Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

no dobra serwis twierdzisz ok, wszystko naprawili, klientem się przejmują, wszystko cacy, ALE.

Przecież kupiłeś nowy kocioł, fukiel nówka nie śmigana. Zatem powinien być sprawny, nie uszkodzony, gotowy do roboty. A tu problemy.

To ja nie wiem, czy to dobre produkty ten Tilgner produkuje. Pozostaje pewien niesmak i rozczarowanie. A ciekawe, jak jest z innymi kotłami tej firmy. Co komu innego się przytrafiło lub przytrafi?? :roll:

 

Zdaję sobie sprawę że dostałem wybrakowany towar ale producent dołozył wszelkich starań aby usterki usunąc i z tego jestm zadowolony. Usterki nie były poważne i w kotle dało sie palić. Poza tym usterka ujawniła się przy pierwszym rozruchu kotła a nie w środku sezonu więc był również czas na naprawę bez stresu że cos zamarznie.

Pewnie że mogłobyc lepiej ale skoro cena jest OK i serwis jest OK to chyba nie powinienem się przejmowac drobnymi mankamentami.

Owszem mogłem kupić Linga ale cena grubo ponad 50% wyższa ostudziła moje zapały.

To jest moja historia na temat firmy i kotła, staram sie przedstawić ją obiektywnie a ocena należy do pozostałych forumowiczów.

 

Pozdrawiam

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo przy kominach systemowych to nie taka prosta sprawa ustawić dobrze wysokość wlotu do komina - wszystko składa się z prefabrykatów, które mają sztywne wymiary ;) Aczkolwiek też jestem zdania, że lepiej wyżej, jak niżej.

Do góry zawsze się podjedzie z rurą dymową i będzie gitara. W dół to już niekoniecznie, bo fizyka swoje robi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakiś czas temu pojawił sie tutaj wątek o piecach z palnikiem Brucera, a że mamy nowy sezon to może użytkownicy tych pieców podzielili by się swoimi spostrzeżeniami. Zastanawiam się czy wybrać piec z takim palnikiem (mało popularny) czy zwykła retorta (i palenie ekogroszkiem), mam także okazję palić w piecu biomasą (owies, pellet) ewentualnie mieszanki z ekogroszkiem. I jeszcze jedno, mam do ogrzanie 200 m, ściana 48 cm ze szczeliną bez ocieplenia, wymienione okna, wszędzie proponowano mi 25 kw czy to wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Brucer. Jeśli chcesz palić węglem to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Nie musisz mieć czystego ekogroszku może być mieszanka z miałem i bardziej spiekające węgle (sa tansze niż groch) ma większy slimak tak że łyka kawałki do 3,5 a nie jak klasyczny groszek 2,5. Sprawność jak klasyczna retorta.

Jak chcesz palić ziarnem peletem itp musisz mieć piec specjalnie do tego, chodzi głownie o możliwość przeskoczenia płomienia do podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że kolega też ma podobny problem jak ja. Ogniwo z palnikiem Brucera czy Ling z klasyczną retortą.

Ling dość znany ale nie jestem pewny czy wart tych pieniędzy. Niby wielopaliwowy: ekogroszek i biomasa ale co do palenia biomasą to zdania są podzielone. Oglądałem Linga i jakoś nie widziałem nic co by jakoś szczególnie miało pomagać w paleniu biomasą względem innych kotłów.

 

Wszystko przemawia za Brucerem ale jakoś najwięksi producenci go jeszcze nie stosują, oglądałem już chyba z kilkadziesiąt kotłów i chyba tylko jeden był z tym palnikiem (mniej znany producent a przynajmniej na tym forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że kolega też ma podobny problem jak ja. Ogniwo z palnikiem Brucera czy Ling z klasyczną retortą.

Ling dość znany ale nie jestem pewny czy wart tych pieniędzy. Niby wielopaliwowy: ekogroszek i biomasa ale co do palenia biomasą to zdania są podzielone. Oglądałem Linga i jakoś nie widziałem nic co by jakoś szczególnie miało pomagać w paleniu biomasą względem innych kotłów.

