Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku)Czy to jest normalny czas grzania?

Tak długo, ponieważ piec nie przechodzi w jakiś specjalny tryb grzania.

 

Sterownik pieca posiada taką funkcję jak ładowanie CWU, ale aby z niej korzystać muszę wymienić termostat / kapilarę w bojlerze na kompatybilną ze sterownikiem pieca.

 

W opisie kotła r-eco przeczytałem że mają firmowy czujnik temperatury CWU który umieszcza się w gnieździe bojlera. Czy kielar też daje taki firmowy czujnik który współpracuje ze sterownikiem kotła?

 

 

Nie wiem jak obecnie, ale gdy kupowałem piec kilka lat temu to taki czujnik był opcją za 35 zł - producent GECO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Xavi jak masz rozwiązanr odprowadzenie spalin z kotła, czy rura idzie poziomo do wlotu w kominie, czy też wznosi się, czy masz jakieś kolanaka w płąszczyźnie poziomej, czy też w płaszczyźnie poziomej rura z kotła idzie prosto do komina?

 

Idealnie byłoby, gdyby czopuch miał ok 50cm długości i lekko wznosił się w stronę komina. Dopuszczalne jest także zamontowanie go w poziomie. Nie powinno na nim być żadnych kolan, ewentualnie o kącie poniżej 60 st. I najlepiej aby była w nim wyczystka 8)

 

Życie pokazuje, że rzadko kiedy tak się robi. U mnie np.: są dwa kolana 90st. układające czopuch w małe „S” o dł. całkowitej ok 80cm. Było to konieczne, ponieważ komin „wypadł” w samym rogu kotłowni. Obecnie zrobiłbym to inaczej, bo jest to porażka - prawdopodobnie przez takie rozwiązanie mam słaby ciąg. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 weeks później...

No to rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy.

 

Obecna cena groszku to załamka :evil:

 

Przez okres letni moja kotłownia była wyłączona, a CWU zasilane było energią elektryczną.

 

Po pierwszym rachunku za prąd doszliśmy do wniosku, że opłata za taki luksus jest do zaakceptowania i grzanie wody prądem trwało aż do początku października.

 

Komfort jest niesamowity – zero kontroli w kotłowni, cisza, czystość itp.

 

Przed rozpaleniem przeprowadziłem gruntowne czyszczenie pieca. Po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia eksploatacji zdjąłem czopuch oraz wygarnąłem sadzę z komina drzwiczkami rewizyjnymi.

 

Sadzy nazbierało się ogromne wiadro po tynku cienkowarstwowym !!

Przekrój czopucha był zmniejszony o ok. 1/3 !!

 

Cała operacja czyszczenia pieca trwała ok 1,5 godz, a ja po niej wyglądałem jak młodszy brat Kaliego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcialbym sie podzielic uwagami na temat piecow retortowych zasilanych eko-groszkiem.

Do tej pory przez 6 sezonow grzewczych ogrzewalem dom (250 m uzytkowej) Buderusem na olej opalowy. W wakacje dokonalem malej korekty i zainwestowalem w piec Stalkotu 25 kW (http://www.stalkot.pl/) ktory poprzez wymiennik ciepla zostal on podlaczony do instalacji C.O. (hybryda instalacja zamknieta/otwarta). Dodatkowo wyrzucilem 2 przeplywowe podgrzewacze wody i zastosowalem wymiennik wody urzytkowej 140 l Galmet-u.

 

Wnioski.

Temperatura w domu to obecnie 21 -22 st. (do tej pory zeby nie zbankrutowac mialem max. 19-20). Ciepla woda urzytkowa - praktycznie bez ograniczen (4 osobowa rodzina). Pod wzgledem finansowym - wychodzi na to ze jest taniej o okolo 1/3, ale temperatura i komfort urzytkowania domu znaczaco wyzsza zeby nie powiedziec ze wreszcie normalna (do tej pory tem. na kotle olejowym max. ustawiona byla na 55 st. obecnie na retorcie 63 st. co skutkuje tym ze kaloryfery wreszcie pracuja tak jak powinny).

Obsluga - max. 5 minut dziennie (dorzucenie do zasobnika worka ekogroszku i usuniecie popiolu z popielnika). Piec jest praktycznie bezobslugowy, sterownik sam przez caly czas na biezaco ustawia optymalne parametry pracy - bez udzialu uzytkownika.

Podsumowujac - miedzy bajki mozna wlozyc argumentacje ze piece na olej lub gaz sa lepsze bo ich obsluga ogranicza sie do wl/wyl zasilania. Jesli wezmie sie pod uwage stosunek kosztow eksploatacyjnych/komfortu uzytkowania/pracochlonnosci to w moim przekonaniu zdecydowanie wygrywa piec retortowy. Polecam - REWELACJA !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze ja chce byc kolejnym zadowolonym ale nie wiem jaki piec wybrac :(.

rozmawiałem wstepnie z instalatorem i polecił mi piec Galmeta...

nieststy na forum nic na temat tego piweca nie znalazlem.

piec bedzie grzal rowniez cwu latem wiec zależy mi na piecu ekonomicznym...

kurcze kolejny problem co wybrać ... ???

 

jak to jest z minimalnym spalaniem węgla na godzinę jest coś takiego ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Mam taki sam sterownik na kotle Termo-tech, ale jestem kompletnym nowincjuszem.

Proszę napiszcie jakie macie ustawienia ale z nazwami funkcji a nie literkami U bo nic z tego nie wiem.

 

Ja na razie ustawiłem tak:

temp. na kotle 56 C

czas pracy podajnika 8s

czas przerwy 52s - czy to prawda ze te dwa czasu muszą w sumie mieć 1 min?

wentylator na 3.

 

Nic więcej nie ustawiałem bo nie wiem za bardzo o co chodzi.

 

Przy takich ustawieniach nie osiąga temp. zadanej, cały czas chodzi wentylator a ja nie wiem co mam zrobic

Oprócz tego gdy otwieram zbiornik to po jakimś czasie wydobywa się z niego dym.

 

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem w zeszłym roku piec na Eko-groszek i bardzo sobie chwale...ale z ustawieniami parametrów było ciężko jedyna rada to metoda prób i błędów.Regulator który posiadam to Tango Negro a słyszałem już o regulatorach takich w których nie trzeba ,,bawić' się z ustawieniami że niby sam sobie dawkuje paliwo,pompe itd.?Słyszeliście cos o tym?A jeśli ktoś ma jakieś pytania na temat pieca czy parametrów to jeśli będe coś wiedział to z chęcią pomoge. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest z Pleszewa 25Kw a sterownik mam z Wrocławia o nazwie taką jak podałem.Cały czas próbuje go ustawic na mniehjsze spalanie węgla i hjak narazie jestem na dobrej drodze.Obecnie piec pracuje 11min. a pauzy mam 17 min. Czy można jeszcze coś zmnienic czy juz go tak zostawić?

 

No to ja mam taki sam sterownik do kotła Krzaczka 25. Tez nie mogę go ustawić :cry: albo nie dogrzewa i zaczyna sie palic nisko w retorcie, albo robi się się skorupa po nocy

 

Podziel sie informacją o parametrach:

Ond

OnG

OnP

OFs

Pra

Pau

i zadanej temperaturze

 

I jeszcze dane podajnika, jeśli można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...