Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Był kupiony w Długołęce po 13.80 za worek - jest tam po 550 zł / tonę:

 

Jaki masz wrażenia po dalszym testowaniu? Jedne co mi się wydaje podejrzana kaloryczność tego ekogroszku. Brunatny chyba nie może mieć 28-29MJ - to jakaś ściema. Ja zakupiłem jakieś 2tyg temu Retopal po 600złt (luzem) ale ciągle nie wypaliłem zasobnika ze starym groszkiem i nie jestem w stanie go przetestować - a chciałem to zrobić żeby podjąć decyzję co kupować na zimę...

 

co do suszenia ekogroszku - ja kupuję ekogroszek pakowany w taki worki plecione (nie folia) jak poleżą ze 3 tygodnie w kotłowni to groszek w nich wysycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie w takich workach (jak na kartofle) sprzedaja ci z Długołęki.

 

Jak składujesz ten luzem - a moża masz możliwość workowania ?

 

Już nie patrzę na wyniki analiz za które zapłacił producent węgla tylko na jego zużycie przy spalaniu w porównywalnych warunkach - dzisiaj kopsne się do sąsiada i zobacze ile mu zostało w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucam do kotłowni w workach jeden na drugi - na podłodze mam palety a za węglem jest czerpnia powietrza - być może trochę tam wieje - w samej kotłowni jest dość ciepło. Mam wrażenie że nawet jak na początku sypię i jest wilgoć w zasobniku to po paru tygodniach leżenia węgiel się dosusza w tych workach.

 

do kotłowni wchodzi mi 3t węgla (więcej nie próbowałem ale może upchnąłbym na siłe więcej)

 

aha - te 0,5t co kupiłem ostatnio to po prostu pojechałem z przyczepką i swoimi workami i zworkowałem sobie na składzie 20worków. - mają tam takie ustrojstwo z pręta fi 12 (taki stojak) co ułatwia ładowanie bo przytrzymuje worek - jak będę miał już podjazd przed garażem to będę zamawiał luzem i pospawam sobie coś podobnego żeby samemu workować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam pytanie tez właśnie zastanawiam sie nad kupnem pieca na eko-groszek - pelet.

 

proszę o informacje ile zima faktycznie spala sie kg eko groszku lub peletu na miesiąc

 

W zimie wychodzi około 3 tony ekogroszku przy domu dobrze ocieplonym 150 m2 i prawidłowo wyregulowanym piecu :wink:

 

Pelet jest droższy i będzie go potrzeba na pewno więcej (możesz w przybliżeniu przeliczyć z proporcji - pelet 19 MJ, ekogroszek 28 MJ, więc zuzycie peletów = 28/19 * 3 tony = 4,4 tony).

 

O piecach poczytajcie na wczesniejszych stronach, bo szkoda się powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuje kotła na ekogroszek z zasobnikiem 20KW.Mam wąską kotłownię więc i takiego pieca potrzebuje.

 

tzn jak wąską? Ja mam kotłownie o szerokości 2m i na ścianie z drzwiami (90cm) mam kocioł HEF "podawanie z przodu - czopuch z tyłu" - http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/9/index kliknij sobie na dole tej strony jest link z wymiarami.

 

Kocioł niewiele odstaje od ściany. mniej niż 70cm z tym że oczywiście jest dłuższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w takich workach (jak na kartofle) sprzedaja ci z Długołęki.
Te worki plecionki są sto razy lepsze od foliowych właśnie ze względu na dosuszanie się węgla. Na początku miałem tak pakowany węgiel i wszystko było super, bo się sam suszył w garażu. Potem jak kupiłem foliowany, to musiałem całą kotłownię zastawić porozcinanymi workami, coby węgiel wysychał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuje kotła na ekogroszek z zasobnikiem 20KW.Mam wąską kotłownię więc i takiego pieca potrzebuje.

 

tzn jak wąską? Ja mam kotłownie o szerokości 2m i na ścianie z drzwiami (90cm) mam kocioł HEF "podawanie z przodu - czopuch z tyłu" - http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/9/index kliknij sobie na dole tej strony jest link z wymiarami.

 

Kocioł niewiele odstaje od ściany. mniej niż 70cm z tym że oczywiście jest dłuższy

To pewnie taki, jak u mnie :) Zapraszam do mojego dziennika - właśnie mi uruchamiają ten kociołek :) Kotłownia też wąska i mała. Trochę ciasnawo, ale wszystko się udało zmieścić (poza umywalką - tę muszę wyciągnąć w inne miejsce gdzieś...) :)

Tyle, że kocioł dużo droższy od tych, co na allegro - mój z pogodynką wyszedł prawie 10k pln :-?

Do tego oczywiście koszt kotłowni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czeski ekogroszek jest podobno węglem kamiennym tylko jest mniej czarny od naszego - tak stwierdził były górnik z rodziny sąsiada, który pali tym węglem.

