Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Witajcie!!

Mam nie lada problem przy doborze pieca. Szukałem po wypowiedziach, po różnych forach, stronach i pytałem "fachowców", każdy z nich polecał niejako swój piec, który najczęściej montował. W skrócie powiem co o nich usłyszałem:

 

1. PER EKO KSR 25KW - 10 lat gwarancji na spawy, na resztę osprzętu 2 lata (podajnik wentylator, ruszt i retort). Piec z rozbudowanym strerownikiem. Groszek sortu 4-20mm. Polecają, aczkolwiek jest nieco brzydszy ponoć od pozycji 2 i stąd często ludzie wybieraja pozycje 2gą. Posiada dodatkowy ruszt. Trudno dostepny ruszt do ew. czyszczenia. Cena ok 5.650zł. http://www.prosat.pl/podstrony/kotly/per_eko_ksr.htm

 

2. TERMO TECH typ EKO TECH 26KW lub 19KW bez dodatkowego rusztu do palenia tradycyjnego. 5 lat gwarancji na spawy, na reszte standardowo 2 lata. Nieco ładniejszy niż PER EKO, posiada ten sam sterownik, dmuchawę i ślimak. Łatwo dostępny ruszt do czyszczenia. Groszek sortu 4-20mm. Generalnie jest to chyba to samo co PER EKO. Jest najczęsściej kupowanym piecem. Cena ok 7.200zł. http://www.prosat.pl/podstrony/kotly/termo_tech_eko_tech.htm

 

3. Ogniwo S8WC-20KW - Gwarancja na spawy 4 lata a na reszte 2 lata. Groszek sortu 5-20mm Chyba najmniej znany piec. prosty, podstawowy sterownik. Cena ok 6.400zł http://www.prosat.pl/podstrony/kotly/ogniwo_s8wc.htm

 

4. ZĘBIEC typ KWKP - stara ceniona i chyba dobra firma. Trwałość spawów 10 lat na pozostałe części 2 lata gwarancji. Groszek sortu 3-31mm czyli bedzie odporny na ew. duże kawałki węgla i ślimak sie nie zablokuje. Rozbudowany sterownik. Cena ok 6900zł. http://www.prosat.pl/podstrony/kotly/zebiec_kwkp.htm

 

Co mogli byście poradzić, może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie, może niedawno wybieraliście sami piec i jesteście na bieżąco? Na co zwracać uwagę. Który mogli byście mi zaproponować?

 

Dom o powierzchni 130m2, z suporka 24 plus 15cm steropianu w parterze ( w przyszłości może zagospodaruje poddasze. kotłownia w garażu.

Na razie ważna jest dla mnie bezawaryjność, trwałość i możliwość palenia resztek drewnianych po budowie (ok 5m3 drewna, plus ok 3m3 ściętych drzewek) Dodatkowo dobry sterownik z czujką temperatury w domu no i jak największy zasobnik żeby mozna było jak najrzadziej dosypywać węgla.

 

Wszystkie piece ponoić są wykonane z blachy 4mm a częśc komory spalania z blachy stalowej 5mm. Palnik retortowy jest żeliwny. Zbiornik jest albo z kwasówki, albo z blachy ocynkowanej.

Pozdrawiam i dzięki za wszelkie sugestie - Barti4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Też jestem ciekawa opinii uzytkowników - im więcej opinii tym lepiej -

aczkolwiek ja już wybrałam ziębca .Stoi w kotłowni i czeka na podłączenie.

Dlaczego wybrałam ten ?

