Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIWNICA-tak czy nie?


Recommended Posts

zk140,

 

to twoj punkt widzenia, moj jest inny,

ty zobaczyles w pierwszym poscie brak piwnicy, ja natomiast brak odpowiedniej kotlowni,

co ma do rzeczy piwnica ???? trzeba tylko pomyslec przy wyborze projektu i zestawic go z planami odnosnie ogrzewania, aby rozwiazac problem opalu itp,

i piwnica nie jest do tego potrzebna .... oczywiscie bylaby rozwiazaniem klopotu, podobnie jak wspomniana armata na wróbla ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co gdy nie można wybudować piwnicy?

W moim przypadku, choć chciałem wybudować to musiałem zrezygnować bo wysoki poziom wód gruntowych, grunt nieprzepuszczalny, teren płaski i nie ma co zrobić z wodą, bo też choćbym chciał ją wpompować w jakich rów czy kanalizację deszczową to takich urządzeń brak w okolicy. Sąsiad mojej budowy ma piwnice i w okresach roztopów i dużych opadach deszczu ma wode w tej piwnicy.

I nie każdy myśli tylko o salonie i sypialniach, ale projekty typowe są jakie są i mało który ma dużą kotłownię. Zadbaliśmy natomiast, żeby w domu były wszystkie potrzebne pomieszczenia gospodarcze np. pralno-suszarnia, zgraciarnia (choćby na meble ogrodowe, żeby je schować na zimę, czy miejsce na kartony po sprzęcie elektronicznym), duży garaż, żeby zmieścił sie nie tylko samochód ale także kosiarka do trawy i rowery, spiżarka i inne schowki.

Nie można popadać w paranoję. Ja piwnicy miał nie będę i nie jestem z tego powodu zrozpaczony.

Pozdrawiam wszystkich co nie mają w swoich domach piwnic... ale tych z piwnicami tez pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też będziesz zachęcał ?

okresowo poziom wody gruntowej mam na 1m.

 

To wysoko... jak otwierasz drzwi to Ci sie nie wlewa do srodka?

:roll:

 

Mam piwnice ok 60 m2. Nie zachecam i nie zabraniam. Kotlownie mam gazowa, wiec ekogroszek odpada. Ale tryb zycia taki, ze nie mam czasu nawet tej piwnicy sensownie zosrganizowac.

 

A wiec: dopasujcie piwnice, kotlownie i pomieszczenia gospodarcze do Waszego stylu zycia, a potem do potrzeb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też będziesz zachęcał ?

okresowo poziom wody gruntowej mam na 1m.

 

To wysoko... jak otwierasz drzwi to Ci sie nie wlewa do srodka?

:roll:

 

odrobina inteligencji pozwoli każdemu się domyślić w którą stronę jest liczony ten 1m ... wystarczy naprawdę tylko odrobina... :D

 

odrobina poczucia humoru ....naprawdę wystarczy odrobinę ..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam ogromny dylemat dlaczego nie zrobiłem piwnicy !!! Mądra Pani w UG powiedziała mi, że "się nie da", po czym po uzyskaniu już pozwolenia na budowę okazało się że nia ma z tym problemu. Jestem na etapie wykopów pod ławy fundamentowe i mocno główkuję co tu zrobić żeby choć kawałek piwnicy było. Niestety czas oczekiwania na zmianę projektu, nowe pozwolenie itd. to pewnie ze trzy miesiące, a ekipa już jest na placu boju.

W sumie jeszcze dobrze nie zacząłem, a mam już inną wizję mojego domu. Dodam jeszcze że mam pod humusem bialutki piasek, a potem żwir, woda podskórna jest na ok. 2 metrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIWNICA - JESTEM ZA.

 

Piwnica moim zdaniem jest nieodzowna. Podczas codziennego życia człowiek gromadzi wiele różnych rzeczy (potrzebnych bardziej lub mniej). Na starcie budowania domu zwykle myśli się o części bytowej, o wyglądzie ścian, nawet o kolorze firanek. Dopiero po zakończeniu BUDOWY i zamieszkaniu w DOMU okazuje się, że nie ma gdzie ulokować wielu rzeczy które akurat w tej chwili nie są używane (np. krzesła, ławki i stoły ogrodowe, rowery zimą, sanki i narty latem) lub tego, co jest potrzebne w każdym domu z ogrodem (kosiarki, siewniki, nawozy, środki ochrony roślin, nasiona, ponapoczynane puszki z farbami, impregnaty i inne). W piwnicy mam "szatnię" na ogrodową odzież roboczą, gumofilce, kalosze.

