Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

witam proszę o diagnozę....

 

mam polspawa 20kw i wszytsko było pięknie przez zimę aż do przestawienia w tryb letni pod cwu, gdzie kocioł z jakiejś przyczyny nie spala wegla na piękny popiól jak wczesniej tylko przerzuca czasami kawalki wegla do popielnika... nastawy byly zmienione na lato...

 

jak się zaczeły jaja dziać, ponownie zmienilem nastawy wg zaleceń serwismana i piec zaczał juz wogole przesypywac całe kawalki wegla do popielnika plus to ze mam wrazenie ze to co w popielniku znajduje to jakby wegiel drzewny sie robi , plus to ze smierdzi strasznie jakby siarą czy czyms w kotlowni...

żaru brak... i jakimś cudem tak z tydzień to cudo funkcjonuje...

zatem o 1 w nocy dziś wylaczylem kociol i tyle ... przyjdzie dzis fachman ale nie kce zeby mi makaron na uszy nawijal...

 

piec chodzi od stycznia dopiero... w trybie letnim od kwietnia...

za duzo sadzy sie uzbierało, komin za niski, węgiel zbyt wilgotny, pogoda chora?

 

pozdr czekam na info

 

W trybie letnim muszą być inne ustawienia chociażby dlatego, że piec jest przez większość czasu w trybie podtrzymania.

 

Z praktykie wiem, że serwismani się g... znają, a ustawienia fabryczne to totalna pomyłka.

 

Proponuję poszukać kilka stron wcześniej mojego opisu który parametr ma wpływ na co, spisać ustawione u siebie i napisać do mnie na priv.

 

instalator zasugerował czyszczenie kotła najpierw....

jak to nie pomoże się odezwę...

dzięki i pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szukam pieca 25 kW na ekogroszek z możliwością palenia drewnem.

 

Witam. Może DEFRO DUO??

 

http://www.defro.pl/index.php/kotly-nowa-linia/defro-duo-nowa-linia

 

O taki właśnie. Przez możliwość palenia drewnem bardzo zainteresował mnie ten piec. Widziałem w sklepie,jest bardzo solidnie wykonany. Ale nie widziałem go w akcji... Ma ktoś może taki piec i może podzielić się doświadczeniami?

Z góry dzięki,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym powiedzeć kilka słów na temat "czeskiego" węgla.

Kupiliśmy tonę jakoś w styczniu - tj jeszcze w okresie grzewczym i stwierdzam, iż do grzania ciepłej wody to owszem wystarczy ale do co. niestety jest za mało wydajny. Piec nie mógł osiągnąć wymaganej temperatury (60stopni). Zostawiliśmy go na lato i niedawno nam się skończył - i całe szczęście. Powiem tyle - syf w kotłowni o wiele większy niż przy czarnym węglu, piec trzeba czyścić (wyczystka) przynajmniej dwa razy częściej, o ilości popiołu nie wspomnę, a przede wszystkim śmierdzący dym z komina no i w kotłowni też zapach cudny - wcale nie twierdzę że w kotłowni ma pachnieć, ale to było coś nie do przyjęcia.

Dodam, iż kocioł mamy 18kw, a kotłownia nie grzeszy rozmiarami :)

Teraz kupiłam węgiel polski o wysokiej kaloryczności - najczęściej widywana temp. na kotle to 68-74 stopnie przy wymaganej na lato 52. Zużycie nieporównywalnie niższe i podejrzewam, iż w porównaniu cena, a zużycie wyjdę na to samo.

Oczywiście wybór należy do każdego z Was - ja już więcej czeskiego węgla nie kupię.

Pozdrawiam wszystkich ekogroszkowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zupełnie bo jeżeli zimna woda z hydroforu to i takie zabespieczenie nie jest efektywne bo jeżeli niema prądu to kocioł się gotuje wzrasta ciśnienie a w sieci wodociągowej przyłączonej do hydroforu wody niema bo hydrofor nie pompuje bo niema prądu i jest bum

Jak nie ma prądu, to kocioł nie działa, więc skąd ma być bum? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[instalator zasugerował czyszczenie kotła najpierw....

jak to nie pomoże się odezwę...

dzięki i pozdr

 

Co ile czyścisz piec - ja średnio co 1-2 zasobniki (w zimie co 1-2 tygodnie, latem co miesiąc) ?

 

Jakim dokłądnie węglem palisz ?

 

wogóle nie czyściłem jeszcze... :oops: od stycznia...

 

zrozumiałem instalatora , że czyszczenie kotła raz do roku.... ale teraz widzę, że chyba coś przekręciłem....

 

palę ekogroszkiem od lokalnej hurtowni - polecają go okoliczni...

