Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt IDALIA pracownia ARCHIPELAG


Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 161
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Buduję (nie własnoręcznie, niestety; Praca zawodowa nie pozwala...) Idalię w okolicy Wrocławia. Obecnie kończę dach (braas grecka brąz; Czekam na dostawę ostatnich 80 dachówek, których dekarz "nie przewidział" wcześniej). Jak się trochę ociepli - wchodzi elektryk. Okna zamówione, ale będą wstawiane po wylewkach (pewnie w maju). Zapraszam do wymiany "myśli" i z góry proszę o wybaczenie odpóźnień w odpowiedziach (powód j.w.)

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Janu.

Nasza rodzinka tez nie jest liczna (4osoby),wiec powierzchni w Idali nam spokojnie wystarczy. My takze budujemy z 36,5 Ytonga i nie zamierzamy docieplac.Nie mam jeszcze pomysłu na sciany działowe.

Co do ogrzewania,to wybralismy olejowe wspomagane od czasu do czasu kominkiem, choc przyzac musze ze Twoj sposob na domowe ciepelko jest dosc interesujacy(mozesz polecic jaka literature,jak to wyglada cenowo?).

Wlasnie jestem na etapie zakupu wiezby i dachowki(mysle o celtyckiej Braasa,lub podobnej Euroniit).Planuje tez zamontownie 2-3 okien dachowych, gdyz poddasze bedzie mialo charakter uzytkowy.Doprojektowalismy takze mala piwniczke pod garazem, zmniejszyliśmy okno w jadalni i połączyliśmy lazienki w jedna.

Z tego co piszesz wnioskuje ze Archipelag już wydłużył krokwie o kilka procent.

Ciekawi mnie bardzo (o ile możesz to zdradzic) ile kosztowal Cie caly dach (tzn.dachowka, wiezba, ocieplenie- u nas będzie to welna, folie, no i oczywiście robocizna. Za kazda informacje będę bardzo wdzieczny

Pozdrawiam z Bydgoszczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcin1

Położenie stropu (bez podłogi i ocieplenia) i dachu (krokwie. łaty, folia, dachówka braas grecka) kosztowały mnie jak na razie 38400 zł. (wszystkie materiały + robocizna). Mój majster twierdzi, że profile drewna konstrukcyjnego są mocno przewymiarowane, ale inspektor nadzoru nie zgodził się na zmiany.

Po montażu zostało mi ok. pół kubika łat, ale te przydadzą się na ruszt pod GK np. w garażu. Ocieplenie będę miał na razie tylko w stropie parteru (DOMROCK 25 cm między i pod belkami). Poddasze nieocieplone, z wyjątkiem pomieszczeń na rekuperator i bojler elektryczny.

Pisząc poprzednio o zmianach w projekcie faktycznie zapomniałem o połączonych łazienkach (trochę zwiększyłem ich kosztem sąsiadujące sypialnie). No i jeszcze sprawa poddasza. Już kupiłem (trochę bez sensu) trzy okna połaciowe (z kołnierzami to koszt ok. 4 tys. zł) bo chciałem od razu je wmontować w dach, jednak życzliwi doradzili, aby się z tym nie spieszyć i poddasze (i przyzwoite schody) robić po odbiorze budynku (sprawy podatkowe itp.). No i na to przystałem, bo fiskusa nie lubię.

Chodzi mi też po głowie zmiana materiału ścianki między kuchnią a salonem (postawiona już z BK; Zresztą wszystkie działowe mam z BK) na (fikuśnie podświetlane) luksfery. To zresztą pomysł mojej najlepszej z żon. Tylko ten koszt qurczę... (ładne luksfery sporo niestety kosztują).

I jeszcze może ciekawostka. Teren wokół domu (cała działka 38 x 50 m., dom stoi w rogu, wejście w odl. 10 m od krótszej granicy, róg garażu 5 m. od dłuższej) zamierzam pozostawić nieco dziewiczy. Żaden tam angielski trawnik i takie rzeczy. Będzie naturalna, ukształtowana przez wieki pochyłość i naturalna roślinność, która tam od lat zresztą egzystuje (no, może z wyjątkiem najbardziej uciążliwych i ekspansywnych chwastów). Dom jest praktycznie na wsi (chociaż w pogodny dzień z daleka widać blokowiska Wrocławia).

