Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koszty, efektywność? Ooo, to dla mnie jakaś nowość. Od początku twierdzisz leonie, że GWC NIE MA PRAWA DZIAŁAĆ. Że się wyziębi i za chiny ludowe się nie ogrzeje. Że podziała dobę i kaputt.

Nawet masz jakiś arkusz, który czarno na białym wylicza że to ustrojstwo NIE DZIAŁA.

I o to był głównie spór. To czy jest ekonomicznie uzasadniony to zupełnie inna kwestia.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: przmslw dnia 2003-02-17 18:23 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

allserv.rug.ac.be/~gblanche/Warmtetechniek/AIVC2001_MDP2.pdf

 

szczegolnie to jest dobre

podaja tam wyniki obliczen i pomiary patrz rysunek 5

szkoda tylko ze zawsze w obrebie jednego tygodnia, wychodzi im, ze uzyskuja okolo 150 Wat na jeden metr biezacy- tylko przy jakiej roznicy temperatur gleba powietrze...

ze wzorow na plyte, ktore ja podalem, wychodzi okolo 50wat

oni jednak wykorzystuja fakt ze rurta to cylinder i w poczatkowej fazie czerpia energie z duzego cylindra

wystarczy jednak spojrzec na rysunek nr 4by zobaczyc te slynne profile temperatury o ktorych tyle gadalem

widac, ze po tygodniu ogrzalismy(bo tu mowimy o chlodzeniu w lecie, ale to jest to samo) grunt do jednego metra, a po miesiacu do dwoch metrow

to samo wynika z moich wzorow, bo i oni ich uzywaja- tylko , ze dla cylindrow, ( z tym , ze po tygodniu nie ma znaczenia , czy to cylinder, czy plyta, bo i tak mamy u gory w tym wypadku cieply obszar i chcemy to ciepo oddac w dol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podzieliłem się swymi spostrzeżeniami, że kondensacja pary wodnej w GWC zimą jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania żwirowego GWC. Wegług mnie, po przeprowadzeniu paru wyliczeń jakościowych kondensacja pary wodnej i związane z tym wydzielanie się ciepła kondensacji wody decyduje o bilansie energetycznym wymniennika. Jeśli dodatkowo zastosuje się pracę z przerwami na regenerację - to ja przynajmniej rozumiem skąd się biorą wyniki przytaczane co do działających GWC. Zaznaczam ponadto, że dzięki kondensacji nie dochodzi jednocześnie do wychłodzenia złoża na taką skalę jak wynika to z rozważań nie biorących pod uwagę powyższego. Zatem i regeneracja złoża nie musi przebiegać miesiącami.

Z braku czasu nie zamierzam zajmować się precyzyjnymi wyliczeniami któreby ilościowo opisały GWC. Z drugiej strony parametry wodno - gruntowe umiejscowienia potencjalnego GWC mogą się zmieniać w szerokim zakresie, w sposób istotnie modyfikujący wyniki liczbowe uzyskane z rozważań teoretycznych.

Jako zwykły inwestor zadowolę się w tym względzie "know-how" proponowanym przez Tanią Klimę.

Dziwne, że moje spostrzeżenia nie spotkały się z jakimkolwiek Waszym zainteresowaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszek,

czy zrobiles moze jakis prosty rysunek techniczny calego wymiennika, wraz z wymiarami (np. takze wymiary studni, jej glebokosc itd). Wydaje mi sie, ze dobre i SPRAWDZONE rozwiazania mozna powtarzac i ew. usprawniac. Oczywiscie, "lepsze jest wrogiem dobrego", i mozna mocno popsuc...

 

Jeszcze jedno - moze to zabrzmi jak herezja, ale czy nie mozna by zrobic wlotu powietrza np. z filtrem, wlot ktory automatycznie ustawialby sie otworem do wiatru (prosta strzalka wiatrowa o wiekszej mocy niz opor otworu) - czy nie odpada problem stalego wiatraczka (tylko w przypadku ciszy ?).

Pozdrawiam,

Michal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jerzy moze napiszesz o jakiej kondensacji wody w GWC mowisz

z tego co wiem, to woda z zimnego powietrza zimowego nie moze kondensowac w cieplym gruncie,

a moze znowu sie myle?.....

