Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIWNICA-tak czy nie?


Recommended Posts

autor watku juz wlasciwie zdecydowal, ze piwnice wykona ;-) ....

 

 

ja z kolei uwazam, ze trzeba miec solidne przeslanki do podpiwniczania domu,

koszt niemaly, a z wykorzystaniem bywa roznie,

jesli mialby to byc li tylko składzik na takie tam popierdułki, to w zadnym razie nie warto,

ale jesli wiaze sie to z np. prowadzeniem jakiejs dzialalnosci, dochodowym hobby itp lub ograniczeniami zwiazanymi z dzialka / WZ to dlaczego nie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kotecku wybacz ale od wód gruntowych i wogóle podłoża jest geolog, a co najmniej geotechnik, a nie geodeta.

Natomiast co do piwnic to podrażają one inwestycje ponoć jakieś 10% a dają powierzchnię jednej kondygnacji. pierwszy poziom wód podziemnych oczywiście podlega wachanim ale geolog bez problemu wyznaczy strefę wahań (i najwyższe stany). Jeśli poziom posadowienia budynku bedzie ponizej zwierciadła wody to oczywiści są na to sposoby i technologie ale powinieneś wtedy przyjąc rachunek zysków i strat, tzn kolejne o ile drozej i czy jeszcze warto, bo moze powierzchnie domu nad ziemią lepiej zwiekszyć lub kondygnaję wyzej pociągnąć :). O konkretach można mówić dopiero znając szczegółowo indywidualny przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w pytaniu autora hamletoweskiego "mieć piwnicę albo jej nie mieć?".

 

A co powiesz na to:

 

"Z piwnicą czy bez...oto jest pytanie?!"

 

Zwracam humor :D.

Jednak treść postu ma się nijak do tytułu. Jak zauważył jacekp71, autor wątku już zdecydował. Natomiast następne odpowiedzi już chyba coś wnoszą. I o to chodziło :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piwnicę musisz to dobrze i na spokojnie przemyśleć ponieważ:

 

1.Nie jest to inwestycja którą możesz odłożyć na potem...

2. Jeśli poziom wody nisko i grunt przepuszczalny to buduj bez wachania

3. Jeśli wody wysoko grunt gliniasty dobrze się zastanów dobra izolacja naprawdę kosztuje :cry: .

4. Jeśli masz zamiar budować piwnicę w niekorzystnych warunkach wodnych ryzykownym jest poleganie tylko wyłącznie na izolacji (nawet tzw. ciężkiej) dobrze jest zrobić drenaż opaskowy o ile masz gdzie odprowadzić wodę...

5. Ja zanim zdecydowałem się na piwnicę w swoim domu, przejechałem się po znajamych, generalnie jak zobaczyłem ich garaże, :o w których nie ma miejsca na samochody.. :) szybko zdecydowałem się na piwnicę.

6. Nie daj sobie wmówić, że budynego gospodarczy jest dużo tańszy i podniesie urodę twojej działki oraz tego że piwnica była dobra za komuny na ziemiaki. W Stanach nie było tych problemów a domy z piwnicą są bardzo popularne.

7. Koszt stanu surowego piwnicy w sprzyjających warunkach nie jest wielki... wykończenie jej do zakładanego standardu możesz odłożyć w czasie...

8. Uwzględnij, że stawiając dom na etapie stanu surowego koszt piwnicy nie jest tak duży. Ścianę fudamentową i tak musisz zbudować, ma średnio 1.3 m -1,5m głebokości zagłębiając się tylko o metr masz pełnowymairowe pomieszczenia (dochodzi ci jeszcze koszt stopu + koszty większego wykopu).

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na to:

 

"Z piwnicą czy bez...oto jest pytanie?!"

 

Zwracam humor :D.

Jednak treść postu ma się nijak do tytułu. Jak zauważył jacekp71, autor wątku już zdecydował. Natomiast następne odpowiedzi już chyba coś wnoszą. I o to chodziło :wink:

 

Humor uważam za zwrócony zwrócony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na piwnicę, ponieważ strefa przemarzania na mazurach to ok. 1,5 metra więc koszt zasypania mógłby przewyższyć a na pewno zrównałby się z kosztem piwnicy. Po prostu doszło kilka rzędów bloczków i strop i mam piwnicę - całe 80 m kw. Jednak w innych rejonach kraju gdzie strefa przemarzania jest niewielka... to już w decyzji inwestora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na piwnicę, ponieważ strefa przemarzania na mazurach to ok. 1,5 metra więc koszt zasypania mógłby przewyższyć a na pewno zrównałby się z kosztem piwnicy. Po prostu doszło kilka rzędów bloczków i strop i mam piwnicę - całe 80 m kw. Jednak w innych rejonach kraju gdzie strefa przemarzania jest niewielka... to już w decyzji inwestora.