 

Z pomiarów po spaleniu całego zasobnika wynika, że zużycie w porównaniu z Pieklorzem z Chwałowic było o niecałe 10% wyższe, a biorąc pod uwagę, że przez kilka dni miał gości przez co wzrosło zużycie CWU wychodzi porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kotłownia ma 1,80m szerokości więć na piec HEFA to niestety troche za malo.

 

ja mam piec z firmy sekom - Opal (tłokowy podajnik)

czopuch do góry, wyczystki tylko z przodu

http://www.sekom-pleszew.com.pl/index1.html

opal w wersji wysokiej ma 1520mm długości i 450 głębokości, dla mojej małej kotłowni był idealny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kotłownia ma 1,80m szerokości więć na piec HEFA to niestety troche za malo.

Moja ma 1,9m szerokości i 2,7 długości i HEF się mieści i to z czopuchem na długości :) Faktem, że mojego zasobnika cwu już nie mogłem ustawić w miejscu, gdzie był planowany, ale najważniejsze, że weszło wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czeski ekogroszek jest podobno węglem kamiennym tylko jest mniej czarny od naszego - tak stwierdził były górnik z rodziny sąsiada, który pali tym węglem.

 

Z pomiarów po spaleniu całego zasobnika wynika, że zużycie w porównaniu z Pieklorzem z Chwałowic było o niecałe 10% wyższe, a biorąc pod uwagę, że przez kilka dni miał gości przez co wzrosło zużycie CWU wychodzi porównywalne.

Proszę sprawdź jaką moc ma piec sąsiada. Bo z tego co się wcześniej dowiadywałem to mniej kamienne węgle dobrze się palą przy większych piecach - więcej ognia - a gorzej w słabszych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten były górnik to chyba po kilku piwkach był :lol: . w Czechach jest:

Černé uhlí - wegiel kamienny

Hnědé uhlí - wegiel brunatny

i taki włąsnie wegiel brunatny sprowadzaja i sprzedaja i dobrze że tak sie dzieje moim zdaniem . taki wegiel mozna kupic na kopalni w granulacjo orzech 2,orzech 3 to taka jak nas interesuje 10-25mm w cenie ok 220-260zł/t.

A co do uzywania go w piecach to producenci np. ling, viadrus zalecaja stosowanie takiego wegla.

niestety kaloryczność jest mniejsza bo 17-18,5MJ/kg

ale i tak sie opłaca ( ja w tym sezonie tak zrobie i bede brunatnym palił, moze spółki weglowe Polskie przejrzą na oczy i eko potanieje, a jesli nie to niech sobie go jedzą :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych, bo tu więcej osób czyta, zamieszczam podstawę prawną sankcjonującą wykonywanie instalacji kotłowni w układzie zamkniętym z użyciem kotła na paliwo stałe:

 

[quote name=ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

z dnia 12 marca 2009 r.

 

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie]

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.4)) wprowadza się następujące zmiany:

...

20) w § 133:

...

b) ust. 7 otrzymuje brzmienie:

 

„7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.”;

...

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 33, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

Minister Infrastruktury: C. Grabarczyk

 

Rozporządzenie to zostało opublikowane 7 kwietnia 2009r w Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461, a w życie wchodzi 8 lipca 2009r.

 

Pozdro! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten były górnik to chyba po kilku piwkach był :lol: . w Czechach jest:

Černé uhlí - wegiel kamienny

Hnědé uhlí - wegiel brunatny

i taki włąsnie wegiel brunatny sprowadzaja i sprzedaja i dobrze że tak sie dzieje moim zdaniem . taki wegiel mozna kupic na kopalni w granulacjo orzech 2,orzech 3 to taka jak nas interesuje 10-25mm w cenie ok 220-260zł/t.

A co do uzywania go w piecach to producenci np. ling, viadrus zalecaja stosowanie takiego wegla.

niestety kaloryczność jest mniejsza bo 17-18,5MJ/kg

ale i tak sie opłaca ( ja w tym sezonie tak zrobie i bede brunatnym palił, moze spółki weglowe Polskie przejrzą na oczy i eko potanieje, a jesli nie to niech sobie go jedzą :) )

 

Skąd wiesz, że nie sprowadzają Černé uhlí ?

 

Skoro brunatny ma tylko 17-18,5MJ/kg to jak wytłumaczyć jego spalanie na poziomie Pieklorza , który ma 28MJ/kg - może tym, że to jednak Černé uhlí ?

 

Na czym polegało przerobienie układu na zamknięty ?

 

Trociu - sąsiad ma moc 25 kW - piec Enka SET:

http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ze wzgledu na wymiar kotłowni zastanawiałem sie nad Opalem i nad piecami Stalmarka bo sa idealne poniewaz maja głebokość 45cm. HEF ma głębokośc ponad metr więc przy odsunięciu go kilka centymetrów od komina nie zostaje mi w ogole swobodnego miejsca na uzytkowanie dodatkowego rusztu lub popielnika. Wkleje jutro plan mojej kotłowni bo dzis juz padam i nie dam rady sanowac:)

Pocieszjace jest to ze sa t epiece opala i stalmarka ktore sa tak waskie. Tylko czy one nadaja sie dobrze do ekogroszku czy raczej miał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...