Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Dlatego trzeba olać cwaniaków - wypróbować ten czeski po 270 zł za tonę i jak będzie ok spytać o cenę workowanego, zmówić się z sąsiadami i kupić 25 ton np. na 6 domów :wink:

 

Zastanawiałem sie nat tym pioruńsko huczącym nocą wentylatorem pieca - czemy producenci nie daja tam wentyli PAPST, które są ciche i biorą dużo mniej prądu - a może którys takie wstawia ?

 

Zastanawiam się nad przerobieniem tego pioruństwa tzn. wymianą na PAPST lub jakimś wytłumieniem wełną - może coś w stylu instalacji mendrasa ?

 

Zużycie prądu u mnie zimą wynosiło około 100 kWh miesięcznie, z czego piec brał 50 kWh, a wentylacja 40 kWh.

W wentylacji są PAPST, więc jest kolejny powód, żeby wymienić wentyl pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam Forumowiczów :lol:

 

Budowanie dopiero zacznę ale już myślałem nad kotłem - do tej pory byłem zdecydowany prawie na 100% na Ling Combi 23kW Klimosza ale znalazłem dziś takie cudo :

 

http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html#tof

 

co o tym myślicie?? Przejrzalem forum na tamtej stronie i troche narzekają na głośną pracę wentylatorów w wersji 15kW....i pare innych drobnych usterek

Użytkuje może ktoś już coś takiego?? Piszą też że jak się już dobrze wszystko poustawia to hula jak sie patrzy. A do tego w zestawie te wszystkie bajery :lol: zawor czretordozny , rozpalarka do wszystkich rodzajów paliwa (oprócz drewna), czujnik pogodowy , sonda lambda......i nie wiem co tam jeszcze...

 

Co myślicie zwłaszcza o tym automatycznym rozpalaniu - warte to uwagi....??

 

i jeszcze jedno - niegdzie nie moglem znalezc pojemnosci zasobników jednego i drugiego - może mi ktoś życzliwy podpowiedziec??

 

I jeszcze jedno - nie wiem czy dobrze celuje w moc....domek w oryginale ma pu 126m2, parterowy z poddaszem uzytkowym - dalem go lekko przerobic wiec moze byc kilka metrow wiekszy.... - do tego garaz planuje ogrzewany i dwa pomieszczenia gospodarcze, licze ze na ok 60m2 bedzie ogrzewanie podlogowe - reszta grzejniki...

 

pozdrawiam

 

macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macio, jeśli chcesz mieć bajery to OK. Oczywiście palisz pelletami.

 

jeśli chcesz mieć kocioł na węgiel to, o Kostrzewie zapomnij i zostań przy Lingu. Tylko po co ci żeliwny? Lepszy i tańszy jest stalowy Duo. Tylko kup sobie z rusztem obrotowym. Bez niego nie warto wydawać tyle pieniędzy, bo podobny wymiennik ma np. Defro Duo a jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow....dzieki Mendras.... :D

 

nie spodziewalem sie az tak szybkiej reakcji... :wink:

palic chce glownie grochem ale chce miec te mozliwosc ze jakby co to mozna i pelletami i drewnem....

a zeliwny chcialem ze wzgledu na trwalosc

spotkalem sie z taka opinia ze stalowy - mniej trwaraly ale latwiej naprawic(proste spawanie) - a zeliwny trwalszy ale jak juz cos....nie daj Boze....to troche gorzej niz ze stalowym

i tez sie zastanawialem nad bajerami - regulator pogodowy i pokojowy to chyba fajna sprawa , niezaleznie od kotla , a ta zapalarka....pomyslalem ze zima i tak piec "chodzi" caly czas - a latem.....planuje solary na dachu i w razie czego grzalke elektryczna w zbiorniku cwu - wiec.......w sumie piec niepotrzebny....to po co mi taka automatyczna zapalarka.....

a co z ta regulacja "fuzzy logic" i sonda lambda - uwazasz ze to pic na wode i te oczednosci w zuzyciu paliwa to jakich chwyt??

czy po prostu w innych kotlach mozna to samo uzyskac regulujac parametry odpowiednio - tyle ze recznie??

dobrze mysle??

dlaczego piszesz ze Kostrzewa na wegiel niedobra??

i na czym polego cudownosc tego rusztu obrotowego??