 

Według moich wyliczeń piwnica zawsze się opłaca.

 

Dopiero jej brak generuje poważne koszty (stryszki, szopki, budynki gospodarcze czy też budynki pomocnicze). Gdzieś przecież ten majdan trzeba przechowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wszędzie mozna się spotkac z takim wyrażeniem:"odpowiedni poziom wody gruntowej".Co to oznacza? ...

nic

... Jestem laikiem, ale uważam że poziom wody gruntowej jest zmienny. Czy istnieje więc taki poziom wody, dla którego wykonie piwnicy jest bezpieczne? ...

nie istnieje

... Jak wyznaczyć jego wartość? ....

kopiesz dołek, czekasz aż podejdzie woda i mierzysz jej poziom od góry gruntu

... Od czego zalezy odpowiednia izolacja? ...

od inwencji twórczej projektanta i zasobności portfela inwestora

... Kto o tym decyduję:geotechnik czy inwestor? ...
inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody i jej rodzj powinien sprawdzić geotechnik. W skrócie, wywierci 2-3 otwory aż do poziomu wody gruntowej, potem co parenaście minut będzie specjalym przyrządem (tzw. gwizdek) sprawdzał czy poziom wody się ustalił, na tej podstawie określi czy woda jest naprowa (zależy od tego rodzaj izolacji).

Generalnie odradzam budowanie piwnic gdy woda gruntowa, nawet o nienapietym zwierciadle jest wysoko. Taka sytuacja rodzi szereg problemów technicznych, ekonomicznych i pociąga za sobą spore ryzyko. Inżynierzy starej daty zawsze stosowali w takiej sytuacji trzy warstwy papy, z czego przynajmniej środkowa musiała być na jucie. Dzisiaj mamy nowocześniejsze materiały, ale niestety równiez bardzo drogie. Sprawdź sobie ceny np. Dichtenplas (Ceresit). Dodatkowo stosuje się drenaż opaskowy by obniżyć to zwierciadło wody, choć nie zawsze jest to możliwe.

Musisz miec także świadomość, że jeżeli z powodu błedów wykonawczych dopuścisz do pojawienia sie wody w piwnicy, to "najprościej będzie rozebrac budynek i postawic go od nowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze na krótko odnieść się do tzw poziomu wód gruntowych.

Wg mnie jest to pewnego rodzaju fikcja. Mianowicie różnie się to przedstawia w różnych latach. Obserwuję to doskonale u siebie na działce bo mam nieopodal rów meloiracyjny oraz wykopany mały stawik. W zeszłych latach zawsze o tej porze było full wody wszędzie a w tym roku rów suchusienki a w stawiku tyle o ile. Tak więc jak ktoś robi badania w danym roku to nie znaczy że w przyszłym się nie oszuka i w piwniczce trzeba będzie w gumiaczkach chodzić.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody i jej rodzj powinien sprawdzić geotechnik. W skrócie, wywierci 2-3 otwory aż do poziomu wody gruntowej, potem co parenaście minut będzie specjalym przyrządem (tzw. gwizdek) sprawdzał czy poziom wody się ustalił ...

do wywiercenia paru dołków i sprawdzenia na drugi dzień jaki jest poziom wody gruntowej wystarczy srednorozgarnięty pomocnik bez "gwizdka" ...

 

... Musisz miec także świadomość, że jeżeli z powodu błedów wykonawczych dopuścisz do pojawienia sie wody w piwnicy, to najprościej będzie rozebrac budynek i postawic go od nowa.

radzisz kazdemu kto miał wode w piwnicy rozebrac dom ... ? :o :o :o

 

Chciałem jeszcze na krótko odnieść się do tzw poziomu wód gruntowych.

Wg mnie jest to pewnego rodzaju fikcja. Mianowicie różnie się to przedstawia w różnych latach ...

 

j.w.

dodam ze w jednym danym roku moze sie to róznie przedstawiac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja. Dzięki za szczere rady, te poważne i te bardziej dowcipne. Z dyskusji wnioskuję że moje "zamiłowanie" do posiadania piwnicy nie jest odosobnione. Potrafię już sobie chyba wyobrazić większość zalet jej posiadania. Dzięki...

Być może uda mi się sprowokować też forumowiczów, którzy za piwnicami nie przepadają... Napiszcie o tym co was do nich zniechęca. Wysokie koszty budowy? Nieprzyjemny mikroklimat w nisko położonych pomieszczeniach? Graciarnia? A może są jeszcze inne czynniki, których ja nie biorę pod uwagę i o których nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... A może są jeszcze inne czynniki, których ja nie biorę pod uwagę i o których nie wiem?

Owszem, jest jeszcze jeden czynnik.

Gdybym miał piwnice z garażem, mógłbym parkować tylko i wyłącznie łodzią podwodną.

 

trzebabylo to sprawdzic wczesiej,teraz juz za pozno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...