Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIWNICA-tak czy nie?


Recommended Posts

czesc

 

postanowilem , ze bede mial piwnice,

chce tam miec kotlownie i inne pomieszczenia

 

co o tym sadzicie?

zauwazylem, ez teraz rzadko ktory projekt zawiera piwnice

 

nie odsylajcie mnie do innego watku, wiem, ze juz bylo

chce jednak otworzyc na nowo dyskusje na temat piwnicy

kwestia kosztow, rozwiazania, zastosowanie itd

rozne pomysly mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Buduj tylko na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, koniecznie sprawdź poziom wód gruntowych, jeżeli jest wysoki to daj sobie spokój, niewarto. Ogólnie odchodzi się od piwnic w nowo budowanych domach. Osobiście jestem zwolennikiem piwnic. Doskonale nadają się na kotłownie, poieszczenia gospodarcze itp.

Fachowcy mówią że koszt wybudowania 1m2 piwnicy jest porównywalny tak jak 1m2 obiektu parterowego. Z mojego doświadczenia wyszło taniej wybudowanie piwnicy pod domem, ale nie stosowałem super izolacji(papa, lepik itp., ale musisz mieć grunt dobrze przepuszczalny.

Buduj piwnice ale z głową ( ta woooooooooooooda !!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już piwnicę mam :wink:, ale działka jest piaszczysta a lustro wody (w studniach) jest na 11m!

Co do kosztów to nie zgadzam się, że dorównują kosztom budowy mieszkań.

Po pierwsze - budując dom bez piwnic trzeba wymurować ściany fundamentowe od fundamentu do poziomu parteru min.1,5m moje w bardzo wysokich piwnicach mają 2,7m,

Po drugie - strop nad nieogrzewaną piwnicą jest niewiele droższy od ,,podłogi" na gruncie,

Po trzecie - budując na piaszczystej działce macie piach za friko :lol:

Licząc koszt wubudowania piwnic wziąłem pod uwagę: koszt wykonania większego wykopu, koszt podwyższenia ścianki fundamentowej (u mnie o 1,2m), koszt wylewek betonowych w piwnicy, koszt okien i drzwi, koszt schodów do piwnicy, a po odjęciu wartości pozyskanego piasku zrobiło się całkiem sympatycznie...:wink:

Kłopoty z wodą znam z rodzinnego domu wybudowanego na podłożu gliniastym....drenaż i studzienka z pompą oraz odprowadzenie wody do kanalizacji załatwiły sprawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JerryCool

Ja nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy. Masz rację większość projektów jest teraz bez podpiwniczenia, jaki jednak problem w tym by zrobić adaptacje projektu ?

W domu bez piwnic musisz zrobić fundament na głębokość przemarzania gruntu 100-150 cm. dodajesz jeszcze 100 cm + ława i masz ściany piwnic, dodatkowy koszt relatywnie nieduży w porównaniu do korzyści. Nie można jednak zapominać o najdroższej pozycji:stropie ja dałem strop TERIVA bo wychodził mi najtaniej.

Piwnicę mam częściowo wkopaną w ziemię poziom posadzki -120cm, z powodu dość wysokiego poziomu wód gruntowych, a także ze względu na możliwość wstawienia okien.

Warto zrobić drenaż opaskowy ja dałem go tak na "zapas",jeśli zrobisz go samodzielnie koszt nie powinien być duży ok 1.500zł.

Na izolację pionową dałem 2x izolbet , a na to papę termozgrzewalną - podoba mi się ten materiał. Wszystkie te "nowoczesne" folie do izolacji jakoś nie sprawiły na mnie dobrego wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowałam tez piwnicę i ponieważ jestem asekurantką wygląda to tak (grunt bardzo piaszczysty - piasek używany do zaprawy)1.Bloczki betonowe 38 (pod porotherm 44),2.dwa razy dysperbit 3.styropian FS 30 na styrbicie 2000, 4 cm 4.siatka na kleju Atlas K ileś ,5. dwa razy dysperbit, 6. przed zasypaniem obłożone folią budowlaną . Mam nadzieję na suchą piwnicę , bez problemów na najbliższe 50 lat . I tak przyjemnie myśleć ,że w domu napewno na wszystko będzie miejsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze zanim zaczniesz budowę to sprawdź poziom wód gruntowych. Sprawdzić należy na jakiej głębokości znajduje się woda. Najlepiej wykopać dołek o głębokości piwnicy i obserwować czy jest w nim woda czy nie. Bo jeśli tego nie będziesz wiedział może okazać się, że woda jest w piwnicy i wtedy masz duży problem. Czasami taniej zbudować budynek gospodarczy niż wykonać skuteczny drenaż.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pojeździłem po naszej kochanej Europie i naszła mnie taka refleksja:

