Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy wymiennik ciepla inaczej


Gość

Recommended Posts

masz racje, ze dokladnych wspolczynnikow nikt nie zna

dlatego i aby uproscic obliczenia mozna zawsze przyjac pewne zalozenia- ktore wybralem jak najbardziej korzystne dla GWC

 

moze mnie ktos poprawi powtarzam

lambda zwiru 0,2 ( to i tak wartosc moim zdaniem przesadzona(za wysoka))

cp 850 J/kgK

grubosc wyrstwy 1m

czas regeneracji 24 godziny

temperatura na styku +10°C

temp zloza -10°C

 

ktory z parametrow ktos zyczy sobie poprawic?

natomiast nieustalona wymiana ciepla to juz bardzo dobrze znany temat i o pomylce nie ma mowy

 

literatura:

Hobler-Ruch ciepla i wymienniki

VDI-Wärmeatlas- rozdzial Ec1- Ec17

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 465
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

leon,

a jak się mają obliczenia dla GWC januszka ?

Lepiej niż dla żwirowego czy gorzej ?

 

Nie znając się na termodynamice i nie podważając Twoich obliczeń na wyczucie wydaje mi się, że :

1. Albo wszyscy którzy mówią o GWC nie mają w tym ŻADNEJ praktyki

2. Albo w Twoich obliczeniach/założeniach trzeba coś skorygować.

 

To o czym pisze Januszek, RomanP (czytał pomiary), Skanska jakoś nie bardzo się zgadza z Twoimi obliczeniamu.

 

Nie odbierz tego źle. To nie jest żaden atak na Ciebie, tylko ciekawość bo coś tu nie gra. Albo Januszek, Skanska i inni praktycy coś źle mierzą albo coś te obliczenia trzeba uściślić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha jeszcze janusze co do twojego tekstu kazdy co obliczal wie...itd

 

kazdy kto czesto liczy (jak ja nie chwalac sie) naprawde wie ile warte sa uzywane przez niego wzory ( na codzien prowadze badania, pomiary itd)i jeszcze lepiej zdaje sobie sprawe jaki skutek ma zmiana danego parametru(wspolczynnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toż przecież czytajcie uważnie nie tylko koncowe posty ale cały wątek, w nim jest dokładnie zawarta budowa mojego GWC.

nie chciałbym żebyś mnie zle zrozumiał że nie potrafisz liczyć wręcz przeciwnie ale jak wspomniał pik33 ta studnia to jeden z warunków brzegowych, czy uwzględniłeś.

kolejna sprawa mówisz ze żwir ma lambda 0.2 reczywiście przesada

toż to super izolator nawet bloczki gazobetonowe typu ytong nie uzyskują takiego

Wg mnie żwir o masie 1.8t/m3 ma lambda 0.8

a tak w ogóle ja nie mam żwiru tylko grunt

gleba gliniasta na dodatek podmokła posiada lambda 1.8 do 2 wówczas jest 10 krotnie bardziej przepuszczalna niż w twoich założeniach.

wyjaśnij mi co to jest temp złoża -10 i jak wstawiasz stopnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz odpowiadam:

mowilem ze liczylem i podkreslam:regeneracje ZWIROWEGO GWC o grubosci jednego metra.

masz racje taki zwir to wysmienity izolator

sam zwir ma lambda okolo 5 natomiast jesli sie usypie z niego np GWC to ogolnie te wypelnienie ma lambda 0,2 (duzy spadek nie?-poczytaj - sa wykresy jak sie ma lambda materialu usypanego do materialu z ktorego jest usypane zloze w zaleznosci od porowatosci , ktora zalozylem 50%)

 

tak- wiec liczylem ta regeneracje

najwiecej ciepla "dostanie sie do GWC jesli bedzie maxymalna roznica temperatur miedzy gleba a zlozem

gleba ma podobno +10°C

a powietrze w zimie -10°C

tak wiec mozna przyjac ze zloze moze teoretycznie miec najmniej -10°C

i tak przyjalem w obliczeniach

 

po 24 godzinach regeneracji zloze ocieplilo sie o 2 °C

czyli uzyskalo -8°C

z tego dt=2°C mozna policzyc (wstawiajac mase zloza na m2 powierzchni i ciepla wlasciwego) o ile to energii wzbogacil sie GWC podczas tej regeneracji

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie skad biora cieplo?

