Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba cos ten układ jest nie halo, wymiennik za zasobnikiem?

 

Tak to jest zrobione. Woda w zasobniku grzeje się do takiej temperatury jaka jest ustawiona na kotle (czyli w tym momencie 60 st. C). Żeby nie mieć takiej gorącej wody w kranach zastosowany jest mieszacz, który na wyjściu z zasobnika wody CWU miesza ją z zimną, żeby osiągnąć 45-50 st. C.

 

Ma to jakiś negatywny wpływ na system CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Vafel,

A co jak bedziesz grzał 75 na piecu..?? Wiem mieszacz pomaga i nie dopusci go zbyt gorącej wody, ale wtedy niepotrzebnie utrzymujesz cały zbiornik gorącej wody.

U mnie sterownk Manuet jesli grzeje CWU tutomatycznie podnosi temp kotła o 10stC pomimo nastawionej na CO.

Mam też tryb lato i wtedy sterownik grzeje tylko CWU. Robie to bez zamykania zaworów

Nie wiem dokładnie ale latem u ciebie wodą ciagle bedzie chodziła przez wymiennik powodując niepotrzebne straty.

 

Tak to jest u mnie zrobione, zdjecie podczas montazu kotła, brakuje jeszcze uporzadkowania kabli i izolacji rurek:

 

http://lh3.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emQbN2rkI/AAAAAAAADNM/4eOxyPFZZKY/s640/DSC00023.JPG

 

http://lh4.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emS7K9lII/AAAAAAAADNU/p3bVl6UN5hk/s640/DSC00022.JPG

 

http://lh5.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emUi5n7pI/AAAAAAAADNY/vtvOhN8teE8/s512/DSC00021.JPG

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wafel

 

U mnie sterownik kotła pilnuje grzania wody w CWU do tych zadanych 45 stopni z histerezą 3 stopni ( przy ustawionym priorytecie CWU). Tak więc niezależnie od tego o ile jest wyższa temperatura na kotle to mam odpowiednią temperaturę CWU tą zadaną, a jak temperatura na kotle akurat jest niższa bo kocioł jest w trybie podtrzymania to sterownik wymusza dogrzanie do wyższej temperatury aby dogrzać CWU. To moje rozwiązanie wydaje mi się ogólnie w porządku bo jakoś nie widzę sensu aby wodę do CWU najpierw podgrzewać do wysokiej temperatury a następnie schładzać.

 

Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.

 

Jestem w tych sprawach tylko laikiem i opieram się głównie na własnych doświadczeniach ale co do tych dwóch rozwiązań to mam subiektywną opinię, że tak bym nie zrobił.

 

W każdym razie powodzenia z ta instalacją i napisz kiedyś jeszcze jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wafel

Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.

 

Kocioł na paliwo stałe musi pracować w instalacji otwartej. Z kolei lepiej jest jeśli podłogówka i grzejniki pracują w instalacji zamkniętej (z różnych powodów). Dlatego zastosowano wymiennik ciepła. To rozwiązanie jest OK. Martwi mnie trochę to wstawienie zasobnika CWU w ten układ otwarty...

 

Akrimka - rozumiem, że to Twoje rozwiązanie jest fajniejsze, ale chyba musisz mieć do tego osobną pompę do CWU (bo jak inaczej kocioł sterowałby samym obiegiem CWU)? Jeśli dobrze myślę, to u mnie coś takiego mogłoby być, gdybym dołożył jeszcze jedną pompę przeznaczoną stricte do CWU, która byłaby sterowana ze sterownika kotła (sterownik ma taką możliwość). Wyobrażam sobie, że wyglądałoby to mniej więcej tak:

 

http://img185.imageshack.us/img185/9411/kotlowniauklad2.th.jpg

 

Czy to byłoby lepsze rozwiązanie?

 

Edit: OK. Już wiem, że to bez sensu. Pytanie: jak powinno to wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wafel

Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.

 

Kocioł na paliwo stałe musi pracować w instalacji otwartej. Z kolei lepiej jest jeśli podłogówka i grzejniki pracują w instalacji zamkniętej (z różnych powodów). Dlatego zastosowano wymiennik ciepła. To rozwiązanie jest OK. Martwi mnie trochę to wstawienie zasobnika CWU w ten układ otwarty...

 

Akrimka - rozumiem, że to Twoje rozwiązanie jest fajniejsze, ale chyba musisz mieć do tego osobną pompę do CWU (bo jak inaczej kocioł sterowałby samym obiegiem CWU)? Jeśli dobrze myślę, to u mnie coś takiego mogłoby być, gdybym dołożył jeszcze jedną pompę przeznaczoną stricte do CWU, która byłaby sterowana ze sterownika kotła (sterownik ma taką możliwość). Wyobrażam sobie, że wyglądałoby to mniej więcej tak:

 

http://img185.imageshack.us/img185/9411/kotlowniauklad2.jpg

 

Czy to byłoby lepsze rozwiązanie?

 

 

Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To jeszcze raz ja z moją instalacją ekogroszkową. Układ, który mi wykonał wykonawca wygląda tak:

 

http://img146.imageshack.us/img146/2249/schematkotlownia.jpg

 

Na pomarańczowo - układ otwarty. Na niebiesko - zamknięty.

 

Jak widać regulator na kotle (Ognik PID II) steruje tylko jedną pompką obsługującą układ otwarty, a pompami od podłogówki i grzejników steruje inny regulator powieszony na ścianie. Czy przy takim układzie Ognik będzie w stanie efektywnie sterować kotłem?

Czy taki układ jest w miarę OK? Tzn. nie będzie powodował jakichś problemów?

