Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

to dobry temat ten GWC aż żal że nie mój :lol: :lol:

ale chciałbym zachęcić nowych

wczoraj temp. była ponizej 0 na zewnątrz

z GWC 10st przy wydatku 120-150m3 praca ciągła :o

 

z całą pewnością mogę powiedzieć Wam że umiejscowienie GWC pod domem daje większe zyski niz na zewnątrz

dlaczego?

jak miałem wewnątrz 14 st to z gwc płynęło 9st

jak podgrzałem w domu do dwudziestu to w nastepnym dniu wzrosło z gwc do 10 mimo spadku temp na zewnątrz.

sądzę że te 100W które ucieka w glebę jest w stanie gwc odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądałem się u siebie za rurami i sytucja wygląda tak, że rury kanalizacyjne z PCV są około 3-4 razy droższe od rur karbowanych z PE czy PCV.

 

Pytanie teraz co jest lepsze, gładka rura fi 160 z PCV, czy karbowana rura fi 200 z PCV. Ta druga jest 2 razy tańsza od tej pierwszej, mimo większego przekroju (bo ma cieńsze ścianki). Niestety, te karby ma też w środku.

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Rozglądałem się u siebie za rurami i sytucja wygląda tak, że rury kanalizacyjne z PCV są około 3-4 razy droższe od rur karbowanych z PE czy PCV.

 

Pytanie teraz co jest lepsze, gładka rura fi 160 z PCV, czy karbowana rura fi 200 z PCV. Ta druga jest 2 razy tańsza od tej pierwszej, mimo większego przekroju (bo ma cieńsze ścianki). Niestety, te karby ma też w środku.

 

Co wy na to?

 

Karby od wewnatrz wykluczaja te rury. Np. w literaturze niemieckiej zaleca sie nie uzywac rury na polaczenie kielichowe. Powod to prawdopodobienstwo nieszczelnosci i gromadzenie sie kondensatu na polaczeniach.

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie karbowana. Przecież przy niej jest turbulentny przepływ powietrza, czyli lepsza wymiana ciepła z gruntem. Słyszałem że do tego dąży się w rekuperatorach.

Jeśli można podajcie ceny rury w złotówkach.

Ja znalazłem lokalnego producenta, który sprzedaje wybrakowane rury po 3,5 zł/mb. (przebarwienia, cieńsze ścianki niż normalnie, poza tym wydają się ok). Niestety produkuje tylko do fi 110. Zastanawiam się czy nie wzrosną przez to nadmiernie opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

ze styropianem zrób jak uważasz,

 

tak i tak będzie dobrze. 120 cm to poniżej strefy przemarzania.

5 cm styropianu to ( jak pamiętam ) średnio = 1 m gruntu.

Położenie styropianu pewnie poprawi parametry, ale różnice mogą być niewielkie.

Należałoby znać jeszcz parametry gruntu, poziom wód gruntowych, znać długość rur, dokonać obliczeń.

 

U mnie nie daje styropianu, no może tylko przy wejściu rury do budynku.

 

Co do czyszczenia, ja zrobiłem studzienkę rewizyjną mniej więcej po środku GWC i jest ona w najniższym jego miejscu. Ze studzienki poprzez syfon jest odpływ do drenażu.

 

Jeśli chcesz położyć jakąś linkę, to zastanów się nad taką do kosiarek, tania, mocna i trwała ...

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nie chcieliście na

Doświadczenia z GWC

to zreplikuję: 8)

 

Co sądzicie o następującym rozwiązaniu:

 

GWC rurowy na dwa płuca pod salonem 36 m kw. 8x6m

Środkiem czerpnia dla kominka.

Każde pługo to jakieś 15 mkw 2,5x6m wydech w kominek.

Rury na płucu z odpowiednim spadkiem przechodzą przez ocieploną ścianę fundamentową od zewnętrznego GWC żwirowego skad pobierają powietrze.