to jest kluczowe pytanie- z gleby- powierzchnia wymiany ciepla nie ma tu wiekszego znaczenia, poniewaz cieplo jest pobierane z pewnych "obszarow" - powiedzmy cylindrow- jak u Ciebie- zwiekszanie tej powierzchni nie mialoby sensu- bo w danym cylindrze po pewnym czasie nie ma juz zadnego ciepla ktore mozna by odebrac.

dlatego taka instalacja jest jak najbardziej "rozlozysta"

ale i to niewiele pomaga- jak mowilem pompa odpompuje co jest do odpompowania i koniec

na regeneracje trzebaby dluuuuuuugo czekac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz

Ja mam złoże z materiału nie sypkiego czyli glina , mokra i na dodatek pod pokojem

więc założenia są takie

gleba ma może 8

 

właśnie cały czas problem rozbija się o wspł przenikania ciepła gruntu. nie wiem jaki jest u mnie ale wiem że temp. które podaję są prawdziwe i ufam swoim pomiarom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w rozjazdach, ale i tak dorwałem kawierenkę z internetem :smile:.

Choć wieści leon ma hiobowe, to jednak i tak cieszę się, że nareszcie cą to konkretne wyliczenia.

Pozostaje zastanowić się nad ewentualną pomyłką w założeniach. Jak na razie jej nie widzę, ale netężenie dB jest tu tak wysokie, że nie mogę się pożądnie skupić :smile:. Cieszy mnie jednak to, że przynajmniej Januszkowi się udało

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

podoba mi sie podejscie januszka

i kazdego goraco zachecam do pojscia w jego slady

dla tych jednak, ktorzy sa raczej sceptyczni i nie maja nic przeciwko nauce, albo przynajmniej chcieliby sie dowiedziec jak to wyglada z czysto fizycznego punktu widzenia podam dzisiaj prosty wzor jak mozna obliczyc maxymalny uzyskana energie z takiego GWC

najpierw jednak czekam na odpowiedz witka- mial dzisiaj co nieco wyjasnic jak on to projektuje

mnie najbardziej interesuje ksztalt projektowanych przez niego filtrow

ktos sie zglaszal , ze zakupil dokumentacje

moze on poda jaki wymiary ma zloze i na jaka wydajnosc jest zaprojektowane

dla chetnych mam znowu maly arkusik w excelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesmiem prosic ale bylbym głęboko wdzieczny gdyby Ci sie tak zachcialo i gdybyś posiedzial takze nad rurowym... :smile:

Mam podobne warunki jak Januszek (mokra glina) z tym, ze bez studni i zastanawiam sie czy moge sobie pozwolic na zakup rekuperatora bez nagrzewnicy antyoblodzeniowej.

pozdr, Pawel.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: PawelP dnia 2003-02-13 10:25 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej tam gwcowcy (ale zabrzmiało)

jak tam wasze osiągi w te mrozy

Teraz Witek na pewno się wkurzy ale zamim to zrobi to zapraszam Go wraz z Leonem na swoją budowę celem potwierdzenia

wczoraj mieliśmy mrozy -25 a wentylator pracuje cały czas na wydatku 100m3, gdyby teoria i założenia Leona były prawdziwe to wymrozilby się i tyle a tu patrz temperatura dodatnia, co prawda nie sprawdzałem jak było -25 bo sobie smacznie spałem ale jak sprawdzałem to na zewnątrz było -20 a temperatura z gwc +1, różnica zaje...

Może jeszcze znajdzie się ktoś kto ma GWC i potwierdzi bo samemu mi się nie chce wierzyć.

Pozdrawiam i zachęcam wszystkich do budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu GWCowiec na razie teoretyk... :smile:

 

We wspominanych wcześniej Nateriałach Budowlanych jest wykresik pomiary temperatur (wykonywanych co 3 godziny) przez pierwszy tydzień stycznia 2002 roku, z którego wynika, że przy temperaturze zewnętrznej gdzieś około -23 temperatura po GWC wciąż była powyżej zera (około +1). A średnia z tego tygodnia to około +6 przy średniej zewnętrznej około -10.

 

Niestety nie podanych żadnych informacji na temat budowy GWC ani jego wielkości.

 

Ktoś pytał o koszt wentylatorów do rekuperatora. W tymże modelowym domu wyszło rocznie 133zł (403kWh). Powierzchnia domu 177m2, kubatura 610m3. Technologia tradycyjna (cegła silikatowa 18cm, 18cm wełny mineralnej i 11 cm cegły osłonowej, dach 18cm wełny i 2cm styropianu od wewnątrz).

 

Wyszło w tym domu za sezon 2001/2002 sezonowe zapotrzebowanie na energię E=36,6 kWh/m2a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...