 

Wesołe tworzenie.

 

Pompę na grzejniki mozna było podłączyć razem z ta pierwszą pod ognika.

Choć pewnie jakis cel w tym był.

 

Spokojnie Ognik by ciągnął obie pompy.

 

Pompę na podłogowe plus sterowanie tym mieszaczem pod moduł zaworu mieszającego np.RT-12 lub Euroster e1100m.

 

Daj znac na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

 

To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...

Więc jak powinno być?

 

Najpierw piszesz, że to układ któłry Ci wykonał wykonawca, teraz, że Twój pomysł. To jak to jest?

 

Wykonawca wykonał mi ten pierwszy układ (z trzema pompami). Mój pomysł to był ten drugi układ... Teraz już wiem, że mój pomysł nie ma sensu. Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

 

No właśnie nie ma to za bardzo teraz sensu, dysponujesz jednym z najlepszych sterowników z pidem, który ma sterowanie pompy ładującej cwu. Dzięki temu możesz niezależnie od potrzeb c.o. podgrzewać sobie wodę na temperaturę niższą albo wyższą od temp zadanej na piecu. W układzie jaki masz teraz możesz mieć problem w zimie gdy będą duże mrozy, i akurat będzie duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, woda z pieca wychłodzona w wężownicy boilera wejdzie do wymiennika płytowego na którym też zawsze tracisz kilka stopni nie będzie w stanie dobrze oddać ciepła na kaloryfery. Możliwe że wtedy aby uzyskać np 55 st. na grzejnikach na piecu trzeba bedzie ustawić z 80 st. A boiler to masz jaki? Z wężownicą spiralną (pionowy) czy poziomy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

 

No właśnie nie ma to za bardzo teraz sensu, dysponujesz jednym z najlepszych sterowników z pidem, który ma sterowanie pompy ładującej cwu. Dzięki temu możesz niezależnie od potrzeb c.o. podgrzewać sobie wodę na temperaturę niższą albo wyższą od temp zadanej na piecu. W układzie jaki masz teraz możesz mieć problem w zimie gdy będą duże mrozy, i akurat będzie duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, woda z pieca wychłodzona w wężownicy boilera wejdzie do wymiennika płytowego na którym też zawsze tracisz kilka stopni nie będzie w stanie dobrze oddać ciepła na kaloryfery. Możliwe że wtedy aby uzyskać np 55 st. na grzejnikach na piecu trzeba bedzie ustawić z 80 st. A boiler to masz jaki? Z wężownicą spiralną (pionowy) czy poziomy?

 

Boiler mam pionowy 220l Biawar.

 

Piszesz, że woda z pieca wychłodzi się w wężownicy boilera. Ale przecież w końcu woda w boilerze nagrzeje się do temperatury zbliżonej do tej ustawionej na piecu i wtedy już nie będzie tak znacząco chłodzić wody, czy nie tak? Żeby problem, o którym piszesz nastąpił musiałyby być duże mrozy i jednocześnie musiałbym wylać dużo ciepłej wody z boilera... Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Boiler mam pionowy 220l Biawar.

 

Piszesz, że woda z pieca wychłodzi się w wężownicy boilera. Ale przecież w końcu woda w boilerze nagrzeje się do temperatury zbliżonej do tej ustawionej na piecu i wtedy już nie będzie tak znacząco chłodzić wody, czy nie tak? Żeby problem, o którym piszesz nastąpił musiałyby być duże mrozy i jednocześnie musiałbym wylać dużo ciepłej wody z boilera... Dobrze rozumiem?

 

Dokładnie, w praktyce to będzie coś w rodzaju układu jak na schemacie z włączonym priorytetem cwu. Tak naprawdę to przetestujesz to wszystko kolejnej zimy i podzielisz się wrażeniami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To jeszcze raz ja z moją instalacją ekogroszkową. Układ, który mi wykonał wykonawca wygląda tak:

 

http://img146.imageshack.us/img146/2249/schematkotlownia.jpg

 

Na pomarańczowo - układ otwarty. Na niebiesko - zamknięty.

 

Jak widać regulator na kotle (Ognik PID II) steruje tylko jedną pompką obsługującą układ otwarty, a pompami od podłogówki i grzejników steruje inny regulator powieszony na ścianie. Czy przy takim układzie Ognik będzie w stanie efektywnie sterować kotłem?

Czy taki układ jest w miarę OK? Tzn. nie będzie powodował jakichś problemów?

 

Wesołe tworzenie.

 

Pompę na grzejniki mozna było podłączyć razem z ta pierwszą pod ognika.

Choć pewnie jakis cel w tym był.

 

Spokojnie Ognik by ciągnął obie pompy.

 

Pompę na podłogowe plus sterowanie tym mieszaczem pod moduł zaworu mieszającego np.RT-12 lub Euroster e1100m.

 

Daj znac na priva.

 

Mam podobny uklad z wymiennikiem (mam takze piec gazowy- stad koniecznosc zastosowania wymiennika), tyle ze zasobnik z wlasna pompa jest za wymiennikiem (juz po stronie ukladu zamknietego). Dziala to juz 4 lata tak, ale do dzisiaj bije sie myslami, czy to jest optymalne rozwiazanie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny uklad z wymiennikiem (mam takze piec gazowy- stad koniecznosc zastosowania wymiennika), tyle ze zasobnik z wlasna pompa jest za wymiennikiem (juz po stronie ukladu zamknietego). Dziala to juz 4 lata tak, ale do dzisiaj bije sie myslami, czy to jest optymalne rozwiazanie???

 

Ale masz z tym jakieś problemy, że bijesz się z myślami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...