Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

SUSPENSER,widzę, że prawdziwy ekspert z ciebie, moje gratulacje :D

 

co do wentylatora, to prędzej wyciszyć jego obudowę jakimś poliuretanem i zamknąć w skrzynce. Ja tych problemów nie mam, wentylator sobie szumi a rura nadaje mu taką metalową modulacje, wręcz muzyczną :lol: , ale to nie dyskoteka. Generalnie pieca nie słychać nigdzie w domu. Ważne żeby piec izolować od posadzki. Najlepiej podkładkami z twardej gumy, bo wszelkie dźwięki wzmacnia rezonans płyty betonowej pod posadzką i to znacznie, ponieważ dźwięk przenosi budowla domu.Wszelkie urządzenia wirujące mają jakieś tam drgania a przy większych obrotach i sztywnym osadzeniu robi się dyskoteka techno :evil: Poza tym warto na łączeniach np. wentylator-kocioł stosowaćjakieś podkładki lub warstwę silikonu by odizolować i zminimalizować naprężenia w obudowie.

co do urządzeń towarzyszących. Zapalarkę użyjesz raz by rozpalić kocioł. Kupa dymu z tego i prądu też. Prościej dać kawałek rozpałki z grila na węgiel i zapalić zapalniczką. Nie wymaga nawet instrukcji.

PID, stałą pracę kotła można ustawić ręcznie, to nie taki problem, bo temperatura na zewnątrz nie powoduje aż tak gwałtownych zmian w domu. ale warto mieć, jak się ma nowy dom z dobra izolacją i termostaty na grzejnikach. Istotny jest tu sam palnik kotła, czyli ustawienie optymalnych parametrów spalania dla konkretnego węgla a z węglem jest tragicznie pod względem jakości. Naprawdę nie wiadomo co się kupuje, szkoda o tym w ogóle gadać. Przesiewy, mieszanki, moc palnika skacze w zależności jaki skład w danym momencie wchodzi w ogień.

 

"plusy i minusy" kotłów żeliwnych i stalowych - kwestia gustu i chcenia, no i portfela. Żeliwne mają standardowo więcej zakamarków do czyszczenia ale to też można opanować przez stałe palenie i Sadpal.

Moc kotła - warto policzyć całe zapotrzebowanie, łącznie z c.w.u. ale prawdą jest, że lepiej kiedy kocioł pracuje na średnim obciążeniu, choć tak jak w Lingu Duo, można skutecznie podwyższać moc drugim paleniskiem w razie takiej potrzeby. Raczej w kotłach moc palnika jest za mała w stosunku do powierzchni i pojemności wodnej wymiennika. Zwłaszcza przy tej fatalnej jakości węgla. Stąd pewnie ten trend na Brucera, który ma dużą pojemność paleniska. Lazar np. stosuje wymiennik żeliwny o małej pojemności wodnej. Te sprawy najlepiej rozwiązywać indywidualnie, dobierając palnik, wymiennik, rodzaj instalacji itd.

Macio, co do Linga, zobacz u mnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SUSPENSER,widzę, że prawdziwy ekspert z ciebie, moje gratulacje :D

 

Hmm bez przesady - raczej przekazuje to, czego nauczyłem się z praktyki oraz od innych lepiej znających temat - np. od Ciebie :wink:

 

Jakbym dzisiaj wybierał piec to kupiłbym Ling 15 kW z obrotową retortą i PID.

 

Na szczęście w pobliżu mam producenta sterowników do mojego pieca ENKA i dzisiaj zawiozłem sterownik do przeprogramowania na PID co kosztuje 1,5 worka ekogroszku ;-)

 

Mendras - dzięki za info w kwestii hałasu - będę walczył z tym wentylem, bo nocą słychać go w domu wszędzie, a kawałki gumy ze starej opony podłożone pod nóżki pieca też nie zaszkodzą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - Mendras - dzieki - to juz jakis konkret. :D

Rozumiem ze wybor stalowy/zeliwny to troche kwestia gustu - bo kazdy ma swoje plusy i minusy. Macie moze w takim razie jakies typy jesli niekoniecznie chcialbym kupic najtanszy ale na pewno dobry, trwaly, taki do ktorego nie trzeba bedzie czesto zagladac (duzy zasobnik i popielnik)?? Slyszalem duzo dobrego o kotlach Viadrus ale nie wiem czy takie akurat robia?? Jeszcze jedno - wiecie moze jak sie w tych Lingach pali pelletami?? Tez sa takie klopoty w doborze ustawien jak przy grochu(mam tu na mysli zroznicowana jakosc paliwa)?? Czy pellety sa moze stabilniejsze?? I jak to finansowo wypada - wiem ze pellet bedzie palil teoretycznie wieksze ilosci - ale teoria teoria......Pali ktos moze pelletami?? Faktycznie daja mniej popiolu??