W krajach, w których wyrabia się wino (oczywiście prawdziwe, a nie to "patykiem pisane":wink:) widuje się piwniczki do przechowywania takich win. Niektóre są wyżłobione w skarpie i wejście do nich jest poziome, ale są i takie, do których schodzi się jeszcze dodatkowo po schodach w dół. Byłem i widziałem różne piwnice, niektóre stosunkowo nowe, ale były też takie z zeszłego wieku. I co??? Ano nic. Suchuteńko, przyjemny chłodek, żadnej wilgoci. Te piwnice nie mają drenażu, bo niby jak taki drenaż miałby być zrobiony wokół jamy wykopanej w ziemi? Dochodzę do wniosku, że cały sukces suchej piwnicy nie leży tak naprawdę w drenażu ale w dokładnej izolacji przeciwwilgociowej ścian i podłóg piwnicy. A u nas co? Jak ktoś zrobi sobie drenaż opaskowy wokół budynku, to już uważa, że żadna woda mu nie grozi i potem okłada sobie ściany piwniczne jedynie papą z lepikiem (na specjalistyczne izolacje mu szkoda pieniędzy, bo przecież ma drenaż!) a później płacze na forum, że ma wodę w piwnicy i odradza podpiwniczenie domu innym inwestorom. Dom bez piwnicy nie ma duszy. Piwnicy nie zastąpią żadne oddzielne budynki gospodarcze, żadne garaże, żadne wydzielone pomieszczenia, ani tym bardziej strych. Inaczej mogą myśleć tylko Ci, którzy nigdy w życiu nie mieli piwnicy!

Pozdrawiam

Grzegorz

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Grzegorz63 dnia 2003-05-20 12:13 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie budowalbym piwnicy ze wzgledu na koszty i schody.

 

ale ja piwnice juz mam (kupilem dom z piwnica) i jesli sie ma do tego fajne pomysly na jej "adaptacje" (sauna, duza dwuosobowa wanna, kino, bar z bilardem i wyjsciem na ogrod) to przylaczam sie do zdania Grzegorza, ze zadne inne pomieszczenia lepiej sie do tego nie nadaja jak piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym domu moich rodzicow nie ma wlasciwej piwnicy, jest tylko kotlownia w podpiwniczeniu. Brak wiec miejsca na przechowywanie wielu produktow oraz rzeczy przydatnych w roznych okresach roku.

 

Ja zmienilem projekt i zlecilem zaprojektowanie czesciowego podpiwniczenia pod polową domu. Znajdą się tam nastepujące pomieszczenia: sauna, spizarnia, pomieszczenie gospodarcze, kotlownia i pralnia z suszarnią.

 

Dzieki przeniesieniu pom. gosp i kotlowni z parteru do piwnicy, uzyskalem na parterze dodatkową przestronną łazienkę. Nie bede mial problemu z przechowywaniem roznych produktow oraz huczącym piecem, pralką, wiszącym praniem itd. Kazde pomieszczenie w piwnicy jest wentylowane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest ogólnie tendecja i się z nią utożsamiam gdyż wydaje mi się ze nie ma potrzeby się pchać z niepotrzebnymi problemami-proste jest chyba najlepsze.Woda to jest takie pieroństwo ze wszędzie wejdzie!Wolałbym niższy parter zrobić na garaż itp,no ale kazdy ma swój gust i portfel!Odradzałem tez znajomemu zeby nie robił piwnic bo na jego działeczce jest nałe oczko wodne w którym woda jest cały czas.Ciekawi mnie jak u niego jest teraz w piwnicy!Moze akurat OK -zobaczymy!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-05-20 14:01, KrzysiekS wrote:

Dzieki przeniesieniu pom. gosp i kotlowni z parteru do piwnicy, uzyskalem na parterze dodatkową przestronną łazienkę. Nie bede mial problemu z przechowywaniem roznych produktow oraz huczącym piecem, pralką, wiszącym praniem itd. Kazde pomieszczenie w piwnicy jest wentylowane.

tylko zeby np zrobic pranie to 6 razy musisz przejsc po schodach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
A jaki jest poziom wód gruntowych? jeśli niski i dobra jest przenikliwośc wodna gruntu to warto się nad piwnicą zastanowić. Ja niestety z powodów jak wyżej tego zrobić nie mogłem. Oczywiście taka zmiana projektu rodzi pewne konsekwencje - przeliczenie wytrzymałości konstrukcji, zgłoszenie zmiany w planie, koniecznośc usytuowania gdzieś na parterze zejścia do piwnicy itd. Ale moim zdaniem warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do poziomu wód gruntowych to są raczej poniżej ław ale ziemia paskudna , bo glina i od strony południowej na wysokości 1m mam jakieś cieki wodne po wiekszej ulewie leci jak z kranu. co do tej piwnicy to w zasadzie żona bardziej naciska ,a i ja sie zastanawiam, patrząc dalej w przyszłość ze względów na problem ogrzewania. Docelowo mamy mieć olejowe + rozprowadzenie ciepła z kominka, ale kto wie co będzie w przyszłości z ceną oleju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...