Co do kosztów ogrzewania, sporo jest różnych opinii na forum. Poczytałem troszkę i doszedłem do wniosku, że potrzeba komfortu regulacji oraz nasz program życiowy narzucają takie właśnie rozwiązanie, jakie wybrałem. Kable grzejne + termostaty to ok. 7500 zł (zamówiłem na wszystkie pomieszczenia razem z garażem). Piec nadmuchowy w przyszłości około 10.000 (dobry !). Rozprowadzenie już częściowo będzie zrobione (wentylacja mechaniczna z rekuperatorem; Koszt ok. 8000 - taką mam ofertę na nasz dom, z możliwością dodania w przyszłości chłodzenia, gdybyśmy uznali to za potrzebne). Eksploatacja ogrzewania elektrycznego w ekstremalnych warunkach może kosztować nawet 7-8 kzł na sezon. Pocieszam się jednak, że w naszym regionie takie ekstremalne warunki występują tylko ok. 2 tygodnie w roku. A potem już tylko lato i lato (ha, ha, ha...). Będzie dobrze !

I tym optymistycznym akcentem kończę na razie, bo trzeba zarobić na tę budowę.

Do następnego razu.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janu.

Dziekuje za informacje.Z moich wyliczen wynika ze koszt dachu bedzie podobny jak u Ciebie.Mysle takze o podwyzszeniu poddasza o jakies 2 bloczki (40 cm).Nasza dzialka ma okolo 1200m.kw. Obecnie jestem na etapie wyboru ekipy budowlanej, z pracami ruszam na poczatku kwietnia,a do konca lata mam zamiar doprowadzic do stanu zamknietego. Scianki dzialowe chyba takze wykonam z bet.kom,nie wiem tylko czy wystarczajaco beda chronic przed halasem.

Zapomnialem takze dodac, ze w kuchni na bocznej scianie doprojektowalismy okienko - zona chce miec "oko" na furtke, gdzyz dom bedzie stal bokiem do ulicy (taras ustawiony na poludniowy-zachod).

Czy teraz, kiedy juz mozecie obejrzec sobie Swoja Idalie od srodka...dokonalibyscie jeszcze jakis zmian?Czy pokoje maja wystarczajaca powierzchnie? Czy toaleta nie jest zbyt mala?

Ile powierzchni zyskales na poddaszu zwiększajac kat dachu?

Pozdrawiam cala Twoja rodzinke.

Marcin1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ Marcin1,

Odpowiadam od końca. Jeśli chodzi o zmiany, to jednak nie podwyższałbym dachu, chociaż przez zwiększenie kąta nachylenia połaci "zarobiłem" ok.12 m2 komfortowej powierzchni o wysokości (od belek stropu do krokwi) >=2m., która zresztą, jak już pisałem, i tak w tej chwili do niczego mi nie jest potrzebna. Reszta domku jest dla naszych potrzeb (jak się wydaje i na ile można to ocenić przy obecnym stanie surowym) OK.

Nasze gniazdko stoi na osi wschód-zachód (wejście od zachodu). Może nie jest to najszczęśliwsze (sypialnie od strony południowej !) położenie, ale takie jest (chcieliśmy mieć widok na dolinę Odry z salonu...)

Co do ścianek działowych, było to też na forum. Aby całkowicie odizolować akustycznie pomieszczenia od siebie należałoby zainwestować masę kasy w ściany kilkuwarstwowe. A domowe hałasy i tak przedostaną się przez przewody wentylacyjne lub przez konstrukcję stropu na przykład. Moje zdanie w tej kwestii jest takie, że będą to nasze własne hałasy a nie naszych (niekoniecznie najmilszych) sąsiadów z blokowiska.

