Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele


go

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 703
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamiast teorii służę praktyką.....ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.

 

jest maly problem ... malutki... panele hdf nie powinny miec wyzszej temp niz 29 stopni.. wiec odpada grzanie podlogi mocniej aby "nadrobic straty"

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś doswiadczenie z klejeniem paneli do posadzki? czy to poprawia znacząco przenikanie ciepła z posadzki do paneli i do pomieszczenia? jak to się robi i czym? :)

 

Sebastian

Przykleiłem sporo paneli bezpośrednio do podłogi.

Po pierwsze: możemy w ten sposób zamocować tylko panele drewniane - laminaty za względu na swoją budowę można położyć jedynie w charakterze podłogi pływającej.

Po drugie: kleimy panele za pomocą kleju poliuretanowego (jedno- lub dwu- składnikowego).

Po trzecie: panele przyklejone bezpośrednio na podłogę szybciej rozgrzewają się.

Po czwarte: klejąc panele do wylewki eliminujemy możliwość powstania "mostków powietrznych" - jeżeli mamy nierówną wylewkę to przy podłogach pływających jest to częste zjawisko. A powietrze jak wiadomo izoluje najlepiej... . :(

Po piąte: możemy stracić gwarancję na panele. :cry:

 

Producenci w tej sprawie zajmują różna stanowiska - część radzi kleić (np. Haro) a część robić podłogę pływającą (np. Balticwood). Barlinek często zmieniał zdanie (na początku radził robić pływające, potem kazał kleić do podłoża, potem zakazał kładzenia na ogrzewaniu, potem kazał kleić itd, itp) - więc nie wiem czy to co teraz głosi to jego wersja ostateczna. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?

Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?

Przemek

 

Zamiast teorii służę praktyką. Dom mam ogrzewany pompą ciepła i cały dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Na parterze mam kafle, na poddaszu panele podłogowe. Nie ma żadnego problemu z ogrzaniem pomieszczeń na poddaszu.

Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w sposobie wykonania podłogówki. Jeżeli masz zamiar robić tak jak większość (czyli źle) to od razu daj sobie spokój z panelami. U nas panuje jakaś dziwna moda na oszczędzanie na rurkach i potem wychodzą dziwolągi typu: jedną stopą czujesz zimno, a drugą ciepło, podczas gdy cała podłoga powinna byc ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.

W takim razie czy Twoim zdaniem u nas jest dobrze czy są za duże są odstępy między rurkami - tu będą panele :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Do 80-ciu stopni??? To można na tym usmażyć gigantyczny naleśnik! :D Przecież graniczną dla komfortu użytkowania temperaturą podłogi jest 29 stopni, i taką temperaturę wytrzymują panele... Kto zakłada elektryczną podłogówkę (a ja właśnie będę zakładał, i to POD PANELAMI) instaluje także sterowniki, a przynajmniej czujniki podłogowe temperatury. Moim zdaniem jest po prostu tak, że przy panelach trzeba się pogodzić z dłuższym czasem ładowania podłogi, a więc z nieco wyższymi kosztami. Jest na ten temat wątek pt. Panele na podłogówkę - straty? Złagodzić te straty może podkład pod podłogówkę.

 

Chyba, że się mylę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytając o to sprzedawcę Kronopola usłyszałem pytanie - JAKIE ogrzewanie podłogowe - wodne TAK elektryczne NIE. A związane jest to z prędkością zmian temperatury. Wodne rozgrzewa podłogę wolniej i równie wolno stygnie. Elektryczne daje szybkie zmiany temperatury co powoduje szkody w panelach.

 

Kaim był bliższy sedna sprawy. 8) Przy podłogach drewnianych (i pochodnych np. laminatach) zalecane jest ogrzewanie wodne z 2 powodów.

Pierwszy to ten który wymienił KaiM drugi to równomierny rozkład temperatur rozgrzewanej podłogi. Przy ogrzewaniu elektrycznym następuje efekt "przypalania" podłogi - po prostu elementy grzewcze rozgrzewają się (bądź stygną) szybko a reszta podłogi jest jeszcze nierozgrzana albo nie zdążyła wystygnąć (stąd duże zróżnicowanie rozkładu temperatur w podłożu - co niekorzystnie wpływa na pracę drewna i laminatów). :roll:

...natomiast elektryczne- szczególnie przykryte grubym dywanem lub meblem jest "nieobliczalne"...

