Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

Ja mam panele na podłogówce. Rurki w płycie ułożone są gęściej tzn. co 10 cm a nie 15 jak np. mam w łazience gdzie są płytki. I powiem Wam, że podłoga jest wystarczająco ciepła aby ogrzać prawie 40-sto metrowy salon. Panele mam ułożone na tekturze 3 mm a nie na piance która ma wyższą izolacyjność cieplną.

 

Pozdro

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

stratami ciepła (większa różnica temp.między płytą grzewczą a np. gruntem = większa strata) należałoby zastosować znacznie grubszą warstwę izolacji termicznej pod płytą. To zaś wiąże się z większym ryzykiem osiadania materiału izolacyjnego pod ciężarem płyty itd.

czyli idac tym tokiem rozumowania majac 10cm styropianu i kafle bedziemy miec takie same kosyzta ogrzwania jak np pol metra steropianu pod wylewka i 5cm steropianu na wylewce (czysto teoretycyznie i pomijajac bezwladnosc)

Jaka rzeczywiscie wartosc izolacyjna maja laminaty? ciekawy jestem np czy np kafelka polozona na kaloryfoerze duzo szybciej sie nagrzeja niz np panel.. i o ile szybciej.. albo ile musi byc grubsza kafleka (lub ich kilka poukladanach jedna na drugiej) aby przewodzilo to cieplo tak jak ten panel

Moze komus po budowie zostal kawalek panela i kafelki i zrobilby maly experyment?:)

Pozdrowienia,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już kilka razy to poruszane -polecam np ten wątek ... z odnośnikami ...

pozdrawiam

dzieki!!! czegos takiego szukalem

 

http://www.muratordom.pl/6933_10028.htm

'Powierzchnia podłogi nie może mieć temperatury wyższej niż 29°C. Cieplejsza może być jedynie w łazienkach, pomieszczeniach pomocniczych (33°C) oraz w pobliżu okien, w tak zwanej strefie brzegowej (35°C). Konsekwencją tego jest ograniczona do 80 W/m2'

Jezeli zalozymy ze srednirocznie podczas sezonu grzewczego ogrzwanie chodzi na polowie mocy (pewnie nawet mniej z tego co widze co ustawiam na termoregulatorze grzejnika) i mamy np 40m2 podlogowki przykrytej panelami wiec

40*40 = 1,6KW

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=19742

'zadalem sobie troche trudu i policzylem opory ...

 

1. panel na gabce 12 mm - R=0,14 m2 K/W

2. panel przyklejony 12 mm - R =0,09

3. terakota 8 mm - R~0,02

 

czyli faktycznie do tego co bede klasc ( opcja 2 ) to ma okolo 5 razy wiekszy opor ...

 

ale teraz wezmy pod uwage ze pod spodem jest 10 cm styropianu ...

R = 2,78 ...

 

co z tego wynika ?

1. terakota ma opor cieplny rowny 0,8 % oporu sturopianu czyli wiekszosc ciepla "ucieka" przez plytke ... - SUPER

ale ...

2. parkiet klejony to tylko 3% ... o 2,2 % wiecej od terakoty

3 parkiet na gabce to 5,3 %

'

 

'

2. trzeba mież świadomość, że 6 m2 okna 1,1 z przy -20 na zewnątrz to ok. 270 W'

Czyli pewnie przy oknie 2m2 i sreniej temp w sezonie pewnie w okolicach 0 bedzie to okolo 30W strat na oknie srednio...

 

Jezeli 'panel przyklejony' ma stosunek panel/styropian = okolo 3% straty ciepla a terakota/styropian ma 0,8% straty -> mozna przyjac ze panel generuje okolo 2% wiecej straty..

2% z 1600W oznacza ze jestesmy w plecy 32W

 

Mozna wiec chyba przyjac ze polozenie panela zamiast terrakoty na 40m2 podlogowki ma porownywalnie negatywny wplyw na ogrzewanie jak posiadanie jednego okna wiecej

 

Lub inaczej...

Jezeli mamy szereg narozny 150m2 powierzni podlogi... i jego ogrzanie to powiedzmy 3tys pln (pewnie nawet nie jak odlicyzmy ciepla wode uzytkowa) rocznie to 40m2/150m2 = okolo 25%powierzchi.. i na tych 25% tracimy 2%

3000*25% = 750pln

750 * 2% = 15pln rocznie

powiedzmy po 10 latach znudzi nam sie podloga niezaleznie od materialu i ja i tak bedziemy wywalac

10*15 = 150pln w plecy

material (koszt)

panel to 35pln/m2

terakota to jakies 60pln/m2

roznica 25pln/m2

40m2 *25pln = 1000pln roznicy w cenie materialu

 

Wg moich obliczen wychodzi mi ze na przestrzeni 10 lat polozenie panela w stosunku od terakoty na ogrzewaniu podlogowym na 40m2 w 150m2 szeregu daje oszczednosc!!! 850pln!!!

 

Pozdrowienia,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz - trudno liczyć oszczędności z tytułu wybrania takiej lub nnej klasy materiału na podłogę - o gustach trudno raczej dyskutować ... poza tym na 100% nie dostaniesz panelu drewnianego i przygotowanego na podłogówkę za kwotę , którą wymieniłeś ...

