Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

po tym jak bacznie obserwowałem swój GWC przeponowy doszedłem do wniosków:

1 mimo iż jest to "syrenka" to całkiem niezła jest jej wydajność

2 cena też nie jest duża, na dzisiejsze czasy 700 zł

3 wykomanie nie skomplikowane nie wymaga projektu

4 wszelkich informacji udzielam za darmo na tym forum

5 parametry nie są teoretyczne tylko czysta praktyka i pomiary

6 możliwość wykonania na gruncie z wysokim poziomem wód gruntowych (korzystniej)

7 opór takiego GWC jest mały (mniejsze moce wentylatora)

Ad 1

Obserwowałem swój wymiennik i muszę przyznać że sam jestem zaskoczony

-14 na zewnątrz 4 z wymiennika

-10 na zewnątrz 6 z wymiennika

-8 na zewnątrz 7 z wymiennika

0 na zewnątrz 9 z wymiennika

wymiennik pracuje cały czas na poziomie 100m3/h

Ad 2

cena za materiały tzn rury i trójniki itp. nie liczę wykopu bo wykopać i tak trzeba kopać na fundamenty.

Ad 3

może wykonać nawet "baba" (przepraszam) jak jej wszystko wytłumaczyć

Ad 4

Bez komentarza

Ad 7

GWC proponowany przez taniaklima ma opór 200Pa co wymaga wentylatora ok 80W, w przypadku rurowego opór jest tak mały że przy spadku jaki posiadam 1-1.3 m siła grawitacji jest taka że wymusza przepływ ok 80-120 m3/h mogę w nocy wyłączyć całkowicie wentylatory lub działa wetylacja jak zabraknie napiecia.

 

Oczekuję zadawania pytań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dawno dawno temu kiedy kopałem sobie studnię a późnij fundamenty to wykonałem taki tam wymiennik gruntowy.

Do rzeczy rura 200 kanalizacyjna od studni do domu na głębokości 1.5 m jakieś 10m, ponieważ robiłem pełny wykop pod fundamenty to wymiennik jest pod pokojem mieszkalnym czyli od tej rury są trójniki redukcyjne szuk 8 plus 2 kolanka późnij od każdego trójniczka 5 rur 160 o długości 3.5m ułożonych równolegle i połączone to wszystko razem rury oddalone od siebie o jakiś 1 m

całość zasypana piachem ubita itd. do piwnicy wychodzi rura 200

kiedy to wykonywałem znalazłem taniego lokalnego wykonawcę któremu rury wychodziły jakiś takie cieńsze, więc zbijałem cenę a i przewodność takich rur jest lepsza. w lecie powietrze schładza się ponieważ woda wykrapla się i wycieka do studni, a jeszcze jedno zrobiłem spad całości w kierunku studni różnica między wlotem a wylotem to jakieś 1 m. wykonałem to w 1996

obecnie może istnieją inne rozwiązania np .rury betonowe albo jeszcze co innego tak aby wyszło taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Też myślę o wymienniku rurowym. Jedyne co mnie niepokoi z to możliwość wyhodowania pleśni/grzybów (jak dzieje się to w konwencjonalnych klimatyzacjach). Jak to rurowe ustrojstwo czyścić?

2. W przypadku januszkowej syrenki dobre parametry grzania uzyskiwane są chyba dzięki ciepłu pochodzącemu od budynku. Jaką temperaturę masz w piwnicy? Latem chłodzenie może byc mniej efektywne.

 

sw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesion

myślę że kawałek ryry drenarskiej załatwiłby sprawę jeśli ma się gdzie odprowadzić tę wodę dlatego jakaś studzienka chłonna i tak musi być. ale to tylko latem

bez dostępu światła i ciepla to naprawdę niewiele się zagnieździ zajżyjcie do studni kopanych przed laty jak jest zakryta to nie ma nawet porostów.

cholera nie wiem jak to narysować tekstowo?

anonim

dobre (dzięki) parametry to tez powietrze ze studni no i z pokoju pod posadzką jest już ocieplenie 10cm styropianu a w pokoju temp jest niska jakieś 2st(obecnie)

w piwniczce (bo to nie jest piwnica) jest temp obecnie 8 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Masz rację:

Nie wątpliwie wykonanie GWC – przeponowego-rurowego może być tańsze.

 

Trzeba jednak zastanowić się nad jego efektywnością między 3 a 16 godz. pracy. Jak ta temperatura będzie zimą spadać a latem rosnąć w przedziale 3 do 16 godz. pracy?

Z tego, co pisałeś próby robiłeś przez 2 godz. w ciągu doby.

 

Prosiłem Cię żeby zmierzył te temperatury w dłuższym okresie czasu – szkoda, że tego nie zrobiłeś. A może to zrobiłeś i zaprezentujesz to - bo sam jestem ciekawy – porównam Twoje wyniki z literaturą, którą posiadam na temat przeponowych GWC

 

Zróbmy inwentaryzację rur, które zastosowałeś:

fi 200 15mb

3.14x0,2x15mb=9.5m2

fi 160 17,5 mb

3.14x0.16x17.5mb=33m2

8 trójników 200/160, 2 kolana 160

=+/- 2m2

razem 44,5 m2

 

Będę liczył dalej tylko popraw mnie, jeżeli się pomyliłem?

Policzyłem powierzchnię styku tych rur z otaczającym gruntem.

 

Podtrzymuje zdanie, że rurowy GWC jest bardzo dobry do zasilania kominka w krótkich okresach czasu a nie do pracy powyżej 2-3 godz. Może działać, ale przerwa 2-3godz i powtórka.

Witek

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-17 13:47 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym licytować tutaj czy GWC żwirowy jest lepszy od rurowego to nie tak

chciałbym przedstawić innę koncepcję budowy taniego GWC

a przyszli wykonawcy i użytkownicy sami zadecydują

maco

myślę że nie, ale musiałbyś zrobiś studzienkę szczelną również z rury i okresowo wybierać tylko skropliny (w lecie) w zimie to zjawisko nie występuje.

owszem przeponowy nie ma funkcji oczyszczającej ale wg mnie około pół roku przy temp na zewnątrz 10-20stC musisz kożystać z innej czerpni która winna posiadać filtr mechaniczny

więc i tak musisz założyć filtr jaki chcesz (wyłapujący kurz, zarodniki grzybów etc.)jak tylko chcesz to HEPA możesz założyć to dla alergików.

do taniaklima

pomiary wykonywałem (zgodnie z twoim zaleceniem) w sposób ciągły

przeczytaj uważnie GWC pracowało w sposób ciągły z wydajnością ok 100m3/h i takie temperatury są cały czas

nie wiem czy obilczenia teoretyczne się sprawdzą z moimi pomiarami bo jak uwzględnisz studnię.

Trzeba przyjąć to co wychodzi i wierzyć mi że mówię prawdę albo przyjechać do mnie i samemu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

W GWC żwirowym wszystkie pyłki, bakterie, grzyby i kurz zatrzymuje sie w pierwszym 0,5m długości przepływu powietrza. Dlatego to powietrze jest tak czyste jak opisuje SANEPID w linku wyżej.

Januszek czy te srednice i dlugości rur sa OK

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-17 14:45 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...