastawiony.

 

Oczywiście każdy może sobie podłogówkę zainstalować, jak i wybudować dom, wyprodukować samochód, wyleczyć zęby czy wybudować autostradę, oraz wyciąć wyrostek. Na szczęście mamy jeszcze politechniki i uniwersytety, naukowców, badania, ekspertów i specjalistów. Można wybudować dom,który będzie wieżowcem albo szałasem, oba spełniać będą tę samą funkcję. Projektowanie podłogówki poza optymalnym układem rur w zależności od wielu czynników ma też na celu optymalne dobranie źródła ciepła i zoptymalizowanie systemu pod kątem kosztów eksploatacji.

 

Reasumując, jest wiele koncepcji i nigdy jeszcze nie było tak, żeby jedna przekonała wszystkich, toteż tego typu szarpanie się nie ma sensu.

 

Tyle w temacie z mojej strony.

 

Najniższy nakład inwestycyjny który miałem na myśli to to żeby nie pchać się w niepotrzebne drogie bzdety które w moim przypadku podwoiły by koszty materiałów na podłogówkę a nie o najtańsze chińskie produkty, to po pierwsze.

 

ekoheat cytat:

,,Cały sekret polega na zredukowaniu czasu użytkowania źródła ciepła i pomp cyrkulacyjnych. "

 

Widzisz kolego sam nie wiesz o co ci chodzi. Bo najpierw chcesz redukować czas pracy źródła ciepła a a jednocześnie zajadle namawiasz na stosowanie regulacji każdego pomieszczenia indywidualnie. I co w takim przypadku się dzieje? Ano załóżmy że mamy 6 pomieszczeń. I tak pomieszczenie pierwsze nagrzewa się do zadanej temperatury, siłownik zamyka pętle, pozostałe pomieszczenia się grzeją nadal. Po godzinie następne dwa pomieszczenia dogrzewają się, ale pozostałe nadal się grzeją. Po następnych dwóch godzinach dogrzewają się pozostałe pomieszczenia i źródło ciepła mogłoby się wyłączyć lecz pomieszczenie pierwsze zdążyło już się wychłodzić i nadal musimy grzać. Oczywiście przytoczyłem tutaj tylko przykład jak takie sterowanie może działać i tutaj nie spowodujemy redukcji czasu pracy a wręcz przeciwnie ogrzewanie może chodzić non stop.

 

Co do mojego domu to spełniłem swoje założenia. Mam taki jaki chciałem. Co do ogrzewania to mam bez obsługowo, komfortowo i ekonomicznie i co najważniejsze bez zbędnego drogiego rozbudowanego sterowania które wg mnie byłoby najsłabszym ogniwem tego systemu.

A jeżeli nie potraficie zaprojektować tak instalacji że później trzeba się posiłkować rozdmuchaną do granic możliwości automatyką to wasza sprawa.

 

Oczywiście jeżeli ktoś się uprze na dodatkowe sterowanie to proszę bardzo kto bogatemu zabroni, ale nie wmawiajcie że jest to niezbędne. W dzisiejszych czasach często spotykam się z przypadkami żerowania na czyjejś nieświadomości lub niewiedzy i będę się temu zjawisku sprzeciwiał.

 

ekoheat cytat

 

,,Projektowanie podłogówki poza optymalnym układem rur w zależności od wielu czynników ma też na celu optymalne dobranie źródła ciepła.."

 

To wg ciebie najpierw projektujemy podłogówkę a później dobieramy źródło ciepła. To pewnie wymyślił ten sztab naukowców, ekspertów i specjalistów których tu często przytaczasz i którzy piszą te swoje wywody, i każą sobie słono płacić. Poczytaj sobie o szczepionkach, GMO, CO2 itp. Naukowcy piszą to za co im zapłacą. A ci którzy się sprzeciwią są uznawani za heretyków i obłąkanych i świat o nich się nigdy nie dowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nalezy tez wspomniec, ze przy pompie ciepla taki odciecie kilku petli GZ powoduje (przy urzadzeniach bez regulacji mocy) wzrost temperatury zasilania a co za tym idzie maleje COP. To pomniejsza nam potencjalne zyski z prob grzania tylko czesci domu.