Nasz dom ma ściany z betonu komórkowego, ale nie z ytonga, tylko zwykłego (24x59x60 odm.600) z Milicza (niezła jakość, blisko i dość tanio). Na moje oko postawione są w miarę równo (sporo nerwów kosztowało odpowiednie "ustawianie" ekipy murarzy), ale decydującą opinię w tej kwestii wyda niedługo majster od tynków. Jeśli mogę coś doradzić, o czym inni też na forum wspominają, to pilnuj WAŚĆ ekipy murarzy pod każdym względem (zgodność rzeczywistych wymiarów z projektem, właściwa grubość spoin, rozliczenie się z materiałów itd.) chyba, że ekipa już sprawdzona i jak najbardziej godna zaufania. Ja miałem ludzi pełnych dobrych chęci, ale nie potrafiących chwilami (nie wiem od czego to zależy) przeczytać projektu. Skutek był taki, że musieli rozbierać wszystkie już zalane nadproża nad oknami (zapomnieli o ociepleniu od zewnątrz; Były robione z prefabrykatów żelbetowych L-19) a np. z garażu do dzisiaj nie mam otworu wentylacyjnego do komina, który stoi w kotłowni (nie wiedzieli, że trzeba zrobić go i w ścianie i w kominie, a ja nie miałem czasu wszystkich szczegółów dojrzeć na budowie...).

Twój harmonogram prac jak na razie wydaje się realny, ale wszystko zależy od pogody. U nas w fundamenty i chudziak poszło mnóstwo betonu (zdaje się że "cuś" około 54 m3), który musi mieć swój czas na związanie.

Możesz wylewać tylko ławę i chudziak, a murki robić z bloczków betonowych; Są różne szkoły. Ja musiałem ławy zbroić, ze względu na gliniaste podłoże, a to dodatkowy czas. Za to ekipa miała gotowe szalunki, więc wylanie murków na ławach poszło w jeden dzień. A deszcz zapewnił odpowiednią pielęgnację gotowego betonu.

Narobiłem kupę zdjęć na budowie; Jak się zmobilizuję, to może Ci podeślę kilka na priva, abyś wiedział, co Cię czeka.

Naraźka.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Janu.

Raz jeszcze dziekuje za wszystkie informacje i przestrogi. Zgadzam się z Toba w 100% co do pilnowania ekipy na każdym kroku i az boje się pomyśleć o tym co by to było jakby mi w tej jednowarstwowej scianie "dziury" porobili. Co do sciany miedzy kuchnia a pokojem to my także planujemy zmiany, gdyz przejscie chcemy umieścić na srodku a drzwi dwuskrzydłowe będą chowane w scianie. Mysle ze budowa do stanu "0" potrwa u nas jakies 2-3 miesiace, gdyz z powodu tej piwnicy pod garazem i kotlownia oraz ukształtowania terenu fundament musi być schodkowy.

Bardzo chętnie obejrzelibysmy Wasza Idalie ,dlatego gdybys zechciał nam przesłać te fotki -podaje mój adres e-mail : [email protected]. Ja już nie mogę się doczekac , kiedy będę mogl przesłać Tobie pierwsze fotki z naszej budowy, a narazie mogę pokazywac jedynie plan usytuowania domu na dzialce i zarywac noce myslami o budowie. :smile:

Pozdrawiam.

Marcin1

 

PS- Czy mozesz zdradzic jaki rabat udalo sie Tobie wydusic w hurtowni od ceny katalogowej , na dachowke braasa?

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marcin1 dnia 2003-03-01 11:24 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witajcie Szanowni Forumowicze!

Piszą do Was nowi Forumowicze i w dodatku przyszli budowniczowie Idalii.

Poszukujemy wszelkich informacji i uwag na temat wybranego projektu. Najchętniej obejrzelibyśmy Idalię w trakcie budowy i też już ukończoną. Prosimy o kontakt a chętnie się wybierzemy aby ją obejrzeć. Jeśli w dodatku będzie niezbyt daleko (woj. podkarpackie) ... . Czekamy na odpowiedź i pozdrawiamy

Izabela i Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję Idalię pod Wrocławiem (trochę daleko od Was, niestety). Mam już blisko do końca; Jesienią chcemy się wprowadzać.

Uwaga do projektu: Dość kosztowny dach (skomplikowana konstrukcja wymaga dużej ilości drewna; Przekroje policzone dla dachówki cementowej Braas). Poza tym OK. Zmiany, jakie wprowadziłem: Połączenie dwóch łazienek w części sypialnej w jedną (mniejszą), dach podwyższony o ok. 80 cm (z tej zmiany nie jestem zadowolony, bo "zgubiłem" miłą dla oka proporcję; Teraz dach jest nieco "przyciężkawy"). No i taras oraz ganek z pełnym fundamentowaniem (wg projektu miały być "na gruncie").

