Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulator vitotronic 150 z algorytmem fuzzy logic-wasze dosw


Recommended Posts

Fuzzy Logic to po polsku logika rozmyta. Polega to na tym, że przedziały nie są ściśle określone, ale właśnie rozmyte (nie mylić z histerezą). Inaczej nie ma jak w klasycznej logice, że jest tylko Prawda i Fałsz, ale jest tak:

Jet ciepło

Jest zimno

a pomiędzy nimi jest trochę cieplo, trochę zimno, trochę jak w sam raz, i co dziwniejsze te przedziały mogą na siebie zachodzić.

Miałem przyjemość programować taki sterownik MUller'a i opracowany na nim model suwnicy dźwigowej. Działało nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlado,

z instrukcji do regulatora zrozumialem ze system "dostraja sie niejako sam" do wymagan uzytkownika. I tak jesli np na chwile otworzymy okno a zawor termostatyczny pozostawimy w niezmienionej pozycji to regulator, mimo iz termostat (jesli jest czuly) otworzy sie niemal natychmiast. Natomiast regulator "zrozumie" ze jest to tylko chwilowe zapotrzebowanie na cieplo i uruchomi piec (palnik) na "nizszych obrotach" niz na przyslowiowego maxa. Ciekaw natomiast jestem czy mam jakis wplyw jako uzytkownik na prace regulatora, poza oczywiscie programowaniem tygodniowym i zadaniem temperatury na powrocie. NO i jakie jeszcze sa zalety tegoz algorytmu w regulatorze?

Pozdrawiam Maro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co opisujesz to nie zalezy tylko od logiki Fuzzy. Zalezy tez od stalych czasowych na ktorych pracuje regulator. Jesli dom ma duza pojemnosc cieplna (kubatura, ceramiczne materialy scian, rodzaj grzejnikow) stale czasowe dzialania regulatora powinny byc wieksze. Jesli dom jest maly i masz np grzejniki aluminiowe dynamika ukladu jest znacznie wieksza i stale czasowe odpowiednio krotsze. Najnowoczesniejsze uklady sterowania kotlami maja oprocz funcji Fuzzy (czyli nie termostatycznej on/off lecz powiedzmy krokowej) takze funkcje "samouczenia". Nie musisz wtedy za bardzo znac dynamiki/pojemnosci swego domu lecz uklad sam po kilkunastu cyklach "wylowi" najlepsze stale czasowe i wten sposob bedzie regulowal ukladem. Zawsze jednak bedzie dochodzic do "pomylek" przy naglych ochlodzeniach i ociepleniach.

Zastosowanie tych kilku algorytmow jednoczesnie sprawia jednak ze po pierwsze: nie trzeba "mierzyc" ukladu, po drugie: uklad raczej sterowany jest lepiej niz laik moglby go ustawic - cos w stylu plug&play :smile:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowink powinien mieć wpływ na określenie zakresu zbiorów (tak to się chyba nazywalo) i przynależności np. typowe zdanie w FL"if temp. = 22C then jest już ciepło". Łatwo to narysować a trudniej opisać. Ogólnie regulator FUZZY działa bardziej "adaptacyjnie" - na przykład szybciej osiągają wartość zadaną i nie powodują przeregulowań.

 

Inaczej: wartość z przediału [0-1] może należeć w całości do zbioru nie należeć w całości lub należeć w części. (tak jak w życiu nic nie jest czarne i białe, a raczej szare :smile:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byłem ja Wladek. Wylogowało mnie.

P.S.

Tam powinno być:

"If temp=20C and temp.zew=-10C and ... then jest juz cieplo"

Tak to miej więcej działa (w uproszczenu pomijając procesy fuzyfikacji i defuzyfikacji). Ale chyba za daleko odbiegłem od tematu.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wladek dnia 2002-12-17 15:35 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoc zastosowanie algorytmu fuzzy pozwala na wyeliminowanie czujnika temperatury zewnetrznej(oszczednosc na jednym czujniku). Niemniej jednak wspomniany regulator pozwala na przylaczenie tegoz. W moim przypadku mam zainstalowany czujnik temp zew., czyli dochdzi ingerencja w "krzywa grzewcza". Idac dalej tokiem rozumowania regulator moze reagowac i niejako uczyc sie jak brac dobowe i sezonowe zapotrzebowanie na cieplo. Jak wynika z postow algorytm ten pozwala na to by system dostrajal sie do zapotrzebowania na cieplo bez ingerencji uzytkownika. Moze dlatego instrukcja jest oszczedna w wyjasnieniu istoty dzialania regulatora. Nieco mi sie "rozswietlilo" gdyz chcialem wiedziec na czym polega sterownie praca pieca. Zachecam nadal do dyskusji, moze dowiem sie jeszcze wiecej, pozdrawiam Maro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...