Napiszcie tez cos na temat sterowania pokojowego/pogodowego i wspolpracy tego ustrojstwa z podlogowka.

Mendras - co do Linga - mam zobaczyc u Ciebie.....znaczy ze przejrzec to forum?? Szczerze mowiac to nie czytalem jeszcze wszystkiego... :oops:

Jest tego z 40 stron......... :wink: Ale jak mowisz ze cos tam juz wczesniej bylo to przejrze. Czy moze masz gdzies osobny temat o Lingu??

 

pozdrawiam

 

macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie piec już pracuje z regulatorem w wersji PID i zostało juz tylko dokładne doszlifowanie ustawień :D

 

Wiatrak ucichł mocno po założeniu na niego kawałka maty filtracyjnej ( i większym otwarciu jego przepustnicy tak, żeby płomień był jak przed założeniem maty w celu skompensowania dodatkowego tłumienia przepływu powietrza przez matę ), który został mi po wymianie wkładu filtra w centrali wentylacyjnej - jest to rozwiązanie tymczasowe - docelowo dzisiaj kupię rurę spiro, nałożę na niego i zakończę nakładką z maty.

 

Teraz nie słychać pieca w domu nawet w nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macio, gadu, ło! :lol: jest powyżej ale zniosłem i tu

 

u mnie

http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejIngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

Viadrus i Klimosz to jedno i to samo w zasadzie. Czeskie są droższe. Co do paliw, to moim zdaniem nakłada się nie cecha ludzka - kombinowania na czym się da, klient nie nasz pan - dotyczy wszystkich paliw bez różnicy. Pellety są poza tym nisko kaloryczne, max 19MJ ale kto ci to zagwarantuje? Jest tu wątek palenia pelletami w Lingu (lubisz podane :roll:)

 

http://forum.muratordom.pl/ling-duo-kociol-na-pellet-doswiadczenia,t110680.htm

 

SUSPENSER jak wychodzi u ciebie ekonomia grzania c.w.u.? U mnie coraz wyraźniej widać, że taniej jednak gazem. Mam porównanie i zachowałem w systemie podgrzewacz gazowy. Węglem - pieklorz z Piekar (?) 8kg/doba +0,98kWh. Teraz jeszcze próbuję miałem 23MJ z Chwałowic. Miał jest lepszym paliwem w moim przypadku. Ile go wyjdzie, zobaczę za parę dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER jak wychodzi u ciebie ekonomia grzania c.w.u.? U mnie coraz wyraźniej widać, że taniej jednak gazem. Mam porównanie i zachowałem w systemie podgrzewacz gazowy. Węglem - pieklorz z Piekar (?) 8kg/doba +0,98kWh. Teraz jeszcze próbuję miałem 23MJ z Chwałowic. Miał jest lepszym paliwem w moim przypadku. Ile go wyjdzie, zobaczę za parę dni.

 

Masz gaz i grzejesz węglem :o

 

Ostatnie moje pomiary z Kwietnia to:

 

Grzanie CWU dla 2 osób.

Zużycie węgla 5 kg na dobę, czyli 50 kg w 10 dni + 10 kWh prądu.

 

Widzę, że masz mniejsze ode mnie zużycie prądu przy większym węgla - to chyba przez to, że mam pompę CWU na maksymalnym 3 biegu, a u Ciebie jest to załatwiane grawitacyjnie ?

 

Gdy ustawię ostatecznie parametry zmierzę znowu zużycie węgla i prądu.

 

Na razie zwiększyłem zakres ciągu wentylatora w trakcie pracy na 30 - 100%, żeby PID miał co zmniejszać, otworzyłem przesłonę wentyla zwiększając szczelinę 2 krotnie co dzisiaj jeszcze doreguluję po zmontowaniu "tłumika" i dopiero ostatecznie poustawiam parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER, dałem sobie spokój z węglem. Od wczoraj grzeję c.w.u. gazem (American 113l) Nie ma co porównywać, bo jest taniej a przede wszystkim mogę zapomnieć, że istnieje jakaś kwestia c.w.u. Poza tym podgrzewacz mam lepiej usytuowany w systemie co daje oszczędność w zużyciu wody. Mam też zgryz co do trafności inwestycji w węglowy kocioł c.o. To był błąd. Węgiel to jest największy przekręt w tym kraju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mendras - kto Cię namówił na grzanie węglem skoro masz gaz ziemny ?