 

Widze, ze kolega ekoheat stara sie stawac siebie w rownym rzedzie z "politechnikami i uniwersytetami, naukowcami, badaniami, ekspertamii specjalisami". Musisz sobie zdac sprawe, ze tutaj tez nie siedza same kmioty. Ja zadnych kompleksow nie mam, tym bardziej, ze koledzy ktorzy zostali na uczelni, jakos wcale poziomem wiedzy nie blyszczeli ;) Sa tu za to ludzie z wiedza praktyczna, bo maja okazje uzytkowac taki system nie w srodowisku laboratoryjnym, a w praktyce, wiec prosze Ci daj "se" siana z taka argumentacja.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1173 jeżeli zaplanowałbym podłogówkę tak jak Ty, to może faktycznie wyglądałoby to mniej więcej tak, jak piszesz. Tyle, że w momencie gdybyś bazował na kalkulacjach zapotrzebowania na ciepło i pod tym kątem optymalizował układ rur, dodatkowo długości obwodów, wziął pod uwagę opór cieplny różnego rodzaju wykończenia podłóg, oraz finalnie ustawił przepływy, to pomieszczenia nagrzewałyby Ci się prawie równocześnie.

 

Poczytaj jak działa dobre sterowanie i o bezwładności podłogówki, bo ja osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby po 3 godzinach po ładowaniu energią posadzki pierwsze pomieszczenie, które się wyłączyło, potrzebowało znowu ciepła, no chyba, że masz dziury w ścianach, ale wtedy to pomieszczenie wyłączyłoby cyrkulację jako ostatnie.

 

Nie masz pojęcia na temat tego jak projektujemy podłogówkę, więc trochę nie na miejscu jest wypowiadać się na ten temat. No ale masz więcej postów, więc pewnie wiesz to lepiej od nas :).

 

Co do cytatu:

 

,,Projektowanie podłogówki poza optymalnym układem rur w zależności od wielu czynników ma też na celu optymalne dobranie źródła ciepła.." - pierwszym krokiem w projektowaniu podłogówki jest wykonanie kalkulacji zapotrzebowania na ciepło, na bazie których dobiera się też moc źródła ciepła - jeżeli to Cię dziwi, to podejrzewam, że takich kalkulacji pewnie nie wykonałeś - Twoje pieniądze, Twoja sprawa, nic mi do tego.

 

Co do mojej praktyki w instalacjach, zainstalowałem fizycznie osobiście ponad 70 systemów ogrzewania podłogowego choć zajmuje się projektowaniem. W temacie jestem od 10 lat, biorę udział w międzynarodowych targach, śledzę nowinki a tematyka jest moją pasją. Projekty jak i instalacje wykonywałem zarówno w Polsce jak i zagranicą. Nie namawiam żadnego z użytkowników podłogówki do zmiany koncepcji - raczej byłoby to trudne, kiedy system jest już zainstalowany.

 

Pyxis, co do pompy ciepła, stosujemy rozwiązanie z buforem, który jednocześnie służy do przepływowego podgrzewania CWU oraz spięcia instalacji z kolektorami jeżeli ktoś stosuje - rozwiązanie austriackie, bardzo dobre zresztą. Naddatki energii zrzucane są do bufora, pompa się nie przegrzewa. Oczywiście można traktować podłogę jako bufor i zrobić system bez zbiornika buforowego i sterowania i też będzie działał.

Co do polibudy, badań itd. jeżeli Twoim zdaniem błędne z założenia jest to, że śledzę tendencje i nowinki i że studiowałem tematykę, zamiast zdawać się na forum muratora, OK, biorę to na klatę :).

 

Zyzolek, dzięki za bezcenną opinię eksperta na temat naszego podejścia do tematu, tak mnie dotknęła, że jutro z chłopakami zwijamy interes i znikamy z rynku :D.

Edytowane przez ekoheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyzolek, dzięki za bezcenną opinię eksperta na temat naszego podejścia do tematu, tak mnie dotknęła, że jutro z chłopakami zwijamy interes i znikamy z rynku :D.