 

Wszystko przemawia za Brucerem ale jakoś najwięksi producenci go jeszcze nie stosują, oglądałem już chyba z kilkadziesiąt kotłów i chyba tylko jeden był z tym palnikiem (mniej znany producent a przynajmniej na tym forum)

 

I ja stałem przed takim wyborem.

Zdecydowałem się na Brucera ale w innym kotle (Tilgner EKR) bo był jeszcze tańszy. Mam nadzieję że przy utrzymywaniu temperatury powyżej 55 stopni wytrzyma równie długo jak te droższe. Zresztą wymiennik w Lingu wcale nie zrobił na mnie lepszego wrażenia niż w Tilgnerze (Tilgner 12 rur, Ling 8 rur).

Wymiennik Ogniwa jest pionowy i na pewno ma swoje zalety ale równiez i wady. Ja uznałem ze latwiej mi częściej czyścić wyniennik poziomy z okrągłymi płomienicami (wyciorem) niz rzadziej ale pionowy wymagający demontażu kilku części kotła i jego wygaszenie.

 

Pzdr

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że kolega też ma podobny problem jak ja. Ogniwo z palnikiem Brucera czy Ling z klasyczną retortą.

Ling dość znany ale nie jestem pewny czy wart tych pieniędzy. Niby wielopaliwowy: ekogroszek i biomasa ale co do palenia biomasą to zdania są podzielone. Oglądałem Linga i jakoś nie widziałem nic co by jakoś szczególnie miało pomagać w paleniu biomasą względem innych kotłów.

 

Wszystko przemawia za Brucerem ale jakoś najwięksi producenci go jeszcze nie stosują, oglądałem już chyba z kilkadziesiąt kotłów i chyba tylko jeden był z tym palnikiem (mniej znany producent a przynajmniej na tym forum)

 

I ja stałem przed takim wyborem.

Zdecydowałem się na Brucera ale w innym kotle (Tilgner EKR) bo był jeszcze tańszy. Mam nadzieję że przy utrzymywaniu temperatury powyżej 55 stopni wytrzyma równie długo jak te droższe. Zresztą wymiennik w Lingu wcale nie zrobił na mnie lepszego wrażenia niż w Tilgnerze (Tilgner 12 rur, Ling 8 rur).

Wymiennik Ogniwa jest pionowy i na pewno ma swoje zalety ale równiez i wady. Ja uznałem ze latwiej mi częściej czyścić wyniennik poziomy z okrągłymi płomienicami (wyciorem) niz rzadziej ale pionowy wymagający demontażu kilku części kotła i jego wygaszenie.

 

Pzdr

QbaB

 

BRUCERa stosują OGNIWO Biecz - jeden z trzech największych krajowych producentów (OGNIWO całkowicie zaprzestało produkcji kotłów z retortami zwykłymi) oraz kilku producentów średnich: CHT Sp.z o.o. (Cichewicz) Płońsk, Tilgner Pleszew, GREŃ Pszczyna.

 

Do czyszczenia pionowego wymiennika kotła OGNIWO-EKO nie trzeba wygaszać kotła, wystarczy na czas czyszczenia zatrzymać wentylator. Po odkryciu pokrywy na górze kotła, odkręca się 4 motylki i odkrywa się 2-gi ciąg pionowy, a następnie małą cienką pokrywę blaszaną zamykającą 3-ci ciąg. Do dokładnego czyszczenia trzeba jeszcze wyciągnąć zawirowywacze spalin, ale do czyszczenia operacyjnego wystarczy poruszać pionowo zawirowywaczami (zamiast wycioru), aby uzyskać zadowalający efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

a moj problelm jest nastepujcy. Na wyjsciu z kotla nie mam teraz zadnego zaworu 4droznego, ale planuje go zalozyc. Chodzi o to, ze srednica wyjsca z kotla jest teraz 1,5 cala, ale sie po ok. 1 m zmiejsza sie do 1 cala z powodu pompy. Potem za pompa znowu sie zwieksza.

Czy jesli zaloze zawor 4drogowy 1 cal to mi to cos zmieni w dzialaniu lub wdajnosci pieca?

Srednica na powrocie jest 5/4 cala .