Oczywiście trudno na siłę przekonać do piwnicy kogoś kto zdecydował budować dom bez niej.

Jeżeli macie znajomych, którzy mieszkają w nowym domu bez piwnicy, poproście ich o szczerą odpowiedź jak sobie radzą z tymi wszystkimi rzeczami, o których pisałem wyżej.

Ponadto koszt wybudowania piwnicy to w zasadzie wyższe ściany fundamentowe i dodatkowy strop. Za to oszczędza się na piasku (ok. 200 ton) do wsypania między fundamenty. Szkoda przecież zasypać ziemią na amen ściany fundamentowe, które mogą być ścianami piwnicy. Ponadto w piwnicy można urządzić kotłownię (nawet pompa ciepła potrzebuje miejsca), pralnię z suszarnią, warsztat podręczny itp. Również piony CO, Wod-Kan dużo łatwiej prowadzić z piwnicy (zawsze coś można zmienić i poprawić co jest prawie niemożliwe nie mając piwnicy. Dzięki temu pomieszczenie gospodarcze na poziomie "zero" można spokojnie wykorzystać na inne (bytowe) cele.

 

Tak więc buduj piwnicę, a będziesz z tego rad.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak chcesz mięć piwnice to ja sobie zrób teraz a później zrób projekt przebudowy. Ja mam mała piwniczkę a raczej pseudo piwnice miałem kanał samochodowy o długości 8m i szerokości 1m. Umieszczony był miedzy fundamentami i zamiast go zasypać to tylko zrobiłem nad nim strop i zrobiła się mała piwniczka. W projekcie tej piwniczki nie ma i nie zamierzam nawet bawić się w nanoszenia jej do projektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto koszt wybudowania piwnicy to w zasadzie wyższe ściany fundamentowe i dodatkowy strop. Za to oszczędza się na piasku (ok. 200 ton) do wsypania między fundamenty.

 

poza cala resztą, to to juz czysta demagogia ....

 

te wyzsze sciany trzeba gdzies wymurowac, wiec koszt robot ziemnych rosnie, dodajmy izolacje, no i roznica w ilosci M6 znaczna, strop to tez kasa nie w kij dmuchal .... a 200T piasku ? bez porownania mniej ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to załatwić od strony formalnej,bo ja mam zezwolenie na piwnicę.Nie mieszkam jeszcze,ale już jestem zadowolona z piwnic.Teren podmokły,gliniasty,ale drenaż i odprowadzenie do kanalizacji deszczowej,którą mam z dwóch stron działki chyba zrobiony dobrze.Pzrzez całą zimę-raczej mokrą i deszczową nie było ani grama wody w piwnicy,a tego się bardzo bałam.Ja też jestem za piwnicą,jak jest możliwość to buduj-tego póżniej już nie zrobisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica to dobra rzecz.

Mieszkałem w takim domu, ale było mało (64m2 piwnica),

to wybudowałem z ojcem bud. gospodarczy z garażem, :D taki mały 5x11 metrów, dodatkowo z poddaszem ( bo może się przydać :wink: )

Teraz wszystko zagracone zbędnymi rzeczami i starociami, a jedna piwniczka 4x4 m naprawde wystarcza, suszarnia + spiżarnia) :lol:

 

Teraz buduje dom z użytk. poddaszem + strych bez piwnicy( z boku garaż z kotłownią 3,4x 2,3m.I to mi wystarczy :D

Na strychu będą rzeczy sezonowe, w garażu samochód + narzędzia , nawozy, kosiarka i rowery, w kotłowni (na gaz) przetwory,nasiona.

 

A dom bez piwnic jest 30% tańszy, to nie tylko ściany,strop ale kafelki, oświetlenie, malowanie, drzwi, okna itp.

 

Takie jest moje zdanie, masz kase to buduj z piwnicą, nie masz to bez.

(moi znajomi: jeden mieszka w domu bez wykończonych piwnic już 2 rok, druga ma piwnice extra wykończone z barkiem i stołem bilardowym ale użytkowe poddasze w stanie surowym już ponad 3 lata ( dom 349m2), trzeci nie wprowadza się od grudnia 07 bo brakło kasy na pierdoły ( biały montaż+ meble kuchenne i żyrandole + wykonczenie chodniki , podjazd i taras ) ale w piwnicy wykonczone ok jak w domu ( nawet kuchnia gazowa i dodatkowa zamrażarka na mięsko i wedliny swojskie)

 

Dom buduj na swoje możliwości finansowe" z zapasem",

"bo kto się buduje ,tego się nie żałuje" ( i kasę ciągną z takiego ile wlezie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...