Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Kupiłem 4 tony po 700zł/t i jestem ciekaw ile zejdzie przez zimę, teraz chata na wykończeniu więc cudów się nie spodziewam, mury raczej mokre, zimne.

Za tą cenę chyba bym nie eksperymentował. Niewiele droższy jest nasz Chwałowicki a jest przynajmniej przetestowany. A że mokry - to trudno - trzeba kawałek kotłowni lub garażu poświęcić i tam suszyć.

Ewentualnie przechowywać w workach jutowych i sam będzie wysychał, nawet na kupce. Oby tylko na niego nie padało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też za 700 bym go nie kupił - to przegięcie, bo w czechach jest po 270 luzem przy 25 tonach !

 

Dzisiaj znalazłem minus tego węgla - wnętrze pieca szybciej się brudzi pyłem - u sąsiada zarosło czarnym brudem grubiej niż przy Pieklorzu.

 

Co do szuflady na popiół to u mnie też jest za mała - aktualnie wyrzucam popiół co 2 tygodnie, a zasobnik napełniam co 4 (125 kg), jednak wg mnie lepiej jest z szufladą niż bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do szuflady to w przypadku mojego Żywca jest jeszcze tak, że przy jej wyciąganiu część popiołu z tyłu wysypuje się, bo zachacza o dół paleniska. Więc i tak trzeba korzystać z szufelki. Ale rzeczywiście - pozbycie się szuflady może spowodować więcej czasu przy wybieraniu, bo tak od razu jakieś 3/4 się wyciąga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą cenę chyba bym nie eksperymentował. Niewiele droższy jest nasz Chwałowicki a jest przynajmniej przetestowany. A że mokry - to trudno - trzeba kawałek kotłowni lub garażu poświęcić i tam suszyć.

Ewentualnie przechowywać w workach jutowych i sam będzie wysychał, nawet na kupce. Oby tylko na niego nie padało.

 

u nas Pieklorz normalnie kosztuje 750-780 luzem.... Workowany kole 800zł.

Sam węgiel w zakupie na południu może nie jest drogi ale cenę zabija transport...

ZObaczę jeden sezon i na następny najwyżej zmienię na Pieklorza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Černé uhlí nie sprowadzaja bo jest w podobnej cenie jak u nas 490zł netto. kaloryczność ma mniejszą ale chyba temperatura spalania wieksza :D

Co do układu zamknietego to wywaliłem zbiornik wyrownawczy, zamontowałem zawory bezpieczenstwa oraz naczynie przeponowe. W układzie jest teraz wieksze cisnienie :lol: głowice termostatyczne działaja jak nalezy podłogówka lepiej działa ( zamontowana na rtlach ) mysle ze to lepsze rozwiazanie ale zobaczymy jak sie sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie zakończenia komina jakie macie przy piecach na ekogroszek. Mam w kominie wkład ceramiczny. Na wylocie był zamocowany tzw. strażak ze stali nierdzewnej. Po ROKU spadł nam z dachu caly podziurawiony jak sitko. Nie był tani. Wybralismy ten droższy, lepszy, z gwarancją i wogóle. Nie z marketu, ze sklepu z systemami kominowymi. To co spadlo z komina poprostu nas przeraziło. Wyżarta stal, cąła w dziurkach. Okazało się, że producenci tych strażaków nie uznają gwarancji przy piecach na ekogroszek. :o Podobno taki syf sie wydobywa z komina ze nie ma teo mocnych. Ja byłam w lekkim szoku widząc takie zniszczenie. Teraz mam komin bez niczego na zakończeniu. Co najlepiej zamontować na zakończeniu komina? Zawsze to w wietrzne dni dymek sobie bez problemu leciał a i deszcz obfity nie padał do komina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do układu zamknietego to wywaliłem zbiornik wyrownawczy, zamontowałem zawory bezpieczenstwa oraz naczynie przeponowe. W układzie jest teraz wieksze cisnienie :lol: głowice termostatyczne działaja jak nalezy podłogówka lepiej działa ( zamontowana na rtlach ) mysle ze to lepsze rozwiazanie ale zobaczymy jak sie sprawdzi

 

Hmm skoro mam naczynie przeponowe i zawory bezpieczeństwa to wystarczy założyć na wylot zbiornika wyrównawczego zaślepkę z odpowietrznikiem, napełnić, odpowietrzyć i podać pełne ciśnienie z instalacji wodnej, zakręcić i już ?

