Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Można. Skoro kiedyś się robiło z nich kanalizację. Wadą jest duża sztywność (mała plastycznosć) i jak się trochę grunt ruszy to wtedy się rozszczelniają... Ale myślę, że jak będą w gruncie to rozszczelnienie nie jest groźne, bo przecież i tak powietrze nie "ucieknie" do gruntu a przez małe rozszczelnienia grunt nie wejdxie do rury.

 

Radon jest zagrożeniem ale z tego co się dowiedziałem w Polsce występuje TYLKO na terenach górskich ! Ja buduję na Mazowszu więc mnie to nie dotyczy. Jeśli chcesz budować na pogórzu lub w górach to żwirowy i nieszczelny rurowy może stanowić źródło "zasysania" radonu - ale musisz to sprawdzić dokładnie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Januszek, czy mógłbyŚ opiSać dokładnie jaką maSz głębokoŚć Studni i jak w niej położyłeŚ rury i na jakiej głębokoŚci rura wchodzi w grunt. czy z tej Studni nadal możeSz korzyStać? Ja mam Studnię z której chcę tylko podlewać trawe. oSiem metrów od domu od północy, obwód fundamentów okoł0o 60 mertów ale sporo zakrętów czy twoim zdaniem jedna rura wokół domu pluS od Studni wyStarczy aby gwc działaj jak u Ciebie czyli rewelacyjnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszek, nie uciekaj "poza" bo pachnie to brzydko... (dla mnie przynajmniej).

Wiadomo, że masz przeponowy i z prostego psychologicznego punktu widzenia będziesz bardziej go bronił niż żwirowy. I na podstawie Twoich bardzo wartościowych i inteligentnych wypowiedzi nie powinieneś brać mojego stwierdzenia "osobiście".

 

Ja zdecydowałem się na żwirowy bo widzę (między innymi) w nim zalety w przypadku bezobsługowego załtawienia problemu wysokiego poziomu wód gruntowych.

 

Wydaje mi się, że Twoja poprzednia wypowiedź trochę (albo mocno) jest zaprzeczeniem Twojej postawy: nie krytykuj tylko przytaczaj konkrety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem wiosną dość spory GWC żwirowy.

Spory, bo podwójny aby zapewnić ciągłość pracy z wydajnością 400m3/h.

Właśnie wykonałem pomiary oporów GWC w funkcji wydajności powietrza...

 

Ale wracając do tematu:

Wymiennik żwirowy "współpracuje" z tzw. bakteriami ziemnymi

(a, że one działają - to "czuć" m.in. na cmentarzach).

Kamienie mają swą pojemność cieplną którą "dzielą" się z powietrzem.

Kamienie ponadto mają swą "porowatość" która działa jak katalizator w procesach wykraplania się i parowania wody zawartej w powietrzu zasysanym.

O ile wody gruntowe są i będą "głęboko" więc sprawa jasna - dla mnie.

 

A co przepędzi ew. grzyby i bakterie z rur PCV wymiennika przeponowego?

Chyba nie pęd powietrza ani chłodek z ziemi zza ścianki PCV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym próbował udowodmić wyższość jednego rozwiązania nad drugim to byłaby dyskusja o niczym i bez żadnego końca.

myślę że w obu wątkach powiedziano już tyle że każdy kto będzie chcial zrobić GWC ma alternatywę i jeśli zdecyduje się na którekolwiek rozwiązanie to będzie świadomy swojego wyboru.

nie ukrywam że ja nie mialem tego wyboru, znałem rozwiązanie jako rurowe, i dzięki taniaklima byłem "zmuszony" do szybszego uruchomienia swojego rurowego. Po lekturze i wymianie poglądów z taniaklima nie załuję że zrobiłem rurowy a to z bardzo prostej przyczyny cena.

Teraz kiedy mój pracuje i wiem jakie są zyski nie widzę żadnego usprawiedliwienia w właściwościach żwirowego dla ponoszenia większych kosztów jego budowy i eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

Pomiary żwirowego GWC - podwójny na 400m3/h

 

1.

Dla 500m3/h opór złoża wraz z kanałami doprowadzającymi (200mm) wynosi ok. 130Pa.

2.

Pomiar wykonałem "U-rurką" zmontowaną od ręki podczas "badań"

z jednej strony dołączoną do kanału między GWC a wentylatorem ssącym, z drugiej strony - ciśnienie atmosferyczne.

 

3.

Koszt GWC jak wyżej to łącznie ok. 4300zł (żwir, koparka, rury, fliselina, robota, styropian, folia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...