Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

Niemcy proponują stosowanie rur karbowanych - ale z zewnątrz.

Wewnętrznie są gładkie ponieważ są 2 ściankowe, tworzywo PP (polipropylen).

Są tańsze od PVC i w wykonaniu niemieckim - czarne - u nas (Pipe Life) pomarańczowe z zewnątrz - białe od wewnątrz (PRAGMA).

Skojarzenie do drenarskich jest niewłaściwe.

Właśnie takich użyłem do wykonania kanałów GWC z czerpnią jak wyżej.

Hm, właśnie sprawdziłem cennik tej pragmy - mb fi 160 17,5zł netto. To chyba raczej nie jest taniej niż PVC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobrze by było, aby wypowiedział się jakiś fizyk. Bo z jednej strony komory może zmniejszają wymianę, a z drugiej powierzchnia styku z gruntem jest przez nie większa.

Nie wiem jak jest w rzeczywistości, ale kusiły mnie te rury. Muszę podjąć decyzję w ciągu 2 tygodni.

 

Arecki

Po zastanowieniu odwołuję swoje stwierdzenie, że te rury nie nadają się na GWC. Jeśli "wąskim gardłem" jest transport ciepła z ziemi do rury to te komory nie mają najmniejszego znaczenia

A co do ceny to może faktycznie są tańsze. Mają dobre właściwości - nadają się do zastosowania w trudnych warunkach, więc porównywalne PCV są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wąskim gardłem jest transport ciepła z ziemi do rury sytuacja jest korzystna - karbowanie daje większą powierzchnię wymiany. Dwie warstwy, z których zbudowana jest rura stykają się, co prawda nie całą powierzchnią, ale te punkty styku aż nadto wystarczą do odprowadzenia ciepła z ziemi ponieważ materiał rury znacznie lepiej przewodzi ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i tak, tylko, że rure karbowaną jest trudno wyczyscic, a od czasu do czasu czyszczenie rury nalezy przeprowadzic. Dlatego wydaje mi sie, że rura fi 200mm kanalizacyjna trojwarstwowa, pomaranczowa, bedzie najbardziej trwala i calkiem dobrze spelni swoje zadanie.

 

Zwykle szare rury do kanalizacji mogą byc zbyt delikatne, aby wytrzymac napor 1,5m ziemi, czy sprawdzaliscie to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam czyscic rury taką specjalną szczotką do czyszczenia rur. Widzialem taką szczotke o dlugosci kilku metrow do czyszczenia kanalizacji. Wygląda jak szczotka z tworzywa do butelek w wymiarze maxi. Na pewno producent wykona ją o dlugosci 27 metrow. Pozniej zamierzam przyspawac tą elastyczną szczotke (drut prowadzący) do wiertla SDS Plus i krecąc wiertarką na malych obrotach, wlewając wode do rury, wyczyszce rure.

 

Przy gladkiej rurze o trzech kolankach i mocnej wiertarce powinno sie udac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!!

 

Wczoraj zakończyli budowę zwirowego u mnie!!!!

 

Koszty:

 

Koparka- 250 zł

Zwir (40-80 mm) 14 ton - 600 zł

Rury i kolana 250mm - 800 zł

styropian i folia - 200 zł

 

Wykonanie 1000- zł

 

Robiła to firma z Wroclawia . Oferuja tez automatuczne sterowniki z klapa i zegarem do przelaczania GWC i czerpni zewnetrznej. Koszt 1300 zł ale jaka wygoda. teraz podłaczaja wszytko do Mistrala 650. Wziąlem wiekszą bo zalezy mi na efektywnym schładzaniu w lecie. Dlatego takie gube rury z GWC. Napisze jak zacznie działać!!!!

 

Pozdrawiam grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gosc

Oferuja tez automatuczne sterowniki z klapa i zegarem do przelaczania GWC i czerpni zewnetrznej. Koszt 1300 zł ale jaka wygoda. teraz podłaczaja wszytko do Mistrala 650.

 

Pozdrawiam grzesiek

 

 

Czesc - daj namiary na producenta tych sterowników - czy to sam sterownik czy razem z trójnikiem i zwrotnicą?

 

raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! to znowu ja ! (ten od żwirowego poniżej)

 

Zwir ( a w zasadzie małe otoczaki) płukane na placu i bezpośrednio w złozu więc o zapachu piachu nie moze byc mowy. A pozatym szlag mnie trafi jak znowu przemoadrzali teoretycy wezma sie do dyskusji. Nie chcecie nie róbcie. Ja taka decyzje podjałem, zrobiłem i teraz bedzie mi "śmierdzieć" w zimie ciepłym a w lecie chłodnym powietrzem.

 

Sterowniki o których mowa sa w firmie rekuperatory.pl z Wrocławia. Nie wiem jak działają, napisze za kilka tygodni.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadałem się w poprzednim tygodniu z Kulejem i razem z tym panem w moim domku zrobimy wentylację z jego reku oraz przez to zaczynam za bardzo kombinować

Cześć,

Wiem że Pan Kulej działa w moim regionie, okolice gdańska,elbląga, . Możecie mi podać skąd bierzecie materiał na złoże? Ja mam z tym duże problemy.

pzdr

rl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie i czytam ... szczególnie ciekawy były fragmenty GWC & Rekuperator. Ponieważ rzeczy o których piszecie są fajne, ale >>wypasione<< konstrukcje zaczynają cenowo mnie przerażać -zastanawiam się czy nie można połączyć wymiany ciepła z gruntem i wymiany ciepła pomiędzy powietrzem wlotowym i wylotowym.

Wymagało by to puszczenie przez glebę/złoże zarówno powietrza wchodzącego jak i wychodzacego.

 

Z fizyką nie jestem na bakier więc moje rozumowanie wydaje mi się słuszne:

 

1. przy ogrzewaniu powietrze wchodzące nagrzewa się od gleby/złoża i od powietrza wychodzącego - powietrze wychodzące oddaje ciepło zarówno powietrzu wchodzącemu jak i zwiększa temperaturę gleby/złoża.

 

2. Przy chłodzeniu powietrze wylotowe omija system :-)

 

3. Wydaje się słuszne zaizolowanie takiego układu od góry (jakoś tak cieło w glebie się rozchodzi :-).

 

Jak widzielibyście takie rozwiązanie przy uzyciu rur - koszt wydaje się niewielki, a odpada konieczność kupowania rekuperatora. Oczywiście nie było by tak wydajne jak rekupertaor ale hmm.. ciekawe i tanie - co o tym sadzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...