A to też jest następny powód do nie stosowania ogrzewania elektrycznego pod podłogami drewnianymi i laminowanymi. :(

A ostatni powód związany jest z dodatkową stratą ciepła przy panelach na podłodze: to już czysta ekonomia i zależy od innych składowych systemu grzewczego w Twoim domu... .

Jeżeli możliwe jest ułożenie paneli to czy są to jakieś ekstra panele czy zwykłe? Na co należy zwracać uwagę?????

Jak już będziesz miała ogrzewanie wodne to kupując panele patrz na opakowanie. Jeżeli wypatrzysz na nim ikonkę (lub napis), że nadaje się na ogrzewanie podłogowe, to możesz kupować i kłaść.

A należy zwrócić uwagę na sprzedawców :wink: :lol: - czasami obiecują gruszki na wierzbie... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy ogrzewaniu elektrycznym następuje efekt "przypalania" podłogi - po prostu elementy grzewcze rozgrzewają się (bądź stygną) szybko a reszta podłogi jest jeszcze nierozgrzana albo nie zdążyła wystygnąć (stąd duże zróżnicowanie rozkładu temperatur w podłożu - co niekorzystnie wpływa na pracę drewna i laminatów)." - tak napisał boorg

 

Mam pytanie - czy tak samo dzieje się przy elektrycznej podłogówce AKUMULACYJNEJ? Na mój rozum 10cm betonu nad kablami zapobiega "przypalaniu" podłogi... Druga rzecz - meble i dywany: jasne, że podłogówka ogranicza te możliwości, ale ich nie eliminuje - dywany mogą być tam, gdzie nie ma kabli (w tym miejscu nie kładziemy), a meble mogą być wszędzie, byleby miały nóżki min. 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy tak samo dzieje się przy elektrycznej podłogówce AKUMULACYJNEJ? Na mój rozum 10cm betonu nad kablami zapobiega "przypalaniu" podłogi...

Podejrzewam, że w tym wypadku masz rację. 10 cm betonu rozwiązałoby ten problem. Ale ja do tej pory spotykałem się raczej z grubością 4-5 cm betonu nad ogrzewaniem - problemem było nawet wiercenie otworów pod listwy progowe. :(

Druga rzecz - meble i dywany: jasne, że podłogówka ogranicza te możliwości, ale ich nie eliminuje - dywany mogą być tam, gdzie nie ma kabli (w tym miejscu nie kładziemy), a meble mogą być wszędzie, byleby miały nóżki min. 5cm.

Po przejrzeniu katalogów z meblami okazuje się, że z tymi nóżkami to jest raczej słaby wybór (chyba, że ściągamy maskownice). A co zrobić ze stałymi szafami i garderobami? I uzależnienie rozkładu podłogówki od ułożenia dywanów :o - te dywany chyba kliknąłeś przez pomyłkę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Myślę, że na etapie projektowania domu można ten problem znakomicie rozwiązać, ponieważ nie podnosi się poziomu podłogi, tylko głębiej w fundamenty wpuszcza się ocieplenie, izolację itp. Gruba warstwa betonu nad kablami to typowe rozwiązanie w podłogówce akumulacyjnej. Co do mebli - cóż, ja mam meble na nóżkach - takie kupiłem, co prawda nie z "normalnego" sklepu, tylko od konserwatora starych mebli (który kupuje je w Holandii). To zresztą jest kwestia wyboru - gdy instalujesz grzejniki naścienne też dokonujesz wyboru co do ustawienia mebli, wysokości itp.