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zupełnie bo jeżeli zimna woda z hydroforu to i takie zabespieczenie nie jest efektywne bo jeżeli niema prądu to kocioł się gotuje wzrasta ciśnienie a w sieci wodociągowej przyłączonej do hydroforu wody niema bo hydrofor nie pompuje bo niema prądu i jest bum

Jak nie ma prądu, to kocioł nie działa, więc skąd ma być bum? :o

No widzisz kocioł z podajnikiem nigdy nie wygasa do końca w palenisku tli się żar jeżeli nie ma odbioru ciepła przez instalację c.o pompa nie pompuje wody grzwczej to rośnie tenperatura a jeżeli kocioł podłączony do układu zamkniętego ciśnieniowego to i ciśnienie.I nawet jeżeli jest zainstalowany zawór bespieczęstwa to lubi on się zawieszać szczegulnie przy wysokiej tenperatuże a nieczęsto parze i stąd może wyniknąć bum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[No widzisz kocioł z podajnikiem nigdy nie wygasa do końca w palenisku tli się żar jeżeli nie ma odbioru ciepła przez instalację c.o pompa nie pompuje wody grzwczej to rośnie tenperatura a jeżeli kocioł podłączony do układu zamkniętego ciśnieniowego to i ciśnienie.

 

Cholewka, a u mnie wygasa po około godzinie i muszę go rozpalać na nowo, a temp. po wyłączeniu zasilania rośnie o maks 2 stopnie - wiem, bo sprawdzałem.

 

Martinezio - odbiór ciepła jest także przez grawitacyjnie przepływającą przez piec wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę.

Nastawiłem sie na piec na groszek i do wyboru mam nastepujace jednostki 25 KW:

Tilgner EKR

Heitz Q Eko

Ogniwo EKo

 

Prosze o podpowiedz którego pieca, stosunek jakosci do ceny jest najlepszy.

 

Podnosze temat. Nadal jestem w kropce

 

Polecam pierwszy, bo:

Ogniwo i Tilgner mają te same palniki, czyli BRUCER

 

ale Tilgner ma stały, wodny ruszt awaryjny a Ogniwo oferuje niewygodny, dokładany ruszt żeliwny. Ruszt wodny dodatkowo podnosi sprawność. Sterowniki solidnego producenta - marka Foster.

 

dodatkowo dodaję firmę SEKOM i opcje Skam-P Premium z palnikiem Brucer, budowa górnokanałowa, stały, wodny ruszt awaryjny, szeroki wybór sterowań w zależności od preferencji. Seria Reto-Crown lub sam Skam-P może być z palnikami obrotowymi do miału i groszku - tego typu palniki są w opcji przy firmie Heiztechnik.

 

Jak ktos lubi rozwiązania klasyczne - wybrać tradycyjny sterownik, wówczas zadajemy czas pracy, przerwy, ustawiamy przedmuch co ile minut dmuchnąć, ile sekund, co które dmuchnięcie dodać paliwa itd. System komplikujemy sobie bardziej po dodaniu obsługi CWU i wyborze priorytetów pracy pomp, jak komus jest jeszcze mało można dorzucić strefy, termostat pokojowy, czujnik pogodowy.

 

Jak ktoś ma marne pojęcie o programowaniu kotła optymalny wybór to sterownik z algorytmem PID, najprostszy w obsłudze jest Ognik PID-II Fbs marki elektro-miz, są też modele marki Tatarek RT09pid rozbudowane o strefy i więcej parametrów serwisowych, podobną rozbudowe menu serwisowego oferują modele Perfekt pid.

Przy Ogniku PID-II Fbs ustawiamy tylko temp. na C.O., ewentualnie na CWU a reszta robi się za nas, dobiera się paliwo, nadmuch, priorytety pracy pomp.

 