 

Ja mam piec na groszek, komin bez wkładu tzn. z cegieł zwykłych i klinkierowych, nie zakończony niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm skoro mam naczynie przeponowe i zawory bezpieczeństwa to wystarczy założyć na wylot zbiornika wyrównawczego zaślepkę z odpowietrznikiem, napełnić, odpowietrzyć i podać pełne ciśnienie z instalacji wodnej, zakręcić i już ?

 

Niezupełnie - aby instalacja była zgodna z prawem to musisz mieć automatyczny zawór zabezpieczenia termicznego odprowadzającyc nadmiar ciepłej wody bezpośrednio z kotła. Takim zaworem jest np. SYR 3065, lub bardziej zaawansowana forma: SYR 5067 z automatycznym dopełnieniem układu kotła zimną wodą (u mnie taki zamontowali i jest miodzio).

Jeśli chodzi o ciśnienie, to mi hydra powiedział, że optymalnym dla 2-kondygnacyjnego domku jest ciśnienie ok. 1,5-2 bar. Obecnie u mnie jest 1,7 i wszystko ładnie działa. Na wejściu mam zawór automatycznie dopełniający w razie potrzeby układ wodą do ustawionego na pokrętle ciśnienia.

 

mayland: Niektórzy producenci systemów kominowych robią ceramiczne nasady kominowe - może taka się sprawdzi u Ciebie? Ja mam u siebie zakończenie Leier-owskie, czyli dysza z nierdzewki - do strażaków jakoś mnie nie ciągnie - wygląda to ochydnie - już wolałbym taki wiatraczek zamontować (nie wiem, jak toto się zwie - często na wierzowcach się montuje na wentylacji - pod wpływem ciągu kominowego kręci się toto i wyciąga gazy z komina na zewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm skoro mam naczynie przeponowe i zawory bezpieczeństwa to wystarczy założyć na wylot zbiornika wyrównawczego zaślepkę z odpowietrznikiem, napełnić, odpowietrzyć i podać pełne ciśnienie z instalacji wodnej, zakręcić i już ?

 

Niezupełnie - aby instalacja była zgodna z prawem to musisz mieć automatyczny zawór zabezpieczenia termicznego odprowadzającyc nadmiar ciepłej wody bezpośrednio z kotła. Takim zaworem jest np. SYR 3065, lub bardziej zaawansowana forma: SYR 5067 z automatycznym dopełnieniem układu kotła zimną wodą (u mnie taki zamontowali i jest miodzio).

A czy zabezpieczenie pieca na zbyt dużą temperaturę wody nie jest wystarczający? Mamy nastawione jakieś 80-90 stopni celcjusza i jak temperatura wody wychodzącej z pieca jest wyższa aniżeli zadana, piec przestaje dmuchać i podawać nowe paliwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę.

Nastawiłem sie na piec na groszek i do wyboru mam nastepujace jednostki 25 KW:

Tilgner EKR

Heitz Q Eko

Ogniwo EKo

 

Prosze o podpowiedz którego pieca, stosunek jakosci do ceny jest najlepszy.

 

Podnosze temat. Nadal jestem w kropce

 

Ja bym wziął Ogniwo. Dobry palnik żeliwny przystosowany również do miału, duży zasobnik na opał, dobry sterownik, ruszt awaryjny, renomowana firma, dobra cena. Na pewno nie kupiłbym Heitza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam proszę o diagnozę....

 

mam polspawa 20kw i wszytsko było pięknie przez zimę aż do przestawienia w tryb letni pod cwu, gdzie kocioł z jakiejś przyczyny nie spala wegla na piękny popiól jak wczesniej tylko przerzuca czasami kawalki wegla do popielnika... nastawy byly zmienione na lato...

 

jak się zaczeły jaja dziać, ponownie zmienilem nastawy wg zaleceń serwismana i piec zaczał juz wogole przesypywac całe kawalki wegla do popielnika plus to ze mam wrazenie ze to co w popielniku znajduje to jakby wegiel drzewny sie robi , plus to ze smierdzi strasznie jakby siarą czy czyms w kotlowni...

żaru brak... i jakimś cudem tak z tydzień to cudo funkcjonuje...

zatem o 1 w nocy dziś wylaczylem kociol i tyle ... przyjdzie dzis fachman ale nie kce zeby mi makaron na uszy nawijal...

 

piec chodzi od stycznia dopiero... w trybie letnim od kwietnia...

za duzo sadzy sie uzbierało, komin za niski, węgiel zbyt wilgotny, pogoda chora?

