Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zgadałem się w poprzednim tygodniu z Kulejem i razem z tym panem w moim domku zrobimy wentylację z jego reku oraz GWC żwirowy (nawet dwa na zmianę) i zobaczymy jak to u mnie zadziała .

Analizowałem reku Kuleja (wykres na jego stronie www) - zauważ, że wydajność powyżej 90% osiąga dla wydatku 50-70 m3/h, zaś dla wydajności roboczej wartość ta wynosi pomiędzy 60 a 70% czyli nie jest to najlepsza konstrukcja - nie warto przepłacać. np. Mistral duo wypada dużo lepiej przy niższej cenie (do Kuleja trzeba dołożyć dwa wentylatory po 500 zł netto, dwa filtry po 100 zł netto i obejście letnie), zaś zwykłe Mistrale duuuużo taniej przy takiej samej wydajności. Ponadto Kulej oferuje dość drogie przewody, które wymagają dodatkowego ocieplenia. Jeśli chcesz drogi i dobry reku dużo lepiej wypada Bartosz.

Pozdrawiam.

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Bartosz to reku, czy tylko sam wymiennik.

Jeden z instalatorów z którym rozmawiałem stwierdził, że Bartosz to tylko wymiennik i do niego trzeba dołożyć wentylatory i sterowanie.

On dobrze wypowiadała się o reku firmy CELTON.

Każdy ma jakieś zdanie. To pewno jak z samochodami.

Zastanawiam się, czy nie właściwsze skupić się na dobrym instalatorze i jego opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz to tylko reku, a oprócz tego co wymieniłeś liczą sobie osobno za sterowanie 550 zł i regulator prędkości obrotowej 220 zł co dla wymiennika CNWB 500/250 daje kwotę 7260 zł!

Dlatego napisałem „jeśli chcesz drogi” reku. Dla Bartosza lepiej natomiast wypadają same parametry wymiennika niż dla agagt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JerzyB,

Świetnie Twoja czerpnia wygląda !!!

 

Bartosz sprzedaje zarówno same wymienniki, jak i gotowe centrale (z wentylaotarami, przewodami, obejściem cletnim i chyba nawet z filtrami [nie pamiętam] odpwoednio drożej... ;)

 

A z tym wykresem Kuleja to mnie zawiodło... rzeczywiście w tym momencie Bartosz wypada znacznie lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku były problemy z dziwnym zapachem. Okazało się że odprowadzenie skroplin, które było skierowane do rury odpowietrzającej kanalizacje zaciąga powietrze z szamba i kieruje je do domu. Musiałem zlikwidowac to połączenie i rurkę do skroplin podłączyć inaczej.

Waldek

 

Napisz, czy miałeś zastosowane kolanko i wyciągało z niego wodę, czy jakiś inny sposób. Powiedz też jak rozwiązałeś odprowadzenie skroplin w wersji poprawionej i czy się sprawdza.

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,Jestem nowy w temacie - ale bacznie śledzę co piszecie. Zakładam rekuperator KOSS pod płytą grzejną . Rurę pod fundamentem już mam. Jedno mnie zastanawia - dlaczego nie dać rur karbowanych jak w przeponowych niemieckich? Jeśli karbowane to najłatwiej o rury rozsączające. Wodę gruntową mam na 3,5 m , podłoże piaskowe więc nie powinna zalewać mi rurek.

Jeli chodzi o odprowadzenie skroplin to proponuję rurkę fi 10 pod ociepleniem do ziemi . Po co obciążać szambo lub POŚ?

Co o tym sądzicie?

Automik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł chyba niezły. TYlko, że karbowane rury drenarskie mają dziurki więc może dobrze byłoby obłożyć je włókniną przed zakopaniem, żeby tam jakieś robaczki czy inne takie nie weszły.

 

A z odprowadzeniem skroplin to też ciekawy pomysł. Trzeba by dokłądniej oszacowac ilość i wtedy w zazleżności od chłonności podłoża pewnie można odprowadzać do ziemii, bo to przecież zupełnie nieszkodliwe. Z drugiej strony jeśli ilość skroplin będzie mała to dla "zasady" i zachiowania spójności instalacji chyba nie będzie problemem wpuszczenie ich do kanalizacji (lub na przykład szarej wody) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dobry pomysł z tymi rurami drenarskimi , za względu na dużą powierzchnię styku powietrza z ziemią pod warunkiem niskich wód gruntowych, ale :

czy istnieją rury drenarskie srednicy 200mm lub więcej ?

trzeba liczyć się z większymi oporami przepływu (moc wentylatora)

jeśli masz niski poziom wód gruntowych i zastosujesz rury drenarskie to wykroplona woda wysączy się przez otworki rury i nie potrzeba innych rozwiązań, oczywiście geowłóknina jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwusetek nie widziałem , ale są 120 , które ułożę równolegle - myślałem o 4 które będą póżniej wchodziły z jednej strony do skrzynki z drgiej rura 200 zakończona studnią . Jak sądzę najwięcej wody wykrapla się na początkowym odcinku.

Jeśli chodzi o ilość skroplin to słyszałem , że jest to dla domu 150 m ok 2000 l w roku - ale czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy proponują stosowanie rur karbowanych - ale z zewnątrz.

Wewnętrznie są gładkie ponieważ są 2 ściankowe, tworzywo PP (polipropylen).

Są tańsze od PVC i w wykonaniu niemieckim - czarne - u nas (Pipe Life) pomarańczowe z zewnątrz - białe od wewnątrz (PRAGMA).

Skojarzenie do drenarskich jest niewłaściwe.

Właśnie takich użyłem do wykonania kanałów GWC z czerpnią jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenę rury czyni jej waga - ilość tworzywa.

PRAGMA ma 2 cieńkie ścianki, wytrzymałość uzyskana jest dzięki odpowiedniemu połączeniu warstwy zewnętrznej i wewnętrznej.

Wynikowo jest lżejsza od PCV o kilkadziesiąt procent - stąd cena niższa.

(nie wnikając już w różnice ceny PP i PCV)

U mnie zanim trafiły pod ziemię wyglądały tak:

http://republika.pl/jerzy_b/obrazki/rp1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...