 

macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macio, historie ze spawaniem kotła czy jakieś tego typu naprawy, to w kotłach klepanych w stodole. Nawet dawniej kotły zrobione przez solidnych rzemieślników z blachy kotłowej wytrzymywały 15 - 20 lat a paliło się w nich byle czym i zasiarczonym mułem węglowym mieszanym z wodą. Dziś elementy tnie automat plazmowy, spawają roboty itd. Prędzej możesz mieć problemy z żeliwem, bo z jego jakością nie można być pewnym na 100%. A poza tym czyszczenie!! Zdecydowanie kocioł stalowy dobrej firmy.

Co do sondy lambda, to jej skuteczność w przypadku palnika węglowego jest raczej teoretyczna.

później dopiszę parę słów jeszcze. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś zna producenta który ma lub modyfikuje kotły na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym tak aby czopuch miał wyjście z góry lub z boku (po przeciwnej stronie niż zasobnik).

Z tych co znalazłem sam to:

- HEF konfiguracja nie typowa - piecyk ok, ale ta wysoka cena ponad 10tys.

- Futura Econo - kilka wad wymienianych na innych forach (brak deflektora, nie równe spalanie ekogroszku na retorze i przedostawanie się dymu do zasobnika) - cena 7tys..

Mam wąską kotłownie i muszę cos tam wstawić, chciałem piec ze ślimakiem, ale na chwile obecną nie ma zbyt wielkiego wyboru. Jak nic nie znajdę ciekawego będę musiał zdecydować się na piec tłokowy.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras - dzieki jeszcze raz za szybka odpowiedz i czekam na wiecej info

 

Co do materialu - to chyba jeszcze żeliwny cięższy , co??

I co z tym czyszczeniem?? Stalowy latwiej sie czysci?? a tej bajer z automatyczna zapalarka?? Jka w ogóle wygląda rozpalanie kotła na ekogroch?? praco/czasochlonne czy jak??

Chcialbym wrocic jeszcze do mocy - z obliczen , kalkulatorow teroretycznych i takich tam wynika ze powienien mi wystarczyc nawet 15-18kW a ludzie ktorzy takie domy jak moj buduja i tak(wiedzac to.... :wink: ) wybieraja kotly o wiekszej mocy....wiec jak to jest?? teoria teorią a i tak lepiej wziąc kocioł o większej mocy?? Już nie wiem co myślec - co z kimś pogadam to jest taka rozmowa:

 

- 15-18 kW powinien wystarczyc - zgadzam sie-

- ok - a sam jaki masz??

- 23.......

 

i bądź tu mądry

 

 

co z innymi użytkownikami??!! może jeszcze ktoś sie wypowie - co?? :lol:

 

pozdrawiam

macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wąską kotłownie i muszę cos tam wstawić, chciałem piec ze ślimakiem, ale na chwile obecną nie ma zbyt wielkiego wyboru. Jak nic nie znajdę ciekawego będę musiał zdecydować się na piec tłokowy.
Podobno kotł żywiec mają jakiś model na wąsie i długie kotłownie.

Pytaniem jeszcze, co znaczy "wąska kotłownia". Ja też mam małą kotłownię i zdecydowałem się na kocioł HEF EkoPlus U (z dod. rusztem) w układzie czołowym. Dzięki takiej konstrukcji kocioł jest długi i wąski, dzięki czemu można go łatwiej ustawić w takich kotłowniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem jeszcze, co znaczy "wąska kotłownia". Ja też mam małą kotłownię i zdecydowałem się na kocioł HEF EkoPlus U (z dod. rusztem) w układzie czołowym. Dzięki takiej konstrukcji kocioł jest długi i wąski, dzięki czemu można go łatwiej ustawić w takich kotłowniach

http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/9/index

Hef pasuje ok, jak dala mnie dwa minusy to cena i konieczność czyszczenia od od góry. Do mojej kotłowni pasował by piec o nie wiekszych wymiarach jak dł. 150cm, szer.70cm, wysok. 150cm, czpuch do góry lub z boku po przeciwnej stronie zasobnika - cos jak HEF :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Futura Econo - kilka wad wymienianych na innych forach (brak deflektora, nie równe spalanie ekogroszku na retorze i przedostawanie się dymu do zasobnika) - cena 7tys..