 

 

rozbrajacie mnie ta dyskusja

rzeczywiscie jest pare stron opisujacych teorie i praktyke GWC

radze szczerze aby zainteresowani poczytali sobie DOKLADNIE jak dzialaja takie wymienniki i jakie sa zalozenia , aby one mogly funkcjonowac

ja tu moge fektycznie tylko lac wode, ale ktos to juz zbadal i na moj gust wychodzi to o czym mowilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Wszystkich ale wątek ten w takiej formie nikomu nie służy a na pewno juz nie służy propagowaniu GWC w jakiejkolwiek postaci.

Nie chciałbym nikogo obrazić, ale jako użytkownik GWC i założyciel wątku poczuwam się do obowiązku skierowania dyskusji na właściwe tory.

1- gwc działa to jest fakt

2- nie jestem pasjonatem GWC

3- GWC jest elementem który podnosi temp. zimą i obniża latem(nie sprawdziłem)

4- nikogo nie zmuszam do zrobienia GWC

5- są to moje doświadczenia (to co napisałem do tej pory to prawda)

6- założenia mojego gwc są takie aby podgrzać na tyle powietrze aby w rekuperatorze nie nastąpiło szronienie.

7- zyski z gwc są dużżo mniejsze niż odzysk ciepła w rekuperatorze

8- koszty wykonania (w moim przypadku) mniej niż 1000zł

9- Warto robić GWC bo to ile by nie było jest to energia za darmo

10- jakiego typu zrobić musicie sami zadecydować

 

dla jerzyB

powietrze ogrzewająć się traci na wilgotności (względnej)

dlatego nikt nie zainteresował się twoją teorią

dla michaela

projekt mój opisuje całą wentylację na którą składa się:

czerpnia, GWC, rekuperator, kanały, wymiennik ciepla kominkowego, wentylatory, skrzynki rozprężne, kratki, i opisanie calości nie jest możliwe tutaj.

leonie

nie ma co sie denerwować zawsze jest tak że jest jakaś hipoteza którą trzeba poprzeć albo doświadczeniem albo teorią, a juz pełnią szczęścia jest kiedy ta teoria pokrywa się z praktyka i myślę że w przypadku GWC tak jest, nie jest to ogromna ilość energii jaką sie uzyskuje (w końcu to tylko kilka stopni powyżej zera), ale istotnym jest to że jest ona za darmo( niewielkim kosztem) i pozwala zaoszczędzić na np:zakupie rekuperatora bez nagrzewnicy wstępnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszek,

 

To oczywiste co mówisz z tym co dzieje się z wilgotnością względną powietrza podczas ogrzewania. Nie ma tu nic do dodania, ale zwróć uwagę, że gdy np. GWC startuje zimą (włączamy wentylator) - to najpierw jest w nim zgromadzone ciepłe (temp. gruntu) powietrze i to bliskie nasycenia. Powietrze zimne zasysane po starcie - powoduje kondensację pary wodnej z powietrza które było "wcześniej" w GWC.

Kondensacja pary wodnej - wydziela się ciepło i zmniejsza nieco objętość powietrza (z parą wodną). Potem proces ten biegnie sobie dalej. Jak to się ma do faktycznych uzysków energetycznych - pisałem wcześniej. Podkreślam jeszcze raz, że skoro jak sam powtarzałeś w kółko iż GWC działa, to musi być jakieś wyjaśnienie zjawiska.

Jerzy B.

 

P.S.

Może proces kondensacji daje pomijalne efekty, ale zadziwiające jest nie zastanowić się nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem

jeśli włączymy wentylator to najpierw usuniemy powietrze to które było w rurach (nagrzane i wilgotne)a następnie popłynie to z zewnątrz nie widzę większego sensu rozpatrywanie takiej teorii.

GWC działa jak każda piwnica w krórej jest cieplej w zimie,

dawniej na wsi przechowywano ziemniaki w kopcach takie budowle z ziemi i słomy i tam nie było żadnej kondensacji, a mimo to ziemniaki nie marzły.

wytłumaczenie tego zjawiska jest proste, natomiast opis matematyczny już bardziej skomplikowany, a i niewiadomych jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januszek- miales podac maila

przysle ci arkusz exela to sobie popatrzysz co mowi teoria

a jak jest z praktyka, to trzeba pomierzyc

ze powietrze sie ogrzeje to wynika tez i z mojej teorii

pytanie jaka energie uzyskamy i odpowiedz na to pytanie jest moim zdaniem najbardziej interesujaca dla tych wszystkich , ktorzy jeszcze nie zbudowali sobie GWC i zastanawiaja sie dlaczego mieliby to robic( jak sobie policza to moga podjac decyzje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Oj - skoro wszystko jest jasne i oczywiste to dziw bierze, że jeszcze o czymś się w ogóle dyskutuje (pisze) w "temacie GWC".