 

Dla mnie to była kwestia wyboru odpowiedniego źrudła ciepła co pociągnęło za sobą instalacje podłogówki ... a że nie chciałem rezygnować z drewna na podłodze musiałem kupić droższe panele ...

różnica kwotowa w oszczędnościach pomiędzy panelami a płytkami jest u mnie mała z powodu użytkowanej PC ... była by większa, gdybym użytkował droższe w eksploatacji ogrzewanie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskutować ... poza tym na 100% nie dostaniesz panelu drewnianego i przygotowanego na podłogówkę za kwotę , którą wymieniłeś ...

http://www.bakema.com.pl/?dzial=1&faq_news=83

Czy można zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe w panelach bezklejowych firmy KRONOPOL ?

pytanie do informacji: Płyta OSB

Panele podłogowe nadają sie do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, Dopuszczalne jest montowanie paneli na wodnym ogrzewaniu podłogowym, pod warunkiem, że będzie ogrzewana cała powierzchnia podłogi wykluczając osiągnięcie temperatury w warunkach normalnych i awaryjnych na powierzchni przewodu grzewczego nie wyższej niż 50`C i max temperaturze podłogi nie przekraczającej 28`C

- czyli wszystkie tej firmy?

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82491590 32,33 zł

 

To raczej nie powinno byc problemu

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żebyś wiedział, poszukam. I chcę się przekonać, że każdą deską można przykryć taką podłogówkę (a ja będe miał 23 mm).

a kto powiedział że deską podłogową lub parkietem 23 mm :o

wejdź chociażby na strony Barlinka

 

Nikt nie powiedział. Ale mam takiego porządnego stolarza, który robi takie właśnie deski, widziałem jego robotę i jego produkt. I dlatego chcę właśnie jego. Deska 23 mm to jest właśnie deska i proszę nie stawiaj obok tego czegoś takiego jak Barlinek...wybacz, ale coś co ma góra 5 mm wierzchniego drzewa nazywać deską....To po pierwsze. A po drugie to ze względu na moje upodobania to właśnie dlatego podłogówka musiałby ogrzać taką właśnie deskę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...

'panel' to dla mnie wlasnie laminat (takie mam w mieszkaniu i moim zdnaiem to dobre, tanie i praktyczne rozwiazanie).. ok, nie wazne

 

Czy ktos zna moze alternatywny do gabki i klejenia do podlogi podklad pod panele nie bedacy dobrym izolatorem? Czy nie ma jakis substancji 'wylewanych' na podloge tworzacych np. jakas tam gietka warstwe

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deska 23 mm to jest właśnie deska i proszę nie stawiaj obok tego czegoś takiego jak Barlinek...wybacz, ale coś co ma góra 5 mm wierzchniego drzewa nazywać deską....To po pierwsze. A po drugie to ze względu na moje upodobania to właśnie dlatego podłogówka musiałby ogrzać taką właśnie deskę...

 

Ale ty chcesz drewno na podłodze widzieć i czuć czy ciągle myśleć ile tam jest wierzchniej warstwy ? Bo deska ( taka jednowarstwowa klasyczna decha ) na podłogówkę to się nie nadaje ... Panel - dlatego, że jest klejony z kilku warsw właśnie jest ok ... i myślę że nadal można się pochwalić sąsiadom, że na podłodze jest drewno :lol: no bo chyba o to chodzi - co nie ? - nie widzę innych zauważalnych zalet "czystej deski" ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem nie widzisz...zobaczysz dopiero po jednym bądź dwu cyklinowaniach. Mam nadzieję, że tylko się mi wydaje że byłeś złośliwy...ale naprawdę nie obchodzi mnie co kto sobie myśli o tym co mam bądź nie mam w domu....

 

Ale Senser - daj sobie powiedzieć !!! Deska się nie nadaje na podłogówkę !!!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o to właśnie chodzi!!!

Mam upatrzony materiał i nie mam ograniczeń...

Chcę podłogówkę mam ograniczenia.

Czyli nie można powiedzieć, że jak "chcę mieć parkiet to mogę mieć podłogówkę". Owszem możesz mieć podłogówkę ale nie możesz mieć każdego parkietu. I dlatego mówię, że raczej podłogówka + parkiet to raczej nie wchodzi w grę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...

'panel' to dla mnie wlasnie laminat (takie mam w mieszkaniu i moim zdnaiem to dobre, tanie i praktyczne rozwiazanie).. ok, nie wazne

 

Czy ktos zna moze alternatywny do gabki i klejenia do podlogi podklad pod panele nie bedacy dobrym izolatorem? Czy nie ma jakis substancji 'wylewanych' na podloge tworzacych np. jakas tam gietka warstwe

Przemek

Też mnie ten problem interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?

Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?

Przemek

 

Zamiast teorii służę praktyką. Dom mam ogrzewany pompą ciepła i cały dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Na parterze mam kafle, na poddaszu panele podłogowe. Nie ma żadnego problemu z ogrzaniem pomieszczeń na poddaszu.

Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w sposobie wykonania podłogówki. Jeżeli masz zamiar robić tak jak większość (czyli źle) to od razu daj sobie spokój z panelami. U nas panuje jakaś dziwna moda na oszczędzanie na rurkach i potem wychodzą dziwolągi typu: jedną stopą czujesz zimno, a drugą ciepło, podczas gdy cała podłoga powinna byc ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...