 

Wszelkie kalkulacje kosztów ogrzewania jakie widziałem podają, że ogrzewanie ziemnym jest w porównywalnej cenie co groszkiem, a piec jest tańszy i praktycznie bezobsługowy.

 

Gdybym miał mozliwość podłączenia gazu ziemnego na pewno nie pchałbym się w inne paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna cena węgla :evil: niestety i wymagający inwestycji ( wymiana okien i izolacji dachu ) dom. Wiosną 2008 rozważałem zakup takiego cacka http://www.cieplotech.pl/piece_wiszace2?func=productPage&pid=111&cid=5&prid=0&wid=66

 

niestety nie umiałem wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie ile gazu pochłonie ogrzanie mojego domu i jak to będzie z cenami gazu. Miał węglowy był w okolicach 330zł!! :evil:

Niepewność dyktuje trzymanie się sprawdzonych spraw i nie podejmowania ryzyka. Teraz, kiedy wszystko podliczyłem, wiem że zrobiłem błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo czyżby było już można robić układy zamknięte :o

 

Sąsiad taki ma, bo sam sobie robił i mówi, że te przepisy o zakazie wykonywania zamknietego to jakaś bzdura, bo producenci pieców dają na nie gwarancje gdy pracują TYLKO w układach zamkniętych.

 

Muszę z nim porozmawiać jak zamknąć mój układ :wink:

 

Zawór bezpieczeństwa mam, bombkę także, więc chyba mój hydraulik przewidział taką możliwość :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz ustaliłem zawór dam 2bar.a naczynie przeponowe 35l, czy ktos ma juz u siebie taka" bombke" :lol: ale bedzie robił w układzie zamknietym ?
U mnie przy kominie wisi jakaś czerwona bombka i przy niej manometr (czy jak to się nazywa) wskazujący ciśnienie w układzie. I chyba wszystko w układzie zamkniętym bo żadnego naczynia przelewowego nie zaobserwowałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad taki ma, bo sam sobie robił i mówi, że te przepisy o zakazie wykonywania zamknietego to jakaś bzdura, bo producenci pieców dają na nie gwarancje gdy pracują TYLKO w układach zamkniętych.

 

Ciekawe - w DTRce kotła HEFa stoi jak wół że piec musi pracować w układzie otwartym co potwierdził mi sam producent. No ale skoro sąsiad sam robił i wie lepiej... :lol:

 

BTW: mój kocioł pracuje w układzie otwartym ale prawdę mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam co musiałoby się stać żeby nawet w układzie zamkniętym zadziałał jak bomba - na pewno nie stanie się to przy braku prądu - za mało paliwa na retorcie...

 

co do cen ekogroszku - dzwoniłem dzisiaj do składu koło mnie i cena jest taka jak w zimie (760zł/t workowany z chwałowic) o obniżkach nic nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad taki ma, bo sam sobie robił i mówi, że te przepisy o zakazie wykonywania zamknietego to jakaś bzdura, bo producenci pieców dają na nie gwarancje gdy pracują TYLKO w układach zamkniętych.

 

Ciekawe - w DTRce kotła HEFa stoi jak wół że piec musi pracować w układzie otwartym co potwierdził mi sam producent. No ale skoro sąsiad sam robił i wie lepiej... :lol:

 

BTW: mój kocioł pracuje w układzie otwartym ale prawdę mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam co musiałoby się stać żeby nawet w układzie zamkniętym zadziałał jak bomba - na pewno nie stanie się to przy braku prądu - za mało paliwa na retorcie...

 

co do cen ekogroszku - dzwoniłem dzisiaj do składu koło mnie i cena jest taka jak w zimie (760zł/t workowany z chwałowic) o obniżkach nic nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć...

 

Hmm to może coś mu się pomerdało :wink:

 

Poniżej link z czeskim ekogroszkiem 29 MJ w cenie 550 zł / tonę workowanego:

http://www.allegro.pl/item647725660_ekogroszek_29mj_wroclaw_dlugoleka_i_okolice.html

 

Chyba, że zrzucisz się z sąsiadami i weźmiecie 25 ton luzem w cenie ... zobacz sam:

http://www.allegro.pl/item645122186_wegiel_eko_groszek_ekogroszek_270zl_brutto_tona.html

 

To ten sam węgiel, więc polecam kupić kilka worków w Długołęce na próbę i wtedy planować więcej (sam tak chcę zrobić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...