Co do piwniczki na płody rolne - jeśli spodziewasz się uzyskać w wyniku kondensacji pary wodnej kałużę - to oczywiście takiej kondensacji tam brak.

Jeden gram wykroplonej wody dostarcza ciepła na ogrzanie ok. 2m3 suchego powietrza o 1C. - to hamuje proces kondensacji, itd. itp...

A gdzie kinetyka zjawiska ?, powietrze przechodzące przez GWC zmienia się, przemiany fazowe zachodzą w sposób ciągły, czas przejścia powietrza przez GWC nie jest zerowy, oprócz ogrzewania powietrza od kamieni jakie znamy np. z sauny - zachodzi coś jeszcze - albo głównie coś jeszcze.

Jerzy B.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-18 13:05, leon_z_katowic wrote:

januszek- miales podac maila

przysle ci arkusz exela to sobie popatrzysz co mowi teoria

 

Pytanie tylko czy teoria wyczerpuje całość zagadnienia i dokładnie opisuje zachowanie rzeczywistego obiektu. Jeśli obiekt (GWC januszka) zachowuje się zupełnie inaczej niż mówi teoria (twój arkusz) to może zamiast przekonywać obiekt że zachowuje się nipoprawnie lepiej jest zmienić teorię???

 

Słyszałeś o dysonansie poznawczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurku czepileś się tej teorii która nijak sie nie ma do praktyki

o ile mi wiadomo nie widziałem żednej kropli wody zimą z swojego wymiennika, inaczej się ma sprawa latem.

powietrze wilgotne po ogrzaniu staje się suche więc co ma się wykraplać, a żadnej zmiany ciśnienia nie ma w tym wymienniku, nie widzę żadnego mechanizmu który mógłby wyzwolić kondensację,

w kotłach kondensaacyjnych spaliny zchładzają się i wtedy następuje kondensacja, a my w GWc chcemy podgrzac. odwrotne przemiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę : woda przy przechodzeniu w stan gazowy pobiera energię z zewnątrz (w przypadku Januszka jak sądzę jest to energia pobierana ze studni, studnia nawilżając powietrze zimą znacząco zwiększa pojemność cieplną medium tj. powietrza). GWC podnosi temperaturę mieszaniny pary i powietrza. Moim zdaniem miesznina para+ powietrze ma także lepszą przewodnośc cieplną co dodatkowo zwiększa wydajność GWC. Jako że powierzchnia GWC zimą ma wyższą temp. niż mieszanina powietrza i pary, która do niej wpada ze studni - nie zachodzi kondensacja na ściankach GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim stanowczo protestuje przeciw temu , ze jakoby

teoria miala sie nijak do praktyki

jak na razie tego nie udowodniles

pokaz jakas dluzsza serie pomiarowa , zmierz jakos rzeczywisty przeplyw (w m3/h) to bedziemy mogli mowic jak sie ma teoria do praktyki

jak na razie nie ma danych- przynajmniej od Ciebie

natomiast w literaturze mozna znalezc dane i potwierdzaja one teorie jak na moj gust wystarczajaco

 

 

"allserv.rug.ac.be/~gblanche/Warmtetechniek/AIVC2001_MDP2.pdf

 

szczegolnie to jest dobre

podaja tam wyniki obliczen i pomiary patrz rysunek 5

szkoda tylko ze zawsze w obrebie jednego tygodnia, wychodzi im, ze uzyskuja okolo 150 Wat na jeden metr biezacy- tylko przy jakiej roznicy temperatur gleba powietrze...

ze wzorow na plyte, ktore ja podalem, wychodzi okolo 50wat

oni jednak wykorzystuja fakt ze rurta to cylinder i w poczatkowej fazie czerpia energie z duzego cylindra

wystarczy jednak spojrzec na rysunek nr 4by zobaczyc te slynne profile temperatury o ktorych tyle gadalem

widac, ze po tygodniu ogrzalismy(bo tu mowimy o chlodzeniu w lecie, ale to jest to samo) grunt do jednego metra, a po miesiacu do dwoch metrow

to samo wynika z moich wzorow, bo i oni ich uzywaja- tylko , ze dla cylindrow, ( z tym , ze po tygodniu nie ma znaczenia , czy to cylinder, czy plyta, bo i tak mamy u gory w tym wypadku cieply obszar i chcemy to ciepo oddac w dol

"- zajrzyjcie to pogadamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...