Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zagospodarowanie terenu: dom+stajnia+... kto pomoze???


Sarna170

Recommended Posts

chyba tylko silikaty.

co do betonu komórkowego to jego wytrzmałość na kopyta zwiększa 2 cm tynku cementowo-wapiennego. A jak dodasz jeszcze do tego włókna poliporpylenowe to już nie powinno być problemu. Co do podciągania wilgoci ze ściółki to wystarczy pomalować ściany do wysokości końskiego ogona farbą, chyba olejną, żeby była zmywalna. Dzięki temu ściany będą też łatwe do czyszczenia, np. wężem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

planuje kilka wybiegow i jeden z zadaszona ,czesciowo zabudowana wiata

 

Jeśli masz miec kilka wybiegów, to idealnie byłoby, by na każdym było jakieś zadaszenie. A może układ wybiegów pozwalałby na wybudowanie jednej większej wiaty, dostępnei z każdego wybiegu ?... Nie wiem, nie znam układu Twojej działki...

 

Co do stanowisk - znasz moje zdanie. Nie wiem (nie pamiętam ? ) ile koni planujesz mieć, czy od razu będziesz mieć stajnię w 100% zapełnioną ? Jeśli nie, to może zrób jednak pomieszczenia wielkości boksów ? Przedzielić w razie potrzeby boks na pół i w ten sposób stworzyć 2 stanowiska - to można zawsze i szybko.

 

Jezeli nie beton komorkowy ,to co jeszcze proponowalibyscie

 

Naprawdę daj sobie spokój z tymi ciepłymi materiałami. Naprawdę nie uważam, żeby zapewnianie koniom temperatury w stajni rzędu +10 stopni i nagłe wypuszczanie ich na wybieg w lutym (-20) było dla nich dobre... A ciepło ? Metabolizm konia to wspaniała rzecz, zwierzę samo potrafi wytworzyć sobie ciepło w każdej ilości, o ile tylko ma stały dostęp do paszy (siana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze... W chwili obecnej moje 4 konie stoją w drenianej stajni zbudowanej z desek 2,5 cm. Chodż sobie 24h na wolności. Mam możliwość wypuszczania ich na dwa pastwiska jedno 0,7ha i drugie ok 1,2 ha. W przyszłym roku prawdopodobnie dołącze kolejne ok. 0,5 ha. Cały czas mają dostęp do tej stajenki bez względu na którym obecnie przebywają. Jedynym problemem była woda. Mają poidła automatyczne podłączone na wężu ogrodowym. Odradam to rozwiązanie - latem wąż pęcznieje i złączki wywalają zimą wiadomo mróz. Dlatego też kończę podłączać im wodę wężem 25 położonym pod ziemią - problem z głowy. Stajnia jak już wcześniej wspomniałem w fazie projektu i chyba najlepszy materiał to silikat. Twardy, odporny na wilgoć. Co do izolacyjności cieplnej nie przejmowałbym się - zgadzam się w 100% z Tomkiem_J.

Pierwszy raz konie spędzą tu zimę i jedynie boję się o folbluta pozostałe powinny spokojnie przetrzymać. No chyba że przyjdzie -20 to wtedy powrót do dwóch boksów 3x3,5 i 2,5 m wysokości :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Czesc Biala.

Chyba tylko my budujemy... :wink: .Nikt sie wiecej nie odzywa...(nawet zostawilam wiadomosc na watku dla koniarzy ,ale tam tez cisza w tej materii).U mnie stan surowy otwarty stoi i czeka na lepsze czasy.Wiem,"ze bywasz w Swiecie" ,wiec licze na fotki i praktyczne pomysly.

Pozdrawiam i zycze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przelecialam cały wątek, poznałam osobę Tomka, z którym już znamy sie z volty i już niejednokrotnie korzystałam z jego wiedzy i doświadczenia. No i mam już pierwsze pytanie dotyczące studni. Bo ja jestem noga w czytaniu ze zrozumieniem. Czy to znaczy, że nie mogę mieć stajni bliżej nić 15 metrów od studni głebinowej, a padoków bliżej niż 70 metrów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Witaj

Przyjmij na samym początku, że... gu..ano się na tym znam!