 

Jak widzę położenie szeregowe w salonie, strzelam 30m2, to płakać się chce. No ale sam sobie taką wizytówkę wystawiasz i widać, że nie masz pojęcia kiedy i gdzie układa się w szereg, a kiedy w ślimak.

Było to już nie raz przerabiane na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę położenie szeregowe w salonie, strzelam 30m2, to płakać się chce. No ale sam sobie taką wizytówkę wystawiasz i widać, że nie masz pojęcia kiedy i gdzie układa się w szereg, a kiedy w ślimak.

Było to już nie raz przerabiane na tym forum.

 

No właśnie :), strzelasz, nie masz pojęcia na temat tego gdzie budynek się znajduje, jaka jest dT pomiędzy zasilaniem a powrotem, nie masz pojęcia na temat długości obwodów, rodzaju pokrycia podłogi, zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, kubatury pomieszczeń, średnicy zastosowanych rur, rodzaju źródła ciepła, nawet nie wiesz czy ten system nie służy w lato do chłodzenia budynku dzięki odwróceniu działania pompy ciepła. Tak szczerze, to widzisz tylko jakiś schemat i na jego bazie oceniasz nasze kompetencje. Gratuluje, dla mnie właśnie sam sobie wystawiłeś ocenę. Wyobraź sobie, że niektórzy temat traktują głębiej niż tylko w oparciu o to co było przerabiane na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :), strzelasz, nie masz pojęcia na temat tego gdzie budynek się znajduje, jaka jest dT pomiędzy zasilaniem a powrotem, nie masz pojęcia na temat długości obwodów, rodzaju pokrycia podłogi, zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, kubatury pomieszczeń, średnicy zastosowanych rur, rodzaju źródła ciepła, nawet nie wiesz czy ten system nie służy w lato do chłodzenia budynku dzięki odwróceniu działania pompy ciepła. Tak szczerze, to widzisz tylko jakiś schemat i na jego bazie oceniasz nasze kompetencje. Gratuluje, dla mnie właśnie sam sobie wystawiłeś ocenę. Wyobraź sobie, że niektórzy temat traktują głębiej niż tylko w oparciu o to co było przerabiane na forum...

 

A w którym przypadku meander jest korzystniejszy od slimaka, po co do tego mieszac dT, długosci srednice, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor z PC jest powszechnie stosowany na prawie całym świecie

 

Pierwsze słyszę, że na całym świecie? Kolejne kity wciskane ciemnemu ludowi. Zbiornik w zbiorniku to też nic nowego. Przy PC to tylko niepotrzebny gadżet.

No ale ja jestem zwykłym niewykształconym nieukiem.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym przypadku meander jest korzystniejszy od slimaka, po co do tego mieszac dT, długosci srednice, itd.

 

Czasami jeżeli obwody są krótkie a zastosowana jest rura o większej średnicy np 20mm, równomierne oddawanie ciepła jak w wypadku ślimaków ma mniejsze znaczenie, bo w trakcie działania systemu dT jest mniejsza, tzn więcej wody dostarczane rurą o większej średnicy dostarcza większą ilość energii, co znosi konieczność stosowania ślimaka, meandry ponadto łatwiej zamontować laikowi. Dodatkowo mniejsze opory hydrauliczne w rurze 20mm = niższy koszt cyrkulacji w obwodach.

 

Może być też przypadek kiedy na jednym obwodzie robi się strefę brzegową (puszcza się wodę najpierw do obszaru przy ścianie zew. a potem do środka pomieszczenia - meandry równoległe do ściany zew.) Wtedy można dać lekko wyższą temp. ale obwody znowu nie mogą być zbyt długie i trzeba zwracać uwagę na opór cieplny wykończenia podłogi i zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia - stosunkowo rzadko stosowane.

 

Trzeci przypadek, kiedy nie mamy wylewki betonowej tylko np suchy miks piasku z cementem, bo dom i podłogi jest konstrukcji drewnianej. Wtedy wykonanie ślimaka pomiędzy belkami jest niemożliwe, bo trzeba by wszystkie nacinać, co by zdecydowanie zredukowało nośność podłogi. Wtedy w niektórych wypadkach z racji mniejszej przewodności tego typu miksu oraz zazwyczaj parkietu na górze (w Polsce rzadko stosowane) temp zasilania jest nawet do 70oC. Wtedy deska ma do max 27oC, ale to zależy od wielu czynników. Stosuje się sterowanie z czujnikami podłogowymi wstrzymujące cyrkulację, żeby nie zajechać deski.