Mam wąską kotłownie i muszę cos tam wstawić, chciałem piec ze ślimakiem, ale na chwile obecną nie ma zbyt wielkiego wyboru. Jak nic nie znajdę ciekawego będę musiał zdecydować się na piec tłokowy.

Pozdr

 

Nierówne spalanie groszku jest w piecach bez obrotowej retorty - np. w moim ENKA :evil:

Dym do zasobnika przedostanie się w każdym piecu na ekogroszek gdy podczas pracy jest otwarta klapa zasypowa !!!

 

ENKA ma wersje z czopuchem do góry, ale poszukaj jakiegoś innego z obrotową retortą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym wrocic jeszcze do mocy - z obliczen , kalkulatorow teroretycznych i takich tam wynika ze powienien mi wystarczyc nawet 15-18kW a ludzie ktorzy takie domy jak moj buduja i tak(wiedzac to.... :wink: ) wybieraja kotly o wiekszej mocy....wiec jak to jest??

 

co z innymi użytkownikami??!! może jeszcze ktoś sie wypowie - co?? :lol:

 

 

Ludzie biorą większe, a potem narzekają, że dużo palą :wink:

 

Ja brałem jak najmniejszy - wg projektu w moim domu z poddaszem użytk. o pow. uż. 146 m2 + 23 m2 ogrzewany garaż zapotrzebowanie na ciepło to maks. 12 kW.

Aktualnie mam 18 kW i spokojnie wystarcza ze sporym zapasem mocy - sprawdzone tej zimy :wink:

 

Największą sprawność piec ma gdy stale pracuje, dlatego są oszczędności gdy sterownik ma moduł PID.

 

Ten z linka wybajerzony, ale cena spora - jak 2 moje :wink:

Ciekawe ile prądu biorą te 3 wiatraki i elektryczna zapalarka :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - zapotrzebowanie na cieplo miales wyliczone w projekcie??

co to jest ten modul PID i ktore sterowniki ktorych piecow to maja??

Ten z linka to faktycznie i sterownikow i cudow to ma........

wiatraki jak wiatraki - nie pracuja przeciez caly czas....chyba

a zapalarka - niema nawet 1000 W - to tyle co czajnik czy zelazko....nie wiem ile toto musi pracowac zeby rozpalic taki piec ale chyba niedlugo - tak mi sie wydaje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - zapotrzebowanie na cieplo miales wyliczone w projekcie??....

 

Tak.

 

co to jest ten modul PID i ktore sterowniki ktorych piecow to maja??

 

PID działa podobnie jak tempomat w aucie tzn. doprowadza piec do pewnej temperatury i podtrzymuje jego pracę zmniejszając moc.

 

Więcej szczegółów tutaj:

http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=TRT09A&kat=u&podkat=u1

 

Nie wiem które sterowniki poza Tatarkiem montowanym w ENKA (którego ma sąsiad) go mają - spytaj o to sprzedawców pieców.

 

Ten z linka to faktycznie i sterownikow i cudow to ma........

 

Ma co się psuć i kosztować ;-)

 

wiatraki jak wiatraki - nie pracuja przeciez caly czas....chyba

a zapalarka - niema nawet 1000 W - to tyle co czajnik czy zelazko....nie wiem ile toto musi pracowac zeby rozpalic taki piec ale chyba niedlugo - tak mi sie wydaje....

 

Przy PID pracują raczej cały czas (ale za to piec spala mniej węgla)

 

Warto to wszystko przemyśleć, bo piec zużywa u mnie w zimie połowę prądu całego gosp. domowego :(

 

Twoje pytania zmotywowały mnie do sprawdzenia jaki mam wentylator i jest to pobierający niewiele prądu EBM (maks. 70 W), który ma 63 dB głośności.

