Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt IDALIA pracownia ARCHIPELAG


Recommended Posts

[ Rady dla inwestora-laika bezcenne, wszystko na bieżąco konsultowane z kierownikiem, z tego, co zobaczyłem, myślę, że będzie dobrze. Podnieśliśmy fundamenty o metr i podnieśliśmy o ok. metr budynek, dzięki czemu będzie więcej miejsca na poddaszu :-) Mam nadzieję, że forma tego uroczego domku zbytnio nie ucierpi ;-)

Niestety, forma tego uroczego domku zmieni się nie do poznania, z domu parterowego zrobi się piętrowy. Strefa wejściowa będzie wyglądała jak wejście do muzeum a uzyskanej powierzchni na poddaszu (około 60m2 pow. użytkowej) i tak pewnie pństwo nie wykorzystają. I proszę sobie jeszcze wyobrazić podjazd do garażu na wysokość 1,5 m. Jeżeli takie rady dał państwu inspektor nadzoru to głęboko współczuję. Przy takich znaczących zmianach trzeba było wybrać inny projekt bo to co państwo wybudują będzie tylko troszkę podobne do pierwotnej wersji.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Fundamenty musieliśmy podnieść, żeby w miarę dorównać do poziomu drogi (bo inaczej mielibyśmy zjazd do garażu jak wielka krokwia) - od dołu dom się nie zmieni. Martwi mnie to, co piszecie o górze, bo jeśli tak rzeczywiście jest, to po prostu anuluję decyzję, bo jeszcze nic się w tej kwestii nie wydarzyło. Kierownik i inspektor ostrzegali mnie, że to jest dużo, ale żeby aż tak to nie miałem pojęcia. Jeszcze raz się zastanowię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, fundametr o metr, ale to będzie i tak nieco poniżej poziomu drogi, więc tu chyba nie ma problemu - zasypujemy i budujemy normalnie, tak. Ze ścianką kolankową stanęło na 75 centymetrach, ale z tego, co napisaliście, nadal zastanawiam się, czy z tego pomysłu nie zrezygnować. Spróbuję to sobie wyrysować. Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę ze podniesienie ścianki już o 2 bloczki (czyli 50 cm) zmieni wygląd budynku - osobiscie odważyłbym się tylko na 1 bloczek więcej niż w projekcie.

Poproś Janu aby podesłał ci fotki swojego domku (ma już wykończony) przerób taką podesłaną fotkę w programie graficznym dodając te 75 cm a będziesz miał odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Mam prośbę do budujących i posiadaczy Idalii.

Gdybyście podali mi dokładne wymiary słupów podtrzymujących daszek nad wejściem. (albo podesłali cyforwą wersję rzutu parteru z projektu).

Na zdjęciach widzę, że się zwężają ku górze. Podajcie mi poszę jaki mają wymiar u podstawy i u zwieńczenia (pod łukiem) i jaką wysokość.

Z góry dziękuję

 

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja obu słupów (wg projektu) to prostopadłościany z cegły.

Patrząc na wejście z przodu, rzut lewego: 51x51, prawego 51x64. Wysokość - zależna od poziomu posadzki ganku i wysokości popdstawy daszku (można to w jakimś zakresie zmieniać...). Stożkowy wygląd na wizualizacji spowodowany jest wykończeniem powierzchni słupów (zwłaszcza lewego) łamanym kamieniem (piaskowcem ?) ułożonym w taki właśnie sposób.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Pytanie tylko - widziałem "na żywo" w jednej Idali, że podstawa lewego słupa różni się prawie o dobre 20 cm od zwieńczenia (50 x 50). Rozumiem, że nie jest to osiągnięte otynkowaniem, czy okładzinami, ale już na etapie murowania słupów - samymi cegłami?

 

Czy też w jakiś inny sposób?

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, ten skos można osiągnąć układając kamień elewacyjny na zaprawie "w stożek" (na dole większe elementy, na górze - mniejsze), można też uformować tak słup z cegły a potem okładać już cienką warstwą kamienia. Na etapie fundamentowania trzeba jednak pamiętać o odpowiednio większym fundamencie pod te słupy, jeśli się ma zamiar robić "stożki".

Ja mam słupy proste, obłożone płytkami elewacyjnymi tymi co cokół domu.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy ponownie. Ponownie mamy zagwozdkę nie lada. Chodzi o sławetne już obniżenie poziomu podłogi garażu. Otóż niefrasobliwie (?) podciągnęliśmy podłogę w garażu do poziomu podłogi reszty domu i mamy kłopot z cokołem. Kto ma/buduje Idalię lub spojrzy na projekt, chyba widzi, o co chodzi... Dzięki niższemu poziomowi garażu cokół ładnie obejmuje wjazd. Teraz mamy sytuację, że wjazd do garażu jest na poziomie, na którym kończy się górna linia cokołu. Jeśli odsłonimy wjazd, tak, żeby obudować też cokół z przodu garażu, będzie trzeba chyba zrobić jakiś podjazd, ale boję się, że wyjdzie jakaś lekka fosa i most zwodzony (w końcu brakuje właśnie tych 40 cm) ;-)

Nie myślę nawet o skuwaniu betonu (na razie jest to pierwsza warstwa, nie ma ocieplenia, szlichty) i wcinaniu się w bloczki fundamentowe :-? , po czym zresztą wystąpi za to kłopot z wnętrzem garażu, o którym dawno temu pisał Janu.

Pomóżcie i piszcie o swoich przemyśleniach na ten temat... Sprawa pilna. Może "stwórca" coś poradzi. Już raz pomógł, zachęcam ponownie...

Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończą dachówki, zaraz okna, elewacja, instalacje, szlichta. Trochę nam się wydłuża, bo Rockwool obiecuje wełnę za 3 dni a dostarcza za 2 tygodnie :-? Ale że w międzyczasie mieliśmy problem z cięciem piaskowca na cokół i kominy, to się jakoś wyrównało ;-)

Najwięcej teraz jest za przeproszeniem p..przenia, bo wszystko przybiera kształt, wychodzą różne szczególiki, które chce się zmienić albo zrobić inaczej, sami wiecie, o co chodzi. Myślę, że za max. miesiąc (liczę różne rzeczy w międzyczasie, a że czas zasuwa jak szalony, to wcale nie jest tak dużo) wjeżdża ekipa do wykańczania środka.

A w rozgrywce wjazd do garażu vs. cokół zdecydowaliśmy się na niewielkie murki oporowe - powinno być i praktycznie i ładnie.

Zaczyna się też większa kasa - piaskowiec z cięciem - nawet nie pytajcie, parkiet 80 m2 - też lepiej nie mówić itd. itp. :-) W międzyczasie doszło ok. 20 tys. kosztów dodatkowych, dojdzie jeszcze trochę, do ostatniej transzy kredytu trzeba będzie dołożyć z własnej kieszeni. Ale damy radę :-) Generalnie wszystko jest dobrze i sprawnie, więc oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

http://www.archipelag.pl/projekty-zopisem.php

 

Co sadziecie o tym projekcie, funkcjonalnosci a przede wszystkim o kosztach? Dostalam go razem z dzialka, tzn. wlasciciel dzialki mial juz projekt + pozwolenie na budowe. Teraz mam dylemat budowac to co jest czy wybrac nowy. Nie jestem przekonana co do planu pomieszczen wewnatrz wiec trzebaby zrobic zmiany. Czy to sie oplaca?

Poza tym meczy mnie ze ten dach bedzie bardzo kosztowny.

Moze ktos juz budowal idalie? Jak mozna obnizyc koszty budowy?

Z gory dziekuej za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...