A dywanów nie przewiduję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby gdyby każdy inwestor od początku wiedział czego chce. Jest zamysł - jest projekt - jest realizacja. Owszem, zdarza sie taki modelowy przykład inwestora - ale to rzadkość. :( Ja, zawodowo robię tylko podłogi drewniane; czasami ilość pomysłów i zmian (w ostatniej chwili, do już ustalonej wersji ostatecznej :evil: ) doprowadza mnie do szału. Dokładanie albo wycinanie parkietu, frezowanie łuku, zmiana kierunku układania, zmiana wzoru, itp, itd. I w takim przypadku, nawet nie śmiem sobie wyobrażać czy ogrzewanie, które znajduje się w podłodze, w jakimkolwiek stopniu cokolwiek przewiduje. :o

PS. A dywanów też nie lubię. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym był MODELOWYM PRZYKŁADEM? :D My mamy już projekt kuchni (meble na wymiar), łazienek (wyposażenie na wymiar), meble do całego domu, upatrzoną "kozę" (a'propos - czy ktoś wie coś o kozach Vermont Castings?), wiem, gdzie będzie stał stół (okno dopasowane do wielkości stołu), teraz pozostało mi (a raczej żonie) kupienie zastawy :D - a dom zacznie być budowany wiosną (budowa - 5 miesięcy). Fakt, że zmiany planów są nieuchronne, my też najpierw chcieliśmy terakotę, a dopiero od niedawna panele, bo nas po prostu urzekły (pinia alpejska).

A tak w ogóle - ciekawe, co na to wszystko inicjatorka wątku? Krystyna32, odezwij się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z facetem z firmy Classen, któej panele chcę kupić, i okazuje się, że NIE ZALECAJĄ SWOICH PANELI na elektryczną podłogówkę, co oznacza, że PO ICH POŁOŻENIU GWARANCJA PRZESTANIE OBOWIĄZYWAĆ. Rzeczywiście, argument jest jeden - zagrożenie zbyt szybkim nagrzaniem podłogi i paneli. Nie interesuje ich, czy jest to podłogówka bezpośrednia czy akumulacyjna.

Rozmawiałem też z firmą Eko-term, z której chcę kupić kable (moim zdaniem oferta cenowo korzystna), a nawet, zupełnie przypadkowo, z jej prezesem: powiedział, że do paneli dobiera się po prostu inną moc kabli. Powiedział też, że do bezpośredniego elektrycznego ogrzewania podłogowego paneli się nie powinno stosować.

Może by zastosować jakiś skrót na elektryczne akumulacyjne ogrzewanie podłogowe? Może EAOP? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzekum albo Opokum proponuję :lol:

 

Też o tym myślałem, ale potem się zastanowiłem nad stroną ekonomiczną - skoro mata kosztuje ok. 200 zł/m2 to na wyłożenie 30 metrowego salonu trzeba wydać 6000 za samą matę, a piec akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem firmy AEG o tej samej mocy 3,6 kW w wersji "płaskiej" kosztuje 3700... to co mogłoby mnie skłonić do wydania 2300 więcej za sam salon? Pomijam fakt, że jakoś terakota mi się z salonem nie kojarzy i będzie drewno albo panele (zależy jak kasa pozwoli).

 

Opokum dać w łazienkach i aneksie kuchennym (w sumie jakie 12m2 maty, popłynie te 2400 ale może warto?) i cieszyć się sprawnym ogrzewaniem bez ciepła uwięzionego pod panelami, co straciły gwarancję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się nad tym...

Jakoś mnie zmroził ten brak gwarancji na panele :( A co do tych cen za maty - one są rzeczywiście droższe niż kable, ale to zależy od firmy: w DEVI kable plus sterowniki kosztują ok. 100 zł. m. kw. co u mnie dałoby 12.000! Więc nie biorę z DEVI, tylko z EKO-TERMU - 4000 za całość. Nie sądzę, żeby była jakaś różnica w jakości kabli (w końcu to tylko kable), przypuszczam raczej, że Duńczycy po prostu drogo się cenią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale potem się zastanowiłem nad stroną ekonomiczną...

 

Opokum dać w łazienkach i aneksie kuchennym (w sumie jakie 12m2 maty, popłynie te 2400 ale może warto?) i cieszyć się sprawnym ogrzewaniem bez ciepła uwięzionego pod panelami, co straciły gwarancję...

 

jest jeszcze cos takiego jak ograniczony wybór. u nas na przykład okna zaczynają sie przy podłodze i nie da sie zainsatować normalnych grzejników. grzejniki korytkowe (chyba tak fachowo się nazywają są drogie) dlatego zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, w prawdzie wodne, na całej powierzchni parteru i na panele podłogowe.

mam tylko nadzieje, że ciepło będzie odczuwalne. czy ktoś ma już z tym jakieś doświadzcenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...