Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIWNICA-tak czy nie?


Recommended Posts

W piwnicy robi się wentylację mechaniczną. Do tego atrapy okien z namalowanymi w głębi widoczkami. W każdym okienku 5 mocnych świetlówek rurowych z odpowiednią barwą światła, to samo przy suficie. Na okienkach firaneczki. ...

w środku barek z czerwonymi ząrówkami

mały okragły postument z rura pod sufit

wygodna rozkładana kanapa

 

i mamy piekiełko :lol: :lol: :lol:

 

Ged jak zrobisz zaproś kumpli z forum :lol: :lol: :lol:

 

dokładnie to, o czym marzy mój mąż. Tym przekonałam go do zrobienia piwnicy.!!!!! Ja mam piwnicę, a on marzenia........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki, masz rację, to podstawowa sprawa. Sąsiad obok mnie twierni że jest niski, ale nie ma piwnicy. Włąściciel-też sąsiad-mówi że tu jest susza. Najlepiej chyba, jak wykopię 3m dziurę- już pod szambo, poczekam 3 dni i zobaczę czy woda nie podchodzi.

W tedy będę pewny że jest OK

pozdrawiam

 

Nie ! 3 dni to mało. Trzeba poczekać rok. Gruntowej może nie być, ale będzie powierzchniowa, po roztopach, lub opadach.

 

Mam czekać rok? I co, nie ruszać budowy?moze od razu drenaż opaskowy i 2 studnie chłonne... imozna spac spokojnie?

Co ty na to?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z definicji robię opaskowy. Dziś łaziłem po działce i ustalałem poziomy. Rura będzie na głębokości 2.77 m poniżej poziomu gruntu. Poniżej tego powinien być wlew do studni. Studnia to będą 2 cembrowiny na 1.2m wysokie plus dno. Wychodzi, że trzeba będzie kopać na +- 5.20 m :o Wariant 2: jedna cembrowina na

4m - to lepiej. Do tego pompa z pływakiem, która tę wodę przeleje do innego ... z deszczówką, tą od rynien..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem piwnicę pod ponad połową domu (około 75 m2) h=2,2. Ściany piwnicy podwójnie zbrojone lane gr. 30 cm beton B-20 z . Kupowałem co prawda stal zbrojeniową jeszcze przed podwyżką w 2002 r. i może dlatego koszt piwnicy był u mnie naprawdę znikomy. Szalunki z blatów ACRO (jeśli dokładnie się zaszalowało nie trzeba tynkować, bo w końcu to piwnica. Dodatkowym kosztem na pewno są wylewki i płyta ale za to mam swój własny prywatny bunkier. :-). A w tym bunkrze kotłownia gazowa razem z pralnią i suszarnią( to pomieszczenie jest wytynkowane aby łatwiej było kłaść płytki), pomieszczenie na drewno kominkowe, siłownia i słoikownia. Jeden grzejnik cztery punkty świetlne 5 kontaktów(w rurkach), 3 okienka w szachtach ( szachty firmy ACO są b. drogie ale udało mi się kupić ukruszone za 25 % ceny katalogowej w OBI). Drenaż opaskowy poniżej ław z wyjściem w zboczu . Dom z zewnątrz nie wygląda na podpiwniczony 35 cm tzw. podmurówki. Fundamenty i tak bym ocieplał (styropian fundamentowy mar bet 350 zł za m3) na głębokość 100 cm i izolował( Icopal (udało mi się kupić na wiosnę na miesiąc przed datą ważności po b. niskiej cenie ).Z racji ukształtowania terenu na mojej działce musiałbym robić fundamenty na około 2 m w głąb gdyż wcześniej nadsypywaliśmy dosyć sporo jedną stronę działki. A fundamenty i tak mocno bym dozbroił bo jestem zwolennikiem solidności. Początek budowy 30.04.2003 –wprowadzenie się 29.10.2005.Cały czas jeszcze wykańczam piętro. Jeśli tylko masz fundusze to zrób piwnicę bo to przydatna rzecz, a ten mikroklimat w gorące letnie dni.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam - według mnie piwnica w domu to fajna sprawa .

Ja zamierzam też mieć takową , początkowo się wahałem - pytałem kilka osób w okolicy i część twierdziła że będę miał wodę .

Wynająłem więc geotechnika , wywiercił mi 3 otworki po 5 m i już wiem że piwniczka będzie wkopana na 2m poniżej gruntu ( grunt mam piaszczysty , pierwszy 20-30 cm pokład gliny na 3,5-3,7 m , poziom wód gruntowych na poziomie 3,2m z możliwością podniesienia o ,8 do 1m ).