Mam trochę fotografii. Jeśli Wasze adresy mailowe są dostępne na forum, podeślę Wam kilka zdjęć z różnych etapów budowy.

Koszt budowy (bez działki): Ściany z b.k., poddasze nieużytkowe, instalacja elektr.(tylko rozprowadzenie bez gniazd i wyłączników, ale z rozdzielniami i przyłączem), c.w., z.w., oczyszczalnia, podłogowe ogrzewanie elektryczne (bez sterowników), okna PCW, segmentowa brama garażowa, gipsowy tynk wewn. wylana posadzka i jeszcze kilka opłaconych już drobiazgów (w tym drzwi wejściowe za 3,5 tys. zł, które zabrał sobie złodziej, odcinając je wcześniej od ściany razem z ościeżnicą) wyniósł ok. 240 tys.zł. Ale wszystko zlecam. Niczego nie robię sam. Przy wkładzie własnej pracy można zaoszczędzić jakieś 60-80 tys.

Czeka nas jeszcze docieplenie (już zaczęte), ogrodzenie (200 m.), niwelacja terenu i zorganizowanie odbioru deszczówki (brak kanalizacji burzowej, dom jest na wsi) oraz być może odgromówka (na tym terenie jest zalecana).

Pytajcie o szczegóły. Odpowiem, jeśli będę umiał.

Janu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołączają do Was kolejni miłośnicy Idalii; tym razem z woj. śląskiego.

Serdecznie pozdrawiamy!

Narazie posiadamy działkę i projekt ale kto wie, co przyniesie przyszłość :roll:

Bardzo chętnie obejrzymy fotografie z różnych etapów budowy Idalii. Czy możemy na Was liczyć?

Basia i Piotr

e-mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, witam !

To jest nas już ósemka (wliczając małżonków) albo dziewiątka (Linka, która założyła ten wątek jakoś się nie odzywa...)

O moich poczynaniach już pewnie wiecie z lektury wcześniejszych postów.

Aktualnie dobiega końca "dopieszczanie" wnętrz. Dzisiaj próbowałem ogrzewanie (kable grzejne) w łazience (wanna, umywalka i ten najważniejszy przyrząd już są zamontowane). W przyszłym tygodniu (jak nie zawiedzie wykonawca) zrobi się porządek z terenem działki (ile śmieci i gruzu się uzbierało przez prawie półtora roku budowy...), niwelację, podjazd do garażu i przygotowania do montażu ogrodzenia i zbiornika na deszczówkę.

Czy na IDALIĘ już ostatecznie zdecydowaliście się ?

Parę zdjęć podeślę Wam mailem jak tylko uporam się z niesforną nagrywarką, którą od dwóch godzin próbuję zmusić przynajmniej do czytania plików (chociaż zapis też by się przydał, bo zdjęć z budowy ciągle przybywa. A w ogóle robienie zdjęć na budowie jest ważne; Dzięki nim znalazłem kilka puszek z końcówkami przewodów, które zatynkowali mi gorliwcy tynkarze).

Janu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Idalię jesteśmy zdecydowani w 100%. Projekt przewertowaliśmy już wielokrotnie, ale w głowie wciąż powstaje myśl: czy rzeczywistość będzie tak samo idealna jak na ilustracji z katalogu Archipelagu. Poza tym musimy dodać, że mamy wersję projektu typu L (lustrzane odbicie), a więc trening wyobrażni mamy pierwszorzędny. Myślimy również o różnych materiałach z których zbudować ten nasz domeczek, na tapecie mamy obecnie keramzyt. W związku z tym pewnie objedziemy kilka budów zrobionych w tym sytemie. Będziemy czekać z niecierpliwością na zdjęcia z Twoich dokonań "Janu", choć nie ukrywamy, że chętnie zobaczylibyśmy wszystko na własne oczki. Czy w grę wchodzi wogóle taka opcja?.

Pozdrawiamy serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...