 

No i duże obiekty jak np. centra handlowe, lotniska, kościoły, magazyny, zakłady pracy oraz systemy typu Road Energy System (czyli ściąganie z parkingów asfaltowych ciepła, i magazynowanie energii w podziemnych zbiornikach wodnych) - nie stosowane jeszcze w Polsce.

Edytowane przez ekoheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, że na całym świecie? Kolejne kity wciskane ciemnemu ludowi. Zbiornik w zbiorniku to też nic nowego. Przy PC to tylko niepotrzebny gadżet.

No ale ja jestem zwykłym niewykształconym nieukiem.

 

Kolego, nie wiem dlaczego się tak czepiłeś, nikt nie zmusza Cię do czytania moich postów ani zgadzania się z nimi. Pojedź sobie do Austrii, Holandii, Niemiec czy UK i sam sprawdź jakiego rodzaju systemy są używane, jeżeli mi nie wierzysz. Pojedź na jakieś targi, np. tydzień temu były ISH we Frankfurcie (link poniżej) i sam sprawdź co się dzieje w temacie.

 

http://ish.messefrankfurt.com/frankfurt/en/besucher/willkommen.html

 

Jeżeli się zawziąłeś i do końca świata zamierzasz krytykować to co piszę, to rób to proszę chociaż merytorycznie. Tzn jak piszesz, że coś jest złe czy niepotrzebne, czy zarzucasz mi pomyłkę, to uzasadnij to merytorycznie. Forum wszystko przyjmie, ale bez uzasadnienia, wartość takiego argumentu jest zerowa i nie da się nawet polemizować z takim argumentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja i tak popieram zyzolka

proponuję budować dom i instalacje w możliwie prosty sposób

przeciętny klient jest w stanie uwierzyć że jedynie dopłacenie extra za coś spowoduje optymalną pracę ogrzewania -a tak nie jest.

mi wielu zarzucało że robie rozstaw co 10 cm w całym domu że w polowie domu jest decha 15mm że powietrzna nie da rady

że trzeba tym sterować itd.

i co -ano nic natura jest najlepszym regulatorem

tekst o powszechności montażu buforów do pomp - bez ściemy prosze-piszmy że chodzi o tanszy prąd.

szczerze mowiąc to lepiej zamontować ekogroszek i olać wszelkie aspekty-rzecz sprowadza się do tego żeby w domu bylo cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=ekoheat;

,,Projektowanie podłogówki poza optymalnym układem rur w zależności od wielu czynników ma też na celu optymalne dobranie źródła ciepła.."

- pierwszym krokiem w projektowaniu podłogówki jest wykonanie kalkulacji zapotrzebowania na ciepło, na bazie których dobiera się też moc źródła ciepła - jeżeli to Cię dziwi, to podejrzewam, że takich kalkulacji pewnie nie wykonałeś - Twoje pieniądze, Twoja sprawa, nic mi do tego.

 

Źródło ciepła a moc źródła ciepła to dwie rożne rzeczy,

 

ekoheat

mar1173 jeżeli zaplanowałbym podłogówkę tak jak Ty, to może faktycznie wyglądałoby to mniej więcej tak, jak piszesz. Tyle, że w momencie gdybyś bazował na kalkulacjach zapotrzebowania na ciepło i pod tym kątem optymalizował układ rur, dodatkowo długości obwodów, wziął pod uwagę opór cieplny różnego rodzaju wykończenia podłóg, oraz finalnie ustawił przepływy, to pomieszczenia nagrzewałyby Ci się prawie równocześnie.

 

Co ty czytać nie potrafisz co pisze ciemny lud?