Zamierzam w części tej piwniczki urządzić kotłownię .

Będzie piec kondensacyjny i zasobnik na CWU .

Kanalizacji nie mam , więc szambo - i to mam mały problem :

Wyjście kanalizacji do szamba będzie powyżej poziomu podłogi w piwnicy , z kondaensata będzie kapać woda - trzeba ją jakoś przepchnąć w górę .

Zastanawiam się czy pompka od pralki lub zmywarki z czujnikiem poziomu nada sie do tego celu .

Teoretycznie kondensat z pieca może mieć odczyn kwaśny - no i czy takiej pompki nie trafi szybko szlag .

Czy ktoś miał tego typu problem i jak sobie z tym poradził ?

Tak na dobrą sprawę to i kratka ściekowa w podłodze też by się przydała - szukam prostego , w miarę niedrogiego i niezawodnego rozwiązania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez chcialabym czesciowe podpiwniczenie: na dodatkowe pomieszczenia (na rupiecie, spizarnie i oczywiscie winko... :D ).

Projekt jest w adaptacji. W przyszlosci chcemy dobudowac basen caloroczny i bedzie polaczony z domem wlasnie przez rekaw podziemny - wlasnie przez te piwniczke).

Polaczenie basenu z domem na poziomie gruntu nie bardzo jest mozliwe - brak estetycznych rozwiazan.

A wiec piwnica - narazie jednak analizuje wszystkie za i przeciw, geolog zrobil pomiary - opracowania jeszcze nie mam jednak wiem ze poziom wod jest niski (ok. 6-7m) ale za to grunt jest gliniasty :( , czyli tez mam problem.

Jak zabezpieczyc piwnice i zoraganizowac sciaganie jej z gruntu wokol domu by po ulewach i roztopach nie miec problemow.

Nie chce slyszec o wodzie w piwnicy, ale nie chce tez miec piwnicy za kazda cene.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 20 lat mieszkałem w budynku z piwnicami.

 

I moim zdaniem jeśli ktośnie ma problemów z wodą i ma kasę żeby przełknąć te wyższe koszty to nie robi piwnicę.

 

W największe upały jest tam około 14 stopni (do dziś w tym budynku mieszkaja moi rodzice)

Trzymają tam winko :lol: , ogóreczki, marcheweczkę itp.

I wchodzenie do piwnicy w lecie to czysta przyjemnosć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wykombinowałem piwnicę pod tarasem z niezależnym wejściem z zewnątrz. Piwnica ma 21 m2. Jest tam pompa do POŚ. Będzie miejsce na zimowe zapasiki i graty.

Chcę dodać, że w świetle nowych przepisów, na budowę wolnostojących budynków gospodarczych (wiat itp) do 25 m2 nie tzreba pozwolenia na budowę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piwnicę się zaplanuje od samego początku w kosztorysie to na wszystko wystarczy

Od samego planowania nie przybywa pieniędzy. Przecież ludzie piszą - trzeba wyjąć z portfela 15 -25 tyś. No chyba bank to nie Święty Mikołaj.

 

Bez piwnicy czeka Cię graciarnia w domu!

Graciarnia jest stanem umysłu, a nie - domu. Jeśli ktoś ma skłonności do chomikowania, to zapełni każdą wolną kubaturę i będzie się rozglądał za nową. Widziałem u znajomych.

 

Ja zrezygnowałem z piwnicy na rzecz pomieszczenia gospodarczego - mniejszego i jak sądzę bardziej dopingującego do utrzymania porządku. A poza tym będzie światło dzienne. Jak ktoś ma olej opałowy albo rekuperatornię, czy tym podobne bebechy, to owszem.

 

 

Ja z definicji robię opaskowy.

... i inni. Dużo tu zwolenników drenażu opaskowego, i świetnie, z tym, że to nie jest rozwiązanie problemu wysokiej wody gruntowej zalewającej piwnicę. Jeśli woda podniesie się powyżej poziomu drenażu, to go wypełni ... i co dalej? Jakikolwiek odbiornik, do którego możnaby odprowadzić tę wodę (kanalizacja, studnia chłonna, warstwa gruntu) będzie wtedy również zalany. Wierzycie w cuda, że drenaż będzie "odsysał" wodę dookoła budynku i ją "upychał" tam, gdzie już jest woda? No chyba, że będziecie instalować jakieś pompy. Jasne można to zrobić, w końcu lotnisko w Osace w szczerym morzu postawili.