Jak spotkam - to konia rozpoznaję! Tyle zostało mi z wiedzy, jaką kiedyś miałem (orałem koniem! :lol: ).

Ale....

Mam książkę. Nowy nabytek, choć to reprint!

Wydana w 1917roku.

Zawiera kompendium poruszanej tu wiedzy!

Pisana przez bardzo światłego człowieka.

Z wstępu:

"Książka niniejsza ma na celu niesienie pomocy doraźnej właścicielowi przy wznoszeniu budowli, bez potrzeby udawania sie do zawodowców; a zarazem ostrzegać, podczas robót budowlanych, przed popełnianiem takich błędów, któreby mogły narazić gospodarza na poważne straty."

Jest komplet.

Stajnia, owczarnia, wołownia - i to w kilku wariantach. (pomiędzy innymi!!!)

Pisane i rysowane przez człowieka, dla którego takie obiekty były codziennością i to On był tu autorytetem w ich budowie.

Jak potrzeba, to wsadzę tu skany kilku stron czy rysunków.

Trochę "biały kruk" więc odsyłanie do księgarni to kierowanie "na Berdyczów".

Mnie zaciekawiły czworaki i domek włościanina, szlachecki dworek, obejście i , oczywiście, technologia, materiałoznawstwo...

 

Jakby miało to co pomóc... napisz.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

Witajcie

Podsyłam Wam skany.

Kilka uwag mi się nasunęło po poczytaniu tego tekstu.

 

Dom dla konia wcale nie musi odpowiadać naszym obecnym gustom architektonicznym. Od czasu napisania tej książki wiele istotnych zmian nie zaszło.

Mierzymy w metrach nie w łokciach czy arszynach i nie płacimy rublami....

Wymiary i potrzeby konia są nadal takie same.

Bardzo cenny, jak mi się wydaje, jest opis systemu wentylacyjnego stajni działającego full automatyk i ZAWSZE, a bez jakiegokolwiek innego, poza siłami natury, napędu!

Ja WIEM (z własnego doświadczenia w podobnych zastosowaniach), że to działa!

 

Szczegółowa recepta przygotowania podłogi stajennej też wydaje się dobra, bo w markecie półproduktu się nie kupi... Robić trzeba... jak się wie jak!

 

No i jeszcze coś.

Dodałem gówniany problem (bo był).

Mam wrażenie, że o ile trudno o dobrego projektanta dla ludzi to z fachowym projektantem profesjonalnej przechowalni gówien to już kompletny kłopot!

 

Koń jest piękny, ale coś i je i.. wydala...

 

Jeżeli choć jedno zdanie się przyda - to mogę się cieszyć, że jakieś piękne zwierzę ma lepiej!

Ja mam psa i dzieciaki. W bloku (jeszcze) mieszkam i tylko czasem mogę sobie gdzieś konika obejrzeć.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podpatruje od jakiegos czasu forum i widze, ze tu duzo prawdziwych madrych i doswiadczonych glow. Potrzebuje Waszej rady, a w szczegolnosci koniarzy (sa tu tacy, widzialam :D ), dotyczacej zagospodarowania terenu. Dzialka ma 2,5 ha, szeroka na 50m, dluga 500m. Ma sie na niej znalezc dom, stajnia na ok 10 koni, budynek z 10 boksami dla psow, ujezdzalnia i padoki. Moze ktos ma doswiadczenie w jakiej odl. rozmiescic budynki, gdzie ujezdzalnie. Nie moge znalezc zadnych opracowan na ten temat. Prosze Was o pomoc, projektancji zaczynaja rozmowe od 10 000 zl za sama stajnie a mnie nie bardzo stac na taka "przyjemnosc". Bede wdzieczna za linki, szkice odreczne, cokolwiek, co mi pomoze. Pozdrawiam

P.S. Przepraszam za brak polskich znakow, ale klawiatura wrrrrrr...

http://www.stadninabialogora.pl/

Napisz do Właściciela i powołaj sie na mnie - Jarosław Cichawa - na pewno znajdzie chwile by pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...