Wychodzi więc na to, że nie ma sensu go wymieniać, może tylko jakoś wytłumić np. taką instalacją, jaką ma mendras, tyle, że rurę spiro trzebaby owinąć wełną.

 

Mendras - czy mógłbyś zrobić eksperyment - otulić wełną rurę spiro od wentyla i dać znać, czy to go wyciszyło ?

 

Producenci mogliby dawać jakiś większe rozmiarowo i cichsze wentyle - przykład z życia to wentylatory w komputerach - małe hałaśliwe zastąpiły duże bezgłośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy mam z tego rozumiec ze im mniej "urzedzen stowarzyszonych" z kotlem tym lepiej?? Ok - statystycznie im wiecej - tym wiecej sie moze zepsuc...to fakt.. I zdaje sobie sprawe ze sonda lambda i sterowanie "fuzzy logic" to nowosc - ale chyba kiedys to samo bylo ze sterowanie pogodowym i pokojowym......?? Moze ktos z forumowiczow uzytkuje takie cudo Kostrzewy......??

Bylbym tez wdzieczny za jakies "plusy i minusy" kotlow zeliwnych i stalowych

Cos czuje ze ilu uzytkownikow - tyle opinii ale moze cos konkretnego z tego wyniknie....i w koncu sie na cos zdecyduje :)

 

pozdrawiam - macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania pogodowego i pokojowego to do dzisiaj ich stosowanie jest kontrowersyjne.

 

Mam termostaty na grzejnikach w każdym pomieszczeniu i nie używam sterownika pokojowego, który byłby tylko w jednym np. w salonie - mogę odsprzedać w dobrej cenie, bo miałem taki w komplecie z piecem :wink:

 

Pogodówki też nie mam, bo załatwiaja mi to te same termostaty (mało mnie obchodzi temp. na zewnątrz gdy w pomieszczeniach jest tyle st. C co trzeba).

 

Czujnik zewnętrzny przydaje się do sterowania by-pasem w centrali wentylacyjnej z rekuperatorem :wink:

 

Jak widzisz mi te bajery nie są potrzebne do dzisiaj :D

 

Kocioł stalowy jest lżejszy, tańszy, da się pospawać, ale jest mniej trwały.

Z tą trwałością to jednak nie wiadomo, czy za te 10 lat nadal będziemy grzać węglem, a nie np. przydomową geotermą, czy prądem z ogniw słonecznych i wiatraka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moze od końca - co do kotla - stalowy czy żeliwny - to pare postów wyżej Mendras akurat nieco odmienne zdanie zaprezentowal na temat trwałości kotłów stalowych....

macio, historie ze spawaniem kotła czy jakieś tego typu naprawy, to w kotłach klepanych w stodole. Nawet dawniej kotły zrobione przez solidnych rzemieślników z blachy kotłowej wytrzymywały 15 - 20 lat a paliło się w nich byle czym i zasiarczonym mułem węglowym mieszanym z wodą. Dziś elementy tnie automat plazmowy, spawają roboty itd. Prędzej możesz mieć problemy z żeliwem, bo z jego jakością nie można być pewnym na 100%. A poza tym czyszczenie!! Zdecydowanie kocioł stalowy dobrej firmy.

A sterowanie pogodowe/pokojowe - jak masz tylko grzejniki z termostatami to fakt - po co Ci to - te akurat "bajery" przydaja sie głównie jak masz podłogówke a ja planuje i to chyba niemało bo wychodzi mi jakieś 60-70 m2

Więc może i czujnik zewnętrzny przydaje się do sterowania w centrali wentylacyjnej tez, ale na pewno jak się ma podłogówkę. System ma większą bezwładnośc i powinien reagowac z wyprzedzeniem - zanim sie chałupa w środku wychłodzi - bo nagrzeje ją dopiero za jakieś 2-3 godziny....

Tak przynajmniej w jakiejś mądrym artykule wyczytałem (w Muratorze chyba... :lol: )

 

pozdrawiam i czekam na więcej opinii - może znajdzie się ktoś kto ma to nowe cudeńko Kostrzewy albo Klimosza Ling - ciekaw jestem opinii użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...