Przede wszystkim wiele pozytywnych opinii na temat tego pieca na forum i nie tylko tytaj , a poza tym musiałam się na coś zdecydować :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśniejestem ciekawy co wyjdzie na ten temat...może ktos z użytkowników sie wypowie. Jeśli zaś chodzi o CWU to słyszałem że wystarczy zasypać raz na ok 10-12 dni, choć to głównie zależy od mocy kotła, ilości zużywanej wody no i oczwiście od pojemności zasobnika. Ja planuje do kotła zamówić najwiekszy osadnik jaki bedzie w ofercie (od wiekszego pieca) wtedy zasyp będę mógł zima robić co tydzień. Druga rzecz to wystarczył by mi kocioł ok 15-17KW, a świadomie chcę 20 lub 25KW żeby pracował bardziej na luzie i tez wtedy zasobnik powinien mi starczyc na dłużej. A za pare lat moze sie te pere KW przydać na poddasze. Wodę w lecie zamierzam grzać raczej elektrycznie na taniej taryfie nocnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z piecami na eko-groszek jest tak, ze staly sie ostatnio bardzo popularne i mnóstow nowych firm zaczeło je produkowac. Problem polega na tym, iż "ich wady technologiczne" wynikające z braku doświadczenia pojawic sie moga dopiero po czasie (tak bylo np. z piecem Eko-Greń wystawionym w lokalnym sklepie -> choc piec wyglada bardzo atrakcyjnie, klapa od zasobnika nie wytrzymala krótkiej proby czasu i "sie urwala").

Ponoć pierwsza firma, ktora "sprowadzila" piece na eko-groszek do Polski (ponoc ze Szkocji) byl HEF. Moi znajomi zakupili ich piec (http://www.hef.com.pl) i są bardzo zadowoleni. Piec pracuje na okrąglo przez caly rok (c.w.u.) + okres zimowy (c.o.). Załadunek (dom 300m2) - zima co 3-4 dni, latem co 2-3 tyg. (zalezy od intensywnosic korzystania z wody).

 

Pozdrawiam,

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłam Viadrusa czeskiego, ale cenowo to nie ta półka - netto po negocjcjach prawie 7kPLN za piec 25kW. Natomiast moi znajomi maja takie od kilku lat i dla tego go kupiłam. Myślałam jeszcze nad HEF'em ale po oględzinach i sprawdzeniu danych technicznych (chociażby ciężaru) wybrałam Viadrusa. Teraz w Castoramie jest promocja na Zębce - z tego co pamietam to około 5,5kPLN brutto (z 22% VAT), a więc na czymś oszczędzili - sprawdźcie sobie wagę - jakość użytych elementów (gruboość blach, i chyba kompletny brak żeliwa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że na to nie wpadłem...im kocioł cięzszy tym mocniejszy??? Hmmm coś tu musi byc na rzeczy, choc zembiec i Per-eko są jednymi z lżejszych...viadrus jest blisko o połowe cięzszy...trzeba by sie temu przyjrzeć.

jacekaqua... nie jestem z twojej okolicy, ale czy mógłbys podać namiary...może jakieś dane techniczne...albo strone producenta? Byłbym wdzięczny... Jeśli nie dowożą piecy, to za tę cene sam mógłbym sie do Twych okolic wybrac i przywieźć ten piecyk...

Bedę wdzięczny za kontakt...

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej konstruktywnej dysputy......i oczywiście dodanie do spistu kotła Viadrus LING 25 :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja od 2 miesięcy używam EKO-TECH'a 19kW ze stąporkowa (kupiony w prosacie za 5389). Instalację zrobiłem sam i sam również instalowałem kocioł. Przed podłączeniem termostatu pokojowego pełen zasobnik wystarczał na ok 6 dni (mam 2-tygodniowe dziecko więc nie mogę ani przez chwilę przestać grzać a noce coraz chłodniejsze).

Teraz, po podłączeniu termostatu tygodniowego (model T-400, 125 zł na allegro :) nie dokładam przez 11-12 dni (temperatura 22 stopnie, w nocy przymrozki). Póki co wszystko OK ale za krótko go używam żeby powiedzieć napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również Ciekawi ten temat na wiosnę prawdopodobnie będę kupował piec.

 

Tylko nie dajcie się nabrać, bo Ling 25 nie jest żeliwny. Jest tak samo stalowy jak Zębiec i Hef.

Oczywiście Viadrus w ofercie ma żeliwne piece ale nie te z podajniekiem.