GWC żwirowy też podzielony na 2 płuca pod drewnianym tarasem 8x4m

czyli płuco żwirówki 3,5x4 m. Ryry czerpią ze złoża na 1 m od ściany (spust ewentualnych skroplin). Środkiem oczywiście rozdzielenie płuc czerpnią do kominka.

Docelowo jak się uda to oba płuca i czerpnia biorą początek w studni.

Co wy na to?

 

I dorzucę:

 

Co myślicie o następującym rozwiązaniu, bo się gdzieś w tej okolicy odbiłem o WWC (nie mylić z :lol: ) Wodny Wym. Ciepła:

 

Gdyby tak, pozenić WWC z zagospodarowaniem wód opadowych, to znaczy GWC rurowy jak wyżej wprowadzić w osobne zbiorniki na deszczówkę pod tarasem odpowiednio zaizotowanie cieplnie. Odpływ nadmiaru wody docelowo do czerpni ze studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że jednak koszty przeważają nad ew. zyskami w ww pojemniku. Musi to być mały basen porządnie ocieplony co najmniej 20 cm z wszystkich stron. Do tego spory zestaw solarny. myśle że kwota 30 tys. to będzie mało.

Poza tym podczas gromadzenia ciepła w lecie i odbierania zimą, mogą wystąpić chłodne lata i mroźne zimy w których zapotrzebowanie ciepła nie zbilansuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

ja mam GWC pod budynkem - zalane pod salonem betonem - podobno jeśli rdza zje rury to zostaną betonowe tunele. Jedenz forumowiczów powiedział że on by czegoś takiego nie zrobił ponieważ budynek może osiadać i szlag trafi wszystko.

Teraz jeśli dobrze zrozumiałam powinnan zrobić spadek - od budunku do miejsca poboru powietrza z odpływem na skropliny.

Chciałam połączyć reku z kominkiem ale moja firma nie chce się tego podjąć - jak to samemu przeprowadzić? czy ktoś ma projekt który może podesłać na adres [email protected]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Czy mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami z uzytkowania GWC?

 

U mnie GWC rurowy pracuje od pażdzernika - listopada 2004 i zapewnia mi swieze, wstepnie troche podgrzane powietrze w domu, ktore nastepnie trafia do przestrzeni wokol kominka, gdzie ostatecznie podgrzane trafia do DGP.

 

Po tych paru miesiącach czestego uzytkowania miałam 25 lutego 2005r., przy temp. minus 8C na dworze, plus 1C na wejsciu do budynku. Wydajnosc to ok 200m3/godz. Sredni czas pracy z tą wydajnoscią w ciągu ostatnich miesiecy wynosi ok 6 godzin/dobe. W pozostałych godzinach GWC dostarcza, na oko przyjmując, 80m3/godz.

 

Gdy temp zewnetrzne były wyzsze, rzedu -3, -1 C, temp na wejsciu do budynku wynosiła ok. 4C

 

Jak sie u Was przedstawiają wyniki pracy GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nie zamieszkały, nie ogrzewany (stan surowy zamknięty), GWC podwójny (dzień, noc) żwirowy pod podłogą w salonie, temperatura na zewnątrz -5 za GWC +4 przy wydajności około 300m3/h, z mniejszego złoża (nocnego) czyli jedna wymiana na godzinę.

Zauważyłem że mały ruch powietrza przez GWC jest samoistny wynikający z rónicy ciśnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy dobrze kombinuje:

 

Zamiast rury fi 200 o gr. 3,9 mm, długości 50m :

-ok. 30 m2 pow. wymiany,

-prędkość przepływu ok 3,5 m/s (przy 200m3/h),

-koszt 1500zł

 

Dwie rury fi 160 o gr. 3,2mm, długości 2x30m :

-ok. 30 m2 pow. wymiany,

-prędkość przepływu ok 2,7 m/s (przy 200m3/h),

-koszt 1200zł

 

Czyli niższa prędkość przepływu i 300 zł w kieszeni! Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...