Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

Rozwiązanie ciekawe. Obawiam się sprawności bardoz niskiej.

Kiedyś widziałem podobny pomysł: Gruba rura a w niej mniejsza, jedną płynie powietrze brudne a drugą przeciwnie czyste nagrzewając się od brudnego.

 

Ale... powierzchnia wymiany takiego ukłądu w porównaiu z rekupeartorem będzie kilkanaście razy mniejsza. Stąd wniosek, że sprawność rónież. Przy przepływie rzędu 100m3/s sprawność rzędu 20% to chyba nie jest to.

 

Też myśłałem o czymś takim ale w końcu postanowiłem nie wymyślać koła i kupić porządny rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

o parafinie za 2 tygodnie .

Zrobie nowy wątek .

Producent dostarczy mi na testy i wtedy będę opowiadał .

Na dziś na zachęte jedna informacja

 

100 l parafiny- pojemność cieplna 500 l wody :)

 

JerzyB - Kto ci wykonywał GWC i dlaczego teraz używasz jednego a nie na przemian - testujesz ?

Jeśli masz jakąś dokumentację to byłbym wdzięczny za przesłanie

 

[email protected]

Dwa tygodnie minęły. Masz już jakieś wieści o tej parafinie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale... powierzchnia wymiany takiego ukłądu w porównaiu z rekupeartorem będzie kilkanaście razy mniejsza. Stąd wniosek, że sprawność rónież. Przy przepływie rzędu 100m3/s sprawność rzędu 20% to chyba nie jest to.

 

 

Jakim przepływie ?? 100m3/s ! - to przecież niemozliwe !

wydaje mi się, że wystarczy znacznie mniejszy przepływ.

 

Ludzie zimą w mieszkaniach maja świerze powietrze wietrząc 3-4 razy dziennie co daje pełną wymianę powietrz raz na kilka godzin (dodając nawet wentylację przez szpary).

 

A tutaj co chwilę mówi się o pełnej wymianie powietrza co godzinę w domu !? po co ? - tam mamy c.a. 500 m3 - jak się wymieni całość 5 razy w ciągu doby to bedzie super !!

 

co oznacz przepływ 100m3/godzinę - czy to aby nie podwyższy sprawności !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obliczen i doswiadczenia wynika, że srednio dla domku wystarczy 140m3 na godzine (oczywiscie jesli nie ma imprezy i wielu palaczy). 0,3 wymiany srednio dla domku to jest juz duzo.

 

U siebie planuje wymiane w zakresie 140 m3 zimą do 800 m3 latem ze wzgledu na chlodzenie latem za pomocą GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W końcu decyzję podjąłem i instalację wentylacyjną z rekuperatorem i GWC żwirowym już mam wykonaną.

Wykonała mi to firma z Wrocławia, zapewne ta sama o której gość na forum wspominał.

Mam nadzieję, że jak zacznę użytkować to będę zadowolony. Cieszę się, że problem wyboru jest już za mną. Teraz mogę sie skupić na jak najszybszym zakończeniu remontu, bo mieszkanie na placu budowy nie jest przyjemne.

Też mam opcję ze sterownikiem i automatycznym przełączaniem- GWC a bezpośrednie czerpanie powietrza. Rozwiązanie trochę kosztowne, no ale nie chcę być stałym bywalcem w piwnicy.

Czerpnię wykonaliśmy jedną. Pomysł nasunął nam sie w trakcie wykonywania GWC.

Instalacja wentylacyjna ma możliwość współpracy z DGP z kominka, ale czy zadziała to się okaże. Pomysł pojawił się również w trakcie montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Wybudowałem Żwirowy Gruntowy Wymiennik Ciepła. Udało mi się w te kilka ciepłych dni listopada 2003 roku zgrać ze sobą wszystkie elementy tej układanki.

15 m3 (ok. 30 ton) żwiru 16/40 z kopalni żwiru Czatolin.

Koszt: żwir 45zł+7%VAT za tonę - 1445,5 zł

Transport żwiru i koszty koparki 1200 zł (załatwiałem w jednej firmie)

Rury fi 300 mm, kolanka fi 300, styropian, folia budowlana, geowłóknina, betonowe łupiny ok. 2500 zł

Ekipa 3 osoby 2 dni, 1000 zł

Zarówno rury jak i betonowe łupiny miałem z odzysku, nie udało mi się kupić kolanek fi 300 mm taniej niż 350 zł od sztuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Niemcy proponują stosowanie rur karbowanych - ale z zewnątrz.

Wewnętrznie są gładkie ponieważ są 2 ściankowe, tworzywo PP (polipropylen).

Są tańsze od PVC i w wykonaniu niemieckim - czarne - u nas (Pipe Life) pomarańczowe z zewnątrz - białe od wewnątrz (PRAGMA).

Skojarzenie do drenarskich jest niewłaściwe.

Właśnie takich użyłem do wykonania kanałów GWC z czerpnią jak wyżej.

 

Możesz coś napisać, jak ci się te rury sprawują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do pytania.

 

Ktoś pisał, że nie z PVC bo elektrostatyczne niby. Jednak wobec braku mocnych głosów przeciw i niskiej ceny mógłbym się na nie zdecydować. Jeżeli jednak te dwuwarstowe, karbowane byłyby jeszcze tańsze niż PVC i do tego z PP to chyb warto. Tylko jak się spisują? Co z ich przewodnością cieplną z tymi "karbami"???

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam żwirowy GWC więc rury te służą wyłacznie do transportu powietrza.

Po czasie - rury, jak rury - niczego złego ani dobrego nie widać i nie słychać.

Na odcinku między czerpnią a GWC leżą bezpośrednio w ziemi, na odcinku między GWC a domem są izolowane styropianem i folią.

Jeśli by miały służyć za przeponowy wymiennik - może trochę budowa ścianek (karbowane i podwójne) zwiększa opór cieplny, ale nie mam pojęcia o ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i się trochę pytam?

Czy instalacja wentylacyjna (z reku - taką mam - działa od 2 tygodni w wykańczanym domku) powinn chodzić na okrągło, czy planujecie jakieś sterowanie pozwalające np na wyłączenie inst. w czasie nieobecności domowników - np. zeby GWC odpoczął (to się o ile pamiętam nazywa się to regeneracją) i trochę prądu zaoszczędzić - czy jest sens wstawiania jakiegoś sterownika?

Mam prostego Mistrala 300.

 

MarekS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...