 

pozdr czekam na info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zabezpieczenie pieca na zbyt dużą temperaturę wody nie jest wystarczający? Mamy nastawione jakieś 80-90 stopni celcjusza i jak temperatura wody wychodzącej z pieca jest wyższa aniżeli zadana, piec przestaje dmuchać i podawać nowe paliwo.

Nie, gdyż nigdy nie masz pewności, czy na tym paliwie, które już ma podane kocioł się nie zagotuje, a gdy się zagotuje, to wiesz co może się stać przy układzie zamkniętym certyfikowanym do 10 bar. ;)

Ten zawór jest warunkiem dopuszczenia montażu kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

Sorry za zwłokę, ale siedzę teraz z Małżowinką na poddaszu i robimy zabudowę poddasza, więc na nic nie ma czasu... I jeszcze ta wełna... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zabezpieczenie pieca na zbyt dużą temperaturę wody nie jest wystarczający? Mamy nastawione jakieś 80-90 stopni celcjusza i jak temperatura wody wychodzącej z pieca jest wyższa aniżeli zadana, piec przestaje dmuchać i podawać nowe paliwo.

Nie, gdyż nigdy nie masz pewności, czy na tym paliwie, które już ma podane kocioł się nie zagotuje, a gdy się zagotuje, to wiesz co może się stać przy układzie zamkniętym certyfikowanym do 10 bar. ;)

Ten zawór jest warunkiem dopuszczenia montażu kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

Sorry za zwłokę, ale siedzę teraz z Małżowinką na poddaszu i robimy zabudowę poddasza, więc na nic nie ma czasu... I jeszcze ta wełna... :roll:

 

Czy naprawdę jest możliwy aż taki wzrost temp. pieca jeśli jest na nim nastawione np. 58 stopni, a pojemność wodna samego pieca to około 70 litrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zabezpieczenie pieca na zbyt dużą temperaturę wody nie jest wystarczający? Mamy nastawione jakieś 80-90 stopni celcjusza i jak temperatura wody wychodzącej z pieca jest wyższa aniżeli zadana, piec przestaje dmuchać i podawać nowe paliwo.

Nie, gdyż nigdy nie masz pewności, czy na tym paliwie, które już ma podane kocioł się nie zagotuje, a gdy się zagotuje, to wiesz co może się stać przy układzie zamkniętym certyfikowanym do 10 bar. ;)

Ten zawór jest warunkiem dopuszczenia montażu kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

Sorry za zwłokę, ale siedzę teraz z Małżowinką na poddaszu i robimy zabudowę poddasza, więc na nic nie ma czasu... I jeszcze ta wełna... :roll:

No nie zupełnie bo jeżeli zimna woda z hydroforu to i takie zabespieczenie nie jest efektywne bo jeżeli niema prądu to kocioł się gotuje wzrasta ciśnienie a w sieci wodociągowej przyłączonej do hydroforu wody niema bo hydrofor nie pompuje bo niema prądu i jest bum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam proszę o diagnozę....

 

mam polspawa 20kw i wszytsko było pięknie przez zimę aż do przestawienia w tryb letni pod cwu, gdzie kocioł z jakiejś przyczyny nie spala wegla na piękny popiól jak wczesniej tylko przerzuca czasami kawalki wegla do popielnika... nastawy byly zmienione na lato...

 

jak się zaczeły jaja dziać, ponownie zmienilem nastawy wg zaleceń serwismana i piec zaczał juz wogole przesypywac całe kawalki wegla do popielnika plus to ze mam wrazenie ze to co w popielniku znajduje to jakby wegiel drzewny sie robi , plus to ze smierdzi strasznie jakby siarą czy czyms w kotlowni...

żaru brak... i jakimś cudem tak z tydzień to cudo funkcjonuje...

zatem o 1 w nocy dziś wylaczylem kociol i tyle ... przyjdzie dzis fachman ale nie kce zeby mi makaron na uszy nawijal...

 

piec chodzi od stycznia dopiero... w trybie letnim od kwietnia...

za duzo sadzy sie uzbierało, komin za niski, węgiel zbyt wilgotny, pogoda chora?

 

pozdr czekam na info

 

W trybie letnim muszą być inne ustawienia chociażby dlatego, że piec jest przez większość czasu w trybie podtrzymania.

 

Z praktykie wiem, że serwismani się g... znają, a ustawienia fabryczne to totalna pomyłka.

 

Proponuję poszukać kilka stron wcześniej mojego opisu który parametr ma wpływ na co, spisać ustawione u siebie i napisać do mnie na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...