 

Jedynym ratunkiem jest szczelna wanna (niestety szczelna od zewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam. Mamy zamiar budować dom, w zamiarach jest oczywiście z piwnicą. Ale czy koszty budowy piwnicy są rzeczywiście takie duże? Czytam ostatnio dzienniki budowy i widze ze zdecydowana większość decyduje się na dom bez piwnicy. Ale przecież w domu bez piwnicy trzeba także zrobić spory wykop, zalać ławy, postawić(lub wylać) ściany fundamentowe, zasypaś piaskiem (bardzo dużo tego piasku w nietórych przypadkach) no i zalać na koniec chudziak, myśle ze zamiast tego wszystkiego można zrobić piwnicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnice warto robić jeśli mamy małą działke, a iść wyżej w górę, kolejną kondygnacją nie możemy.

Raczej nie robić jeśli mamy wysoki poziom wód gruntowych (powyżej posadzki planowanej piwnicy.

Przedewszystkim zastanów się jaki funkcjonalnie chcesz mieć dom?

Lepiej mieć np. pracownie na poddaszu, a nie w piwnicy (bo akurat tam wyszło wolne pomieszczenie). W góre może drożej ale zdrowiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając sprawę izolacji przeciwwilgociowej w piwnicy, przy założeniu że warunki gruntowe są dobr i bedzie sucho.... koszt piwnicy u mnie: dom częsciowo podpiwniczony, piwnica o pow. ok 30 m2. czyli powiedzmy 5x6 m długośc ścian to max 25 mb, biorąc pod uwagę że sciane fundamentową i tak trzeba zrobić na 0,8- 1 m w głąb ziemi , nasza piwnica zwiększy ilośc betonu +/- 10 m3 ( sciana szer.30 cm) 3mb=1m3

10 m3 betonu w moim rejonie b15 bez faktury to 1650 pln + 150 pompa, dodając do tego koparke która musi wykopać piwnicę, ewentualna wylewkę na podłogę , izolację pionową (tylko te dodatkowe 1,2 h) całośc prac powiekszy się +/- 4000 pln... nie liczyłem dokładnie ale raczej zawyżyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swierzak, piwnica to nie tylko beton. Myślę, że Twoje obliczenia są niedoszacowane przynajmniej dwukrotnie. Gdy zastanawiałem się nad piwnicą, oszacowałem koszty na minimum 10 tys. Pamiętaj o dodatkowej izolacji, schodach, wyższych kominach, dodatkowych instalacjach, tynkach, oknach, itd.

 

Ja postanowiłem, zamiast piwnicy zbudować w przyszłym roku duży, dwustanowiskowy garaż z pomieszczeniem gospodarczym i strychem. Będzie kosztował mniej więcej tyle co piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku podpiwniczyłem całość

 

Za:

- poziom wód gruntowych ponad spodem ławy

- ogrzewanie na eko-groszek (miejsce na skład opału)

- pralnia i suszarnia

- majsterkownia miejsca na rowerki, narty, kosiarkę, sprzęt ogrodniczy itp.

- miejsce na odkurzacz centralny

Przeciw:

- koszty, koszty...

 

Przy budowie piwnicy musisz uwzględnić:

- izolację

- ocieplenie

- strop

- okna

- ścianki działowe

- drzwi wew. + drzwi z holu oraz drzwi na zew. (tak było w moim przypdaku)

- instalację energ.

- instalację do ogrzewania suszarni (dodatkowy grzejnik)

- posadzkę (gres)

- otynkowanie ścian wew.

- schody

- w przypdku dodatkowego wyjścia na zew. (na ogród), żeby pieca i

kosiarki nie wnosić przez dom warto pomyśleć o daszku nad to wejście.

- uwzględnij stęple do podparcia w piwnicy (w przypadku stropu monolitu)

bo wysokość jest ok. 2,2 tak więc tych stępli nie wykorzystasz na

parterze.

 

Dużo osób piszę i "radzi", że piwnica to tylko troszkę wyższe ściany fundamentowe. Taaa tylko wykańczając to wcale nie wychodzi tak tanio.

W moim przypadku myślę, że to około 20 tys. drożej.

Oczywiście nie musisz robić wyjścia na zew. tynkowania, gresu ale jak się bawić to się bawić :-)

 

W wybudowanym domku 12mx8m poszło 2300 bloczków w tym na murownie 1,4 tony cementu i na strop 4,2 tony cementu + stal za ok. 2,5 tys.

Do tego dysperbit x2, styropian 5 cm, folia budowlana.

To tylko stan surowy.

 

ale piwnica to piwnica :-) nie wyobrażam sobie pieca w domku parterowym, wnoszenia worków z paliwem :-).

Piec chodzi dość głośno. Słychać pompkę, dmuchawę, a w piwnicy niech sobie hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...