Przecież u nas tak jest. Wszyscy grzeją w określonych godzinach i wszędzie mają oczekiwaną temperaturę. Tak ciężko to zrozumieć. A ty ciągle kalkulacje średnice rur, wykończenie podłogi długości obwodów. To są raptem 4 wielkości które trzeba odpowiednio dopasować, A informacje na ten temat nie są owiane tajemnicą. A jak ktoś jest leń to za kilka stówek ma OZC i projekt podłogówki wg najnowszych naukowych odkryć w tym temacie.

 

ekoheat

No i duże obiekty jak np. centra handlowe, lotniska, kościoły, magazyny, zakłady pracy oraz systemy typu Road Energy System (czyli ściąganie z parkingów asfaltowych ciepła, i magazynowanie energii w podziemnych zbiornikach wodnych) - nie stosowane jeszcze w Polsce.

 

Musisz zmienić grupę docelową. Tutaj zaglądają nieuki co budują szałasy a czasami zwykłe domy 150-200m2 czasami 300m2.

 

ekoheat

Co do polibudy, badań itd. jeżeli Twoim zdaniem błędne z założenia jest to, że śledzę tendencje i nowinki i że studiowałem tematykę, zamiast zdawać się na forum muratora, OK, biorę to na klatę

 

Skoro jesteś taki uczony w mowie i piśmie to pewnie dobrze wiesz że wszystkie te twoje ,, tendencje i nowinki" i różne badania naukowe finansowane są tylko wtedy gdy można na ich wynikach dobrze zarobić lub zniewolić ciemną masę.

Dzięki takim forom możemy choć w części zweryfikować i odsiać czysty marketing od faktycznej przydatności.

 

Ty chcesz sprzedać jak najwięcej i będziesz wszystkich i wszędzie przekonywał o niezbędności dodatkowych elementów układu. Część nieświadomych klientów to łyknie bez zająknięcia, Inni trochę bardziej zasobni w wiedzę będą się zastanawiać czy jest to im potrzebne czy nie. Ja nie po publikacjach naukowych czy opiniach wybitnych specjalistów tylko na własnym doświadczeniu stwierdzam że przy prawidłowo wykonanej podłogówce nie ma żadnych przesłanek do stosowania rozbudowanego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie wiem dlaczego się tak czepiłeś, nikt nie zmusza Cię do czytania moich postów ani zgadzania się z nimi. Pojedź sobie do Austrii, Holandii, Niemiec czy UK i sam sprawdź jakiego rodzaju systemy są używane, jeżeli mi nie wierzysz. Pojedź na jakieś targi, np. tydzień temu były ISH we Frankfurcie (link poniżej) i sam sprawdź co się dzieje w temacie.

 

Nie zachłystuj się tym wielkim światem. Ty masz pracować a później im wszystko oddać co zarobiłeś - w nowinkach technicznych, pożywieniu, lekach, podatkach itp. Dowiedz się co im sypią do żarcia i czym faszerują. Dwumiesięczne niemowlaki już leczą na depresję. Jeszcze będziemy szukać swoich korzeni gdzieś na Syberii żeby spie..ć stąd jak najdalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wypowiem się z pozycji użytkownika. Jeśli ktoś zaproponowałby mi teraz założenie bufora w mojej instalacji od razu skreśliłbym takiego instalatora. Do tego można by dodać jeszcze grzejniki, bo z podlogowki kurz idzie i koniecznie solary. Juz mamy fotowoltaikę wiec warto zostawic troche miejsca na dachu i polaczyc wszystko w jeden uklad. Najlepiej jednego producenta. Instalatorzy swoja wiedze czerpia tez ze szkoleń producentow, a produent chcialby kazdy swoj produkt sprzedac. Nie czepiam sie kolegi ktory zaciekle broni swoich teorii, ale to co jest teraz w krajach zachodnich u nas bedzie za 50 lat. I wcale nie mam tu na mysli urzadzen, ale wszystko inne o co umozliwi korzystanie z nich tak jak w krajach zachodnich Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak funduje klientom odcinanie petli GZ, to musi tez pociskac bufor. Inaczej bedzie wolany na awarjne wylaczenia pompy, bo klient ustawi tak, zeby mu tylko lazienki dogrzewalo. Co odbirze cieplo produkowane przez PCi? :)

 

Takie instalacje ze sterowaniem to sa na domy po 500-700m2, a nie na nasze domki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...