 

Chciałbym się również dowiedzieć czy użytkownikom pieców na ekogroszek nie przeszkadza brak paleniska w którym można spalić kartony i inne odpady, czy nie przeszkadza brak możliwości naplenia byle czym jak brakuje kasy na eko-groszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal wszystkie kotły powyżej 20KW posiadaja dodatkowy ruszt do palenia "byle czym" :))

Ale nic za darmo...im więcej miejsca zajmuje dodatkowe palenisko tym mniej rurek do ogrzewania wody znajduje się w piecu...coś kosztem czegoś...tak więc jeśli jest też ruszt, to piec powinien miec mniejszą sprawność co widac po piecach w których można mieć tylko podajnik albo na zamówienie i podajnik i ruszt...

Mnie osobiście ruszt przyda się tylko do spalenia odpadów po budowie, a później....w zasadzie węgiel jest najtańszy z paliw, więc najekonomiczniejszy...jak zabraknie Ci kasy na węgiel to co dopiero inne paliwa? No chyba że masz obok las lub własne drzwka i bedziesz palił odpadami drzwnymi jak gałęzie, szyszki itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Żeliwne produkują w Ustroniu. Sam miałem na niego ochotę, ale górę wzięło moje lenistwo i jak na razie poprzestałem na gazowym, kondensacyjnym Junkersie.

http://www.kielar-eco.pl/html/podajnik.html

http://www.kielar-eco.pl/assets/images/autogen/a_podajnik_gif.gif

Cena około 10 tys.zł brutto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na mojej ikonce też mam kielara od prawie roku - pracuje nonstop.

 

Prawdziwy żeliwny i straaasznie cieżki :-?

 

To że dodatkowe palenisko ogranicza ilość czynnej powierzchni wymiennika to chyba jakieś brenie. W moim piecu palenisko to znajduje się w samym środku wymiennika który jest zbudowany z żeliwnych żeber o strasznie zagmatwanej budowie. Powierzchnia czynna tego wymiennika jest ogromna.

 

Jego jedyna wada to kłopotliwe czyszczenie z uwagi na ilość "zakamarków".

 

Masa mówie za siebie - ponad 400kg / 29kW 8)

 

Dla zainteresowanych polecam te wątkio ogrzewaniu ekogroszkiem

 

 

=>Opornie, ale wiosna chyba idzie - piec na ekogroszek

=>Kotły wielopaliwowe

=>Piece retortowe na eko-groszek

=>Kocioł na ekogroszek - koszt

=>ekogroszek i podłogówka

=>eko-groszek czy miał

=>Kocioł -> zasobnik -> grzejniki

=>brak gazu na działce - jak ogrzać dom ?

=>Czy moge podłaczyć do układu zamkniętego kocioł na groszek??

=>ekogroszek i podłogówka

 

w tym linku: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47119&sid=a04db85e93f43ebc76e337b475f7747a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja mam firmy http://www.kotrem.pl kolega tez nabyl no i hula.

PS. ta gwarancja 10 lat na spawy to jest bzdura tylko chwyt reklamowy 10 lat na calosc to jest cos!, bo jezeli spaw przetrzyma pierwszy rok to jest ok ale reszta jest narazona bardziej dlatego tylko 2 lata bo blacha z reguly jest ciensza o spawow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja na spawy 10lat :lol: . Pracuję w tym już trochę. To nabijanie w butelkę. Jeżeli kocioł pracuje na naczyniu otwartym, to wszystko może zgnić oprócz spawów.

Ciężar kotła. W zasadzie jest tak, że im cięższy, tym producent nie oszczędza na grubości blach. Jest to plus. Oczywiście grubość blach nie do przesady. Maks to 6mm.

Spotkałem taką reklamę zbiorników na cwu z kwasówki: gwarancja na spawy dożywotnia, tylko że firma przestała istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xavi, powiedz jeszcze coś o tym kielarze.

Jaką powierzchnię grzejesz tym 29 kW? Co z tym upierdliwym czyszczeniem? - jak często?

No i ceny???

yasioo

 

Powierzchnię mam 240m2.

Piec chodzi nonstop. Czyszczenie zwiększa sprawność kotła, dlatego im częściej tym lepiej. Jednak nie ma co przesadzać :wink:

Teraz przy zakupie dostaje sięspecjalny wycior z drutu - bardzo ułatwia pracę (ja go nie mam :evil: ).

 

Ceny: obecnie 29kW kosztuje 8 600,00 zł w Centralnej Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...