Prosze o info, moze ktos mial taka sytucje i moglby sie wypowiedziec.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale to też powinno się nazywać deflektorem, tylko nie płomienia, a spalin. Deflektory mogą być wszak różne - np. drzewo może być deflektorem pojazdów poruszających się z nadmierną prędkością :lol:

No, ale dość o tym - wróćmy do meritum.

Zaczyna się sezon grzewczy i jak zwykle problemy z ustawieniami ;)

 

Pytanko: czy lepiej, gdy czopuch jest otwarty na full, skręcony (na ile?), czy przymknięty na minimalny ciąg?

Kocioł: HEF EkoPlus U 18kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawirowywacze spalin

A nie prościej i szybciej było napisać "deflektor" ? ;)

Przy całym szacunku do Pana, po co tworzyć jakieś "nowosłowa", skoro można zastąpić je już istniejącymi (a że są obcojęzyczne... a co nie jest? ;)).

 

Pozdro!

 

Deflektor jest to "duży kawał" żeliwa lub ceramiki, umieszczony nad paleniskiem (w w 1-szym pionowym ciągu spalinowym). Ma za zadanie skumulować ciepło w celu dopalania spalin uchodzących z paleniska oraz zaburzyć ruch produktów spalania uchodzących z paleniska w celu dokładniejszego wymieszania niedopalonych części gazowych z powietrzem.

Zawirowywacz spalin ("zagraniczna" nazwa to turbulizator) umieszcza się w 2-gim pionowym ciągu spalin. Ma on 2 zadania: zwiększyć prędkość spalin w celu zwiększenia efektywności wymiany ciepła (patrz: http://zawijan.wordpress.com/5-budowa-kotla/wymienniki-ciepla/) oraz zwiększyć efektywność wytrącania pyłów w komorze nawrotnej, która znajduje się pod 2-gim i 3-cim ciągiem. W 2-gim ciągu spalinowym, gdzie spaliny biegną w dół, zawirowywacze zwiększają silnie prędkość spalin. Po wlocie spalin do komory nawrotnej (komora nawrotna ma stosunkowo dużą objętość) prędkość spalin gwałtownie się zmniejsza, co powoduje, że przeważająca część pyłów wytrąca się właśnie tam.

Zawirowywacze mogą być instalowane także równocześnie w 2-gim i 3-cim ciągu spalin, przy czym w 3-cim ciągu mają tylko funkcję zwiększenia efektywności wymiany ciepła.

Zawirowywacze są to kawałki cienkiej blachy w kształcie spiralnej wstęgi, sprężyny, choinki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no to teraz czaję :) Myślałem, że chodzi właśnie o ten kawał żeliwa/ceramiki, bądź konstrukcję płaszcza... Czy taki zawirowywacz można samemu stworzyć (z czego najlepiej)? Bo u mnie w kotle np. tego nie ma - jedynie płaszcz wodny skonstruowany jest na kształt węża wymuszając gwałtowne zmiany kierunku spali i wydłużając ich drogę, czyli zwiększając powierzchnię wymiennika.

 

Edit: poczytałem artykuł i po części uzyskałem odpowiedź na moje pytanie wcześniejsze - czopuch nie może być przesłonięty do minimum, bo będzie za mała prędkość spalin, co wbrew pozorom zmniejszy ilość oddawanego przez nie ciepła. Tylko teraz jak stwierdzić, czy czopuch nie jest otwarty za mocno i nie grzeję zbędnie komina? Jaka powinna być temperatura spalin na wyjściu, aby można było stwierdzić, że kocioł pracuje optymalnie (przy założeniu, że opał spopiela się w min. 80%)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Zaczyna się sezon. Kilka chłodniejszych dni już było, więc czas nastawić porządnie piec. Zeszłej zimy trochę czytałem o tej regulacji, ale wtedy paliłem tym co było i to z kilku źródeł. Teraz zaopatrzyłem się w jakieś 4 tony z jednej dostawy więc do wiosny powinno starczyć.

 

Tylko jak to było z tą regulacją pieca? Ma ktoś pod ręką jakąś ściągę co po kolei?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...