Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dyskusja toczy się już długo i dyskutantów też jest wielu.

O ile spostrzegawczość mnie nie myli to użytkowników żwirowego GWC oprócz Witka nie ma na tym forum.

A szkoda, bo na forum mamy tylko pytania i w konsekwencji rozważania.

Mam pytanie do Witka. Pytanie otwarte, ale nie chciałbym, by znowu pobudziło dyskusję, lecz by odpowiedź była jednoznaczna.

Ponieważ zajmujesz się tematem profesjonalnie, to czy znasz opinie ludzi użytkujących żwirowy GWC dla potrzeb domku jednorodzinnego? Najlepiej, gdyby to byli jeszcze Twoi klienci. Mozna by wówczas ocenić innowacje jakie wprowadziłeś do GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głębokości 2m mam rore fi 160 o długości ok. 20m. Rekuperatot Tywent o wydajności 500 m3 z letnią kasetą. Przy temperaturze 30 stopni do domu wchodzi powietrze o temperaturze 23 stopni. Pracuje to na pełnych obrotach przez cały czas. Udaje mi się schłodzić powietrze na poddaszu do normalnego poziomu umozliwiającego egzystencje bez otwierania okien.

 

Waldek K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanadyjczyk 150 m2.

Kubatura 400 m3.

Grunt wilgotny piasek z poziomem wody gruntowej około 2,5 m.

Rekuperator chodzi na pełnych obrotach od 10 rano do 24. W nocy działa na 50 %. W domu mieszkam od połowy czerwca i rekuperaatora praktycznie nie wyłączam. Ciekawym doświadczeniem jest czyszczenie filtrów w rekuperatorze. Robiłem to pierwszy raz i filtr wyglądał jak worek w odkurzaczu.

Na początku były problemy z dziwnym zapachem. Okazało się że odprowadzenie skroplin, które było skierowane do rury odpowietrzającej kanalizacje zaciąga powietrze z szamba i kieruje je do domu. Musiałem zlikwidowac to połączenie i rurkę do skroplin podłączyć inaczej.

Nawiewy z rekuperatora mam do 3 sypialni u góry i jedną rurą na parter. W czasie upałów ilość powietrza kierowanego na parter ograniczyłem do minimum. Wiekszośc nadmuchu jest skierowana na piętro. Ten system chłodzenia działa lepiej gdy zabroniłem domownikom otwierać okien (stare przyzwyczajenia). Gdy odwiedził mnie brat z rodzinką, którzy właśnie zamieszkali w ,,tradycyjnym domu'' bez rekuperatora, zadali mi pytanie, ile wydałem na klimatyzacje(1950 zł-koszt rekuperatora).

Życze powodzenia wszystkim inowatorom w ich działaniach wzbudzających usmieszki u ,,normalnych'' ludzi.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To moze ja sie tez pochwale, po raz pierwszy mialem okazje przetestowac swoj przeponowy. Na dworze 32 stopnie, wentylator na maxa -+ (dokladnie nie wiem bo nie znam oporów wymiennika) 400m3, temp na wlocie powietrza 23,5 temperatora w domu od 24 - 25,5 (zaleznie od wystawy polnocnej lub polodniowej), teraz jak temperatura spadla przelaczylem na czerpnie scienna wiec dokladnie nie wiem po jakim czasie sie taki wymiennik sie 'wygrzewa'. Przyjemnie sie bylo schowac w chlodmym domku w te weekendowe upaly :)).

Jak pisze sa to dopiero pierwsze pomiary, przedtem nie mialem przepustnicy scienna/gruntowa wiec czerpalem powietrze tylko ze sciennej. Wymiennik to dwie rury pcv fi 160 polozone rownolegle wzdluz dzialki na dlogosci 20 m (czyli razem 40m)

Dom parterowy bez poddasza 170m2.

Pawel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajpa

dawno tu nie bylem i musze powiedziec, ze sytuacja nic sie nie zmienila

dalej sa zwolenicy "taniej" klimy i taniego ciepla w zimie i to jest optymistyczne....

a teraz troche wyjasnien- ktos zarzuca ze dzialanie w lecie GWC w trybie 24 godz/dobe kloci sie z teoria- to nieporozumienie (czytacie i wiecie ze dzwoni ale juz w ktorym kosciele to niestety nie) otorz pisalem nijednokrotnie, ze jesli chodzi o dzialanie chlodzace w lecie to jak najbardziej 24 godzinny tryb pracy jest odpowiedni gdyz noca nastepuje regeneracja (powieterze jest przewaznie chlodniejsze niz 20 °C co powoduje regeneracje, przy okazji temperatura tegoz powietrza ktore wpada do mieszkania ne jest tak niska jak temp zewnetrzna- po prostu GWC dziala jak pewnien zbiornik buforowy (mozna tak powiedziec ) i usrednia nam temperature dobowa.

 

natomiast w zimie teoretycznie nalezaloby czynic przerwy powiedzmy 12 godzin pracy 12 godzin "odpoczynku" aby zmaksymalizowac temperature wlotowa do budynku- jednak z drugiej strony to wlasnie tryb pracy bez regeneracji powoduje maxymalny uzysk energii- wiec i tak nie bardzo ma sens jakakolwiek regeneracja.

 

a do tych ktorzy stosuja rekuperator w lecie mam pytanie w jakim celu?-

czyzby chcieli ogrzac wstepnie powietrze ktore ma chlodzic ich dom?

 

leon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leon,

Z tego co pisał wojtek, w nocy jego wentylacja pracuje na 50% dziennej wydajności. To gorące lato ma też nietypowo ciepłe noce. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nocne powietrze, powiedzmy o temperaturze nawet 18C ma "regenerować" ziemię, której średnia temperatura jest około 8-10C. Chyba jednak taka "regeneracja" więcej szkodzi niż pomaga.

 

Poczuwam się również do tych osób (bo powiedziałeś tylko "niektórzy"), które czytając Twoje rozważania teoretyczne wniskują, że bez regenarcji to GWC nie ma szans działać a w zimie to już zupełna "kaplica".

Może źle zrozumiałem... ale jak moje dziecko czegoś nie rozumie, to według mnie tylko 50% winy leży po stronie dziecka, reszta to nauczyciel :)

 

A teraz, żeby tego wątku nie zamienić w kolejną dyskusję bardziej teoretyczną, może założyciel powinien się wypowiedzieć, czy woli samą praktykę (co, ile i jak komu działa) czy chce troszkę dywagacji teporetycznych... :)

 

No i leon, nie obraź się broń Boże to nie taka jest zupełnie moja intencja !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...