W nowym wydaniu są tylko 3 parametry do poprawy, jak praca z automatu nam sie nie podoba, jest to najmniejsza liczba parametrów ze wszystkich obecnych na rynku sterowań opartych o pid lub pid+fuzzy logic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, zastanawiałem się nad kupnem do mojego pieca KW-EkoCentr sterownika PID, aktualnie w piecu siedzi GECO. Znalazłem na chyba najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w Polsce sterownik o oznaczeniu SA 1010PID (aukcja numer 695113680). Czy ktoś miał już z nim do czynienia, czy jest wart kupna? Według opisu zawartego przez sprzedawcę sterownik ten można właśnie zastąpić GECO, pasuje idealnie w miejsce w obudowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam parę spostrzeżeń dot kotla na eko groszek.Otóż wczoraj miałam oficjalny rozruch kotła.Bardzo miły Pan z serwisu ustawił,właczył ...I na tym koniec bajki.Nie spodziewałm sie że uzytkowanie pieca jest tak skomplikowane.Pan stukał przyciskami,ustawiał - o.k. dla niego to chleb powszedni ale dla mnie nadal czarna magia.Instuktaż dot czyszczenia raz dziennie wybrac popiół z dołu,raz w tyg z góry,wyczystka raz na 6 mscy - tylko tyle zapamietałam.I ten hałas jak zmijka pracuje,jakbym uruchomiła przemysłowa pralke automatyczną.Tragedia.No i oczywiscie Pan obiecał że po spaleniu porcji groszku piec ok 2 godz jeszcze działa po czym sam sie wyłączy i moge iść spać.Słuchajcie wył do 5 rana zapaliły sie prawie wszystkie diody i się nie wyłaczył.Cała rodzina wybudzona hałasem zmijki burczącej co 1,2 min sami go wyłaćzylismy.Dziś będę męczyć speca od pieca.Ogólnie żałuję że u mnie nie ma gazu byłby spokój swięty.Chyba latem bedę grzać prądem,bo Pan postraszyl ze jak go ustawię latem na grzanie wody a nie grzejników to może się wciąż gotować woda i tak będzie mi w takich przypadkach grzać awaryjnie w grzejnikach.To tyle moich wywodów.Pozdrawiam wszyskich eko.Walczymy dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

georgia 37 spokojnie, będzie dobrze.

 

Kolejny serwisant jak widać opowiada bzdury.

Przeczytaj poprzednie strony wątku - tam jest napisane jak samemu ustawić parametry pracy pieca.

Z tym gotowaniem się latem przy grzaniu CWU to jakaś bzdura - nie spotkałem się, żeby u kogoś temperatura choć zbliżała się do 80 stopni gdy ma ustawione około 60.

 

Hałas który wytwarza podajnik mozna zmniejszyć dając podkładki z grubej, mocnej gumy (np. z pasa transmisyjnego) pod nóżki pieca i podajnika.

 

Popiół wybieram latem co 2 tygodnie.

 

Najlepiej przeczytaj cały wątek to dowiesz się więcej praktycznych (i prawdziwych) rzeczy niż od serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiałem się nad kupnem do mojego pieca KW-EkoCentr sterownika PID, aktualnie w piecu siedzi GECO. Znalazłem na chyba najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w Polsce sterownik o oznaczeniu SA 1010PID (aukcja numer 695113680). Czy ktoś miał już z nim do czynienia, czy jest wart kupna? Według opisu zawartego przez sprzedawcę sterownik ten można właśnie zastąpić GECO, pasuje idealnie w miejsce w obudowie.

 

Producentów sterowników PID jest już spora ilość. Jedne sprawują się lepiej inne gorzej. Producenci podają w materiałach marketingowych, że dzięki tym sterownikom można zwiększyć sprawność kotła o 20-40% (w różnych materiałach figurują różne wartości), w porównaniu do standardowego sterownika dwupołożeniowego. Nie udało nam się jednak znaleźć opublikowanych wyników badań, które potwierdzałyby te wartości.

Jeśli nie musisz się śpieszyć z wymianą sterownika, to poczekaj 2-3 miesiące. W Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla planujemy wykonać (wrzesień/październik) badania porównawcze pracy kotła prowadzonego przez różne sterowniki. Wyniki tych badań opublikujemy na naszym blogu "kotły co - poradnik użytkownika". Podajemy adres tego bloga http://zawijan.wordpress.com/, mając nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jako spam.

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze masz stary sterownik ale sprawdzony co do PID według mnie nie ma sensu przynajmniej ekonomicznie

Komentarz jest celny. Warto zastanowić się nad celowością ekonomiczną takiej zamiany. Celowość technologiczna wydaje się być uzasadniona, niemniej jednak brak jest udokumentownych materiałów potwierdzających ten fakt.

Z dwupołożeniowym systemem sterowania korespondują stosowane aktualnie normy i procedury określające sposób badania efektywności energetyczno-emisyjnej kotłów. Badania te przeprowadza się w warunkach stabilnej pracy kotła z mocą nominalną, toteż efektywność energetyczno-emisyjna kotłów w czasie cyklu grzania jest zbliżona do uzyskanej w trakcie badań (pod warunkiem poprawnego ustawienia parametrów sterownika). Temat efektywności energetyczno-emisyjnej kotłów w czasie cyklu chłodzenia (podtrzymania żaru) jest pomijany w badaniach. Branża nie zgłasza zapotrzebowania na takie badania, choć dwupołożeniowy układ sterowania wiele osób uznaje za wadliwy.

Odpowiedź można uzyskać tylko poprzez wykonane profesjonalnie badania eksploatacyjne - patrz post poprzedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...